2021 Helly Hansen NOOD Regatta San Diego
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Waiver
Signed
(Etchells )
William Pascoe    
(29er)
Peter Busch      
Cam Spriggs      
#hmb (Viper 640)
James Baurley    
14 (I 14)
Kris Bundy    
Jamie Hanseler      
2634 (29er)
Jordan Janov 739299h   Group 1  
2670 (29er)
Kelly Holthus    
29er (29er)
Alice Schmid    
29er (29er)
Grace “Gigi” Ivancich   Group 1    
29er (29er)
Peter Joslin      
Anton Schmid    
29er (29er)
Jacob Posner 747666Q    
29er (29er)
Sean Mahoney    
300 (Viper 640)
Nigel Brownett Spinnaker trimmer 352136O AUSNB14 Group 1    
Timothy Carter Helm 389819L USATC67 Group 1  
Philip Reginer Headsail Trimmer   Group 1    
994 (29er)
Ian Nyenhuis    
Noah Nyenhuis      
Adeline (Beneteau First 36.7)
Bob Carlson Skipper 331736Q   Group 1  
John Carlson Pit      
Robert Carlson Headsail Trimmer      
John Caspary Other   Group 1  
JP Chibuk Mast      
Chris Hallman Headsail Trimmer      
William Markuske Tactician   Group 1    
Marc Meyers Bow   Group 1  
Rob Raczkowski Main Trimmer   Group 1  
Adventure (Beneteau First 36.7)
Ted Butterfield 393171X    
Paul Hedberg Main Trimmer 797159R USAPH86 Group 1  
Steve Hoogland Spinnaker trimmer   Group 1  
Lee Leclerc Pit      
Collin McMenamin Mast    
Brent Morris Mid Mast   Group 1  
Adrian Pappas Strategist   Group 1  
John Sivak Tactician 755900S USAJS449 Group 1  
Todd Weston Headsail Trimmer    
AHui Hou (Etchells)
Mickey Ryan 981    
Aloha (Hobie 33)
Kyle Vanderspek   Group 1  
Avalanche (Etchells)
Brad Rodi    
Blink! (J/105)
David Gould Main Trimmer   Group 1    
Molly Holman      
Lucy Howell Owner 697335NV    
Steve Howell Helm 348464G USASH41  
Tracy Nackel      
Heidi Taylor Spinnaker trimmer   Group 1  
Greg Thomas      
Blue Fin (Etchells)
Michael Terry 798188R   Group 1  
Boiling Point (Viper 640)
Dan Milefchik    
Boomslang (Viper 640)
Geoff Fargo USAGF48    
Bravo One (Viper 640)
Brittany Barton Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Charles Campbell 759174Z   Group 1  
Brandon Evers Other   Group 1  
Tiffany Moseley      
Madeline Mulligan Pro Bowler 743620R    
Bungle (Etchells)
Scott Gordon USASG35 Group 1  
Calamity (J 24)
Audi Dolan Bow   Group 1  
Brian Dolan Helm 184861Z   Group 1  
Mark McDade Headsail Trimmer      
Terry Prince Mast   Group 1  
Callisto III (Corsair F-31AC)
Michael Last    
Capricorn (Etchells)
Ethan Doyle 651605q    
Covid 18 (F 18)
James Melvin Main Trimmer   Group 1  
Pete Melvin Floater    
cygnet 2 (J 24)
christian seidel      
Dunder Pit (I 14)
Terence Gleeson 272661U    
Errant Belle (Elliott 770)
Tom Jenkins 126241N   Group 1  
Eric Kownacki Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Euphio Machine (Viper 640)
Gabe Ferramola 803797S USAGF64 Group 1  
Excalibur (Beneteau First 40.7)
David Tarson 276714W   Group 1  
F18 (F 18)
Marilyn Cassedy    
Nick Kofski      
Flexible Flyer (Corsair 31)
Peter Lucas    
Flipside (Flying Tiger 10)
Chris Regan      
Andy Runk    
Goodall C2 (F-18)
Christopher Green    
Greenback Boogie (J 24)
William Ramacciotti 266830W    
Hamburg Sud (Viper 640)
Russ Fox    
Happy Ending (Etchells)
Rick Goebel 193446V CANRG6  
Hiawatha (F 18)
Jeff Collins 314256t    
Inconceivable (Beneteau First 40.7)
Gregory Moore 785379W   Group 1  
IRIE (J 24)
Ryan Jurkowski    
Its Big Its Green Can You Handle It (I 14)
Edward Conrads    
J Rabbit Slim (J/105)
Bill Quealy    
J-OK (J/105)
Stewart Cannon CANSC20 Group 1    
Juiced (J/105)
Allison Bell    
Stephen Driscoll    
Kea (Beneteau First 36.7)
Chick Pyle 238657G   Group 1  
Legend (Beneteau First 36.7)
Larry Smith 674590Z    
Lifted (Etchells)
Jim Cunningham 692334Z USAJC225  
Steve Hunt      
Erik Shampain Headsail Trimmer   Group 3  
Serena Vilage      
Lokita (I 14)
Paul Galvez   Group 1  
Louise (Etchells )
Thomas Carruthers    
Bill Hardesty Mid Bow   Group 3  
Jeff Reynolds      
Low and Angry (I 14)
Caitie Bryson      
James Clarkson    
Lucky Duck (J/105)
Paul Brown In the way   Group 1  
Dan Collins Helm   Group 1  
Richard Collins Boat Captain    
John Evans      
Rob Lange      
Cooper Patterson Spinnaker trimmer 789181U   Group 1  
Lugano (Beneteau First 40.7)
John Baxter Tactician      
Elliot Cultice Headsail Trimmer      
Heather Cultice Mid Mast      
Micheal Di simone Headsail Trimmer      
Tristan Dougherty Bow      
Vance Flannery Main Trimmer      
Kory Goodwin Pit      
Thomas Lehtonen Headsail Trimmer      
Mark Stratton Skipper   Group 1  
Paul Zurbrugg Spinnaker trimmer      
Melokia (Beneteau First 36.7)
Dan Flynn Headsail Trimmer 707472J   Group 1  
Lois Harrington Other   Group 1  
Marshall Harrington Tactician   Group 1  
Joe Lerma Bow   Group 1  
Dom Michaud Mast   Group 1  
Ashley O'Connell Pit Assist   Group 1  
Sara Smith Pit   Group 1  
Reid Whitney Mast   Group 1  
Mike Whittemore Skipper 357738G   Group 1  
Minotaur (Santa Cruz 37)
George Roland 387265H    
Mojo (Etchells )
David Whisenhunt    
Mostly Harmless (Etchells)
Summer Greene   Group 1  
none (29er)
Preston Miller Co-Skipper   Group 1  
Tommy Rudowicz    
Off The Porch (J 105)
Scott McDaniel 284087D    
Olive Oil (F 18)
Ian Brill Other   Group 1  
James Orkins    
Palaemon (J/145)
Rudolph Hasl    
pedromachine (Nacra F18 Evolution )
Peter Curran    
Pelikaan (Etchells)
John Rudderham Main Trimmer   Group 1    
Xavier Sheid 113687Y USAXS1 Group 1  
Christopher Smith Headsail Trimmer USACS306 Group 1    
Playa Grande (Beneteau First 40.7)
Tyler Babcock    
R2D2 (F 18)
Matthieu Marfaing Tactician FRAMM149 Group 1  
Jeff Newsome Cat 3 Cooler Jockey 184964d    
Resolute (Etchells)
Phil Hasl Headsail Trimmer      
Michael Morley Skipper 738435N 208578 Group 1  
Chris Nesbitt Co-Skipper   Group 3  
Risky Business (F 18)
Bryan Paine Skipper 246620Q   Group 3  
Rock On (Etchells)
Argyle Campbell 120512Z   Group 1  
Alex Curtiss      
Chuck Eaton      
Jesse Kirkland      
Sailhook (Beneteau First 36.7)
Peter Andreasen 777839T    
Michael Ciullo Headsail Trimmer   Group 1  
Rose Eberhard Bow PHIRE1 Group 1  
Keith Engelke Main Trimmer   Group 1  
Ryan Green Headsail Trimmer   Group 1  
Dick Hoffmann Pit   Group 1  
Connor Kinzer      
Kenny Knopman Mast   Group 1  
Sanity (J/105)
Donica & Scott Ryder   Group 1  
SDYC #5 (29er)
Stella Taherian    
SDYC #5 (29er)
Jett Jennings    
Shilshole (I 14)
Kristian Henderson 118283A    
Silhouette (Beneteau First 40.7)
Warren Gross    
Slow Poki (Corsair 760)
Eric Tremaine    
Sorcerer (Beneteau First 36.7)
Michael Grupp 729568Y   Group 1  
Spirit (F 18)
Chuck Peinado      
Sun Puffin (J/105)
NATHAN BRENNER Spinnaker trimmer   Group 1  
Ryan Castro Headsail Trimmer   Group 1  
Jerry Dunaway      
Mike O'Connell      
Dan Scheel Mast   Group 1  
George Scheel   Group 1  
Sushi (J 24)
David Wetherelt 46    
Sweet Okole (Beneteau First 40.7)
Rick Harris    
Mark Hoffman      
Jack Kingston      
Nick Lavrega      
Justin Mendham      
Enrique Mereles      
Brie Newsom      
Anne Taylor      
Mike Tucker      
TBD (29er)
Isabella Loiselle   Group 1  
TBD (29er)
Allie Shand   Group 1  
Shane Tillson    
Tbd see (I 14)
Mikey Radziejowski    
Trident (Trimaran 28)
Terry Argast    
Brian Pearson      
John Ross      
Triple OG (Viper 640)
Tom Hirsh 205189A   Group 1  
Triskaidekaphobia (Etchells)
Nicholas Ratinaud Main Trimmer USANR28 Group 1  
Patricia Stadel 177041S USAPS13 Group 1  
Ian Trotter Tactician USAIT Group 1    
UnEven Keel (Farrier F82R)
Mark Berdan 752148Z    
USA 1193 (I 14)
Channing Hamlet   Group 1  
Peter Stanton      
Valkyrie (Trimaran )
Brian Arnett    
Viva (Etchells)
Donald Jesberg 111936M   Group 1  
Wet Rodeo (F 18)
Steven Leuck      
Steve Stroebel 111852L USASS211 Group 1  
Woody (I 14)
Michael Leitch    

Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021