2021 Susan Hood Trophy Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Absolute (Dobroth MORC 30)
Mike Armstrong   Group 1  
Pete Berridge Foil Trimmer   Group 1  
Max Hozack Bow   Group 1  
larry huibers Staysail trimmer   Group 1  
martin rosenbaum    
sarah urquhart Chef   Group 1  
josh wiwcharyk Main Trimmer   Group 1  
Act II (C&C 115)
Trevor Bender    
Peter Herrmann Main Trimmer   Group 1  
Lindsay Horvath Other   Group 1  
Vaclav Jirku Spinnaker trimmer    
Christopher melo   Group 1  
Afterburn (Soto 40)
Hugh Beaton Tactician   Group 3  
Mark Bowman Headsail Trimmer   Group 1  
Tim Denney Bow    
David Doyle Floater CANDD13 Group 1  
Heather Flemming Headsail Trimmer CANHF2  
Craig Pirie Helm   Group 1  
Jack Porter Other   Group 1  
Allegro (Pearson Flyer)
Andrey Arsenyev Nav/Tac   Group 1  
Marty Cameron Skipper   Group 1  
Tom Udale-Clough Co-Skipper   Group 1  
Ariadna (Beneteau First 36.7)
Alec Melnikov Co-Skipper   Group 1  
Vladimir Melnikov Co-Skipper   Group 1  
ARRIBA (Beneteau First 40)
Mike Lahrkamp Skipper    
Martin Slejska Co-Skipper   Group 1  
Bandoleer (Odyssey 30)
Mark MacRae Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Stephen Mudgett Headsail Trimmer   Group 1  
Russ Rowlands Floater    
Bruce Smith Owner   Group 1  
Graham Smith Bow   Group 1  
Peter Smith Main Trimmer   Group 1  
Beyond Survival (C&C 115)
Pam Dwerryhouse Headsail Trimmer   Group 1  
Lorraine Law Offside trimmer   Group 1  
Douglas MacCallum Helm   Group 1  
Bill Roscoe Skipper    
Janet Roscoe Medic/Doctor   Group 1  
Big Lou (C&C 33-2)
Michael Egberts Skipper    
Catherine Kierans Co-Skipper    
Blast (Beneteau First 10R)
Andre Beese Mast    
Max Beese Mid Bow   Group 1  
Chris Bobyk CANCB20  
Pauline Bobyk Main Trimmer    
Trevor Bobyk Strategist   Group 1  
Michael Hasko Rush Chairman CANMH28 Group 1  
Blue Raven (C&C 39)
Davide Carnevale Skipper   Group 1  
John Gayford Grinder    
Darius Krukonis Headsail Trimmer   Group 1  
Wayne Patrickson Main Trimmer   Group 1  
Bow Movement (Hunter 36)
steve Allen Chef   Group 1  
Doug Byggdin In the way   Group 1  
Mohannad Jnaid Main Trimmer   Group 1  
Adnan Khan    
David Smith Skipper    
David Stewart Grinder   Group 1  
Cirrus (Morgan)
Eric Connell Tactician    
Ryan Johnston Bow   Group 1  
Gregory Mcgrath Floater   Group 1  
Jamie Spotswood    
Completely Wound Up (Laser 28)
Mick Bellisario Bow    
Greg Jordan    
Clarke Perry Main Trimmer    
Randy St jacques Tactician    
Curious George (C&C 27 Mk V)
Susan Hood Co-Skipper    
SEAN LONG    
Olivia Smeenk Main Trimmer   Group 1  
Thomas Smeenk Co-Skipper   Group 1  
Deva (Dufour 445)
David Medhurst / Eva Innes   Group 1  
Eva Innes Navigator    
Distant Thunder (C&C 27 MKV)
Bob Gauthier Co-Skipper   Group 1  
Robert Jakubek Bow    
Neil McNeill In the way   Group 1  
JIM WENTE   Group 1  
Dragon Bleu (Tartan 3400)
Jim Barton   Group 1  
Bill Gilmore Main Trimmer   Group 1  
Alan Rogers Grinder   Group 1  
Kyle Wismer Headsail Trimmer   Group 1  
ELLEMENTARY (L30)
Tim Hill In the way   Group 1  
Andrew Leslie Bow   Group 3  
Diane Reid    
Ian Richardson CANIR2 Group 1  
Emerald II (Hunter Legend 40)
John Jackson Headsail Trimmer    
Art Willis Bowman    
Mal Willis Main Trimmer    
Paul "TACKING" Willis Helm   Group 1  
Gabriel Willis - Faulkner Spinnaker trimmer   Group 1  
Endeavour (J 105)
Bill Bevan In the way   Group 1  
Andrea MacGillivray Bow   Group 1  
Paul Martini Owner    
Bruce Pierce Floater   Group 1  
Chris Rankin Main Trimmer   Group 1  
