|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Aeolus (Gaff cutter) |
|
Freddie Cooper |
|
|
|
|
|
|
Neil Cox |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Andrey Kobilnyk |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Terry Lockwood |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Stuart Lund |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Ryan |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Anthony Wheaton |
|
|
|
|
|
|
Kate Woodward |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Aeolus (30 Square Metre) |
|
Rebecca Block |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Lisa Guy |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Roger Guy |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Richard Hargreaves |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Aurora (Dragon) |
|
Adrian Green |
Skipper |
|
|
|
|
|
Hazel Newbury |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Cressida Robinson |
Strategist |
|
|
|
|
|
Genevieve Robson |
Mast |
|
|
|
|
|
Blueberry (S&S 34) |
|
David Saunders |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Nicola Simper |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Bush Baby (SCOD) |
|
Mike Austen |
Foil Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Helen Lavery |
Helm |
|
|
|
|
|
James Lavery |
Chef |
|
|
|
|
|
Jess Lavery |
Navigator |
|
GBRJL60i |
Group 3 |
|
|
Ian Swann |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Cockleshell (One-off dayboat ) |
|
Jonty Sherwill |
|
|
|
|
|
|
Vicki Weston |
|
|
|
|
|
|
Diana (IOD) |
|
Rupert Street |
|
|
|
|
Yes |
|
Paul Wells |
|
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Dido (Spirit Yacht) |
|
Daniel Anthony |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Rebecca Anthony |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Suzie Anthony |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Claire Dresser |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Nick Farren |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Rory Fleminger |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Elliot Spensley-Corfield |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Felix (X One-Design) |
|
Kathey Smalley |
Nav/Tac |
|
|
Group 1 |
|
|
Rupert Smalley |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Helen of Durgan (Spirit 46) |
|
Phil Badger |
Skipper |
|
|
|
|
|
David grylls |
Owner |
|
|
|
|
|
hugh kennedy |
Floater |
|
|
|
|
|
grace maguire |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
jack warren |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
George Wilson |
Foil Trimmer |
|
|
|
|
|
Neil Wilson |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Lady of Hamford (Buchanan Vashti) |
|
David Butcher |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Little X (XOD) |
|
Claire Rossall |
|
|
|
|
|
|
Gary Rossall |
Helm |
|
|
|
|
|
Harriette Rossall |
|
|
|
|
|
|
Lutine of Helford (Bermudian Yawl) |
|
James Clayton |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
Antony Raymond |
|
|
|
|
|
|
Dave Spensley-Corfield |
Boat Captain |
|
|
|
|
|
Mike Wilson |
|
|
|
|
|
|
James Youngman |
|
|
|
|
|
|
James Youngman |
Helm |
|
|
|
|
|
Oscar Youngman |
|
|
|
|
|
|
Rachel Youngman |
|
|
|
|
|
|
Rachel Youngman |
Runners |
|
|
|
|
|
MATAMBU (Classic Robert Clarke Masthead sloop) |
|
Bonnie Brown |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Reece James |
|
|
|
|
|
|
jeremy john |
|
|
|
|
|
|
Mikado (Clyde 30 Linear) |
|
Michael Briggs |
|
|
|
|
|
|
Sam Corrigan |
|
|
|
|
|
|
Carla Grundy |
|
|
|
|
|
|
Charlotte Johns |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Julie Jones |
|
|
|
|
|
|
Stewart Reed |
|
|
|
|
|
|
Muse (XOD) |
|
Andrew Pimm |
|
|
|
|
|
|
Clare Pimm |
|
|
|
|
|
|
Hamish Pimm |
|
|
|
|
|
|
Premier Cru (Nicholson 35) |
|
Lawrence Herbert |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Jessica Hodge |
In the way |
|
|
|
|
|
Sam Hughes |
Foil Trimmer |
|
|
Group 3 |
|
|
Matthew Lloyd |
Chef |
|
|
|
|
|
Sam Pickering |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
|
|
|
Harry Tilling |
|
|
|
|
|
|
Ragdoll (Honeybee) |
|
Tom Bowman |
Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Fisk |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Liz Rushall |
Helm |
|
|
|
|
|
Mark Rushall |
|
|
|
|
|
|
Satellite (Golant Gaffer) |
|
David Pennison |
|
|
|
|
|
|
Sue Pennison |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Satu (XOD) |
|
Robert Hamlett |
|
|
|
|
|
|
Robert Hamlett |
|
|
|
|
|
|
Georgie Mainey |
|
|
|
|
|
|
Scherzo (S&S Swan 36) |
|
Rupert (James) Anderson |
Mid Mast |
|
|
Group 3 |
|
|
Jonathan Carter |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Matt Haslam |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 3 |
|
|
James Finn Kirkpatrick |
|
|
|
|
|
|
Jonathan (Jo) Manser |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Morton |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Sheevra (Swan 36) |
|
Josh Bell |
|
|
|
|
|
|
Bryn phillips |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Elizabeth Wallis |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Jonathan Wallis |
|
|
|
|
|
|
Pippa Wallis |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Shelagh (She 31) |
|
Robin Forrest |
|
|
|
|
|
|
Jane Holt |
|
|
|
|
|
|
ANTHONY JONES |
Bow |
|
|
|
|
|
Jamie Muir |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
James Otter |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Bernard Perry |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
So! (Nordic Folkboat) |
|
Jamie Lea |
Tactician |
|
|
Group 3 |
|
|
Gemma Osgood |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Simon Osgood |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Sphex (XOD ) |
|
David Brittain |
|
|
|
|
|
|
Steve Dover |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
David McGregor |
|
|
|
|
|
|
Freddie McGregor |
|
|
|
|
|
|
Mike Moss |
|
|
|
|
|
|
Roger Yeoman |
|
|
|
|
|
|
Suvretta (West Solent One Design) |
|
Olivia Finch |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Matthew Muhlenkamp |
|
|
USAMM84 |
Group 1 |
|
|
jack oswald |
|
|
|
|
|
|
christopher preston |
|
|
|
Group 1 |
|
|
felix Trattner |
|
|
|
|
|
|
Thalia (Gaff Cutter) |
|
David Aisher |
|
|
|
|
|
|
Kristi Aisher |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Bill Blain |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Craig Dymock |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Emma Dymock |
|
|
|
|
|
|
Nick Harvey |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Wendy Laynton |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Ben Wood |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Tschuss (Dragon) |
|
John Mellows |
Tactician |
|
|
|
|
|
Morgan Renynolds |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Carl Whitewood |
Owner |
|
|
|
|
|
Ugly Duckling (Sagitta 35) |
|
George Beevor |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Hedley Bewes |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Oliver Bewes |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Rouse |
Mast |
|
|
|
|
|
Verity Rouse |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Vigilant (22m) |
|
mark Bexon |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
ben Graham Evans |
|
|
|
|
|
|
Caryl Terlezki |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
philp thomas |
|
|
|
|
|
|
timmy tuberon |
|
|
|
|
|
|
Whisper of Lymington (Spirit 46) |
|
Chris Grosscurth |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
George Haynes |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Anne-Marie Ratnage |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian Ratnage |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian Ratnage |
|
|
|
|
|
|
Ellie Wild |
|
|
|
|
|
|
Emma York |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Whooper (Laurent Giles One Off Classic) |
|
Jim Austin |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Giovanni Belgrano |
Skipper |
|
|
|
|
|
Emma Cheetham |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Jack Pammenter |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Ben Symons |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|