|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Aarrow (Archmbault 40RC) |
|
David Courtney |
|
|
|
|
|
|
Afterburn (Soto 40) |
|
Darren Gornall |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Ariadna (Beneteau First 36.7) |
|
Sergey Grabar |
|
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Vladimir Melnikov |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Arriba (Beneteau First 40) |
|
Michael Lahrkamp |
Skipper |
|
|
|
|
|
Martin Slejska |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Arriba (36.7) (Beneteau First 36.7) |
|
Don French |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Maria French |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Beyond Survival (C&C 115) |
|
Bill Roscoe |
|
|
|
|
|
|
Boom (Olson 30 IB) |
|
Scott Lyons |
|
|
|
|
|
|
Boomerang (C&C 35) |
|
Jason Smyth |
|
|
|
|
|
|
Break Free (Beneteau First 305) |
|
KB Bradley |
Tactician |
|
|
|
|
|
Paul Lewis |
|
|
|
|
|
|
Celebration (C&C 30) |
|
Iain Dwyer |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Gregory Kritsch |
|
|
|
|
|
|
Completely Wound Up (Laser 28) |
|
Trish Blondin |
Bow |
|
|
|
|
|
Greg Jordan |
|
|
|
|
|
|
Arron MacFarlane |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
ELLEMENTARY (L30) |
|
Diane Reid |
|
|
|
|
|
|
Paul Reid |
|
|
|
|
|
|
eXoteric (X-Yachts X-95) |
|
Alex Kantemir |
|
|
|
|
|
|
Nick Lekic |
Skipper |
|
|
|
|
|
Finale (Beneteau First 36.7) |
|
Jennifer Leve |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
almir tavares |
Skipper |
|
|
|
|
|
For Pete's Sake (Catalina C310) |
|
Alan Parkhill |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Peter Sandford |
Skipper |
|
CANPS13 |
Group 1 |
Yes |
|
Gingersnap (Viking 28) |
|
Alexandre Tchikalov |
|
|
|
|
|
|
Maria Tchikalova |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Good Hope (Baba 35) |
|
Gaurav Shinde |
Skipper |
|
INDGS2 |
Group 1 |
Yes |
|
High Tea (J 112E) |
|
Ard Van Leeuwen |
Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Ileana (Hanse 508) |
|
John Hagen |
|
|
|
|
Yes |
|
Jersey Girl (Olson 911S) |
|
Dee Hogan |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Mark Searle |
|
|
|
|
Yes |
|
Katbird (Dufour 34 Performance) |
|
Gord Timmis |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Kathleen Timmis |
Skipper |
|
|
|
Yes |
|
Live Wire (J 109) |
|
Tom Lanz |
|
|
|
|
Yes |
|
Kim Piller |
|
|
|
|
Yes |
|
Lively (J 109) |
|
Murray Gainer |
|
|
|
|
|
|
Maggie (Niagara 31) |
|
Alex McMillin |
|
|
CANAM46 |
|
|
|
Maroca II (CS36 Merlin) |
|
Andrew Heim |
|
|
|
|
|
|
Barbara Heim |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
MessingAbout (J 27) |
|
Andre Beese |
|
|
|
|
|
|
Mythos (CS Merlin) |
|
Ted Spanos |
|
|
|
|
Yes |
|
Nemesis (C&C 99) |
|
Julie Charles |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
Michael Innell |
Skipper |
|
|
|
|
|
Nordic Belle II (Hanse 430e) |
|
Torstein Braaten |
|
|
|
|
|
|
Oasis (Hunter 36) |
|
Evan Steed |
|
|
|
|
|
|
One (Benteau Figaro 1) |
|
Bryan McBurney |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Patricia Palmer |
Floater |
|
|
|
|
|
Stuart Rice |
|
usa419 |
|
|
|
|
Pacemaker (CS 30) |
|
ROBERT THOMAS |
|
|
|
|
|
|
Doug Wade |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Perfect Ten (Beneteau First 10R) |
|
Brad Cox |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Benjamin Sutton |
|
|
|
|
Yes |
|
Plum Danish 2 (CS 30) |
|
Ray Prokop |
Skipper |
|
|
|
|
|
tammy prokop |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Rapscallion 2 (Tartan 4100) |
|
Pierre Roberge |
|
|
|
|
|
|
Ruffian (Mirage33) |
|
Dheeraj Joshi |
|
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Sabotage (Farr 30) |
|
Doug Folsetter |
|
|
|
|
|
|
Setanta (DH) (Hanse 400) |
|
Joe Doris |
Owner |
|
|
|
|
|
Mike Sandwell |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Shazam (DH) (J 27) |
|
Sean Wismer |
Skipper |
|
CANSW17 |
Group 1 |
Yes |
|
Shorthanded (J 35) |
|
Michael Pietz |
|
|
|
|
|
|
Split Second (C&C 34) |
|
John Greenham |
|
|
|
|
Yes |
|
Tony Tsakanikas |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Star Chaser (Beneteau First 45) |
|
Kenneth Martin |
|
|
|
|
|
|
Andrew McAllister |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Tardis (Humboldt Bay 30) |
|
Barry Jasper |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
MARK JASPER |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Terror Australis (X-Yacht) |
|
Richard Smeenk |
|
|
|
|
|
|
THAT'S IT (Mirage 27-2) |
|
Dusan Davidovic |
|
|
|
|
|
|
The Red Boat (Jeanneau 39 Regatta) |
|
rod dengerink |
|
|
|
|
|
|
jeremy heeringa |
Tactician |
|
|
|
|
|
The Vice Regal (Hughes 38) |
|
David Dupal |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Tony Power |
|
|
|
|
Yes |
|
Thunder (DH) (X372 Sport) |
|
Corey Sawchuk |
Autopilot |
|
|
|
|
|
Fred Stanley |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Tonnant DB (Wauquiez Centurion 40S) |
|
Paul Blumenstock |
Owner |
|
|
|
Yes |
|
Peter Crain |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
Tru Blu (Hunter 39) |
|
Derrick Finn |
|
|
|
|
Yes |
|
True North (Hunter 27X) |
|
Jorin Gibson |
Medic/Doctor |
|
|
|
Yes |
|
Simon Mielniczuk |
Owner |
|
|
|
Yes |
|
Upstart (Sunfast 3200) |
|
John Andersen |
Co-Skipper |
282674A |
|
Group 1 |
|
|
Bert Barrett |
|
675014Q |
|
|
Yes |
|
Vague Location (Dufour 36 Classic) |
|
Jim French |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Volga (Beneteau 34) |
|
Maxim Mikhailov |
Co-Skipper |
|
|
|
Yes |
|
Yuriy Mikhaylov |
Co-Skipper |
|
|
|
Yes |
|
Water Dragon (CS 33) |
|
Merilee Wright |
|
|
|
|
|
|
Wayward (Hunter 30) |
|
James Wilkinson |
|
|
|
|
|
|
Wee Beastie III (J 33) |
|
James MacIntyre |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Sean Matthews |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Wild Thing Tamed (C&C 33 Mk II) |
|
Edward Thompson |
|
|
CANET5 |
Group 1 |
|
|