2020 Landsail Tyres J Cup
Crew Report
|
|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Aurora (J 70) |
|
Christopher Hill |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Claire Hill |
|
|
|
|
|
|
Georgina Hill |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Brenda's J (J 92) |
|
Becky Walford |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Brown Teal/Jazzy Jellyfish (J 109) |
|
Ross Walker |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Brutus (J 70) |
|
craig burlton |
Helm |
|
GBRCB36 |
Group 1 |
|
|
Tony Hanlon |
|
|
GBR TH48 |
|
|
|
ian southworth |
Main Trimmer |
|
GBRis8 |
Group 1 |
|
|
Charles Thompson |
|
|
GBRCT45 |
Group 1 |
|
|
Chaotic (J 70) |
|
Nick Phillips |
|
|
GBRNP37 |
Group 1 |
|
|
Darcey (J 70) |
|
Julie Fawcett |
|
|
|
|
|
|
nicola flook |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Toby Lambert |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Paul Lewis |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Davanti Tyres (J 112) |
|
Sam Basford |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Matthew Boyle |
Headsail Trimmer |
|
GBR |
Group 1 |
|
|
Chaz Ivill |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Jonathan Meeson |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mike Still |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Andy Thornsby |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Eat Sleep J Repeat (J 70) |
|
Paul Ward |
|
|
|
|
|
|
EV Experts (J 70) |
|
Tim Collins |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Fargo (J 70) |
|
Bertie Bicket |
|
|
|
|
|
|
Gallivanter (J 70) |
|
Tor McLaren |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Induljence (J 97) |
|
Nick Munday |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Jacana (J 105) |
|
Andrew Bates |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Gordon Craigen |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Howard Edwards |
Headsail Trimmer |
|
GBRHE14 |
Group 1 |
|
|
Simon Royle |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Connie Stevens |
Bow |
|
|
|
|
|
Mark STEVENS |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jackaroo (J 97) |
|
Lawerence Barnett |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Jagerbomb (J 111) |
|
Paul Griffiths |
|
|
|
Group 1 |
|
|
JAGO (J 109) |
|
Eivind Boymo-Malm |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
NOREB1 |
Group 3 |
|
|
Will Holland |
Bow |
|
Tbc |
Group 1 |
|
|
Andrew Pimm |
Headsail Trimmer |
|
GBRAP94 |
Group 1 |
|
|
Cam Yates |
Main Trimmer |
|
Na |
Group 1 |
|
|
Mike Yates |
Skipper |
|
GBRMY2 |
Group 1 |
|
|
Susannah Yates |
Navigator |
|
GBRSY5 |
Group 1 |
|
|
Will Yonge |
Spinnaker trimmer |
|
Tbc |
Group 1 |
|
|
Jahmali (J 122) |
|
Nick Baggott |
|
|
|
|
|
|
Lizzie Culwick |
|
|
|
|
|
|
Steve Davis |
|
|
|
|
|
|
Giles Herrick |
|
|
|
|
|
|
George Jackson |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Tim Palmer |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Ashley Steer |
|
|
|
|
|
|
Mike Wallis |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Sarah Wallis |
|
|
|
|
|
|
Rick Williams |
|
|
|
|
|
|
Jalapeno (J 70) |
|
Brian Denney |
|
|
GBRBD29 |
|
|
|
Nick Denney |
|
|
|
|
|
|
Hannah Le Prevost |
Bow |
|
|
Group 3 |
|
|
Ross Partridge |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Jay-seven-tea (J 70) |
|
David Aisher |
|
|
|
|
|
|
J-Dream (J 88) |
|
David & Kirsty Apthorp |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Kirsty Apthorp |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Simon Crew |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Fisher |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Nick Martin |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Jeepster (J 70) |
|
Graham Clapp |
|
|
|
|
|
|
Jelvis (J 70) |
|
Martin Dent |
|
|
GBRMD62 |
Group 1 |
|
|
Ruby Dent |
Bow |
|
GBRRD78 |
Group 1 |
|
|
Matt Haslam |
Spinnaker trimmer |
|
GBRMH116 |
Group 3 |
|
|
Jack Wetherell |
Tactician |
|
GBRJW88 |
Group 3 |
|
|
Jet (J 99) |
|
James Owen |
|
|
|
|
|
|
Jiraffe (J 109) |
|
Jonathan Butler |
|
|
|
|
|
|
Alice Perry |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Simon Perry |
|
|
|
|
|
|
Tom Perry |
|
|
|
|
|
|
Pete Selby |
Floater |
|
GBRPS6 |
Group 1 |
|
|
James Walters |
|
|
|
|
|
|
Jitterbug (J 111) |
|
Cornel Riklin |
|
|
|
|
|
|
Journeymaker 11 (J 111) |
|
Chris Jones |
|
|
|
|
|
|
J'ronimo (J 92) |
|
ella boxall |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
David Greenhalgh |
|
|
|
|
|
|
Elizabeth Greenhalgh |
Nav/Tac |
|
|
Group 3 |
|
|
Caroline Laurie |
|
|
|
|
|
|
Paul Overton |
|
|
|
|
|
|
Guy Raynes |
|
|
|
|
|
|
Callum Robins |
Bow |
|
|
|
|
|
Jukebox (J 109) |
|
Marcus Bennett |
Mast |
|
GBRMB167 |
Group 1 |
|
|
Jane Harry |
|
|
GBRJH148 |
Group 1 |
|
|
Mark Mansfield |
Tactician |
|
IRLMM5 |
Group 3 |
|
|
John Smart |
Skipper |
|
GBRJS192 |
Group 1 |
|
|
Damien Tobin |
Headsail Trimmer |
|
GBRDT40 |
Group 1 |
|
|
John Weldon |
Bow |
|
GBRJW150 |
Group 1 |
|
|
Jump 2 it (J 99) |
|
Jay Barth |
Bow |
|
|
|
|
|
Bradley Field |
|
|
|
|
|
|
andrew robinson |
|
|
|
|
|
|
neil stratford |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
kevin taylor |
Helm |
|
|
|
|
|
Jumping Jellyfish (J 109) |
|
David Richards |
|
|
|
|
|
|
Jumunu Five (J 88) |
|
Alistair Ray |
|
|
|
|
|
|
Juno (J 122) |
|
Hattie Askew |
|
|
|
|
|
|
william Birch-Tomlinson |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Ed Connellan |
|
|
|
|
|
|
Christopher Daniel |
|
|
|
|
|
|
Tom Daniel |
|
|
|
|
|
|
Kieran Hill |
|
|
|
|
|
|
Ian Howarth |
|
|
|
|
|
|
Archie McChesney |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Justify (J 80) |
|
ross bowdler |
|
|
|
|
|
|
Anthony Parke |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Conway Parke |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Neil Rowatt |
|
|
|
|
|
|
Kestrel (J 111) |
|
Simon Bamford |
|
|
|
Group 1 |
|
|
McFly (J 111) |
|
Cedric Bontemps |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Ruairi Grimes |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Cathal Leigh-Doyle |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Tony and Sally Mack |
|
|
|
|
|
|
Jeremy Smart |
Tactician |
|
|
Group 3 |
|
|
Mojo risin (J 109) |
|
Chris Agace |
|
|
|
|
|
|
Gary Beecroft |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Elizaveta Belyaeva |
Bow |
|
GBREB49 |
Group 1 |
|
|
Rob Cotterill |
|
|
GBRRC50 |
Group 1 |
|
|
Klaus Rasmussen |
|
|
|
|
|
|
Rachel Sawbridge |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Offbeat (J 70) |
|
David Haw |
Bow |
|
GBRDH109 |
Group 1 |
|
|
Lucy Kennedy |
Nav/Tac |
|
GBRLK10 |
Group 1 |
|
|
Alex McLeman |
Pit |
|
GBRAM146 |
Group 1 |
|
|
David McLeman |
|
|
GBRDM87 |
Group 1 |
|
|
Powder Monkey (J 70) |
|
Matt Beecher |
|
|
|
|
|
|
Harry Phelps |
Main Trimmer |
|
GBRHP23 |
Group 1 |
|
|
Ian Poynton |
|
|
GBRIP5 |
Group 1 |
|
|
Jack Rockett |
|
|
GBRJR99 |
Group 1 |
|
|
Powder Monkey Jobseekers (J 70) |
|
Matthew Muhlenkamp |
|
|
USAMM84 |
Group 1 |
|
|
Hannah Muskett |
Helm |
|
GBRHM27 |
Group 1 |
|
|
Ross Perchard |
|
|
GBRRP109 |
Group 1 |
|
|
Gavin Stanley |
|
|
GBRGS81 |
Group 1 |
|
|
Raging Bull 2 (J 111) |
|
Tim Tolcher |
|
|
|
|
|
|
RED ARROW (J 109 ) |
|
Ollie Dalziel |
Foil Trimmer |
|
|
|
|
|
Francis Dean |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Martyn Matt |
Other |
|
|
|
|
|
Ben Reed |
In the way |
|
GBRBR29 |
Group 1 |
|
|
Jamie Will |
Skipper |
|
GBRJW114 |
Group 1 |
|
|
Sam Willis |
|
|
|
|
|
|
Rita (J 70) |
|
Jeremy Bennett |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Lucy Bennett |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
George heathcote |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Kate Heathcote |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
RTYC 6 (J 70) |
|
Harry Edwards |
|
|
|
Group 1 |
|
|
William Edwards |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Jack Sandiford-Haigh |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Hugh Styles |
|
|
GBRHS5 |
Group 3 |
|
|
RYS (J 70) |
|
Julian Metherell |
|
|
|
|
|
|
Snow Leopard (J 111) |
|
Nigel Bosworth |
Mast |
|
GBRNB75 |
Group 1 |
|
|
Sam Cray |
Bow |
|
NZLSC14 |
Group 1 |
|
|
Chris Gaston |
Main Trimmer |
|
GBRCG62 |
Group 1 |
|
|
Simon Grier-Jones |
Skipper |
|
GBRSG45 |
Group 1 |
|
|
Zoran Jokic |
Pit |
|
MNEZJ1 |
Group 1 |
|
|
Charlie Merchant |
Main Trimmer |
|
GBRCM104 |
|
|
|
Standfast (J 70) |
|
Joy Fitzgerald |
Main Trimmer |
|
|
Group 3 |
|
|
James Gray |
Bow |
|
|
Group 3 |
|
|
Simon Patterson |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Nick Thompson |
|
|
|
|
|
|
Sweet Luna (J 70) |
|
Lottie Acland |
|
|
|
|
|
|
Anne Preston |
|
|
|
|
|
|
Thomas Preston |
|
|
GBRTP40 |
Group 1 |
|
|
Tom Stevenson |
|
|
|
|
|
|
Tiderace (J 100) |
|
Andrew Norton |
|
|
|
|
|
|
Jonathan Price |
|
|
|
|
|
|
W ROBINSON |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Tigris (J 88) |
|
Gavin Howe |
|
|
|
|
|
|
|
|