Quantum Key West Race Week 2016
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
AFRICA (J 70)
Tac Boston Headsail Trimmer   Group 3  
Will Felder Spinnaker trimmer   Group 3  
Jud Smith 120803B USAJS195  
Lindsay Smith Pit Assist   Group 1  
Andiamo (C&C 30 One Design)
Ryan Aull Bow USARA30 Group 1  
Craig Fletcher Headsail Trimmer   Group 1  
Casey Gray Main Trimmer USACG126 Group 1  
Brendan Kennedy Spinnaker trimmer USABK71 Group 1  
Julian Mann Skipper USAJM422 Group 1  
Pete McCormick Tactician USAPM155 Group 3  
Anema & Core (C&C 30 One Design)
Mathew Coughlin Mid Mast usamc141 Group 1  
Alan McGlashan Main Trimmer nzlam14 Group 3  
Owen Miller Headsail Trimmer USAOM1 Group 1  
Chuck O'Malley Tactician USACO45 Group 3  
Ennio Staffini Owner 253606N USAES23 Group 1  
William Tetrick Bow USAWT12 Group 1  
Michael Zuschnitt Offside trimmer USAMZ24 Group 1  
Anticipation (Beneteau First 38)
Gabrielle Acha Medic/Doctor   Group 1  
dennis calla    
stephen chambers Strategist   Group 1  
carinne davis    
Chris Frazier Main Trimmer    
stephan heyliger Chef    
kevin phelan Mid Mast   Group 1  
Michael Phelan Skipper 197605W    
rob underwood Runners   Group 1  
Arethusa (Gunboat 60)
Peter Benedetto Headsail Trimmer 165609T USAPB Group 1  
Amy Drinker Pit Assist 684360F USAAD88 Group 1  
Phil Lotz 149256c    
Wendy Lotz Navigator USAWL17 Group 1  
Brendan Marshall Captain USABM56 Group 3  
Collin Marshall Grinder   Group 3  
Larry Rosenfeld Navigator 114406H USALR16 Group 1  
Paul VanDyke Main Trimmer   Group 3  
B2 (J 70)
Michele Galli    
Bazinga! (J 70)
Kristen Berry Spinnaker trimmer 293716u USAKB4 Group 3  
Daniel Goldberg Helm 656601H   Group 1  
Kyra Goldsmith Headsail Trimmer 711808V USAKG2 Group 1  
Carson Menges Bow   Group 1  
Bella Mente (Judel-Vrolijk Mini Maxi)
Skip Baxter Main Trimmer    
Mickey Cannoni Mid Bow   Group 3  
Sean Clarkson Grinder   Group 1  
Sean Couvreux Bowman 404297d USASC4 Group 3  
James Dagg Spinnaker trimmer   Group 1  
Joe Fanelli Grinder USAJF121  
Hap Fauth 323133K    
Federico Giovanelli Grinder    
Peter Henderson Captain   Group 3  
Terry Hutchinson Tactician   Group 3  
Keats Keeley Mid Bow    
Brian MacInnes Grinder   Group 1  
Craig Monk Grinder    
Ian Moore Navigator GBRIM21 Group 3  
Robert Ouellette Grinder USARO Group 3  
Mike Sanderson Strategist NZLMS10 Group 3  
Matt Smith Pit   Group 3  
Joe Spooner Grinder   Group 3  
Adrian Stead    
Morgan Trubovich Headsail Trimmer    
Jim Turner Grinder NZLET2 Group 3  
Black Dog (Melges 24)
Dave Black Helmsman CANDB22 Group 1  
Paul Dennis Tactician CANPD13 Group 1  
Dave Hymers Bowman CANDH13 Group 1  
Eric Schaefer Spinnaker trimmer CANES10 Group 1  
Black River Racing (J 70)
Amy Brock Mid Bow   Group 1  
Jay Lutz Tactician 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A usajl27 Group 1  
Doug Strebel Owner   Group 1  
Emory Williams Headsail Trimmer   Group 3  
Black Seal (Melges 24)
Jamie Lea Tactician   Group 3  
Krista Paxton Bow 296819E Usakp12 Group 1  
Richard thompson    
Rachel Williamson Bow GBRRW82 Group 1  
Nigel Young Strategist   Group 3  
Black Seal (J 70)
Kevin Young Chef usaky2 Group 1  
Seth Young 215950U USASY2  
Blind Squirrel (Melges 24)
John Brown Skipper   Group 1  
Carl Horrocks Spinnaker trimmer Usach81 Group 1  
Molly Horrocks Other Usamh172 Group 1  
Kevin Jewett Tactician   Group 3  
Matt Pistay Medic/Doctor USAMP79 Group 3  
Blondie 2 (J 88)
Jeff Johnstone 148304P    
Tom Kirk Other   Group 1  
Dave Manheimer 280535o   Group 3  
Heidi Patton Spinnaker trimmer USAHP29 Group 1  
Tod Patton    
Brett Rogers    
Blue Steel (Melges 24)
David Bennet Spinnaker trimmer USADB157 Group 1  
Mike Glover Tactician USAMG134 Group 1  
Dan McGraw Helm 697825T USADM161 Group 1  
Tiffany Wilson Bow USATD80 Group 1  
Todd Wilson Spinnaker trimmer USATW68 Group 1  
Bluto (Evelyn 32 modified)
Bill Berges Main Trimmer   Group 1  
Maureen Berges Other   Group 1  
Corey Butlin Headsail Trimmer    
Phil Garland Tactician 167115Q   Group 3  