Catherine Rutter Switch Flipper    
ENTOURAGE (Olson 911SE)
Meghan Clarke Pit   Group 1  
ZACH FOWLER Headsail Trimmer   Group 1  
WILL FRENCH Skipper   Group 1  
COLLIN MARQUES Helm   Group 1  
Elliot Pamatat Mast   Group 1  
Harriet Pollock Main Trimmer   Group 1  
ZACK REID Bow CANZR3 Group 1  
Esprit de Corps I (castro 39)
Gilles Barbot Skipper    
Jean-Francois Beaulieu Navigator   Group 1  
romain bereau Bow   Group 1  
Daniel Boilard Watch Captain Candb54 Group 1  
Marie Pierre Chenard Headsail Trimmer   Group 1  
Andree-Anne Chevalier Runners   Group 1  
Vincent Francou Floater   Group 1  
shelby hacala   Group 1  
matthew powers Mast   Group 1  
jean francois Robitaille Navigator   Group 1  
Cyrille Vittecoq    
eXoteric (X-Yachts X-95)
Alex Kantemir Nav/Tac CANAK31 Group 3  
Nick Lekic Skipper    
Finale (Beneteau First 36.7)
Mike Clayton Headsail Trimmer   Group 1  
Philip J Stainton Mast   Group 1  
AL Tavares    
Derek Vandermeer In the way   Group 1  
Andrea Verdon Bow   Group 1  
Flying Monkeys (C&C 99)
Spencer Chow Headsail Trimmer   Group 1  
Jack Demeter Main Trimmer   Group 1  
Stuart Demeter Skipper    
Freestyle (CS 40)
Allen Graham Main Trimmer   Group 1  
Jim Oldershaw Helm 5209    
Glen Sinclair Bow   Group 1  
Gerry Thompson Navigator   Group 1  
Frank Vetricek Mast   Group 1  
Give'r (J 88)
Julia Brown Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Ryan Palmer Bow    
Tim Sweet CANTS17 Group 1  
Magda Warczok Helm CANWM6 Group 1  
Hammertime II (Beneteau First 36.7)
Eric Brown Mast   Group 1  
Marc de Verteuil Headsail Trimmer   Group 1  
Iain Doran-Des Brisay Tactician   Group 1  
rachel harris Bow   Group 1  
anastasia korolj Pit Assist    
Pasquale Leone Skipper    
Chris Maslowski Main Trimmer    
tiffany sun Pit    
High Tea (J 112E)
Ard Van Leeuwen   Group 1  
Ileana (Hanse 508)
John Hagen    
Roy MacDonald Co-Skipper   Group 1  
IMXtreme (X-Yacht 38)
Matthew Behr Alternate   Group 1  
Gayle Gray Bow   Group 1  
Rhonda Joyce Pit   Group 1  
David Leon Headsail Trimmer   Group 1  
Keith riley Skipper    
Ron Statler Main Trimmer   Group 1  
It's A Conspiracy (s2 9.1)
ben gravelle Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Adrian Hanley Skipper    
Oliver hanley Foil Trimmer   Group 1  
Michael Howarth Tactician   Group 1  
Jersey Girl (Olson 911S)
Eric Blenkarn Main Trimmer   Group 1  
Juan Camacho Mast   Group 1  
Dee Hogan Pit   Group 1  
Jennifer Poon Other   Group 1  
Mark Searle    
KAMIKAZE (Tripp 37)
Ian Bestwick In the way   Group 1  
Matt Kasprzycki CANMK16 Group 1  
Keith Macdonald In the way   Group 1  
Mark Palmer Floater   Group 1  
Kyann Rentzelos   Group 1  
Tiberius Trifu   Group 3  
Lachlan Watson In the way   Group 1  
Irek Zubko Strategist   Group 1  
Katbird (Dufour 34 Performance)
Christine Bortkiewicz Main Trimmer    
Ian Lindsell Mid Mast   Group 1  
Gord Timmis Co-Skipper   Group 1  
Kathleen Timmis Skipper    
Jon Van Buskirk Pit   Group 1  
Killahara (Tartan 3500)
Mark Devlin In the way   Group 1  
william Dickie Navigator   Group 1  
Donald Trant Skipper    
David Wilton Co-Skipper    
Kismet (Beneteau 331)
Jeff Hayward Nav/Tac   Group 1  
Ian Stoppard Floater   Group 1  
Kerim Terzioglu    
Lion's Den (C&C 35 MKIII)
Emmanuel Belliveau Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Nicholas Dotsch Switch Flipper   Group 1  
Cameron Hastings In the way   Group 1  
Daniel Hastings Spinnaker trimmer   Group 1  
Noah Hastings Helm   Group 1  
Jack Jones Watch Captain   Group 1  
Chris Viscount Tactician   Group 1  
