2021 Transpac Honolulu Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Artemis (Botin 65 )
Carlos Badell Boat Captain 252096x   Group 3  
Delmar Badell Bow   Group 3  
Hogan Beatie Other   Group 3  
Jay Crum Main Trimmer   Group 3  
Joseph Crum Other   Group 3  
Peter King Navigator   Group 3  
Sonny Lopez Pit   Group 1  
Elizabeth Mitchell Pit Assist   Group 1  
Raymond Paul Skipper 61305   Group 1  
Dennis Rowedder Headsail Trimmer   Group 1  
Jeff Wayne Spinnaker trimmer   Group 1  
Seadon Wijsen Tactician   Group 3  
BadPak (Botin 56)
Jon Gardner Spinnaker trimmer USAJG10 Group 3  
Bill Hardesty Watch Captain   Group 3  
Kelly Holthus Mid Bow 714453V   Group 1  
Tom Holthus 291956A   Group 1  
Artie Means Navigator 144725q USAAM4 Group 3  
Bruce Nelson Watch Captain   Group 3  
Cody Schlub Bow   Group 1  
Matt Smith Boat Captain   Group 3  
Jon Ziskind Headsail Trimmer 185128T   Group 1  
Bolt (Nelson Marek 68)
Andy Dippel Bow USAAD66 Group 1  
Greg Helias Rush Chairman 233706M USAGH1 Group 1  
jeff Linden Mid Bow   Group 1  
lucas marrero   Group 1  
Phil Moore Navigator   Group 1  
Jonathan Novak Pit   Group 1  
David Oborn Foil Trimmer   Group 1  
Carson Reynolds Watch Captain USACR85 Group 1  
Craig Reynolds Owner 218932y    
Alex Steele Watch Captain   Group 1  
Bretwalda3 (Rogers 46)
Jay Davis Navigator   Group 3  
Patrick Farrell Bow   Group 3  
Alex Hume Pit   Group 3  
Paul Kerber Helm 50368 Group 1  
Bob Pethick 236126Q 236126Q  
Tybur Reed   Group 3  
Brad Ruetenik Other 2377762C   Group 1  
Gary Warner Helm USAGW46 Group 1  
Callisto (PAC52)
Jason Andrews Helm   Group 1  
bill Colombo Tactician USAWC84 Group 3  
Shawn Dougherty Main Trimmer   Group 1  
Rob Evans    
Jared Henderson Watch Captain NZLJH21  
Juan Lois Headsail Trimmer   Group 1  
Ricky McGarvie Bow AUSRM35 Group 3  
Ian Moore Navigator GBRIM21 Group 3  
James Murray USAJM369  
Steve Orlebeke   Group 1  
Cazan (DK46)
Randy Benton Floater 780387R   Group 1  
Drew Dennison Floater 793317H USADD158 Group 1  
David Gates Skipper 714301Y   Group 3  
Christopher Jordan Watch Captain    
Linda MENDELL Floater 744781Z   Group 1  
Collin Mulry Watch Captain USACM257 Group 3  
James Nichols   Group 1  
Michael Springer In the way   Group 1  
Mike Woodcock Floater   Group 1  
Compadres (Andrews 77)
Chris Bretschger Chef   Group 1  
John Clement Owner 652030T   Group 1  
David Dahl Owner   Group 1  
Michael Dahl    
Sean Dahl Navigator   Group 1  
Erik Kristiansen Helm   Group 1  
Daniel Pegg Foil Trimmer   Group 1  
Bart Scott Main Trimmer   Group 1  
Brett Scott Princess 799433X   Group 1  
Anton Visser Pit   Group 1  
Travis Winsor Floater 145771Y   Group 1  
Tyler Wolk Watch Captain   Group 3  
David Wood In the way   Group 1  
Don Yahn Helm   Group 1  
Denali^3 (Ker46+)
Norman Berge Boat Captain   Group 3  
nicholas diephouse Princess   Group 1  
Nick Ford Other USANF15 Group 3  
Pat Gardner Grinder   Group 1  
William McKinley Skipper 304136M USAWM99 Group 1  
Jim Offer Headsail Trimmer   Group 1  
Geoff Paine Runners USAGP18   Group 1  
Randy Singelyn Navigator   Group 1  
Dan Thompson Other   Group 3  
Fast Exit II (Ker 51)
Alan Andrews Watch Captain 143972X USAAA12  
Garrett Brown Mid Mast   Group 3  
Pike Harris Main Trimmer   Group 3  
Doug Johnstone Navigator    
Stephen Mader Pit 764986T   Group 1  
Clément Maestri Bow   Group 3  
Zachary Maxam Offside trimmer   Group 3  
Randall Moreno Pit   Group 3  
Tom O'Keefe Headsail Trimmer   Group 1  
John Raymont Skipper 270977B   Group 1  
Favonius (Dehler 46)
Gregory Dorn Owner 666986P   Group 1  
Nick Dorn Bow   Group 1  
Cassidy Lynch Spinnaker trimmer   Group 1  
William Paxton Navigator   Group 3  
Ashley Perrin Boat Captain   Group 1  
Matthew Sessions Helm 294617W USAMS337 Group 1  
Cam Tuttle Spinnaker trimmer   Group 1  
GoodEnergy (R/P 63)
Daniel Bailey Mast   Group 1  
Rick Brent Bow   Group 3  
Mike Burch   Group 1  
Chuck Clay Helm 801206R   Group 1  
Mark Comings Co-Skipper   Group 1  
Kenny Dair Spinnaker trimmer 231347N USAKD50 Group 1  
Pete Frazier Helm   Group 1  
George Hershman Skipper 227919A   Group 1  
Mike Howard Runners 808188T   Group 1  
Jib Kelly Navigator    
Doug McLean Boat Captain   Group 3  
Erik Shampain Other   Group 3  
Jimmy Slaughter Pit USAJS360 Group 3  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
John Aschieris Pit   Group 1  
Mike Blunt Bow   Group 3  
Jim Buckingham 186951C   Group 1  
Brooks Clark Main Trimmer   Group 1  
David Clark Skipper   Group 1  
Daniel Geissmann Spinnaker trimmer USADG43 Group 1  
Nick Madigan Watch Captain 126965C   Group 1  
Patrick O'Brien Navigator   Group 3  
Robert Rader Grinder 113834N   Group 1  
Jake Sorosky   Group 3  
Ho’okolohe (Farr 57)
Chris Busch Navigator   Group 3  
Thomas Corkett Spinnaker trimmer 170747R   Group 1  
Marshall Duffield Jr Helm   Group 1  
Fizz Foster Mid Bow   Group 1  
Fuzz Foster Cat 3 Cooler Jockey 177851C   Group 3  
Travis Foster Bow   Group 1  
Ty Pryne Floater 176112m   Group 3  
Cecil Rossi Owner    
Hector Velarde Pit Assist   Group 1  
Horizon (Santa Cruz 50)
Len Bose Chef    
Pete Heck Navigator   Group 3  
James Malm Headsail Trimmer   Group 1  
Steven Natvig Other   Group 3  
Jake Richter Helm   Group 1  
Taylor Schlub Other    
John Shulze Owner 372156U   Group 1  
Chris Vilicich   Group 1  
J World's Hula Girl (Santa Cruz 50 Mod)
Geoffrey Bourne Watch Captain 163694C USAGB Group 3  
Miles Cook Floater   Group 1  
Derek Deskey Floater 149216U   Group 1  
Mark Heckel Grinder    
Jimmy Peter Floater   Group 1  
David Petty    
Randall Rasicot Watch Captain 322842Q   Group 3  
William Savage Floater 670250F USAWS102 Group 1  
Wayne Zittel 160333G   Group 3  
Juno (Express 37)
Dan Aeling Navigator USADA9   Group 1  
Simon Garland Watch Captain   Group 1  
Bill Jenkins Rush Chairman   Group 1  
Jean-Christophe Langlois Main Trimmer   Group 1  
Dan Merino Skipper 391553V   Group 1  
Zachary Merino Headsail Trimmer   Group 1  
Knotty Boo (Beneteau 49)
Jason Holloway Co-Skipper 402312F   Group 1  
Brent Crawford Jason Holloway Co-Skipper   Group 1  
Jacob Kowalski In the way   Group 1  
Josh Parolin Switch Flipper   Group 1  
Scott Sullivan Watch Captain   Group 1  
Tim Von Nieda Strategist   Group 1  
Live Wire (Olson 40)
Liz Hopkins In the way USALH80 Group 1  
Tim Jones Captain 785960N   Group 1  
Richard Kennedy Bow   Group 1  
TYREL PARK Bow   Group 1  
Mei Ling Robinson Headsail Trimmer USAMR186 Group 1  
Dan Shine Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Lucky (Judel-Vrolijk 72)
Thomas Byrne    
Shane Diviney Other IRLSD17 Group 3  
Bryon Ehrhart 213662R    
William Finlay    
Rodney Hagebols Tactician USARH19  
Payson Infelise Floater 252164Q USAPI3 Group 3  
CRAIG MONK Grinder   Group 3  
Daniel Morris   Group 3  
David Parker Grinder   Group 3  
John Peschelt Grinder USAJP63 Group 3  
Jonathan Rankine Main Trimmer NZLJR2 Group 3  
Scott Tompkins   Group 1  
Juan Vila Navigator   Group 3  
Mark Watson Helm   Group 1  
Matthew Woodworth   Group 3  
Lucky Duck (Rogers 46)
Austin Book Other   Group 1  
Brendan Bradley Spinnaker trimmer USABB57 Group 1  
Ashley Hobson Headsail Trimmer   Group 1  
John “Robin” Jeffers Pit   Group 3  
Dave MacEwen Skipper 166933Y    
Michael Radziejowski Bow    
Noah Weissich Grinder   Group 1  
Patrick Whitmarsh Navigator   Group 3  
Macondo (Beneteau First 47.7)
Luke Ackerman Captain Usala6 Group 1  
Peter Clark Helm   Group 1  
Alexander Lavelle Chef   Group 1  
Matthew Nilsen Bow USAMN53 Group 1  
Bill Schopp Helm 141344J   Group 1  
David Shoemaker Helm 785937Z   Group 1  
Mike Sudo Switch Flipper 764625U USAMS356  
Anthony Torrez Bow   Group 1  
Medicine Man (Andrews 63)
Daniel Gorman Switch Flipper   Group 1  
Robert Greb Headsail Trimmer   Group 1  
keith ives Watch Captain   Group 1  
Busch John Watch Captain 273231M USAJB32 Group 1  
Andrew Lamb Bow   Group 1  
Bob Lane 139201M   Group 1  
Justin Palm 195473C JPUSA26 Group 1  
Neil Rietdyk Cat 3 Cooler Jockey 341520H   Group 1  
Kyle Vanderspek Navigator   Group 1  
Martin Wilson Main Trimmer   Group 1  
Mikmaks (Stevens 47)
GARY FUNG Bow USAGF61 Group 1  
Peter Knape Bow 766217T   Group 1  
Richard Navitsky Medic/Doctor   Group 1  
Arthur Jesse Osborn Skipper   Group 1  
Samantha Osborn Navigator    
Odin Smith Helm   Group 1  
Jeremy Waite Other   Group 1  
Justin K. Waite Owner 737010Y   Group 1  
Nalu V (Cal 40)
Kathleen Ashmore Strategist 779586T   Group 1  
Mark Ashmore    
Chris Tadlock Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Hugh Westermeyer Navigator 785611T    
Nereid (J/125)
Damian Craig Navigator   Group 3  
Jeremy Davidson Other   Group 1  
Standish Fleming Owner 745141R   Group 1  
Richard Graef Bow 378810z USARG100 Group 1  
Charlie Jenkins Helm 707428Q   Group 3  
Calvin Schmid Mast 745368Y    
Oaxaca (Santa Cruz 50)
Elizabeth Bayis Nav/Tac 162564T USAEB4 Group 3  
Paul Cronin   Group 3  
Brett Dewire Bow   Group 1  
Melinda Erkelens Pit   Group 1  
Rebecca Hinden Mid Bow    
Patrick Lewis   Group 1  
Michael Moradzadeh Skipper 225301G USAMM20 Group 1  
Julia Paxton Other 391213K   Group 1  
David Ritchie Owner 796160R   Group 1  
Patches (TP52)
Danel Belausteguigoitia Headsail Trimmer MEXDB3 Group 3  
Emilio De Valle Garcia Floater MEXED1 Group 1  
Jan Hossfeld Spinnaker trimmer   Group 1  
Alejandro Murrieta Mast   Group 1  
Federico Ortiz Vivas Bow MEXFO1 Group 3  
Javier Patron Martínez-Feduchy Watch Captain MEXJP7 Group 1  
Daniel Andrés Porter Ludwig Headsail Trimmer   Group 1  
Eduardo Porter Ludwig Mexep3 Group 1  
Valentin Prat Floater MEXVP3   Group 1  
MARC IGNACIO ROSENFELD LIPKES Navigator   Group 1  
Peligroso (Kernan 68)
Doug Baker Owner 244884e    
Stephen Calder Main Trimmer   Group 3  
Juggy Clougher   Group 3  
Dustin Durant Headsail Trimmer USADD41 Group 3  
John Fuller   Group 1  
James (Tim) Kernan Navigator 225259x   Group 3  
keith Kilpatrick Boat Captain   Group 3  
Patrick Murray Headsail Trimmer   Group 3  
mike pentecost Headsail Trimmer 777290P   Group 1  
ernie richau Navigator   Group 3  
Will Suto Mid Bow   Group 3  
Pied Piper (Santa Cruz 70)
Ben Bardwell Bow   Group 3  
Jack Jennings Owner 344296e    
David Jochum Mid Bow   Group 1  
James Kuppe Other   Group 1  
Andy McCormack Other   Group 1  
Kevin Miller   Group 3  
Matt Noble Pit   Group 3  
Jamie Schwarz Boat Captain    
Jonathan Swain Watch Captain   Group 3  
Matt Wachowicz Navigator USAMW127 Group 3  
Bill Wagner Main Trimmer 330582s   Group 1  
Pyewacket 70 (Volvo 70 Modified)
Mark Callahan Boat Captain    
Rodney Daniel Pit    
Roy Disney    
Scott Easom Headsail Trimmer 782446T    
Peter Isler Navigator    
Brian Janney Headsail Trimmer    
Robbie Kane Bow    
Jan Majer Switch Flipper 391648V USAJM75  
Ben Mitchell Watch Captain    
Jeff Reynolds Mid Bow    
Mark Towill    
Gary Weisman Watch Captain    
Daryl Wislang In the way    
Rapid Transit (Antrim 49)
Jim Antrim 131229I    
Rob Benjamin Grinder   Group 1  
James Brown Pit 267479L   Group 1  
Joel Buffa Bow 256582E USAJB37 Group 1  
Mike Hanna Foil Trimmer USAMH48 Group 1  
James Partridge USA627    
Harry Pattison Nav/Tac   Group 3  
Joe Poire Navigator   Group 1  
RIVA (J 121)
Scott Campbell 375540W    
Will Campbell    
Eric Hopper    
Jenn McDonald Bow   Group 1  
W Jeff McDonald Princess   Group 1  
Dave Moran Navigator 654495N   Group 1  
Rock 'n Roll (Andrews )
Erik Berzins Bow CANEB5 Group 3  
Ryan Breymaier Captain   Group 3  
Mat Bryant Autopilot   Group 3  
Brendan Busch Navigator   Group 3  
Jack Sangmeister Grinder   Group 1  
John Sangmeister Chef 138809Y   Group 1  
Peter Sangmeister Mid Bow   Group 1  
Justin Smart Co-Skipper   Group 1  
Randy Smith Watch Captain 123947u USARS78 Group 1  
John Turpin Staysail trimmer 797235N USAJT62 Group 1  
Greg Weeger Runners   Group 1  
Rufless (J 125)
Dylan Benjamin Navigator   Group 1  
Jason Crowson Co-Skipper 250243I   Group 1  
Ruben Gabriel Spinnaker trimmer USARG108   Group 1  
Oliver Kell Headsail Trimmer   Group 1  
TYLER PRENTICE Helm   Group 3  
Rufus Sjoberg Co-Skipper   Group 3  
Sonic (TP52)
Adrian DeLuna Alternate   Group 1  
Lee Blakey Alternate   Group 1  
Kris Bundy Spinnaker trimmer   Group 1  
Chris Burd Bow   Group 1  
Brian Davies Bow 232590U   Group 1  
Graeme Esarey Spinnaker trimmer   Group 1  
Nick Marson Main Trimmer 352274V   Group 1  
Marek Omilian Owner   Group 1  
David Rogers Navigator   Group 1  
James Scott Smith Watch Captain 665561D   Group 1  
Tomasz Wietecha Medic/Doctor   Group 1  
Spindrift V (Express 37)
Conrad Holbrook Runners   Group 1  
Eric Ochs Bow USAEO22 Group 1  
ANDREW REDFERN Watch Captain   Group 1  
Andy Schwenk Owner   Group 1  
Lisa Wilson Bow    
Triumph (Santa Cruz 52)
Nick Gan Mid Mast   Group 1  
Zack Hanna Bow USAZH6 Group 1  
Justin Law Autopilot   Group 1  
David Liebenberg Headsail Trimmer 278998W   Group 3  
Steve selllinger Skipper 751546V USASS280 Group 1  
Chris Snow Helm   Group 3  
Jeff Thorpe Switch Flipper   Group 3  
Brad Wheeler Navigator USABW113 Group 1  
Trouble (Santa Cruz 50)
Joe Camp Grinder USAJC359 Group 1  
Tom Camp Skipper 317776I USATC134 Group 1  
Gabriel Ferramola Mast 803797S USAGF64 Group 1  
Michael Fratantoro Bow 739547Z USAMF119 Group 1  
Jennifer Hylander Mid Bow JH243 Group 1  
Bob Piercy Headsail Trimmer 796445R USARP122 Group 1  
Jeff Shenton Navigator usajs251 Group 1  
David Stotler Watch Captain USADS65 Group 1  
David Whitcroft Cat 3 Cooler Jockey Ausdw35 Group 1  
Ron Wood Floater Usarw170 Group 1  
Vitesse (RP 52)
Ben Allen Bow   Group 3  
Tyler Baeder Headsail Trimmer 247392F USATB78 Group 1  
Christopher Branning Navigator USACB73 Group 3  
Sean Couvreux Watch Captain USASC4 Group 3  
Thomas Furlong Skipper 169950F USAFT9  
Tim Galligan Headsail Trimmer   Group 1  
Hilary Hill Pit   Group 1  
Mark Newbrook Watch Captain 246133Q USAMN3 Group 3  
Patrick O'Connor Pit 662518P   Group 3  
Blaine Pedlow Main Trimmer 235940U usabp8  
Sarah Young Pit Assist   Group 1  
Warrior Won (Pac52)
Stu Bannatyne Tactician   Group 3  
Scott Ewing Grinder USASE46 Group 1  
Mo Gutenkunst Offside trimmer   Group 3  
Hartwell Jordan Main Trimmer   Group 3  
Collin Leon Boat Captain   Group 3  
Christopher Lewis Navigator   Group 1  
Malcolm Parker Headsail Trimmer   Group 3  
Chris Sheehan    
Dylan Vogel Bow   Group 3  
Zvi (RP 55)
Nigel Barron Captain   Group 3  
Josh Butler Floater   Group 3  
Patrick Cook Headsail Trimmer   Group 1  
Patrick Gibbs Bow   Group 1  
Andrew Koch Navigator USAAK25  
Frederick Lanzinger Watch Captain   Group 3  
Alan Lubner Skipper 779180R   Group 1  
Rick Sassara Grinder USARS81 Group 1  
John Stanley Main Trimmer 787728U   Group 1  
Mike Stanley Pit   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021