2021 Landsail Tyres J Cup
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
BLACKJACK (J 99)
Vernon Bradley Skipper   Group 1   Yes  
Graham Curtis Mid Mast   Group 1   Yes  
Alex Fisher Bow     Yes  
Jim Martin Main Trimmer   Group 1   Yes  
Rod Stuart Tactician     Yes  
Paul Stuart Kregor Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Brenda's J (J 92)
Freya Anderson    
Roz Cockrill    
Trent Ellis    
Ruth Johnson    
Nick Martin    
Rosie Poval    
Hawthorne Stewart    
Becky Walford   Group 1  
Brutus II (J 70)
Craig Burlton Helm GBRCB36 Group 1  
Tony Hanlon Headsail Trimmer GBRTH48 Group 1  
Ian Southworth Main Trimmer GBRIS8 Group 1  
Charles Thompson Mast GBRCT45 Group 1  
Captain Scarlet (J 92s)
Derek Copeman Main Trimmer    
Lucy Fitzgeorge Bow    
Carl Hancorn Co-Skipper    
Sam Hancorn Mast    
Martin Osullivan Floater   Group 1  
Guy Stansell Skipper    
Adam Thompson Nav/Tac   Group 1  
Chaotic (J 70)
Neil Hunter GBRNH52 Group 3  
Pete McCoy GBRPM40 Group 3  
Nick Phillips GBRNP37 Group 1  
Ben Saxton Tactician GBRBS13 Group 3  
Cosmic (J 70)
Ancel Davison Cat 3 Cooler Jockey GBRAD106 Group 1  
Paul Fuller Main Trimmer   Group 1  
Freddie Liardet Bow GBRFL7 Group 1  
Patrick Liardet GBRPL30  
Eat Sleep J Repeat (J 70)
Charlie Cumbley GBRCC18  
Ruairidh Scott GBRRS12 Group 3  
Mario Trindade BRAMT4 Group 3  
Paul Ward    
EV Experts (J 70)
Tim Collins   Group 1  
Steve Hibberd Owner   Group 1  
Margarida Lopes    
Phil Taylor Main Trimmer GBRPT4 Group 1  
Glynn Williams    
Flying Jackal (J 109)
Austen Clark Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Mark Emons Nav/Tac GBRME42  
David Fowler Mast   Group 1  
Nikki Hornett    
Anna Lehman    
wayne palmer   Group 1  
Andy Thornsby Navigator    
GBR 830 (J 70)
Vicky Cowan    
Archie Goodwin    
Jonnie Goodwin    
Nick Rogers    
Elliot Willis    
Geisha (J 70)
Mark Lees     Yes  
Lutz Strangemann     Yes  
Oli Wells     Yes  
Ruaridh Wright     Yes  
Jacana (J 105)
Gordon Craigen Helm   Group 1  
Howard Edwards Headsail Trimmer GBRHE14 Group 1  
Daniel Gaudion Mast   Group 1  
Della Parsons Pit   Group 1  
Simon Royle Headsail Trimmer   Group 1  
Connie Stevens Bow CBRCS107 Group 1  
Mark STEVENS Main Trimmer GBRMS30 Group 1  
Jackatoo (J 70)
Adam Brushett Tactician   Group 1  
Nick Creak Bow GBRNC53 Group 1  
Nick Gaynor Main Trimmer GBRNG38 Group 1  
ROBERT ORR GBRRO23 Group 1  
Jagerbomb (J 111)
James Carey    
Paul Griffiths   Group 1  
Adam Kay    
Lisa Kay    
Tom Perry    
Ben Webb    
Guy Whitby    
JAGO (J 109)
Eivind Boymo-Malm     Yes  
Martin Fogden     Yes  
Will Holland Bow Tbc Group 1   Yes  
Sir Rob Oakeley     Yes  
Andrew Pimm Headsail Trimmer GBRAP94 Group 1   Yes  
Cam Yates     Yes  
Mike & Susie Yates   Group 1   Yes  
Jahmali (J 122e)
Lizzie Culwick    
Steve Davis    
Giles Herrick    
Victoria Herrick    
Marie Claude Heys    
George Jackson    
Tim Palmer    
Michael Wallis    
Sarah Wallis    
Rick Williams    
Jai Ho (J 109)
Adrian Jesson Pit Assist GBRAJ55 Group 1  
Aaron Le cornu Mast GBRAL81 Group 1  
Neil MacLachlan Co-Skipper GBRNM61 Group 1  
Paul Martin Mast GBRPM81 Group 1  
Simon Martin Spinnaker trimmer GBRSM90 Group 1  
alex ohlsson    
Rachael Smith Bow GBRRS99 Group 1  
William Wallis Floater GBRWW17 Group 1  
Jalapeno (J 70)
Brian Denney GBRBD29  
Nick Denney Headsail Trimmer GBRND33 Group 1  
Hannah Le Prevost    
Morgan Smith    
Jambo (J 92s)
Dan Shillaker Headsail Trimmer    
Simon Shillaker Skipper   Group 1  
Nigel Thomas   Group 1  
Jack Williams   Group 1  
Ralph Wilson Bow   Group 1  
Uffa Wilson    
Jedi (J 109)
Kasra Danesh Khah   Group 1  
Charisios Giraleas    
Jack Neale Nav/Tac   Group 1  
Bryan Rance Headsail Trimmer GBRBG35 Group 1  
Anthony Tahourdin Skipper   Group 1  
Bridget Tahourdin Mast   Group 1  
William Tahourdin Co-Skipper   Group 1  
Jellyfish (J 70)
abby childerley Mast   Group 1  
Sam Dickinson   Group 1  
timothy dickinson   Group 1  
tom hartridge    
Jelvis (J 70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1  
Ruby Dent    
Henry Wetherell Spinnaker trimmer GBRHW23 Group 3  
Jack Wetherell Main Trimmer GBRJW88 Group 3  
Jenga 8 (J 70)
Andrew Barraclough Tactician GBRAB169 Group 1  
John Curtis Bow GBRJC180 Group 1  
Stuart Johnston Mast GBRSJ30 Group 1  
Oscar Watts Grinder GBROW15 Group 1  
Peter Watts Helm GBRPW92 Group 1  
Jenie (J 109)
Blythe Berry Pit GBRBB54 Group 1  
Charles Berry Owner GBRCB136 Group 1  
Raulf Berry Headsail Trimmer GBRRB133 Group 1  
Rosie Berry Owner GBRRB92 Group 1  
Benjamin Bradley Spinnaker trimmer GBRBB55 Group 1  
James Hall Bow GBRJH155 Group 1  
Calum Healey Main Trimmer GBRCH66 Group 1  
Ben Millard Mast GBRBM64 Group 1  
Jitterbug (J 111)
debs Blair    
Sam Cooper    
ewan Finlay    
Richard Hinde-Smith    
Isabelle Hung    
Alida Lewis    
Patrick MacNamarra    
Cornel Riklin   Group 1  
Jooped (J 112E)
Ed ayes    
George Cole    
john cooper GBR3958R GBR3958R Group 1  
Ed Gilbert    
Max Habeck    
Tim Long    
Chris ODonnell GBRCO15  
Cameron Thompson    
Arthur white    
JourneyMaker 11 (J 111)
Josh Croft    
Nick Devereux    
Sarah Jarman    
Chris Jones    
Louise Makin    
Ed Myers    
Adam Parry    
Mark Spearman    
Koen Van Mierto    
J'ronimo (J 92)
Conor Corson Bow   Group 3   Yes  
Lawrie Draper Main Trimmer   Group 1   Yes  
Sarah Gawthorpe     Yes  
David Greenhalgh     Yes  
Elizabeth Greenhalgh Nav/Tac   Group 3   Yes  
Sharon Hayward Pit   Group 1   Yes  
paul Overton Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Guy Raynes     Yes  
Callum Robins Bow   Group 1   Yes  
Jukebox (J 109)
Marianna Amatuni Other   Group 1  
David Cromer Tactician   Group 1  
Jane Harry Grinder   Group 1  
Cyriaque Millot Nav/Tac   Group 1  
Jack Murray Bow GBRJM215 Group 1  
Iain Shepherd Other   Group 1  
John Smart Skipper    
John Weldon    
Jump 2 it (J 99)
Jay Barth    
Justen Bersin    
Bradley Field    
Elenor Gillepsie    
Andrew Robertson    
Neil Stratford    
kevin taylor Skipper   Group 1  
Jumping Jellyfish (J 109)
William Harper    
Adam Humphreys    
Harriet Mason    
John Pickford    
Abby Richards    
David Richards    
George Thompson    
Joe Uren    
Jumunu5 (J 88)
Biggin Alistair     Yes  
Hugo Jones-Warner     Yes  
Rupert Jones-Warner     Yes  
Rob Makin     Yes  
Andy Naylor     Yes  
ALISTAIR RAY     Yes  
Just Is (J 95)
David Aylward Spinnaker trimmer    
Andy Bird    
Michael Burdon Main Trimmer    
Graham Chase Skipper    
Duncan MacDonald Spinnaker trimmer    
jeff Orford Headsail Trimmer    
Phil Whall Bow    
Justify (J 80)
Ross Bowdler    
jos herjean    
Conway Parke Floater   Group 1  
sam perrin    
Jybe Talkin' (J 109)
Christopher Burleigh GBRCB117 Group 1  
Matthew Burleigh Bow GBRMB140 Group 1  
Edward Chadd Tactician GBREC44 Group 1  
Kate Drummond Pit GBRKD18 Group 1  
Christopher Lawson-Johns GBRCL59 Group 1  
Lisa Moody Spinnaker trimmer GBRLM4 Group 1  
Tony Williams Main Trimmer GBRTW74 Group 1  
Kestrel (J 111)
Simon Bamford   Group 1  
Jerome Carson    
Simon Hall Tactician GBRSH100 Group 1  
Owen Kinsella    
Kelvin Matthews Main Trimmer   Group 3  
Robert Mills    
Kiera Nazarin Pit Assist   Group 1  
Matthew Smaller Mast   Group 1  
Katherine Welch Pit   Group 1  
McFly (J 111)
Simon Baker Mast GBRSB25 Group 1   Yes  
Cian Byrne Bow IRLBC19 Group 1   Yes  
Alice Courage   Group 1  
Sally Mack Pit GBRSM30   Yes  
Tony Mack Helm GBRAM31 Group 1   Yes  
Tony and Sally Mack   Group 1   Yes  
Oscar Mayr Headsail Trimmer ITAOM1 Group 1   Yes  
Darragh OSullivan Main Trimmer IRLDO79 Group 1   Yes  
Amy Prime Spinnaker trimmer GBRAP61 Group 1   Yes  
Jeremy Smart Tactician GBRJS3 Group 3   Yes  
Nightjar (J 92)
Jack Banks    
Jean-Marc Bonello Mast    
Libby Finch Floater   Group 1  
Sam Mayall    
Oliver Overstall   Group 1  
Richard Searle    
Kieran Ward Bow   Group 1  
Offbeat (J 70)
David Haw Bow GBRDH109 Group 1  
Lucy Kennedy Spinnaker trimmer GBRLK10 Group 1  
Alice Kidd Bow GBRAK60 Group 1  
Alex McLeman GBRAM146 Group 1  
David McLeman GBRDM87 Group 1  
Patrick Rigby GBRPR63 Group 1  
Powder Monkey (J 70)
Matt Beecher    
Harry Phelps    
Ian Poynton GBRIP5 Group 1  
Jack Rocket    
Raging Bull 2 (J 111)
Stephan Carver    
Will Deutsch Navigator   Group 1  
Oliver Goodhead Spinnaker trimmer   Group 1  
Chris Huelss Tactician GERCH45 Group 1  
Camilla Stockdale Bow   Group 1  
konrad Streit    
Tim Tolcher Helm   Group 1  
Felix trattner Headsail Trimmer   Group 1  
Rita (J 70)
Harry Blowers Main Trimmer   Group 3  
Rhos Hawes Spinnaker trimmer gbrrh84 Group 3  
Julian Metherell Helm   Group 1  
Sam Penhaul Bow   Group 3  
RTYC (J 70)
Ollie Light   Group 1  
Alessandro Maiano    
Stephen ODriscoll    
Matias Sabate   Group 1  
Christine Shrimpton    
RTYC 3 (J 70)
Maddy Anderson    
Tom Ballantine    
Jamie Diamond Helm   Group 1  
Frederick Hayes   Group 1  
Isabel Scruby    
Sceptre (J 70)
James Crook    
Greg Hall GBRGH25 Group 1  
Honor Hall    
Thomas Seely Main Trimmer   Group 1  
Snow Leopard (J 111)
Nigel Bosworth Bow GBRNB75 Group 1  
Sam Cray Offside trimmer NZLSC14 Group 1  
Chris Gaston Mast GBRCG62 Group 1  
Simon Grier-Jones Helm GBRSG45 Group 1  
Edward Lloyd Owen Main Trimmer   Group 1  
Rory Maclean   Group 3  
Adrian Thomson Tactician    
Standfast (J 70)
Paul Campbell James     Yes  
Luke Cross     Yes  
Christian Hamilton    
Johnny Mourdaunt     Yes  
Simon Patterson   Group 1   Yes  
Upstart (J 92s)
Charlie Camp     Yes  
Elizabeth Epton Bow     Yes  
Alex Gooch     Yes  
Jonny Hirst     Yes  
Claire Stevenson     Yes  
Robin Stevenson     Yes  
David Warner     Yes  
Woof! (J 70)
Saskia Clark   Group 3  
James Crampton   Group 3  
John Greenland    
Antonio Martinez Megia Headsail Trimmer   Group 3  

Main Menu

Landsail Tyres

Copyright © Interactive Creations 2000-2021