Live Wire (J 109)
Tom Lanz    
Kim Piller    
Lively (J 109)
nicholas bolden Headsail Trimmer    
Murray Gainer    
winnie Gainer    
David Holmes Main Trimmer   Group 1  
Samoil Vohra Spinnaker trimmer   Group 1  
Midnight Express (Express 30)
Michael Bauer Skipper    
Thomas Bauer Nav/Tac    
Mister Ed (IMX 38)
Adam Clarke Bow   Group 1  
Mark Corlett Floater   Group 1  
Larry Howe Main Trimmer   Group 1  
Ian McAllister    
Andrea Mooney Mid Bow   Group 1  
Jack Thayer Headsail Trimmer   Group 1  
Moxie (Farr 30)
Tracey Bean Co-Skipper    
Carolann MacLellan Medic/Doctor   Group 1  
Jennifer Marani Grinder   Group 1  
Christine Riley Grinder   Group 1  
Peter Smith Chef    
Lori Woolridge Floater   Group 1  
Mythos (CS Merlin)
Ted Spanos    
Notorious (Farr 30)
Kevin Brown Skipper 177815Y   Group 1  
Jeffrey Love Main Trimmer CANJL12 Group 1  
mark mcginnis Navigator canmm15 Group 1  
Henry Schefter Helm   Group 1  
Robert Wigny Headsail Trimmer   Group 1  
Aiden Young Pit   Group 1  
One (Benteau Figaro 1)
Bryan McBurney Main Trimmer   Group 1  
Marek Nalewajko Main Trimmer   Group 1  
Stuart Rice usa419    
Laszlo Sandor Bow   Group 1  
PERSPECTIVE (J 100)
Richard CULVER In the way   Group 1  
Robert DeWitte Skipper   Group 1  
Jeff Edwards In the way   Group 1  
Mark Fedak Pit   Group 1  
Rob Irish Main Trimmer   Group 1  
Plika (Beneteau First 10R)
Scott Collinson Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Rob Emery Strategist CANRE1 Group 1  
ingrid Merry Pit CANIM6 Group 1  
Emma Struthers Headsail Trimmer   Group 1  
Ian Struthers    
Andrew Van Nostrand Floater   Group 1  
Puffin (C&C 30)
Pawel Cimek & Livianna Tossutti    
Razorbill (1D35 MOD)
Leon Irish Skipper   Group 1  
Tom Kara Headsail Trimmer   Group 1  
Stephen Moffat Headsail Trimmer   Group 1  
david sandford    
Brent Sullivan Owner   Group 1  
David Veenstra Owner   Group 1  
Renaissance (C&C 38)
Kim-Mata Bartsch Other   Group 1  
Kevin Corcoran Main Trimmer   Group 1  
LOGAN Corcoran Offside trimmer   Group 1  
Jay Kirkpatrick    
Peter Kirkwood Skipper    
Mark Reichling Main Trimmer   Group 1  
Beata Sims    
Revival (Abbott 33)
James Roscoe    
Rum Kist (Beneteau First 10R)
Thea Cheeseman Headsail Trimmer   Group 1  
Sarah Gardiner Co-Skipper   Group 1  
Timothy Morland Switch Flipper   Group 1  
William Morland Skipper    
Andrzej Sienkiewicz Mid Bow   Group 1  
Jamie Won   Group 1  
Sabotage (Farr 30)
David Castle Leeward Runner   Group 1  
John Finch Other    
Doug Folsetter Switch Flipper    
Richard Leadbetter In the way   Group 1  
Kevin McAuley Cat 3 Cooler Jockey CANKM8 Group 1  
Tom Nelson Grinder   Group 1  
Sangaela (Tartan 30)
Geoffrey Fairbank   Group 1  
Neil Hetherington Headsail Trimmer   Group 1  
Alexander McCrorie Fairbank Headsail Trimmer   Group 1  
Setanta (Hanse 400)
Jeff Burns Pit   Group 1  
John Danahy Other NA   Group 1  
Joe Doris Skipper    
Chris Jozsa In the way   Group 1  
Mike Sandwell Tactician   Group 1  
Shazam (J 27)
Sean Wismer Skipper CANSW17 Group 1  
Shifty (Dufour 40e)
Connolly Aziz Grinder   Group 1  
Allison Boyd Switch Flipper   Group 1  
Will Gyles Mast   Group 1  
Caroline Kaars Sijpesteijn    
Rob Paterson Pro Bowler   Group 1  
David Provan Rush Chairman    
Jen Provan In the way   Group 1  
Drew Sutherland Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Shorthanded (J 35)
Jamie MacCorkindale Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Gary Mackay Offside trimmer   Group 1  
Rossi Milev Autopilot    
Amy Pedersen Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Michael Pietz Pro Bowler    
Kevin Sullivan Headsail Trimmer   Group 1  
Brian Wright Floater   Group 1  
Split Second (C&C 34)
John Greenham    
Tony Tsakanikas Co-Skipper    
Star Chaser (Beneteau First 45)
Jeremy Cosson-Martin Bow   Group 1  
Kenneth Martin    
Still Knot Working (C&C27 Mk.V)
matthew crwespi Medic/Doctor    
Taylor Knoll Skipper   Group 1  
Sebastian Nagy Foil Trimmer   Group 1  
Aleks Sienkiewcz In the way   Group 1  
Lara Vik Pit   Group 1  
Sula Sula (c&C 115)
Carey CB-Lamontagne    
Connor Cb-Lamontagne Other   Group 1  
Eric CB-Lamontagne Other    
Jon Lelie In the way   Group 1  
Desiree Michaud Handicaper   Group 1  
Sarah Parlee In the way   Group 1  
Montana Vaillancourt    
TeEsse. (Hunter)
Paul Dunmore Watch Captain    
Charlie Ernst Navigator    
John Moks Grinder    
Paul Newhouse Main Trimmer    
Evan Rudd Helm    
Jeff Rudd Captain    
Steve Rudd Alternate    
Steve Rudd Alternate    
patrick smith Medic/Doctor   Group 1  
Rick Tobiasz Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Tenacious (Beneteau First 36.7)
Rob Bartholomew    
Eric Langford Nav/Tac   Group 1  
David Rogers Pit   Group 1  
Ian Rogers Headsail Trimmer   Group 1  
Matthew Watson Bow   Group 1  
The Cat Came Back (J 120)
Paul Banyard Headsail Trimmer    
Jim Brill Floater    
Gordon Burt Main Trimmer Cangb10 Group 1  
Gitte Frederiksen Spinnaker trimmer   Group 1  
Stefan Heemsoth Mast CANSH23  
Giles Osborne Helm    
Graham Toms Helm CANGT2 Group 1  
Steve Watson Bow   Group 1  
The Red Boat (Jeanneau 39 Regatta)
Rod Dengerink Captain    
Craig Mills Floater   Group 1  
Alistair Shafto Floater   Group 1  
Ben Sutton Bow   Group 1  
The Vice Regal (Hughes 38)
David Dupal Co-Skipper   Group 1  
Esme McKenzie Other   Group 1  
Tony Power Co-Skipper    
Thunder (X Yacht 372 sport)
Corey Sawchuk    
Fred Stanley Co-Skipper   Group 1  
Tonic (Beneteau First 36.7)
Peter Campbell Floater   Group 1  
Christopher Jones    
Oliver Jones Main Trimmer   Group 1  
Oliver Jones Pit   Group 1  
Sebastian Jones Foil Trimmer   Group 1  
Alex MacMillan Pit   Group 1  
Tyler Meyrick Other   Group 1  
Tru Blu (Hunter 39)
Derrick Finn    
True North (Hunter 27X)
Jorin Gibson Medic/Doctor    
Simon Mielniczuk    
Upstart (Sunfast 3200)
Bert Barrett 675014Q    
Brian Mitchell Co-Skipper   Group 1  
Volga (Beneteau 34)
Maxim Mikhailov Co-Skipper    
Yuriy Mikhaylov Co-Skipper    
Wee Beastie III (J 33)
James MacIntyre Switch Flipper   Group 1  
Rick Marmei Watch Captain    
Stephen Masson Main Trimmer   Group 1  
Sean Matthews Autopilot   Group 1  
Worthy Pearl (C&C 37 MK I)
Mac McKenzie    
Xanthe (X-442 X-Yachts)
Sencer Erkaya    
Xoomer Xpress (X-35)
Thomas Accardo Headsail Trimmer   Group 1  
Adam Farkas Helm    
William Graham Tactician usawg19 Group 1  
Joseph Greenwood Headsail Trimmer   Group 1  
Iain Hanley Headsail Trimmer GBRJH183 Group 1  
Matt Harman Bow   Group 1  
Sara Morton Headsail Trimmer CANSM36 Group 1  
Owen Schneider Floater CANOS3 Group 1  
Zamboni (Mumm 36)
Mark Backman Main Trimmer   Group 1  
Bart Bies Leeward Runner    
Michael Cullen Rush Chairman    
Ashley Curran Pro Bowler   Group 1  
Kris Davis   Group 1  
Philip Playfair Medic/Doctor   Group 1  
David Street Tactician   Group 1  
Zoom (Beneteau First 10R)
Ted Bartlewski Pit   Group 1  
Robert Burek Spinnaker trimmer   Group 1  
Brygida Luczko Helm   Group 1  
Mac Sadowski    
Anna Sepko Headsail Trimmer   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021