Renee Grochowski Mid Mast    
Ben Hall Owner 103644M   Group 3  
Nan Hall Pit 284552X    
Matthew Keenan Mast   Group 1  
Peter Wisotzkey Bow   Group 1  
BobSled (C&C 30 One Design)
Grady Byus Pit USAGB52 Group 1  
Michael Coe Main Trimmer USAMC38 Group 3  
Jason Hill Bow USAJH215 Group 1  
William Miller Headsail Trimmer USAWM32 Group 1  
Bob Moran Owner 665068S USARM116 Group 1  
Scott nixon Tactician 185883h USASN4 Group 3  
dan wittig Runners Usadw7 Group 1  
Bravo (J 111)
Sebastian Bliss Bow USASB168  
Terry Flynn Tactician 109473b usawf43 Group 3  
Ian Fraser Pit Assist usaif4 Group 1  
Joshua Kapell Pit USAJK175 Group 1  
Matthew Kapell Headsail Trimmer USAMK112  
Kevin McKee Main Trimmer 158389L USAKM70 Group 1  
Andrew Rowsom Other USAAR106 Group 1  
Andrew Ward Helm 741086W USAAW99 Group 1  
Sedgwick Ward Owner 308141S    
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician USASB38 Group 1  
Andrew Fisher 298175j USAAF4 Group 1  
melissa Fisher 298614b USAMF57 Group 1  
Calvi Network (J 70)
carlo alberini ITACA21  
Sergio Blosi ITASB20 Group 1  
Branko Brcin SLOBB3 Group 3  
karlo Hmeljak SLOKH1 Group 3  
Caol Ila R (Maxi 72)
Scott Beavis Bow NZLSB21 Group 3  
Phil Clapp Grinder Gbrpc94 Group 3  
John Cutler Tactician 255223O NZLJC2 Group 3  
Rodney Daniel Grinder AUSRD7 Group 3  
Noel Drennan Grinder AUSND9 Group 3  
Nathan Ellis Main Trimmer AUSNE1 Group 3  
Craig Garnet Mid Bow AUSCG2 Group 3  
Samuel Hodel Mast SUISH9 Group 1  
Will McCarthy Grinder AUSWM15 Group 3  
Anthony Merrington Runners AUSAM66 Group 3  
William Oxley Navigator AUSWO Group 3  
Mal Parker Spinnaker trimmer AUSMP17 Group 3  
Alby Pratt Headsail Trimmer AUSAP14 Group 3  
Bryce Ruthenberg Mid Bow AUSBR2 Group 3  
David Sampson Mid Mast AUSDS2 Group 3  
Alex Schaerer Helm SUIAS19 Group 1  
Brian Sharp Grinder USABS27 Group 3  
Matthew Shillington Grinder AUSMS10 Group 3  
Ollie Smith Grinder AUSOS7 Group 1  
Paul Westlake Main Trimmer AUSPW19 Group 3  
Catapult (J 70)
Richard Clarke Tactician CANRC5 Group 3  
Douglas McLean USADM4 Group 3  
Joel Ronning Helm 710712R USAJR127  
Patrick Wilson    
Ceann Saile (Tartan 101)
Helen Brieley Headsail Trimmer GBRHB31 Group 1  
Roger Cope Runners    
Mariko Fujio-White Pit   Group 1  
Nicole Graebner Runners   Group 1  
Ynbal Landesman Mid Bow   Group 1  
Dan McGanty Co-Skipper   Group 1  
Pat Murphy Bow   Group 1  
Geoffrey Roth Owner 709682U USAGR46  
Bob Solliday Other   Group 1  
Checkmate (C&C 30 One Design)
Nigel Biggs GBRNB5 Group 1  
Peter Evans GBRPE Group 1  
Cian Guilfoyle IRLCG31 Group 1  
James Hemingway GBRJH1111 Group 3  
James Houston GBRJH41 Group 1  
Adam Hyland IRLAH13 Group 1  
Neil Mackley GBRNM2 Group 3  
Christopher Dragon (Sydney)
Ed Bahen Captain USAEB35 Group 3  
Pat Considine Main Trimmer   Group 3  
Lawrence Cutler Headsail Trimmer 671786z usalc39 Group 1  
Mike Floyd Spinnaker trimmer USAMF24 Group 3  
Larry Fox Navigator 163764X USALF7 Group 1  
Patrick Johnson Mast   Group 1  
Buttons Padin Pit 348636E USAEP48 Group 1  
Butch Ulmer Tactician 366944F USACU6 Group 3  
Andrew Weiss Helm USAAW46 Group 1  
Linda Weiss Skipper 352216l USALW37 Group 1  
Ben Wilkinson Mid Bow USABW17 Group 1  
Cloud Nine (J 70)
Phil Haegler    
Brian Kamilar USASG65  
Clown Car (J 70)
Tucker Atterbury Tactician 400239l USAAA33 Group 1  
Abigail Preston Bow 326528X USAAP73 Group 1  
Duncan Swain Watch Captain 401931M USADS143 Group 1  
Peter Swain Helm USAPS135 Group 1  
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
John Borowski Pit 660560D USAJB334 Group 1  
John Cooper Helm 178837G USABL10 Group 1  
Kyle Fast Navigator   Group 1  
John Fries Headsail Trimmer   Group 3  
Douglas Hamilton   Group 1  
Billy Liberty Tactician 178837G USABL10 Group 3  
Daniel Liberty Strategist    
Ed Liberty Helm   Group 1  
Ian Liberty Strategist 286477J USAIL7 Group 1  
Patrick Murphy Bow   Group 1  
Paul Nahon Mast   Group 1  
Eric Olving Spinnaker trimmer   Group 1  
Andrew Pappas Mast   Group 1  
