2020 J/70 UK Class National Championships
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Boat 1 (J 70)
Juan Pablo Alvarez Gallesio Skipper ARGJA13 Group 1   Yes  
Santiago Graffina Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Agustin Montes Main Trimmer ARGAM10 Group 1   Yes  
Agustin Zappacosta Tactician ARGAZ2 Group 1   Yes  
Boysterous (J 70)
Peter Impey     Yes  
Tom Low     Yes  
Cressida Robson     Yes  
Mary Sutherland     Yes  
Brutus (J 70)
craig burlton Helm GBRCB36 Group 1   Yes  
Tony Hanlon GBR TH48   Yes  
ian southworth Main Trimmer GBRis8 Group 1   Yes  
Charles Thompson GBRCT45 Group 1   Yes  
Calypso (J 70)
J Peters & J Calascione Helm   Group 3   Yes  
Jonathan Calascione Bow   Group 1   Yes  
Nick Redding Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Fynn Sterritt Tactician   Group 3   Yes  
Chaotic (J 70)
Matthew Hardy Spinnaker trimmer GBRMH42 Group 1   Yes  
Pete McCoy GBRPM40 Group 1   Yes  
Nick Phillips GBRNP37 Group 1   Yes  
Chris Taylor GBRCT31   Yes  
Cosmic (J 70)
Richard Anderton Nav/Tac   Group 1   Yes  
Jack Hanslope Headsail Trimmer GBRJH126 Group 1   Yes  
Freddie Liardet   Group 1   Yes  
Patrick Liardet GBRPL30 Group 1   Yes  
Darcey (J 70)
Julie Fawcett     Yes  
Nicky Flook     Yes  
Toby Lambert     Yes  
Paul Lewis Other   Group 1   Yes  
DSP (J 70)
Tom Mallandine Helm GBRTM23 Group 1   Yes  
Robert Morris GBRRM106   Yes  
Dan Schieber Other GBRDS36 Group 1   Yes  
Doug Struth GBRDS76 Group 1   Yes  
Eat Sleep J Repeat (J 70)
Charlie Cumbley GBRCC18   Yes  
Ruairidh Scott Chef GBRRS12 Group 3   Yes  
Mario Trindade Spinnaker trimmer BRAMT4 Group 3   Yes  
Paul Ward     Yes  
EV Experts (J 70)
Tim Collins GBRTC2 Group 1  
Mike O’Donovan GBRMO28  
Phil Taylor Main Trimmer GBRPT4 Group 1  
Glynn Williams GBRGW31 Group 1  
Excess (J 70)
Melisande Besse Strategist GBRMB184 Group 1   Yes  
Sam Jenkins Helm GBRSJ25 Group 1   Yes  
Sean Linsdall Floater GBRSL62 Group 1   Yes  
Louis Manners Spinnaker trimmer GBRLM72 Group 1   Yes  
GBR 830 (J 70)
Paul Campbell-James     Yes  
Archie Goodwin     Yes  
Jonnie Goodwin     Yes  
Sam Richmond     Yes  
Jackatoo (J 70)
Nicholas Gaynor Main Trimmer GBRNG38 Group 1   Yes  
Matt Haslam Spinnaker trimmer GBRMH116 Group 3   Yes  
Rob Orr Helm GBRRO23 Group 1   Yes  
Harris Parker-McLeod Bow GBRHP21 Group 1   Yes  
Jalapeno (J 70)
Brian Denney Helm GBRBD29 Group 1   Yes  
Paul Fuller Headsail Trimmer GBRPF23 Group 1   Yes  
Sam May Bow GBRSM123 Group 1   Yes  
Ross Partridge Main Trimmer   Group 1   Yes  
JDog (J 70)
Ella Brown GBREB50 Group 1   Yes  
John Greenland GBRJG8 Group 1   Yes  
Nicholas Hornby GBRNH61 Group 1   Yes  
Richard Powell   Group 1   Yes  
Jeepster (J 70)
Paul Childs GBRPC31 Group 1   Yes  
Graham Clapp GBRGC33 Group 1   Yes  
Ben Saxton Tactician GBRBS13 Group 3   Yes  
Dave Swete NZLDS13 Group 3   Yes  
Jelvis (J 70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1   Yes  
Ruby Dent Bow GBRRD78 Group 1   Yes  
Henry Wetherell Spinnaker trimmer GBRHW23 Group 3   Yes  
Jack Wetherell Main Trimmer GBRJW88 Group 3   Yes  
Lightfoot (J 70)
Alain Waha   Group 1   Yes  
Benjamin Waha Bow   Group 1   Yes  
Isabelle Waha Bow   Group 1   Yes  
Joshua Waha Helm   Group 1   Yes  
Offbeat (J 70)
David Haw Bow GBRDH109 Group 1   Yes  
Lucy Kennedy Nav/Tac GBRLK10 Group 1   Yes  
Alex McLeman GBRAM146 Group 1   Yes  
David McLeman GBRDM87 Group 1   Yes  
Soak Racing (J 70)
Ancel Davison GBRAD106 Group 1   Yes  
Marshall King IRLMK Group 1   Yes  
Andrew Shorrock Main Trimmer GBRAS141 Group 1   Yes  
Ian Wilson Strategist GBRIW14 Group 1   Yes  
Standfast (J 70)
James Gray Bow   Group 3   Yes  
Simon Patterson   Group 1   Yes  
Chris Sanders     Yes  
Nick Thompson     Yes  
Yeti (J 70)
Charles Davies Bow GBRCD73 Group 1   Yes  
Jack Davies GBRJD96 Group 1   Yes  
Josh Redgrave GBRJR98 Group 1   Yes  
Tom Steavenson Switch Flipper GBRTS71 Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020