2015 Susan Hood Trophy Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
ACE (Mumm 36)
Michael Ahearn Pit    
Mark Backman Grinder    
Bart Bies Chef    
Jennifer Bird Runners    
Michael Cullen Co-Skipper    
Kris Davis Skipper    
Nathan Greene Headsail Trimmer    
Peter Smith Grinder    
Afterburn (Dash 34)
Mark Bowman Strategist    
Jairo Castellanos Runners    
Tim Denney Bow    
Cheech Gornall Watch Captain    
Doug Gornall Main Trimmer    
Jesse Gornall Chef    
Craig Pirie Helm    
Chris Viscount Tactician    
Against the Wind (Sabre 34)
Rob McVicar    
Richard Rutsch CANRR18 Group 1  
Air Force (Beneteau 36.7)
Michael Apkon Main Trimmer   Group 3  
Yves Demontigny Headsail Trimmer    
John Ferreira Skipper CANJF16  
Jim Graham Headsail Trimmer    
Bud Greasley Bow    
Adam Henderson Main Trimmer    
Michael Wytiahlowskyj Pit CANMW37 Group 1  
Alchemist (C&C 29 Mk 2)
Ron Ander Skipper    
Kurt Becker Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Edmonds Bow   Group 1  
Kurt Wege Mast    
Ali-Kat (J 105)
Ed Berkhout CANEB16  
nancy berkhout Co-Skipper    
jose correa Bow    
JEFF PERRY    
ART VANKRIMPEN Main Trimmer    
DENNIS WETTLAUFER Main Trimmer 176030N USADW101 Group 1  
JOHN WILSON Headsail Trimmer    
Another Hazard (J 105)
Peter Wolniak CANPW22  
Aria (C&C 110)
Peter Bartrem Grinder   Group 3  
Steve Wernham Mast   Group 3  
Artemis (Beneteau First 285 WK)
Amit Das Main Trimmer    
Kerim Gomleksiz Chef    
Peter Nicoll Strategist    
Carlos Sanchez Navigator    
Kerim Terzioglu Helm    
Better Still (Elite 326)
john Bucknam Grinder    
David Courtney Skipper    
Ross Noel Main Trimmer    
Rick Verbeek Bow    
John Wilkinson Headsail Trimmer   Group 1  
Blast (Beneteau First 10R)
Trevor Bender Headsail Trimmer   Group 3  
Chris Bobyk Skipper CANCB20 Group 1  
Pauline Bobyk Grinder   Group 1  
Ryan Bobyk Co-Skipper   Group 1  
Trevor Bobyk Strategist   Group 1  
Joe Greenwood Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Rankin Main Trimmer    
Blue Streak (J 109)
Derek Anderson Headsail Trimmer    
Brian Durkin Headsail Trimmer    
Robert Eckersley    
Rachel Harris Pit   Group 1  
Alan MacDonald Bow    
Jason Martyn Main Trimmer    
Eric Whan Other   Group 1  
Bow Movement (Hunter 36)
Steve Allen Other    
John Deakin Grinder    
Don Fletcher Tactician   Group 1  
David Smith Main Trimmer    
David Stewart Grinder    
Casual Elegance (J 105)
Rob Bartholomew Tactician   Group 1  
Geoff Clarke Skipper CANGC21  
Dominik Jableck Headsail Trimmer CANDJ10 Group 1  
Mathew Watson Spinnaker trimmer CANMW25 Group 1  
Shane Watson Pit Assist   Group 1  
Cerulean (Beneteau JK First 30)
Elaine Neely    
Chariot (Killing 40)
Phil Bowen Bow    
Ash Cond    
Jason Loewe    
jamie maccorkindale Skipper    
Sara MacCorkindale    
Gary Mackay    
Amy Pedersen    
Ryan Reichert Mast    
Cirrus (Morgan 27)
Jonathan Goode Grinder    
Ryan Johnston Bowman    
Christopher Toller Pit    