Andrew Waine Main Trimmer   Group 1  
Courageous (J 88)
Jeff Jordan Spinnaker trimmer 654986B USAJJ43 Group 3  
Gary Panariello Skipper 309455D   Group 1  
D I E S E L (Farr 280)
John Chiochetti Spinnaker trimmer   Group 1  
Alice Grabowski Bow   Group 1  
Larry Leonard Tactician USALL20 Group 3  
Ken Mangano Mast 258132U    
Ed Moses Runners    
Tate Russack 288379O    
Defiant (NY 40)
Amy Embleton USAAE33 Group 1  
Bruce Kuryla Staysail trimmer I04060I BKUSA10 Group 1  
Kimberly Kuzina Pit Assist USAKK44 Group 1  
Ashley Maltempo 733784F USAAM146 Group 1  
Blake Marriner Chef USABM75 Group 1  
Mary Murphy Mid Mast USAMM331 Group 1  
Ivan Nussberg Mast USAIN2 Group 1  
Alex Quintner Bow USAAQ4 Group 1  
John Streicker 650978L USAJS356 Group 1  
Phillip Williamson Other CANPW17 Group 3  
Deviation (J 88)
Bill Heintz Main Trimmer 163439T USABH83 Group 1  
Oakley Jones Bow USAOJ1 Group 1  
Kerry Klingler Tactician 103972T USAKK45 Group 3  
Tim Longo Bow   Group 1  
Wes Pelland Headsail Trimmer USAWP53 Group 1  
Iris Vogel 154629U    
Double Trouble (J 125)
James Clappier Bow   Group 3  
Jim Coburn Main Trimmer   Group 1  
Greg Felton Mid Mast USAGF45 Group 1  
Chris Hackett Pit   Group 1  
Peter Krueger Helm 261322H   Group 1  
Jeff Madrigali Tactician 134320G USAJM91 Group 3  
Andrew McCormick Captain   Group 3  
Eric Ochs Mid Mast   Group 1  
John Pytlak Mast USAJP78 Group 1  
Matt Siddens Headsail Trimmer   Group 1  
Noah Weissich Offside trimmer USANW18 Group 1  
Down the Line (J 70)
Nigel Brownett Spinnaker trimmer 352136O AUSNB14  
Andrew Kerr Tactician 215381V GBRAK19 Group 3  
Eric Kownacki Helm 335370W   Group 1  
Jahn Tihansky Mid Mast 155706Q USAJT040 Group 3  
Eagle's Eye (Fareast 28R)
Nevin Avila Headsail Trimmer 409789S   Group 1  
Grant Boicheff Main Trimmer 668942k    
Todd Fedyszyn Tactician 249377k CANTF Group 3  
Blaire McCarthy Helm 391612N USABM154  
Sam Tobio Pit 720254u   Group 1  
Matt Wake Owner    
Eagles Wings (J 70)
Holly Futrell    
David Gerber Tactician   Group 3  
John Gottwald Skipper 275862D USAJG150 Group 1  
Blair Ross    
Easy Eights (J 88)
Brad Cross Strategist CANBC19 Group 1  
Karyn Pawlowski Daniel 749715N USAKP44 Group 1  
Patrick Daniel Headsail Trimmer 284179E USAPD80 Group 1  
Nick Lounsbury CANNL7 Group 1  
Jeffrey Pawlowski Helm 113949V USAJP154 Group 1  
Joseph Pawlowski Headsail Trimmer 391653w USAJP155 Group 1  
John Spierling Tactician 186728B USAJS335 Group 1  
Elusive (J 70)
Chuck Millican    
Empeiria (J 70)
Dan Driscoll    
John Heaton Skipper 328642A USAJH119 Group 1  
Zach Mason    
Michael Rohde USAMR70 Group 1  
Extreme2 (C&C 30 One Design)
Bryn Bachman Pit Assist USABB138 Group 1  
Dan Cheresh Owner 169459J USADC15 Group 1  
Petey Crawford Other USAPC70 Group 1  
Morgan Reeser Tactician USAMR38 Group 3  
Keiran Searle Chef AUSKS6 Group 1  
Dave Shriner Captain 239934e usads60 Group 3  
Eric Vigrass usaev12 Group 1  
Family Truckster (J 70)
Hawk Caldwell 730985Q   Group 1  
Stephanie Caldwell 730987x   Group 1  
Clarke McKinney Owner 151994A USACM76 Group 3  
Neal McKinney Headsail Trimmer   Group 1  
Flight Simulator (Corsair 28R)
Andrew Green    
Tom Reese 173751T    
RJ Rubino    
Ron Whitson Mid Bow   Group 1  
Flojito Y Cooperando (J 70)
Danel Belausteguigoitia Fierro Bow MEXDB3 Group 1  
Julian Fernandez Neckelmann Helm MEXJF Group 1  
Bill Hardesty Tactician USAWH3 Group 3  
Willem Van Waay Headsail Trimmer USAWV Group 3  
Gladiator (TP 52)
Ian Baker Grinder   Group 3  
William Beavis Mid Bow   Group 3  
Nick Blackman Bow   Group 3  
Andrew Estcourt Main Trimmer   Group 3  
Feargal Finlay Strategist   Group 3  
Scott Fyfe Offside trimmer   Group 1  
Kirk Gibbs Floater   Group 1  
Tony Langley Helm   Group 1  
Geoff Povey Grinder   Group 1  
Mikkel Rossberg Runners   Group 3  
Jules Salter Navigator   Group 3  
Jono Swain Headsail Trimmer   Group 3  
David Swete Grinder   Group 3  
Ian Walker Tactician   Group 3  
Tom Wilson Pit   Group 3  
Grateful Red (C&C 121)
Lavonne Brown Other   Group 1  
