2020 Nassau Cup Ocean Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alexandria 2 (X-Yachts 4.0)
Joseph Hanna Skipper 710627V USAJH297 Group 1   Yes  
Aimee Kitto Other     Yes  
Dan McGraw Other   Group 1   Yes  
Jesse Rothkopf Other     Yes  
Cameron Rylance Other     Yes  
Greg Williamson Other     Yes  
Andiamo (Jeanneau 479)
Zachary Segal   Group 1   Yes  
Arctos (Andrews 70)
Chris Baubie Bow   Group 1   Yes  
Charles Bayer Skipper 161426K USACB58   Yes  
Charles Bayer III Other USACB97 Group 1   Yes  
Chris Clark 179377L USACC50 Group 1   Yes  
Alex Declercq Tactician 215986G   Group 3   Yes  
Fred Detwiler Floater USAFD5 Group 1   Yes  
Peter Griffin Navigator USAPG27 Group 1   Yes  
Bill Henderson Pitman USAWH51 Group 1   Yes  
Michael B. Hoey Navigator 304020e Usamh14 Group 3   Yes  
Kurt Hohn Other USAKH91 Group 1  
Todd Jones Pro Bowler USATJ4 Group 1   Yes  
Luiz Kahl Stunt Owner 127347W USALK6 Group 1   Yes  
Lynn Kotwicki Spinnaker trimmer 304794D USALK8 Group 1   Yes  
Tim LaBute Pit Assist 270009g CANTL2 Group 1   Yes  
THOMAS Ritter Headsail Trimmer 227512P USATR05 Group 1   Yes  
Timothy Schultes Mast 789163P USATS170 Group 1   Yes  
Clune Walsh III Other USACW65 Group 1   Yes  
Catabatic (Seawind 1190)
Ed Dixon Grinder    
Joe Geller Bow   Group 1   Yes  
Larry Geller 302639R   Group 1   Yes  
Robert Onsgard Foil Trimmer   Group 1   Yes  
Kenneth Scott Navigator   Group 1   Yes  
Phil Styne Medic/Doctor 180950P   Group 1   Yes  
Flat Stanley Racing (Melges 32)
Zygmund Beatty Bow   Group 1   Yes  
Brad Boston Tactician CANBB24 Group 3   Yes  
John Evans     Yes  
Curtis Florence Headsail Trimmer 2700011a CANCF1 Group 1   Yes  
Mark Allen Myers Rush Chairman   Group 1   Yes  
Wilson Stout Bowman USAWS74 Group 1  
Trey Sheehan Terry McSweeney 338674J USAJS77   Yes  
Nick Ward Floater USANW13 Group 1   Yes  
Harm's Way (J 109)
Jacob Brechan 773286T   Group 1   Yes  
Bruce Martin Nav/Tac   Group 1   Yes  
Rod Nichols Watch Captain   Group 1   Yes  
Donald Peloquin Floater 356252X   Group 1   Yes  
Veljko Roskar Main Trimmer CROVR4 Group 1   Yes  
Mike Royer Switch Flipper   Group 1   Yes  
Eric Simonson Headsail Trimmer 711857X USAES78 Group 1   Yes  
Andy Wescoat 304415L USAAW112 Group 1   Yes  
HeeJung Wescoat Bow 792116S   Group 1   Yes  
Longbow (Class 40)
James Carolla Boat Captain 779446W   Group 1   Yes  
Linc Day Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Stan Day Co-Skipper   Group 1   Yes  
Christopher Gill Nav/Tac USACG49 Group 1   Yes  
Zach Mason   Group 3   Yes  
Duncan Nevard Switch Flipper   Group 1   Yes  
christopher stroh Mast   Group 1   Yes  
Meridian Xl (Carkeek 40)
Michael Collins Pit     Yes  
David Flynn Helm   Group 3   Yes  
Graham Garrenton Rush Chairman   Group 1   Yes  
Greg Gendell Bow   Group 3   Yes  
Liam Harr Mid Bow   Group 1   Yes  
Ron McLean Main Trimmer 168256C   Group 1   Yes  
W.S. Shelhorse 173138Q     Yes  
Will Van Cleef Boat Captain   Group 3   Yes  
Harold Warren 213612H   Group 1   Yes  
Mark Wheeler Navigator 109386F USAMW15 Group 1   Yes  
Mr. Brightside (Farr 40 OD)
Alex Sastre     Yes  
Mutiny (Club Swan 42)
Mike Booker    
Scott Borjeson   Group 1  
Lance Herrstromer In the way   Group 1  
Mats Herrstromer Owner 785388X   Group 1   Yes  
Martin Kullman Nav/Tac   Group 3  
Paul Mallory Switch Flipper   Group 1  
Abie McLaughlin Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Rob Morrow Mid Bow   Group 1  
Benjamin Reavis Bow    
Keith Werner Rush Chairman   Group 1  
Petisa (Salona 44)
Harold Brandan     Yes  
Privateer (Class 40)
Carl L.C."Chip" Kah III     Yes  
Prospector (Mills 68)
Carina Becker Runners USCB204   Group 1  
Jay Davis Bow   Group 3  
Chris Doyle Grinder 246498K USACD134 Group 1  
Tim Keyworth Spinnaker trimmer 247162X TKUSA33 Group 1  
Larry Landry Nav/Tac 152698D   Group 1  
Bruce Lawrence Bow 159557H USABL23 Group 1  
Henry Little Other USAHL10 Group 3  
Stuart MacNeil Headsail Trimmer   Group 3  
Artie means Navigator 144725q   Group 3  
Lucien Moore Mid Bow   Group 3  
Scott Mras Grinder   Group 1  
Dr David Siwicki Co-Skipper 715934G USADS110 Group 1  
Sara Stone Runners USASS254 Group 3  
Quinn Tobin Pit   Group 3  
Shelter Island Transatlantic Partners Strategist 778480R USATG5   Yes  
Andrew Wolf Runners   Group 1  
Drew Wolf Alternate   Group 1  
Senara (Farr 395)
Frank Atkinson     Yes  
James Bill Owner 766690s     Yes  
EAMONN DELISSER Tactician   Group 3   Yes  
Phil Fleming Bow USAPF31 Group 1   Yes  
Joseph Goulet Navigator 159888R USAJG124 Group 1   Yes  
Jed Lee Bow 741273v usajl30 Group 3   Yes  
Victor Leon Other   Group 1   Yes  
Richard Shellow Other   Group 1   Yes  
Thin Ice (Aerodyne 38)
Eduard Cabassa Main Trimmer   Group 1  
Philip Carlsson Bow SWEPC3 Group 3  
H.L. DeVore Navigator   Group 1  
Stuart Hebb     Yes  
Chris Lanza    
Mike McCormick    
Katrin Mehler    
Alvaro Sanchis Bow   Group 1  
John Vincent    
Wings (J 121)
Burke Anvari Bow 746372p USABA46 Group 1   Yes  
Reed Baldridge Boat Captain   Group 3   Yes  
Mark Blvd In the way 233427o USML8 Group 1   Yes  
Patrick Chisum Princess   Group 1   Yes  
Ryan Davidson Autopilot   Group 1   Yes  
Ashley Maltempo Owner 733784   Group 1   Yes  
Daniel Rylance Spinnaker trimmer USADR132   Group 1   Yes  
Rebecca Thomasson Other   Group 1   Yes  
Bill Wiggins Skipper 240866U   Group 3   Yes  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021