Cloud Dancer (C&C 32 SD)
Bill Bromley Main Trimmer    
Daybreak (J 33)
Charlene DiGiuseppe 2015002402    
Paul Farnan Bow CANPF10  
Phil Obendorf    
Bonnie Reib Skipper    
James Wilson Main Trimmer   Group 1  
Disco Volante (C&C 35 MK II)
Nick Abrahams Main Trimmer    
Joe Bales Navigator    
Jeff Gowland Bow    
William Harney Skipper    
Paul Lehal Bow    
Paul Noskiewicz Helm    
Doubletime (C&C 27 MK V)
Brian Mitchell Pit Assist    
Dragonfly (Ericson 30-2)
Kelvin Kellman Headsail Trimmer   Group 1  
William Moss Tactician   Group 1  
Jeff Pickles Headsail Trimmer   Group 1  
David Robinson Captain   Group 1  
Jonathan Spencer Watch Captain   Group 1  
Charles Waterman Headsail Trimmer   Group 1  
EauZone (S2 10.3)
Christian Eyram Runners   Group 1  
Ian Hutcheson Tactician   Group 3  
Jonathan Lewis Watch Captain CANJL26 Group 1  
Jerry VAN WIRDUM Pit NEDJV68 Group 1  
Dave Zinger Bow   Group 1  
Eight Sails (Contessa 32)
John Clark Skipper   Group 1  
Emerald (Elvstrom 1/2 ton)
JJ "Bugeye" Jackson Strategist    
Murad "software" Saadi Tactician    
Paul "Tacking" Willis Skipper    
Peter"VMG" Willis Navigator   Group 3  
Encore (Sabre 386 TM)
Tony Byrne    
EN'YO (HANSE 415)
Doug Henson Navigator    
Gary Love Skipper    
Margaret Love Co-Skipper    
Scott Love Main Trimmer    
Even Tide (Alberg 30)
John B Ball    
Five-Fifteen (IMX-38)
Allie Baxter Pit   Group 1  
DavidĀ  Holmes CANDH20 Group 1  
Shawn Lise Main Trimmer   Group 1  
Jim McGuinness CANJM13 Group 1  
Christopher ReilĀ  Spinnaker trimmer CANCR2 Group 1  
Tristan Story Bow   Group 3  
Craig Zaluski Other Cancz1 Group 1  
Freestyle (CS 40)
Keith Carroll Helm    
warwick meadus Bow    
Jim Oldershaw 5209    
Paul Oldershaw Helm 5209    
Chuck Steed    
Frank Vetricek Headsail Trimmer    
Gaucho (Farr 44)
Maggie Macdonald    
Ginja Ninja (CS Merlin)
Dave Carrigan Mast    
Mark Cripps Main Trimmer   Group 1  
Christine DeNottbeck Pit    
Will French Headsail Trimmer   Group 3  
Sean Furniss Skipper    
Stephanie McKenzie Bow    
Bev Wiltshire Tactician   Group 1  
Hammertime II (Beneteau First 36.7)
Pasquale Leone    
Chris Maslowski Main Trimmer    
graham pearson Mid Mast    
kevin sheedy Spinnaker trimmer    
Michelle Shung Headsail Trimmer    
Jeff Stubbs Bow   Group 1  
Iliad (Mirage 33)
David Boorne Navigator   Group 1  
Ted Crouse Skipper   Group 1  
Kirk Hillsley Mid Mast   Group 1  
Ryan Huntley Strategist    
Roger Petersen Owner    
IMXtreme (IMX 38)
Gayle Gray Bow    
Dave Leon Helm    
dave read Headsail Trimmer   Group 1  
keith riley Main Trimmer    
Paul Sandiford Tactician CANPS9 Group 1  
Boyd Taylor Owner   Group 3  
In The Moment (Catalina 320)
Justin Singer Helm   Group 3  
Steve Singer Skipper    
Infringer (C&C 115)
Gavin Fairweather Headsail Trimmer    
David McFadgen Skipper    
Braxton Quatrale Bow    
Mike Quatrale Headsail Trimmer    
Daryl Rideout Headsail Trimmer    
Jaeger (J 35)
Przemek Buczynski    
Jerry Bulkowski CANJB17  
Richard Gorski Mast   Group 1  
Bartlomiej Maciejczuk Headsail Trimmer   Group 1  
Renata Marciniak    
Peter Rudy Other    
Leszek Siek    
Wladek Zajezierski    
Jersey Girl (Olson 911S)
Andy Davies Grinder   Group 1  
Dee (Deirdre) Hogan Pit    
Emily Searle Bow   Group 1  
Mark Searle Skipper    
Dean Staring Mast    
JoelyRose (Catalina 36 Type I)
Knut Buschman Co-Skipper    
Clyde German Main Trimmer    
Gene Joelson Owner    
Florian Meyer Headsail Trimmer    
Ron Quesnelle Co-Skipper    
Kachina (C&C33 MKII)
Sandra Biggar    
Jeremy Getson Main Trimmer    
Donald Locke    
Toze Medeiros    
Katbird (Dufour 34 Performance)
Christine Bortkiewicz Main Trimmer   Group 1  
Ian Flett Pit Assist    
Ian Lindsell Headsail Trimmer   Group 1  
Gord Timmis Co-Skipper   Group 1  
Kathleen Timmis Skipper    
Jon Van Buskirk Pit   Group 1  
Keego II (Hunter Legend 35)
Peter Chalkley    
Bob Hickson    
Doug Welch Main Trimmer    
Karl Zeeb    
Lady Windy I (Hunter 33)
John Aldridge Helm    
Alec KO Tactician    
Craig Mills Spinnaker trimmer CANCM33 Group 1  
Adrian Olsthoorn Headsail Trimmer    
Mike Truffer Owner 408    
Little Bird (Archambault 31)
Sadia Butt    
Heather Flemming Main Trimmer CANHF2 Group 1  
Ian Matthews Headsail Trimmer    
Robert Wagner Mid Mast    
Lively (J 109)
Nick Bolden Headsail Trimmer    
Nathan Fraser Mid Mast    
Gitte Frederiksen Mid Bow    
Murray Gainer    
Winnie Gainer Spinnaker trimmer    
Kyle Harvey Spinnaker trimmer   Group 1  
Maroca II (CS36 Merlin)
Andrew Heim Skipper    
Barbara Heim Co-Skipper    
Michael Heim Headsail Trimmer    
Merlin M2 (Thomas 35)
Connor Bowman Bow    
Larry Harrison    
Alan jenkins Helm    
Darryl Jenkins Mid Mast   Group 1  
Paul Johnston Pit    
Barbara Spavins Bow    
Ralph Weckesser   Group 1  
Midnight Express (Express 30)
Michael Bauer Skipper    
Jim MacIntyre Other    
Sean Matthews    
Chris Ritvo    
Mister Ed (IMX 38)
Brian Ceelen Main Trimmer    
Zel Knezevic Mast   Group 1  
Ian McAllister    
Andrea Mooney    
Henry Veenhoven Headsail Trimmer    
Mystic (C&C 27 mkV)
Pablo Rusjan    
Neptune's Car (Beneteau First 36.7)
Rob Chiasson Bow    
Darren Lewis Headsail Trimmer   Group 1  
Peter Low Tactician    
Steve Okun Pit    
Brian Rutter CYA    
Brianne Rutter Co-Skipper   Group 1  
Kelly Slater Headsail Trimmer CANKS15 Group 1  
Shayna Whiteford    
Never Say Never (Hunter 36)
Rob Sampson Strategist    
Darcy Thomson Headsail Trimmer    
NorthCaught (J 30)
Wendy Northcotte    
Northern Dancer II (C&C 41)
Charles Boulakia Main Trimmer   Group 1  
Marcus Hulton Bowman   Group 1  
Roy MacDonald Mast   Group 1  
Bruce Pierce Helm   Group 1  
Mark Quigley Pit    
Christopher Rankin Skipper CANCR15 Group 1  
Edward (Eddie) Rankin Grinder usaer71 Group 1  
Oasis (Hunter 36)
Bryson Dell    
Horst Mielke Watch Captain   Group 1  
Gavin Pedder Other   Group 1  
Jan Pedder Other   Group 1  
Evan Steed Skipper    
Nolan Steed Chef    
Matthew Wrigglesworth Other    
Oh Chute (Laser 28)
David Black Headsail Trimmer    
Christopher Jones Skipper    
Onawa (C&C 27 MK III)
Christian Bedard Headsail Trimmer    
Marc Bernier Skipper    
Jane Bowman Main Trimmer    
Maciek Foltyn Spinnaker trimmer    
Brian Gernon Main Trimmer    
Cisco Le Ray Armstrong Headsail Trimmer    
One (Benteau Figaro 1)
Stuart Rice usa419    
Out Of Bounds (O'Day 322)
Adam Mitchell Grinder   Group 1  
Pam Renton Navigator   Group 1  
Cheryl Soldaat Grinder   Group 1  
Kevin Soldaat Tactician   Group 1  
Mike Thomlinson Helm   Group 1  
Terry Wagg Owner   Group 1  
Papillon (Express 30)
Tyler Cowan Bow 697299J    
Jim DeBresser Headsail Trimmer    
Brian Fehst Bow   Group 1  
Patty Niles Headsail Trimmer    
Rob Pepin Main Trimmer    
Sophia Weber Other    
Pearl (C&C 35)
Brent Hughes    
Plika (Benteau10r )
Brandy Cocoroch Strategist    
Dan Cunningham Pit Assist    
Ingrid Merry Other CANIM6 Group 1  
Gord Stein Pit CANGS19 Group 1  
Ian Struthers    
Ashley Warburton Chef   Group 1  
Prime Time II (Catalina 30T)
Brian Field Other    
Robert Goldsmith    
Terence Kuehn Skipper    
Mark Lewis Spinnaker trimmer    
Walter Schoppmann    
Puffin (C&C 30 MK1)
Pawel Cimek Co-Skipper   Group 3  
Livianna Tossutti Co-Skipper   Group 3  
Red Zone (40.7)
Ken Bruce Owner    
Blake Gilbert Spinnaker trimmer    
Francisco Perez Main Trimmer   Group 1  
Erin Prisciak Mast   Group 1  
Claire Rourke Pit    
Emma Rourke Bow CANER24 Group 1  
Matt Rourke Headsail Trimmer    
Matthew Wallace    
RELENTLESS (FARR 40)
David Bruce Mast   Group 1  
Glenn Clarke Navigator CANGC16  
Che Decastro Main Trimmer   Group 1  
Jim Leckie Bow   Group 1  
Mark Mcginnis Bow CANMM15 Group 1  
Meghan McOustra Pit    
David Megarry Pit CANDM15 Group 1  
Geoff Moore Tactician USAGM6 Group 3  
Roger Ryall Skipper    
Renaissance (C&C 38)
Jay Kirkpatrick Watch Captain    
Peter Kirkwood    
Joe Kolosky    
Beata Sims Navigator    
Adam Spencer    
Sam Thompson Bow    
Greg VandeKraats Bowman    
Rodecrew (CS 30)
Bob Sarna    
Sandpiper (Tartan 31)
Les Abrams Helm    
Rob Archer Main Trimmer    
Jim Blaney Tactician    
Neil Henderson Mid Bow    
Jim Lawson Staysail trimmer    
Tom Poon Main Trimmer    
Sandpiper (Beneteau First 36.7)
Mark Easden Tactician    
Jan Van Leeuwen    
Jesse Verhey Pit    
Leonard Verhey Owner    
Marcel Verhey Main Trimmer CANMV11 Group 1  
Roland Verhey    
Sassafras (Swan 47)
Colin Brown    
Serendipity (Tanzer 8.5)
Jarrod Armstrong Headsail Trimmer    
Michael Hatton Skipper    
Setanta (Hanse 400)
Torstein Braaten Grinder    
bob bugbee Main Trimmer    
Joe Doris Owner    
Mike Sandwell Tactician    
Brian Townsend Medic/Doctor    
Shock Therapy (Schock 40)
Gary Benner    
Shockwave (Tartan 101)
George Kutalowski Helm   Group 1  
Jane Pekar Grinder   Group 1  
Paul Richards Bow    
John Tsihlias Main Trimmer    
Les Wardrop Skipper   Group 1  
Shorthanded (J 35)
Glenn Butt    
Kelly Flood Spinnaker trimmer CANKF2 Group 1  
Wayne Merrithew Other    
Michael Pietz    
Brian Wright    
Sonic Boom (Aphrodite 101)
Ben Gravelle CANBG12  
Julian Howarth Captain CANJH14  
Micheal Howarth    
Sottovento (J 105)
Greg McDonnell Bow    
Luis Vieira Main Trimmer   Group 1  
Vanessa von Eicken Pit   Group 1  
Southern Cross (Sabre 402)
Andrew Newbury Watch Captain    
Mike Newbury    
Star Chaser (Beneteau First 45)
Keith Enhagen Watch Captain   Group 3  
Vanessa Head    
Artem Klyuka    
Kenneth Martin    
Andrew McAllister Grinder    
Sula Sula (C&C 115)
peter campbell    
Carey Crawford-Brown    
armando hernandez rivera    
jon lelie    
M . Christopher Osborne Other CANCO2 Group 1  
Sundance (Hunter 375 Legend)
John Bedford Navigator CANJB62  
Tony Duarte Helmsman    
Bob Hill Skipper CANBH9 Group 1  
Rod Wilson Main Trimmer    
Switch (J 92)
Paul Elter Chef   Group 1  
Doug Folsetter Offside trimmer    
Louis Johnson Medic/Doctor   Group 1  
Maureen Johnson Chef   Group 1  
Andrew Sharp 208869J    
Ethan Sharp Bow   Group 1  
Tango (Beneteau First 36.7)
Ceiran Bishop Bowman CANCB14 Group 1  
Willi Powell Navigator CANWP02 Group 3  
Pierre Savard CANPS7  
Anna Sepko Other    
Mark Van Graft Mast   Group 1  
Steven Wood Main Trimmer CANSW13 Group 1  
The Cat Came Back (J 120)
Paul Banyard Headsail Trimmer    
Gordon Burt Main Trimmer   Group 1  
Robert Feuerstake Spinnaker trimmer    
Stefan Heemsoth Mast    
Mike Macdonald Helmsman CANMM67  
David Ross Headsail Trimmer    
Emily Sawolak Pit    
Graham Toms Helm    
Tim Foolery (San Juan 34)
Chris Cook Strategist    
Dean Cox Headsail Trimmer    
Marcus Martyn-Jones Main Trimmer    
Tim Thomas Skipper    
Transmission (C&C 115)
Carolyn Chui Co-Skipper CANCC26 Group 1  
Mike Kern Co-Skipper CANMK4 Group 1  
Umitaka (C&C 35 Mk. III)
Paul-Angus Bark Mid Mast    
Simon Bright Headsail Trimmer    
Dennis Dice Skipper    
Eric Moran Mast    
Mark Powell Main Trimmer   Group 1  
Chris Ruch Mast    
Unknown Island (Hanse 400)
Amanda Balasubramanian Co-Skipper    
Peter Balasubramanian Co-Skipper    
Upstart (Sunfast 3200)
Mateo Aldaz Bow    
Bert Barrett Skipper 675014Q   Group 3  
Peter Hafner Main Trimmer    
Moises Lopez Headsail Trimmer    
Windburn (C&C 30-1)
Michael Brown Owner    
Stella Powelczyk Pit Assist    
John Scrivener    
Worthy Pearl (C&C 37)
Ian McKenzie Helmsman    
Xoomer Xpress (X-35)
Eric Cogswell Main Trimmer   Group 1  
Mehnaz Cogswell Pit   Group 1  
Adam Farkas Skipper    
William Graham Tactician usawg19 Group 1  
Matt Harman Mast CANMH22 Group 1  
Brent Macbean Mast   Group 1  
Ryan Marr Watch Captain CANRM49 Group 1  
PK Smith Pit   Group 1  
Zoom (Beneteau First 10R)
Ted Bartlewski Tactician    
Greg Kubaczkowski Main Trimmer    
Joe Pingitore Headsail Trimmer    
Mac Sadowski Chef    
Irek Zubko Strategist CANIZ Group 3  
ZOOM (Tripp 26)
Oliver Darroch    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy