|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
1310 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Podmajersky |
|
|
USAJP14 |
|
|
|
1375 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Argyle Campbell |
|
120512Z |
USAAC68 |
|
|
|
3 Blind Mice (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paul Sustronk |
|
|
|
|
|
|
America Jane II (Etchells) |
|
austen Anderson |
|
|
|
|
|
|
Scott Kaufman |
|
119671C |
USSK71 |
|
|
|
jesse kirkland |
|
|
|
|
|
|
American Baby (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Annie (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gary Gilbert |
|
224952V |
USAGG13 |
|
|
|
Arctur (Etchells) |
|
Vasyl Gureyev |
|
|
|
|
|
|
Andrey Shafranyuk |
|
|
|
|
|
|
Oleg Tsipko |
|
|
|
|
|
|
Aretas (Etchells) |
|
Skip DIeball |
|
|
|
|
|
|
Jeff Eiber |
|
|
|
|
|
|
Jon McClean |
|
659251p |
|
|
|
|
Arethusa (Etchells) |
|
Eric Doyle |
|
|
|
|
|
|
Phil Lotz |
|
149256c |
|
|
|
|
Rodrigo Meireles |
|
|
|
|
|
|
Athena (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Donnelly |
|
|
|
|
|
|
Bad Martha (Etchells) |
|
Connor Needham |
|
369006W |
|
|
|
|
Peter Needham |
|
|
|
|
|
|
Schuyler Needham |
|
|
|
|
|
|
Bedrock (Etchells) |
|
David Bedford |
|
|
|
|
|
|
Shaun Frohlich |
|
|
|
|
|
|
Duncan Truswell |
|
|
|
|
|
|
Blackadder (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Andrew Cumming |
|
718485Z |
|
|
|
|
Brian Kamilar |
|
|
|
|
|
|
Blue Skies (Etchells) |
|
Eliot Caple |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Martin Kiely |
Skipper |
187741A |
|
Group 1 |
|
|
Ben Wilkinson |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Caramba (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jose Fuentes |
|
187272C |
USAJF46 |
|
|
|
China Wight (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nick Stagg |
|
|
GBRNS46 |
|
|
|
Clean Execution (Etchells) |
|
Bill Abbott |
|
|
|
|
|
|
Michael Gavin |
|
363484C |
USAMG124 |
|
|
|
Guy Rittger |
|
|
|
|
|
|
Crapshoot (Etchells) |
|
Patricia Stadel |
|
177041s |
|
|
|
|
Cruel Jane (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lorne Leibel |
|
|
|
|
|
|
Andrew Macrae |
|
|
|
|
|
|
EFYRA III (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
George Andreadis |
|
|
|
|
|
|
Elizabeth (Etchells) |
|
Chris Busch |
|
|
|
|
|
|
Tom Carruthers |
|
|
|
|
|
|
Andrew Palfrey |
|
|
|
|
|
|
Firing Line (Etchells ) |
|
Bruce J. Burton |
|
124237N |
|
|
|
|
Glenn Burton |
|
|
|
|
|
|
Jon Easley |
|
|
|
|
|
|
GBR 1424 (Etchells) |
|
Steve Keen |
|
|
|
|
|
|
Barry Parkin |
|
669476x |
|
|
|
|
Yandell Rogers |
|
|
|
|
|
|
Gumption3 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kevin Grainger |
|
296774K |
USAKG11 |
|
|
|
Indefinitely (Etchells) |
|
Todd/Matt Lalumiere |
|
662362M |
USATL71 |
|
|
|
Pete Levesque |
|
|
|
|
|
|
Micah Reyes |
|
|
|
|
|
|
Jeremiah (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jonah Pruitt |
|
106334n |
USAJP85 |
|
|
|
KGB (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Clay Bischoff |
|
|
|
|
|
|
Ben / Senet Kinney / Bischoff |
|
195539B |
|
|
|
|
La Tormenta (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Shannon Bush |
|
133730k |
USASB130 |
|
|
|
Lakota (Etchells) |
|
Robby Brown |
|
|
|
|
|
|
Matt Shankweiler |
|
|
|
|
|
|
Peter Sulick |
|
250445M |
|
|
|
|
Lifted (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jim Cunningham |
|
692334Z |
USAJC225 |
|
|
|
Jim Cunningham |
|
692334Z |
USAJC225 |
|
|
|
Lucky (Etchells) |
|
David Burrows |
|
|
|
|
|
|
Bryon Ehrhart |
|
213662R |
USABE5 |
|
|
|
Chris Lefferdink |
|
|
|
|
|
|
Mahalo (Etchells) |
|
Charles Kenahan |
|
110792Q |
USACK65 |
|
|
|
Brian Ledbetter |
|
|
|
|
|
|
Mark Mendelblatt |
|
164574Z |
USAMM9 |
|
|
|
Nemesis (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ezra Culver |
|
|
|
|
|
|
Jeff Nehms |
|
141482Q |
USAJH66 |
|
|
|
Ninkasi (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Richard Kaiser |
|
|
|
|
|
|
Gerri Whitley |
|
|
|
|
|
|
Playmaker (Etchells) |
|
Alan Kelly |
|
253805O |
|
|
|
|
Charles Lalumiere |
|
|
|
|
|
|
Chaz MacBain |
|
|
|
|
|
|
Press Gang (Etchells) |
|
Peter Norman |
|
|
|
|
|
|
Ross Romney |
|
|
|
|
|
|
Roland van Hazel |
|
|
|
|
|
|
Raging Rooster (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Duncan |
|
166184B |
Usapd71 |
|
|
|
RAIN (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Allan Leibel |
|
|
CANAL8 |
|
|
|
Rebel Rebel (Etchells) |
|
John Hele |
|
|
|
|
|
|
Morten Henriksen |
|
|
|
|
|
|
John Millen |
|
|
|
|
|
|
Riva (Etchells ) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Wade Edwards |
|
135702k |
USAWE9 |
|
|
|
Scimitar (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Steve Benjamin |
|
101374L |
USASB |
|
|
|
Skanky Gene (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jay Cross |
|
375610R |
USAJC36 |
|
|
|
Something Good (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Hall |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Bill Mauk |
Co-Skipper |
205153O |
USAWM92 |
|
|
|
Southern Etchells (Etchells ) |
|
Alex Baker |
|
|
|
|
|
|
Bryan Milne |
|
|
|
|
|
|
Jerry Wendt |
|
|
CANJW12 |
|
|
|
Strait Dealer (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Franks |
|
|
GBRDF12 |
|
|
|
The Martian (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Marvin Beckmann |
|
112022Z |
|
|
|
|
Tiburon (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mark Watson / Dirk Kneulman |
|
|
|
|
|
|
Andreas Josenhans |
|
|
|
|
|
|
Tquila (Etchells) |
|
Andy Beadsworth |
|
|
|
|
|
|
Simon Fry |
|
|
|
|
|
|
Seamus McHugh |
|
|
TBC |
|
|
|
USA 1185 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ROBERT ALLARDICE |
|
173789H |
|
|
|
|
USA 1266 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Franks |
|
|
GBRDF12 |
|
|
|
USA 1280 (Etchells) |
|
John Harford |
|
|
USAJH18 |
|
|
|
Craig Mense |
|
652245Q |
|
|
|
|
Nicole Popp |
|
326722T |
|
|
|
|
Fred Strammer |
|
|
|
|
|
|
USA 1300 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ernie Pomerleau |
|
|
|
|
|
|
USA 1371 (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ken Womack |
|
234996I |
USAKW38 |
|
|
|
Victory (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Buddy Cribb |
|
243401 |
|
|
|
|
Eamonn deLisser |
|
|
|
|
|
|
Viento (Etchells) |
|
Mark Brink |
|
|
|
|
|
|
Shawn Burke |
|
|
|
|
|
|
Michael Goldfarb |
|
|
|
|
|
|
Viva (Etchells) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Don Jesberg |
|
111936M |
USADJ1 |
|
|
|