2015 Vineyard Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alibi (J 120)
Gardner Grant 202682S USAGG6  
American Girl - CC (Summit/King 40)
Zachary Runci    
ARGO (Catalina 400)
Michael Belikov Helmsman   Group 1  
Igor Dobruskin Skipper   Group 1  
Boris Keselman Captain    
Aleksandr Khrystenko Helm    
Avanti (Hanse)
Jeremi Jablonski    
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy McRoberts 337516W    
Bombardino (Santa Cruz 52)
James and Macrae sykes 216509R    
Carry On (C&C 33)
Bob Cullen Watch Captain   Group 1  
Ali Flint Navigator 155454V USAAF62 Group 1  
Shane Oryniak Bow   Group 1  
Thomas Oryniak Helm 704579   Group 1  
Gordon Sell Main Trimmer   Group 1  
Celebration (II)-CC (Tripp 37)
Sea Scout Ship 6    
Charlie V (J 44)
Norman Schulman 122082M usans4  
Choucas (Jeanneau SF 36)
Frederic Cosandey 206441P USAFC6  
Christopher Dragon (Sydney 43)
Jonathan Asch Main Trimmer   Group 1  
Ed Bahen Bow   Group 3  
Morgan Bennett Bow   Group 1  
Lawrence Cutler Headsail Trimmer 671786z usalc39 Group 1  
Larry Fox Navigator 163764X USALF7 Group 1  
Butch Ulmer Tactician 366944F   Group 3  
Andrew and Linda Weiss Skipper 352216l   Group 1  
Ben Wilkinson Mid Bow USABW17 Group 1  
Clean Slate (J 105)
Marc Berkowitz USAMB235  
Concordia (Ericson 381)
Johan Bengtsson 676822Z    
Donnybrook (Andrews 80 )
Eric Ballard Grinder   Group 1  
Bert Collins Runners 117732S USABC2 Group 1  
Grant Decker Runners    
Doug Deleone Mid Bow USADD118 Group 1  
JAKE DOYLE Headsail Trimmer 287377K USAJD114 Group 1  
Pat Ewing Strategist    
Colin Mclaughlin Grinder USACM192 Group 1  
FREDDY MILLS Grinder USAFM25 Group 3  
James Muldoon Skipper 144506L USAJM73 Group 1  
Marcel Nyffenegger Headsail Trimmer 231466R SUIMN1 Group 1  
Ed Paglee Navigator USAEP13 Group 1  
SEAN SIMMONS Bow USASS170 Group 1  
Taylor Tobin Pit USATT58 Group 3  
Dragon (Swan 48)
Hugh Balloch 165843X    
Mark Dailey Co-Skipper   Group 1  
Eagle (J 120)
Steven Levy 251603G 251603G  
Eagles Dare (J 111)
Jonathan Green Co-Skipper 335430P USAJG68 Group 1  
Mike Piper Co-Skipper 357032T USAMP117 Group 1  
Expresso (Express 37)
Burke Anvari Bow 746372p   Group 1  
Halsey Bullen Co-Skipper 317723V USAHB16 Group 1  
Kera Connolly Helm 215415Q   Group 1  
Brooklyn Curtin Headsail Trimmer   Group 1  
Frederick Heerde Navigator 103817L   Group 1  
Charles Krawiec Main Trimmer   Group 1  
Steve Longo Co-Skipper 215633Q USASL49 Group 1  
Peter Sauer Headsail Trimmer   Group 1  
Emery Wallace Helm 730084R   Group 1  
Falcor (Chris White Explorer 44 Tri)
Steven Gross    
Fault Tolerant (GB 60)
Robert Alexander    
Finale (Beneteau First 36.7)
Thomas O'Connell 325017N USATO41  
First Light (Tartan 101)
Dana OBrien 672184G    
Frequent Flyer (Beneteau First 36.7)
Alistair Duke 380760T GBRAD74  
Froya-YC (Custom 46)
Maggie Costikyan Headsail Trimmer   Group 1  
Warren Costikyan 124120D USAWC68  
Jamie Mitchell    
Jim Mitchell    
Jake Siewert Watch Captain   Group 1  
Nick Siewert    
Briggs Tobin 263961Y    
Sam Tobin    
Gemini (Hanse 375)
Grant Ballesteros Bow USAGB107 Group 1  
James Coffman Skipper 324519S USAJC81  
Jennifer Coffman Headsail Trimmer    
John Durkin Headsail Trimmer 366236Y   Group 1  
Chris Lindau Navigator   Group 1  
Zach Omichinski Headsail Trimmer    
Lisa Simmons Bow   Group 1  
Doug Walker Main Trimmer    
Guardian J (J 109)
Sherb Cameron Main Trimmer   Group 1  
Don Dwyer   Group 1  
Michael Dwyer Helm   Group 1  
Chris Hancock Tactician   Group 1  
Patrick Schmidt Helm   Group 1  
Helios (Sunfast 3600)
Adrian Little Skipper 319091E USAAL3  
Heron (J 120)
Leah Bright Grinder    
Buck Downes Bow USAJD223 Group 1  
Denis Hope-Ross Headsail Trimmer IRLDH39 Group 1  
Eric Johnson Headsail Trimmer   Group 1  
Ken Kissel Main Trimmer    
Greg Leonard Skipper 295004N    
Hannes Leonard Runners    
Ted Lepich Navigator 198493M USATL49 Group 1  
HIGH NOON - CC (CTM 41)
Chris Malloy USACM114  
Hiro Maru (Swan)
Hiroshi Nakajima 165692E USAHN1  
Hussar-CC (Frers 55)
Jennifer Duclay Other 714270p    
Kilian Duclay Grinder 714265N   Group 1  
Maya Duclay 714271S   Group 1  
Sean Duclay Other 714269w    
Thierry Duclay Other   Group 1  
Jason Mull Skipper   Group 1  
Taylor Mull Grinder    
Zachary Mull Headsail Trimmer   Group 1  
Indigo (C&C 35 MK III)
Mike Ambrose Watch Captain 748501X USAMA76 Group 1  
Gary Anzalone Main Trimmer usaga25 Group 1  
Michael Donahue Navigator 731727y Usamd74 Group 1  
John Thomas Bow 670374X USAJT134 Group 1  
Douglas Wasama Skipper 699479B   Group 1  
Infidel (Dragonfly 32)
Daniel Galyon 319200N    
Invincible - CC (NAVY 44 STC I)
Sailing Team United States Military Academy 227145u    
Kekoa (Tartan 38)
Luke Wakeman 699943C    
Kenai (J 44)
Emmett Dickheiser Bow 702539V USAED37 Group 3  
Brian Dobbs Chef 408339C   Group 1  
Alex Freas Chef   Group 1  
David Hinrichsen Navigator   Group 1  
Kerry Klingler Chef 103972T USAKK45 Group 3  
Brenda Lewis Navigator 250435K USABL39 Group 1  
Chris Lewis Chef 255258z GBRCL44  
Karen Lewis Chef 255258z GBRCL44 Group 1  
Katrina Miesch Chef 261506J USAKM16 Group 1  
Rod Nichols Medic/Doctor USARN37 Group 1  
Charles Stanley Chef    
Kincsem (J 44)
Joerg Esdorn 274683E USAJE9  
King Daddy (Swan 56)
Maggie Borden    
Lori Dillard Rech    
Patrick Frisch Spinnaker trimmer GERPF12 Group 1  
Gregg Griffin Other 198831C USADM162 Group 3  
Corinna Halloran Mast   Group 1  
Kyle Martin Other USAKM19 Group 3  
Colin McGranahan Watch Captain 398562K USACM75 Group 1  
Devin McGranahan 198831C USADM162  
Lachlain McGranahan    
Shannon McGranahan Mid Mast   Group 1  
Declan McGranhan Navigator 684403C USADM213 Group 1  
Mimi Whitmarsh Other USAMW88 Group 1  
Leverage (Schock 40)
Arthur H. Buhr III 155266x    
Lir (Swan 45)
John McNamara 206209N    
Loki (J 109)
David Rosow USADR12  
Magic (Santa Cruz 52)
Kenneth Laudon 127269b USAKL34  
Max (Pogo 10.5)
Moritz Hilf 652441E Germh8  
Milky Way (Dufour 40)
Alexander Natanzon 354616T    
Miracle (R/P 44)
Conor Cashel Pit USACC176 Group 1  
finn cashel Other USAFC26 Group 1  
Michael Cashel Owner 697102V USAMC148 Group 1  
will feldman Mid Bow USAWF39 Group 1  
Desmond FitzGerald USADF56 Group 1  
Mike Fleuette Runners USAMF1 Group 1  
Matt Gowell USAMG91 Group 1  
Ben Greenfield Navigator 280936T USABG69 Group 1  
E.A. Kratzman Other Usaek51 Group 1  
Sloane Kratzman USASK96 Group 1  
Robert Musetti Other 325471X USARM21 Group 1  
Max Nickbarg Other 328652C ISVMN1 Group 1  
Mireille (J 120)
Hewitt Gaynor 205627R    
Morgan of Marietta (Wauquiez Centurion 42)
Mike Brennan Bow Usamb157 Group 1  
John Dennerlein Helmsman 702011W USAJD191 Group 1  
Dennis Driscoll 273197D usadd21 Group 1  
Colin Golder 235689i USACG10 Group 1  
Tom McLoughlin Navigator USATM9 Group 1  
Jeff Steuber USAJS137 Group 1  
Paul Zajac 256729B USAPZ10 Group 1  
Moxy (X-Yachts xp33)
Paul Brindak 711607H    
NEMO (C&C 40)
Steve Dolan Grinder 729305w   Group 1  
James Dow Owner   Group 1  
Chris Eichmann Watch Captain 293904S USACE35  
Fred Eichmann Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Parry Navigator 232766W    
Chad Rutherford Bow    
Next Boat (Morris 45)
Mark Ellman 121423D USAME8  
Oakcliff Farr 40-Black (Farr 40)
Oakcliff Sailing 670749S    
Oakcliff Farr 40-Blue (Farr 40)
Oakcliff Sailing 670749S    
ORBIT - CC (Swan 42)
Mark Betancourt Main Trimmer   Group 1  
Michael Hahn    
Eric Izzo    
Scott Johnston Spinnaker trimmer   Group 1  
Kenneth Luczynski 114737R USAJM75  
Ben Manning    
Max Neubelt Tactician   Group 1  
Connor Sexton Navigator   Group 1  
Karl Wallin    
Michael Watkins Bow   Group 1  
ORIóN (Hunter Legend 35)
jimmie underwood 696486P    
Pax 3 (J 109)
Bob Siegel 118364Y USARS212  
Pegasus (Beneteau First 36.7)
Hartmut Ludwig Skipper 714996W USAHL16 Group 1  
Welf Ludwig Co-Skipper 714996W USAHL16 Group 1  
Pegasus (Tartan 41)
Austin Royle 220462K    
Pleione (Class 40)
Edward Cesare 137502M USAEC5  
Chard Corning Co-Skipper 246511O USAJC117 Group 3  
Prevail (Beneteau 42s7)
Lawrence Swack 714275B    
Pterodactyl (custom)
Scott Weisman 151139L    
R JMS (C&C 35 MK III)
Richard Spitzenberger    
Rágana (Cape Fear 38R)
Darius Peleda 37406B USADP49  
Red Sky (J 122)
travers Blossom    
Robert fischer    
Jeremy Herman Bow USAJH258 Group 1  
Tim Mason Mid Bow   Group 1  
Michelle Miltenberger Bow USAMM206 Group 1  
spencer ochs    
Brain OFarrell Navigator USABO3 Group 1  
John Pearson 396641  
Steffie Plomp    
Redemption (Voyage 440)
Rusty Bodden Skipper   Group 1  
John Courtney Helm NA   Group 1  
Bob Pattison Watch Captain 262706N USABP57 Group 3  
Jeff Silver Headsail Trimmer   Group 1  
David Soberl Navigator   Group 1  
Tim Yourieff Tactician   Group 3  
Rhiannon III (J 109)
Cao Deambrosio / Chris Nicholls    
Riley (First 51)
James Fischer    
Brett Gehrke Headsail Trimmer   Group 1  
Adam Guttmann Helm   Group 1  
Paul Guttmann Watch Captain    
Tom Hemmerle Navigator   Group 1  
Frank Namad Main Trimmer 315287C USAFN9 Group 1  
Dale Wolfield Bow USADW10 Group 1  
Rita (Hunter 35.5)
Christian Kramer Headsail Trimmer    
John Lally Grinder    
Eric Rickert Grinder    
Mark Rickert Watch Captain    
Arthur Sa Skipper 211703d    
Dave Seroy Bow    
Sans Souci (C&C 99 SD)
Wim Jessup 217057W USAWJ26  
Scarecrow (Soverel 30)
Jim Farrell 681845Q USAJF85  
Ralph Sheppard    
Skoot (J 109)
Jim Vos 320345K USAJV53  
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
Sou'Wester (Pearson 10M)
Erik Asgeirsson    
SPARTA (X-35)
Yevgeny Osherov 688769M    
Spookie (Carkeek HP 40)
Steve & Heidi Benjamin 101374L USASB  
Stratos (J 105)
Marcus Wunderlich 652123T    
Sundari (Farr 400)
Barry Gold 317880F USABG19  
Sunset Child (J 120)
Marcus Cholerton-Brown 732580Y GBRMC96  
Sweet Caroline (J 109)
Chris Brady Watch Captain 229180B USACB114  
Brian Enright Bow   Group 1  
Christopher Ercole Captain USACE40  
Shawn Keating Pit    
Minna Scholl Main Trimmer 256360W USAMS229 Group 1  
Dion Shea Navigator   Group 1  
Kirk Sneddon Headsail Trimmer    
Tacita - CC (Fastnet 45)
Kerry leClue 66366U    
Team 13FIFTY (IRC52)
Ben Allen Headsail Trimmer USABA10  
Jacob Andrew Grinder    
Sally Barkow Helm   Group 3  
Laura Beigel Grinder 379466n USALB62 Group 1  
Jen Edney Other    
Jesse Fielding Skipper USJF64    
Sam Fitzgerald Mid Bow   Group 1  
Fizz Foster Main Trimmer    
William Gammell Co-Skipper    
Nick Gioino Other   Group 1  
Mary Hall Chef   Group 1  
John Kirk Grinder   Group 1  
Sarah Lihan Headsail Trimmer    
Jared Reeves    
Dylan Vogel Captain 364420O USADV27  
Temptation-Oakcliff (Ker 50)
Andrew O'Donnell USAAO18  
Arthur Santry 157130O SAAS113  
That's Ridiculous (Beneteau First 36.7)
Francis Nilsen    
Thin Man (J 92)
Todd Aven 654842K USATA4  
threebeans (Santa Cruz 37)
Christopher Rosow 197918E    
Tribe (Gunboat 62)
Greg Gigliotti    
Triton (Tartan 34 MKII)
Mike Sullivan 388338h    
Trouble (Colgate 26)
Miguel Dominguez 271399D    
Miguel Dominguez II Co-Skipper    
Truant (J 105)
William LeVasseur Spinnaker trimmer    
Gregory Madzio Main Trimmer 729170R USAGM77 Group 1  
Charles Murphy    
Jeff Wilson    
Greg Wykoff    
Udacha (Tripp 33)
Aliaksander Hinzburh Helmsman    
Vladimir Koulik Captain    
Boris Lyubchik Navigator    
Valkyrie (Beneteau First 44.7)
Drew Chapman    
Valkyrja (Mini 6.50)
Shea Thorvaldsen    
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Warrior Won (Xp44)
Paul van Dyke Staysail trimmer usapv6 Group 3  
Wesley Bemus Mid Mast   Group 1  
Peter Carpenter Main Trimmer USAPC35 Group 1  
Andres de Lasa Medic/Doctor USAAD96 Group 1  
H.L. DeVore Navigator 314113H USAHD4 Group 1  
Doug Lynn Helm 118654Z USADL14 Group 1  
Roland Schulz Spinnaker trimmer 243568Z USARS69 Group 1  
Christopher Sheehan Skipper 734053Z USACS259 Group 1  
Joost-Olan Sheehan Grinder    
Christopher Simon Runners   Group 1  
Ryan Zupon Watch Captain 308431T USARZ5 Group 1  
Weegie (Columbia 32)
Richard Fleischman 317123P    
David Hommel Co-Skipper    
Wily Silver Fox (J 122)
Christopher Hall 744549R USAHC14  
Young American - CC (J 105)
AYC Jr. Big Boat Team - Becker 174802N    
YYZ (Jeanneau 53)
Justin Bonar 2112    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022