Colby Fisher Mid Bow   Group 1  
Carolyn Herber Headsail Trimmer   Group 1  
Ken Johnson Owner 299069M USAKJ20 Group 1  
Wendell Meise Main Trimmer   Group 1  
Heather Slivko-Bathurst Bow USAHS57 Group 1  
bill wagner Grinder    
Brad Wagner Other    
Heartbreaker (J 70)
John Bowden Bow USAJB68 Group 3  
Mike Buckley Tactician USAMB20 Group 3  
Robert Hughes Helm 180509K    
George Peet Headsail Trimmer 258869O Usagp6 Group 3  
Heat Wave (J 111)
Alex Clegg Main Trimmer USAAC61 Group 3  
Andrew Hoekstra Medic/Doctor USAAH38 Group 1  
Jim Murphy Other 227528X USAJM344 Group 1  
Mike Royer Tactician USMR26 Group 1  
Jeff Silverman Pit USAJS31 Group 1  
Gary Weisberg 3632240 USAGW49 Group 1  
Robert Wilcox 152604H   Group 3  
Helly Hansen (J 70)
Paul Abdullah Staysail trimmer    
Geoff Becker Tactician 177204P USAGB25 Group 3  
Tim Healy Skipper 660248c   Group 3  
John Mollicone Headsail Trimmer USAJM87 Group 3  
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Brad Boston Tactician   Group 3  
Curtis Florence Headsail Trimmer   Group 3  
Trey Sheehan 338674J USAJS77  
Wilson Stout Bowman USAWS74 Group 1  
Hot Mess (J 70)
Rob Britts usarb88 Group 1  
Steve Liebel Tactician USASL36 Group 1  
Ben Moon AUSBM2 Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Interlodge (Botin 44)
Thomas Allin Headsail Trimmer   Group 3  
Chris Cantrick Pit Assist   Group 3  
Rod Dawson Main Trimmer NZLRD1 Group 3  
Austin Fragomen Helmsman   Group 1  
Austin and Gwen Fragomen    
Gwen Fragomen Other USAGF28 Group 1  
Mo Gray Grinder   Group 3  
Andy Horton Tactician USAAH6 Group 3  
Chris Hosking Runners AUSCH1 Group 3  
Zach Hurst Spinnaker trimmer   Group 3  
Rob MacMilan Strategist   Group 3  
Kris Matthews Bow    
Shaun Pammenter Navigator   Group 3  
Jazz (J 88)
Matthew Beekman    
Matthew Beekman Mast   Group 1  
Douglas McKeige 291818t USADM220  
Ian McKeige Other   Group 1  
Gavin Patrick-Bruynes Tactician USAPG34 Group 3  
Jay Sharkey Chef USAJS44 Group 1  
Charles Swanson    
JElvis Jr (J 70)
Martin Dent GBRMD62  
Shane Hughes Irlsh4 Group 3  
Brad Mclaughlin Bow bm47 Group 1  
Robbie Southwell Headsail Trimmer GBRRS106 Group 3  
JETHOU (Maxi 72)
Rodney Ardern Main Trimmer   Group 3  
Silvio Arrivabene Navigator ITASA20  
josh belsky Pit USAJB354 Group 3  
marc blees Grinder NEDMB  
Stuart Branson Captain   Group 3  
Brad Butterworth Tactician   Group 3  
ben clifford Alternate   Group 3  
luke cross Grinder   Group 3  
pete cumming Offside trimmer   Group 3  
simon daubney Headsail Trimmer    
zane gills Bow   Group 3  
tobias hochreutener Pit Assist   Group 3  
bob lankester Runners   Group 3  
mark mcteigue Grinder AUSMM39 Group 3  
adam minter Mid Bow   Group 3  
mark newbrook Grinder 246133Q usamn3 Group 3  
Sir Peter Ogden Owner   Group 1  
phil pafford Runners   Group 1  
Sam Richmond Other   Group 3  
phil salt Grinder   Group 1  
graham street Grinder   Group 3  
Joust (J 70)
John Killeen Headsail Trimmer USAJK142 Group 1  
Johnny Lovell Tactician 197596O USAJL6 Group 1  
Tim Molony Skipper 118233Q USATM125 Group 1  
Deborah Willits Strategist USADW146 Group 1  
Jrhino (J 70)
Matthew Mullan Chef   Group 1  
Lisa Stuart Pit USALS61 Group 1  
Todd Stuart Owner USAST99 Group 1  
Neily Williamson Headsail Trimmer AUSNW4 Group 1  
Kleine Rainbow (Melges 24)
Bent Dietrich    
Late Life Crisis (J 70)
Corbo Corbishley 295362A    
Lickity Split (J 70)
Stanley Edwards    
phil robertson Tactician   Group 3  
John Wallace Headsail Trimmer USAJW90 Group 1  
Mchael Zonnenberg Bow   Group 1  
Lite-N-Up (Flying Tiger 10M)
Phil Gavey Mid Bowman 728589Z USAPG66 Group 1  
Jon Johnston Bow 310917L    
John Kimberly Helm 667118X    
Bryce May Headsail Trimmer    
Mark McGowan Navigator 2367305 USAGM79 Group 1  
Jeffrey Morrison Main Trimmer usajm389 Group 1  
Bill Nealon Grinder   Group 1  
Ken ODonnell Medic/Doctor    
Michael ORourke Skipper 689031R   Group 1  
Rick Smola Strategist   Group 1  
LM Information Delivery (J 70)
Arthur Hallberg Headsail Trimmer FINAH3 Group 1  
Janne Järvinen Bow FINJJ1 Group 1  
Antti Luhta Helm FINAL2 Group 1  
Niclas Risku Spinnaker trimmer FINNR9 Group 1  
Loco (C&C 30 One Design)
Dustin Durant Headsail Trimmer 325305M USADD41 Group 1  
Edwin Feo Helm 167501O USAEF37 Group 1  
Keith Magnussen Main Trimmer GBRKM4 Group 3  
Dave Millett Strategist 124150J USADM111 Group 1  
Cody Schlub Bow USACS147 Group 1  
Erik Shampain Tactician 217917X USAEE3 Group 3  
Ben Wheatley Offside trimmer 246219T USABW86 Group 1  
Madcow2 (B-32)
Dean Carballal Headsail Trimmer   Group 1  
David German Skipper 194447Y    
Michele German Pit   Group 1  
Sol Kohlhaas Pit 284172X   Group 1  
Fred Meyer Tactician 654273D USAFM8  
Brian Richardson Bow   Group 1  
Ed Ruark Owner   Group 1  
Josh Wilus Main Trimmer   Group 3  
Marnatura (J 70)
Luis Bugallo esplb3 Group 1  
Fernando Campos Marquez Spinnaker trimmer ESPFC22 Group 1  
Enrique Freire Faria Spinnaker trimmer ESPEF17 Group 1  
Jose Luis Freire Freire Tactician ESPJF35 Group 1  
gerardo Prego Menor Bow ESPGP16 Group 1  
Mojito (J 70)
Catharine Evans Owner 672563Q USACE29 Group 1  
Ben Komar Bow 270020B USADK23 Group 1  
Tim Mangus Grinder USATM17 Group 1  
Chuck Taylor Spinnaker trimmer 687045N AUSCT22 Group 1  
Nitemare (J 70)
Tony Bowman Chef CANAB9 Group 1  
Amy Neill usaan12 Group 1  
John Stanley Spinnaker trimmer 157541v USAJS30 Group 1  
Tyler Woodworth Usatw67 Group 1  
No28 Pizza Pub (C&C 30 One Design)
Juana Adams Runners USAJA89 Group 1  
Bjørn Erik Bjørnsen Skipper 30001 NORBB9 Group 1  
Per Gronning Spinnaker trimmer NORPG6 Group 1  
Will Harris Medic/Doctor usawh2 Group 3  
Hakon Tranberg Main Trimmer NORHT7 Group 1  
Hakon Vedholmen Headsail Trimmer NORHV3 Group 1  
Norwegian Steam (J 70)
Eivind Astrup NOREA2  
Lasse Berthelsen Tactician   Group 3  
Thomas Nilsson Pit   Group 3  
Pal Tonnesson Headsail Trimmer NORPT1 Group 1  
Nyabinghi (C&C 30 One Design)
Cameron Appleton Tactician NZLCA1 Group 3  
Norman Berge Bow USANB16 Group 1  
Nick Campagna Runners USANC39 Group 1  
Angus Davis Owner 399977X USAAD22 Group 1  
Charlie Enright Main Trimmer USACE14 Group 3  
Leeds Mitchell Pit USALM39 Group 1  
David Reed USADR16 Group 1  
Ocean Pact (J 70)
Mauricio Santa cruz BRAMS4  
Orion (J 122)
Jeff Gentzen Chef usajg105 Group 3  
Mark Hillman Tactician 168750B USAMH132 Group 1  
Tad Hutchins Main Trimmer   Group 3  
Mickey Lawlor Pit 263052o VIEML1 Group 1  
Kenneth McLean Headsail Trimmer 242960T USAKM39 Group 1  
Paul Milo Skipper 661310L USAPM110  
Matthias Mueller Bow GERMM6 Group 1  
Keith Scala Pit Assist USAKS124 Group 1  
Brendon Scanlon Mast USABS62 Group 1  
Regina Welsh Mid Bow USARW106 Group 1  
Party Girl (Melges 24)
Chrisopher Chadwick Mid Bow 253780y Usacc76 Group 1  
Tom Murray Bow USATM65 Group 1  
Jens Wathne Helm NORJW1 Group 1  
Jørgen Wathne Tactician NORJW3 Group 1  
Perseverance (J 111)
scott dalin Headsail Trimmer   Group 1  
Eric Doyle Tactician USAED4 Group 3  
Roger Floyd Main Trimmer 231185R USARF57 Group 1  
Bennet Greenwald Skipper 284064W USABG26  
terre layton Pit   Group 1  
allen nakanishi Headsail Trimmer USAAN2  
michael rohde Bow   Group 1  
Tyler Wolk Bow USATW34 Group 1  
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34  
Elizabeth McQueen Pit USAEM90 Group 1  
Eric Mentzell Tactician 222348P USAEM13 Group 1  
Sam Oldroyd Chef 381544T USASO37 Group 1  
Pied Piper (J 70)
Tomas Dietrich Tactician ARGTD1 Group 3  
Federico Norman Main Trimmer ARGFN6 Group 1  
Dan & Gannon Troutman Bow 704481V USADT69  
Gannon Troutman Skipper 704482Q USAGT37  
Piranha (J 70)
David Dennison 162680U USADD134 Group 1  
Colin Driscoll Mast   Group 1  
Terry Foster Tactician 106444Q USAAF48 Group 1  
Jon Monson Tactician 710712R USAJm122 Group 3  
Powerplay (C&C 30 One Design)
Vince Brun Tactician 164097B   Group 3  
Peter Cunningham Helm   Group 1  
Hartwell Jordan Main Trimmer USAHJ7 Group 3  
Peter Kinney Runners USAPK64 Group 1  
Matt McDonough USAMM14 Group 1  
Blaine Pedlow Staysail trimmer 235940U USABP8 Group 1  
Harry Scott usahs27 Group 1  
Proteus (Maxi 72)
George Sakellaris 686195U    
Quantum Racing (TP 52)
Doug DeVos    
Rattle N Rum (GP 26)
Mike Beasley Skipper NZLMB20 Group 3  
Serhad Ciftci Owner TURSC15 Group 1  
Devon Feusahrens Pit Assist USADF87 Group 1  
Joe Gibson Main Trimmer   Group 3  
Craig Hodan Headsail Trimmer USACH173 Group 1  
Andrew Lynch Bow USAAL87 Group 1  
Ridge Turner Other USAHT18 Group 1  
Reach Around (J 70)
Thomas Bowen 140629L USATB91  
David Dabney Chef   Group 1  
Anne Hooper Bow USAAH82 Group 1  
Martin Kullman Floater 148325U USAMK30 Group 3  
Reach Around / PPRT (J 70)
Kathryn Mallory Skipper 266833Z Usakm117 Group 1  
Paul Mallory Runners 672922Q usapm75 Group 1  
Daniel Steinberg Mid Mast   Group 1  
Catie Yeager Strategist   Group 1  
Reggae Sharks (J 70)
Christopher Beccaria Tactician   Group 1  
Travis Heitzinger   Group 1  
TJ Roney    
Michael Whitford Owner 145748z USAMW22 Group 1  
Relative Obscurity (J 70)
Karl Anderson 156487g    
Victor Diaz-de-Leon Tactician   Group 3  
Peter Duncan 166184B Usapd71  
Moose McClintock 286744D USADM31 Group 3  
Rhumb Punch (GP 26)
Laura Comeau-Stanley Pit USALC23 Group 1  
John and Linda Edwards Skipper 123005B USAJE37 Group 1  
Michelle Januzzi Other USAMJ70 Group 1  
Scott Patterson Bowman USASP67 Group 1  
Kristin Pederson Pit 747128S ISAKP22 Group 1  
Shawn Stanley Main Trimmer USASS94 Group 1  
Joe Szymanski Headsail Trimmer AFGJS1 Group 1  
Rimette (J 70)
Skip Dieball Floater   Group 3  
Collin Leon Headsail Trimmer USACL26 Group 3  
Stephanie Roble Main Trimmer USASR16 Group 3  
Philip Wehrheim Helm USAPW11 Group 1  
Risky Business (Melges 24)
Mark Beck    
Running Wild (J 70)
John MacCausland Strategist 165900n USAJM31 Group 3  
Phil Trinter Chef 163371S USAPT5 Group 3  
Peter Vessella Skipper 108448Y   Group 1  
Kurt Wessels Staysail trimmer 383185C USAKW5 Group 1  
Sail22 fäle (J 70)
Ed Furry    
Savasana (J 70)
Taylor Canfield 245438w ISVTC2 Group 3  
Brian Keane 198186K USABK22 Group 1  
Pete Levesque Usapl18 Group 3  
Ron Weed Bow   Group 3  
Selkie (J 70)
Vivien Allan Bow 721216D GBRVA4 Group 1  
Steve Booth Chef USASB167 Group 1  
Gene Cloutier Main Trimmer USAGC49 Group 1  
Jack Wallace Skipper 741720Y USAJW224 Group 1  
Shaka (Melges 24)
Doug Nickel Tactician USADN2 Group 1  
Tom Sawchuk Pit 748295S USATS67 Group 1  
KC Shannon Owner 712825W USAKS115 Group 1  
Jeremy Tudor Spinnaker trimmer USAJT153 Group 1  
Skeleton Key (J 111)
Peter Clark Headsail Trimmer BRAPC19 Group 1  
John Collins Bow 199483M USAJC71 Group 1  
David Lyons Spinnaker trimmer 240023B USADL51 Group 1  
Fabrizio Natale Pit ITAFN7 Group 1  
John Pernick Main Trimmer 143361O USAJP105 Group 1  
Joao Reis Mast PORJR22 Group 1  
Peter Wagner Skipper 272978G USAPW42 Group 1  
Seadon Wijsen Tactician USASW10 Group 3  
SkyFall (J 100)
Michael Bozeman Mast 651319T   Group 1  
Robert Brown Tactician 211412B   Group 3  
Keith Carew Chef   Group 1  
Ron Hyatt Bow USARH42 Group 1  
Bill Icely Headsail Trimmer usawi1 Group 1  
Peter Sulick Owner 250445M   Group 1  
Jack Walsh Main Trimmer   Group 1  
Soul (J 70)
Patrick BORONAT Mast FRAPB88 Group 3  
David Koski 104657t USADK109  
Greg Koski Other USAGK17  
Maciej Zawadzki Owner USAMZ25 Group 1  
Spaceman Spiff (J 111)
Russ Kellythorne Spinnaker trimmer canrk12 Group 1  
Doug Moose Mast 358754I USADM34 Group 1  
Abigail Ruhlman Pit 286884M USAAR7 Group 1  
Rob Ruhlman Skipper 172216J USARR79 Group 1  
Michael Sheehan Offside trimmer USAMS148 Group 1  
Jim Sminchak Pit Assist Usajs78 Group 1  
Nick Turney Tactician USANT5 Group 3  
Mark Wiss Bow usamw75 Group 1  
Spaceman Spiff (J 88)
Bill Faude Headsail Trimmer 177139Z USAWF6 Group 1  
Matt Frymier Other 246716V USAMF85 Group 1  
Jeff Haase Bow usajh57 Group 1  
Maegan Ruhlman Main Trimmer 286886O USAMR49 Group 1  
Ryan Ruhlman 286885N    
Tim Scanlon Chef 313541N   Group 1  
Spookie (TP52)
Heidi Benjamin Strategist   Group 1  
Steve Benjamin Helm 101374L USASB Group 3  
Peter Carey Grinder 304642Q   Group 1  
Sam Hallowell Grinder   Group 1  
Peter Holmberg Tactician ISVPH1 Group 3  
Chris Kam Runners   Group 3  
Robert Kane Bow   Group 3  
Ryan Kononchik Grinder   Group 1  
Charles McHugh Medic/Doctor    
Ben Quatromoni Pit   Group 3  
Anderson Reggio Navigator 222614I USAAR21 Group 3  
Matthew Reynolds Main Trimmer   Group 3  
Kevin Savitt Grinder USAKS17 Group 3  
Mark Towill Spinnaker trimmer   Group 3  
Christopher Williams Headsail Trimmer   Group 3  
McKenzie Wilson Alternate   Group 1  
Standard Deviation (Farr 280)
Cam Borkowski Watch Captain 316722S   Group 1  
Tony Cellamare Other   Group 3  
Larry Goolsby Mid Mast    
Jacob Hubbard Bow   Group 1  
Tony Hubbard 372348W   Group 1  
Tom Maxwell   Group 1  
Stark Raving Mad VIII (C&C 30 One Design)
Chris Busch Main Trimmer USACB27 Group 3  
James Madden Helm 153968c USAJM123 Group 1  
Steve Natvig Headsail Trimmer USASN13 USASN13 Group 1  
Al Pleskus Pit USAAP45 Group 1  
Tony Rey Tactician USATR21 Group 3  
Dylan Vogel Bow 364420O USADV27 Group 1  
Alden Winder Mid Bow USAAW27 Group 1  
Still Messin' (Farr 280 )
Adam Esselman 675142X USAAE22  
Sudoeste (J 70)
Jose Vita BRAJV12  
Supra Turbo (GP 26)
Kate Chaney Pit KTUSA19 Group 1  
Peter Darista Helm 750206v   Group 1  
Patrick Edwards Chef   Group 3  
Lauren Feusahrens Mid Bow   Group 1  
Megan Hildenberger USAMH174 Group 1  
Rodney Keenan Main Trimmer NZLRK4 Group 3  
Sarah Southworth Pit 410853Q USASS234 Group 1  
Surge (J 70)
Craig Copeland Headsail Trimmer USACC34 USACC34 Group 1  
Scott Noris    
Geoffrey Pierini 656323s USAGP27  
Katie Pierini Bow USAKM43 Group 1  
Swordfish (Farr 280)
James Allsopp Bow 286563E USAJA48  
Christopher Pesch Skipper 316874F   Group 1  
Patrick Pesch Headsail Trimmer   Group 1  
Hunter Ratliff Tactician Usahr9 Group 1  
Emerson Smith Main Trimmer   Group 3  
Nicholas Van Antwerp Spinnaker trimmer   Group 1  
Team Naviga (J 70)
BORONAT PATRICK Other   Group 3  
Teamwork (J 122)
Jonathan Bartlett Tactician 155382y USAJB80 Group 3  
Bill Fuqua    
Drew Niven    
Jeff Riedle Headsail Trimmer 349552F USAJR160  
Kevin Ryman 157877k USAKR4  
Adam Team    
Alston Team    
Coleman Team Bow   Group 1  
Robin Team 197463E 66276  
Matt Welborn Mid Bow   Group 1  
The 300 (Melges 24)
Steven Boho 330718M usasb116  
Themis (C&C 30 One Design)
Lara Dallman-Weiss Headsail Trimmer   Group 1  
geoffrey ewenson Tactician usage02 Group 3  
Nick Ewenson Helm USANE10 Group 1  
Dave flynn Main Trimmer na Group 3  
Collin kirby Bow   Group 1  
Hobie Ponting Headsail Trimmer   Group 1  
Walt Thirion Skipper   Group 1  
Torqeedo (J 70)
Abigail Barnes Bow USAAB130 Group 1  
Nicholas Barta Helm 402434M USANB54 Group 1  
Paul Dorsi USAPD66 Group 1  
Shaun Ensor Captain USASE36 Group 1  
Rich Gleason Grinder 652019K USARG104 Group 1  
Touch2Play Racing (J 88)
Rob Butler CANRB12  
Larry Huibers Chef CANLH4 Group 1  
Tom Nelson Grinder CANTN1 Group 1  
Hillary Noble Bow 257408v Usahn11 Group 1  
Keven Piper Chef Cankp12 Group 3  
Gary Schwarting Other 296052X USAGS22 Group 1  
Matt Wallace Spinnaker trimmer CANMW19 Group 1  
Tramp (Melges 24)
Melissa Denman Mid Bow USAMD88 Group 1  
Alex Hume Other Usaah52 Group 1  
Michael Peseski Tactician USAMP74 Group 1  
Thomas Ritter Skipper 227512P USATR5 Group 1  
Michael Spiteri Spinnaker trimmer USAMS102 Group 1  
Triple Lindy (Swan 44 MK II TM)
Patrick LaRoche Tactician CANPL6 Group 1  
Adam Loory Headsail Trimmer 118556A USAAL33 Group 3  
Rory Macdonald Main Trimmer CANRM14 Group 1  
John Mackay Bow CANJM15 Group 1  
Sean McDermott Helm CANSM16 Group 1  
Joseph Mele Owner 318165B USAJM8 Group 1  
Donald Newhouse Chef USADN43 Group 1  
John O'Brien Navigator USAJO24 Group 1  
Pete Ramsdale Mid Bow BERPR1 Group 1  
Benoit Simonet Mast BELBS6 Group 1  
Tschüss (MAT 1180)
Michael Claxton Mast 1 Group 1  
Jeremy Elliott Headsail Trimmer   Group 3  
Keith Glynn Bow    
Brian Janny Headsail Trimmer USABJ2 Group 3  
Kevin Johnson Grinder IRLKJ1 Group 1  
Johnny Mordaunt Pit   Group 3  
Maurice OConnell Main Trimmer IRLMO4 Group 3  
Marty O'Leary Tactician IRLMO28 Group 1  
Eamonn Rohan Navigator IRLER1  
Eamonn Rohan Navigator IRLER1 Group 1  
Christian Zugel Helm 748147U   Group 1  
Tsunami (Swan Club 42)
Brien Baker Runners   Group 1  
Hans Briedan    
paul hartmann Other    
Charles Hess Headsail Trimmer 189356g   Group 1  
Todd Jones Staysail trimmer USATJ4 Group 1  
Greg McCliment Navigator Usagm18 Usagm18 Group 1  
mike nampa Chef USAMN51 Group 1  
Stephen Polk    
Tom Post Spinnaker trimmer   Group 1  
Robert M. Ramirez Bow USARR117 Group 1  
Sue Temple Pit   Group 1  
USA 2604 (GP 26)
James Donovan    
USA 378 (J 70)
Amy Cermak Headsail Trimmer 108439X USAAC125 Group 1  
Rick Cermak Headsail Trimmer 108439X USARC130 Group 1  
Michael Hettel Pit 223103C USAMH145 Group 1  
Jeff Schaefer Helm 190815m usajs322  
USA 425 (J 70)
Claude Arnold USACA67 Group 1  
Emily Aspland Mid Mast USAEA33 Group 1  
Joe Baggett 182486A USAJB130 Group 1  
worth Harris USAWH23 Group 1  
Utah (J 111)
Seth Beat Mast USASB150 Group 1  
Aaron Brummitt Main Trimmer 699581Z USAAB100 Group 1  
Wally Cross Tactician 751495R USAWC26  
Steve English Bow USASE32 Group 1  
Bradley Faber Skipper 391791d usabf46 Group 1  
ian faber Spinnaker trimmer USAIF7 Group 1  
Justin Wilkins Pit USAJW223 Group 1  
Velocity (J 111)
Cam Bowdren Bow   Group 1  
Rich Bowen USARB18 Group 3  
Pete Colby Spinnaker trimmer USAPC33 Group 1  
Rob Deane Tactician USARD90 Group 1  
Andrew Eyring Headsail Trimmer Usaae18 Group 1  
Jarrett Hering Pit USAJH213 Group 1  
Paul Luisi Mast   Group 1  
Martin Roesch 349552F USAJR160  
Vertigo too (J 70)
Massimo Bortoletto    
Pierluigi De Felice Headsail Trimmer   Group 3  
Xabier Fernandez Tactician   Group 3  
Marco Salvi Helm   Group 1  
VitaminJ (J 70)
Jon Dragonas Tactician USAJD106 USAJD105 Group 1  
Dave Franzel Chef 178514W USADF55 Group 3  
Chris Small Headsail Trimmer USACS232 Group 1  
Vortex (J 70)
William Bomar    
Wicked 2.0 (J 111)
Douglas Curtiss Helm 404271T USADC140 Group 1  
ROD FAVELA VENRF1 Group 1  
STUART JOHNSTONE Tactician USASJ6 Group 1  
GARY LEDUC Headsail Trimmer 653951R USAGL2 Group 3  
JOEY MELLO Main Trimmer 399035e USAJM167 Group 3  
JOHN PETERSON Bow USAJP123 Group 1  
CARRIE RUSSELL Pit USACR78 Group 1  
JOHN SCHNUAUCK Mast 662178H USAJS303 Group 1  
Wild Child (J 70)
Ian Coleman Spinnaker trimmer    
Henry Filter Helm USAHF1 Group 1  
Max Skelley Tactician   Group 3  
Bryan Stout Medic/Doctor USABS120 Group 1  
Wings (J 88)
Mike Bruno Helm 146567C usamb58  
Rob Fear Tactician 294118S CANRF15 Group 1  
Vladimir Kulinichenko Other USAVK6 Group 3  
Mark Ploch Pit Assist 119489K usamp24 Group 3  
Tim Randall Bow   Group 1  
Adam Walsh Headsail Trimmer USAAW49 Group 1  
Stephen Yip Pit   Group 1  
Wired (J 80)
Mason Almeida Mast    
Henry DeGroot 321022C    
Patty DeGroot Co-Skipper    
Simona Pasqua Tactician    
David Yeo Spinnaker trimmer   Group 1  
Wooton (J 111)
Quentin Bruhn Bowman USAQB1 Group 1  
Dorin Candea Mid Mast ROUDC1 Group 1  
Gerard O'Neil Main Trimmer USAGO7 Group 1  
Sue O'Neil Spinnaker trimmer 223233J USASO16 Group 1  
William Richards Pit USAWR39 Group 1  
William Smith Skipper 212104A USAWS86 Group 1  
Gregory Tabb Headsail Trimmer USAGT32 Group 1  
Allan Terhune Tactician 238003m USAAT13 Group 3  
Zingara (Melges 24)
Greg Douglas Spinnaker trimmer   Group 3  
Bill Gooderham Bow    
Chris Rast Tactician SUICR1 Group 3  
Richard Reid Helm CANRR5 Group 1  
Zoo (Melges 24)
Christoph Kalinski GERCK35  

Main Menu

Quandum Sails
Key West Tourism Development Council J Boats Lewmar B&G
Gaastra Marlow Rope Mount Gay Run Gowrie Group
Foiling Ribs Harken Hinckley Yachts Sailing World
Pantaenius Yacht Insurance Coffin Marine Seahorse Magazine Dimension-Polyant
New England Ropes Historic Inns Yacht Scoring SpinSheet
TP52 Class New England Boatworks Commander's Weather J 70 Worlds 2016
Rolex Big Boat Series Bell's Beer Chelsea Clock

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy