2014 Vineyard Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Arabesque (C&C 121)
brad clancy 706875v    
al fick 706875v    
fielden fleming 706875v    
michael mahan 706875v    
mueller mary 706875v    
dan meeson 706875v    
ted neesley 706875v    
trey rose 706875v    
james weiss 706875v    
ARGO (Catalina 400)
Igor Dobruskin Main Trimmer    
Boris Keselman Skipper    
Aleksandr Khrystenko Helm    
Alex Krok Headsail Trimmer    
Steve Losik Mast    
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy Day McRoberts 337516W USATD64  
Blue Rider (J 109)
eric kamisher Owner US71   Group 3  
Bombardino (Santa Cruz 52)
James and Macrae Sykes 216509R    
Breakaway - CC (Tripp 37)
Vincent Dert Bow    
Dave Otterbein Skipper 688245T    
David White Watch Captain    
Carina (Custom 48)
Rives Potts 207002G USARP16  
Celebration (II) (Tripp 37)
Sea Scout Ship 6    
Choucas (Jeanneau SF 36)
Frederic Cosandey 206441P USAFC6  
Christopher Dragon (Sydney 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Clean Slate (J 105)
Marc Berkowitz USAMB235  
Concordia (Ericson 381)
Johan Bengtsson 676822Z    
Coup D'Etat (McCurdy Rhodes 46)
Johanna "Joey" Moffitt Headsail Trimmer USAJM132 Group 1  
Michael Shea Skipper 391941V   Group 1  
David Torma Watch Captain USADT67 Group 1  
Nick Wagner Chef USANW2 Group 1  
Dragon (Class 40)
Michael Hennessy 318502Q USAMH76  
Eagle (J 120)
Steven Levy 251603G 251603G  
Expresso (Express 37)
Allison Blauvelt Pit    
Halsey Bullen Co-Skipper 317723V USAHB16 Group 1  
James Cart Main Trimmer 686379U USAJC192 Group 1  
Kera Connolly Watch Captain 215415Q    
Bud Heerde Navigator 103817L    
Steve Longo Co-Skipper 215633Q USASL49 Group 1  
Ian Palmer Bow 343472W USAIP8 Group 1  
Emery Wallace Other 730084R   Group 1  
Falcor (Chris White Explorer 44 Tri)
Steven Gross    
Fault Tolerant (GB 60)
Robert Alexander    
Finale (Beneteau First 36.7)
Flavio Carrera Main Trimmer USAFC25 Group 1  
Kevin Costelllo Bow USAKC64 Group 1  
Drew Hall Chef   Group 1  
Mathew McDermott Spinnaker trimmer   Group 1  
Lindy Nowak Pit   Group 1  
Thomas O'Connell Skipper 325017N USATO122 Group 1  
First Light (Tartan 101)
Dana OBrien 672184G    
Fleeting Glimpse (Cal 2-30)
Richard Bonomo Navigator    
Scot Henry Skipper    
Joe Lizarazo Medic/Doctor    
Nick McKinney Headsail Trimmer    
Dallas Murphy Navigator   Group 3  
Frogger (TipTop 6.50)
Josh Owen    
Froya - CC (Custom 46)
Maggie Costikyan 124120D USAWC68  
Warren Costikyan 124120D USAWC68  
Brooks Daley Bow    
Chase Daley Mid Bow    
Jack Daley Mast    
Jamie Mitchell Main Trimmer   Group 1  
Andrew Orner   Group 1  
Briggs Tobin 263961Y    
Sam Tobin    
Gadzooks (C&C 38)
Geoffrey Beringer 254613O USAGB95  
Gemini (Hanse 375)
James Coffman Skipper 324519S USAJC81 Group 1  
John Durkin Headsail Trimmer 366236Y    
Denise Latour Main Trimmer   Group 1  
Chris Lindau Navigator    
Ray Martin Headsail Trimmer   Group 1  
Zach Omichinski Headsail Trimmer    
Lisa Simmons Mast   Group 3  
Georgia B (C&C 41)
John DiMartino    
Glim (C&C 40)
William Klein 713955z    
Hiro Maru (Swan)
Hiroshi Nakajima 165692E USAHN1  
Honahlee (J 44)
HL DeVore 314113H USAHD4  
Indigo (C&C 35 MKIII)
ToMas Dinges    
Michael Donahue 731727y usamd74 Group 1  
Tom Oryniak    
Kate Sparrow Headsail Trimmer    
John Thomas Other 670374X USAJT134 Group 1  
Douglas Wasama 699479B    
Jamala IV (Beneteau First 36.7)
Hamish Young 671041S AUSHY1  
Kincsem (J 44)
Joerg Esdorn / Duncan Hennes 274683E USAJE9  
Kyrie (Tartan 4100)
John DiMatteo 317330Q    
Lecoq Cuisine (Class 40)
Nathan Fast    
Eric Lecoq USA121    
Leverage (Schock 40)
Arthur H. Buhr III 155266x    
Lir (Swan 45)
John McNamara 206209N    
Lora Ann (Express 37)
Richard Du moulin 113194s    
Magic (Santa Cruz 52)
Kenneth Laudon 127269b USAKL34  
Maximizer (Farr 73)
Jose De Diego Grinder   Group 1  
Jose Diego-Arozamena Helm 713038Z ESPJD56 Group 1  
Marc Fleuette Headsail Trimmer   Group 1  
Michel Fleuette Navigator USAMF1 Group 1  
Devlin Keogh Pit   Group 1  
John Keogh Main Trimmer   Group 1  
Michel Maeder Offside trimmer 167140R    
Dan Moran Strategist USADM204 Group 1  
Francisco Rivero Navigator ESPFR26 Group 3  
Fernando Souviron Co-Skipper   Group 3  
Geoff Van Gorkom Headsail Trimmer   Group 3  
Milky Way (Dufour 40)
Alexander Natanzon 354616T    
Mireille (J 120)
Hewitt Gaynor 205627R    
Moxiee (J 122)
Daniel Heun Owner 211528K   Group 1  
Rob Kyle Spinnaker trimmer 293126Q   Group 1  
Mike Larison Main Trimmer   Group 1  
Greg Pitner Watch Captain   Group 1  
Chris Teer Pit   Group 1  
Andrew Urban Grinder USAAA88 Group 1  
Moxy (X Yacht 33)
Paul Brindak 711607H    
Nepenthe (Dawn 41)
Lawrence Rouen 225811N    
Next Boat (Morris 45)
Mark Ellman 121423D USAME8  
ORBIT - CC (NYYC Swan 42)
Midn. Alex Showell 114737R    
Orion (J 122)
Michael Atwell Bowman USAMT18 Group 1  
Chip Carr 268851F    
Tad Hutchins Main Trimmer   Group 3  
Mickey Lawlor Main Trimmer 263052o VIEML1 Group 1  
Tim Longo    
Rick Lyell    
Paul Milo 661310L USAPM110  
Brendon Scanlon Mast USABS62 Group 1  
David Shaeffer    
Paladin (J 35)
Jason Richter USAJR91  
Patriot - CC (J 122)
Peter Becker (AYC Jr. Big Boat Team) 174802N    
Pax 3 (J 109)
Robert Siegel 118364Y USARS212  
Pegasus (Beneteau First 36.7)
Hartmut Ludwig Skipper 714996W USAHL16  
Malin Ludwig Pit    
Tessa Ludwig Chef 714996W USAHL16  
Welf Ludwig Co-Skipper 714996W USAHL16 Group 1  
Ryan Miller Bow    
Gene Orlio Mast    
Luke Rasiej Headsail Trimmer    
Pegasus (Tartan 41)
Austin Royle 220462K    
Pleiad Racing (Class 40)
Edward Cesare Co-Skipper 137502M USAEC5  
Emma Creighton Co-Skipper USAEC34 Group 1  
Prevail (Beneteau 42s7)
Pritz Swack 714275B    
Prospector (Carroll Marine 60)
Shelter Island TransAtlantic Partners 152698D    
Rágana (Cape Fear 38R)
Darius Peleda 37406B USADP49  
Rainmaker (Gunboat 55)
brian cohen    
Red Sky (J 122)
John Pearson 396641  
Respite (Archambault A40RC)
Joanne Abbott CANWA2 Group 1  
William Abbott CANWA2 Group 3  
Jeff Feehan    
Michael Gavin 363484C USAMG124  
Marc Jacobi    
Chris Johannessen    
Miles Johannessen    
John Porter    
Guy Rittger Bow 715951X USAGR15 Group 1  
Rhiannon III (J 109)
Chris Nicholls / Cao Deambrosio    
Riley (First 51)
James Fischer    
Dale Wolfield USADW10  
Rita (Hunter 35.5)
Chris Kramer Skipper    
Mark Rickect Watch Captain    
Arthur Sa Skipper 211703d    
Dave Seroy Bow    
Salsa (C&C 121)
Thomas Andrews Skipper    
Joe Hayes Navigator    
Michael Hayes Grinder    
Ian Mclaughkilin Mast    
Tom Richardson Tactician    
Jeff Wightman Other 672371X USAJW60  
Scarecrow (Soverel 30)
Jim Farrell 681845Q USAJF85  
Shooting Star (Beneteau First 36.7)
Steve Cain 342608O    
Six Brothers (C-32)
John Fryer Co-Skipper USAJF16 Group 1  
Chris Kramer 151426J    
skål (J 105)
John Babich Spinnaker trimmer    
Johan Blok NEDJB42  
Ann Myer 286281D USAAA1 Group 1  
Christopher Zajac    
Paul Zajac Skipper 256729B    
Skoot (J 109)
Jim Vos 320345K USAJV53  
Snappy (Tartan 33)
Ove Haxthausen 669538S    
Snow Lion (Ker 50)
Lawrence Huntington 125508N USALH19  
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
SPARTA (X-35)
Yevgeny Osherov 688769M    
SPOOKIE (Carkeek HP 40)
Steve & Heidi Benjamin 101374L USASB  
STAR (Aeromarine 50)
Jeffrey & Debra Ohstrom 110641E    
Sunset Child (J 120)
Marcus Cholerton-Brown 732580Y GBRMC96  
Sweet Caroline (J 109)
Chris Brady Navigator 229180B USACB114  
Brian Enright Mast   Group 1  
Christopher Ercole Skipper USACE40  
Dennis Fontana Bow    
Shawn Keating Pit   Group 1  
Kirk Sneddon Main Trimmer    
Tacktile (Sabre 42 CB)
Robert Smith Grinder   Group 1  
Jeffrey Wilson    
Temptation-Oakcliff (Ker 50)
Oakcliff Sailing    
Terrapin (Andrews 68)
Jonathan Litt 391889K USAjl128  
That's Ridiculous (Beneteau First 36.7)
Francis Nilsen    
Thin Man (J 92)
Todd Aven 654842K USATA4  
Udacha (Tripp 33)
Vladimir Koulik    
Ursa Major (C&C 40)
Igor Kuzikov    
USA 806 (Pogo 2)
Blazej Cichy Co-Skipper 693222U USABC74 Group 1  
Tony Leigh 711625J    
Valkyrie (Beneteau First 44.7)
Drew Chapman    
Valkyrja (Mini 6.50)
Shea Thorvaldsen   Group 1  
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Whalerider (X-34)
Christiaan Brakman 691533V    
Www.jeffreymacfarlane.com (Class 40)
Jeffrey MacFarlane Usajm34  
Xcelsior (Sloop)
Todd LaBaugh 318707X    
Yumi II (Beneteau 411)
Yuji Sugimoto 729631B usays2  
YYZ (Jeanneau 53)
justin b    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022