2021 Swan - 39 Copa Del Rey Mapfre
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
ANDANTE 4 (ClubSwan 42)
Yves Alexandre BELYA1 Group 1  
Raynald de Sauvage BELRD4 Group 1  
Olivier Delbrouck BEL0D2 Group 1  
Li François-Xavier Bow FRAFL87 Group 1  
Christophe Gallot-Lavallée Fracg84 Group 1  
Bernard Marchant BELBM5 Group 1  
Bernard Soldevila Marion FRAMS45 Group 1  
Nicolas Neefs BELNN1 Group 1  
Francois Podevyn Mid Mast BELFP3 Group 1  
Joel Xiberras FRAJX1 Group 3  
BALTHASAR (ClubSwan 50)
Louis Balcaen BELBL4 Group 1  
Willem Bouwe Bekking NEDBB3 Group 3  
Annemieke Bes NEDAB2 Group 3  
Louis-Robert Cool BELLC1 Group 3  
Javier De La Plaza ESPJD58 Group 3  
Max Deckers Navigator NEDMD25 Group 1  
Jelle Janzen NEDJJ5 Group 1  
Mark Roth NEDMR6 Group 1  
Hans Van Dam NEDHV16 Group 1  
Floris Van Hemert NEDFV34 Group 1  
Rogier Van Overveld Boat Captain NEDRO6 Group 3  
Gregor Vlasblom Bow NEDGV8 Group 3  
BLACK SEAL (ClubSwan 36)
Stefano Cherin ITASC31 Group 3  
Michael Claxton GBRMC66 Group 1  
Jeremy Elliott GBRJE1 Group 3  
Jas Farneti ITAJF1 Group 1  
Richard Thompson   Group 1  
Julie Tingle IRLJT8 Group 1  
Nigel Young Main Trimmer GBRNY1 Group 3  
BRONENOSEC 50 (ClubSwan 50)
Konstantin Besputin RUSBK2 Group 3  
Aleksandr Ekimov Main Trimmer RUSAE6 Group 3  
Pavel Karachev Offside trimmer RUSPK3 Group 3  
Boris Kucherenko RUSBK4 Group 1  
Alexey Kulakov Mid Bow RUSAK2 Group 1  
Egor Larionov Grinder RUSEL3 Group 1  
Polina Lyubomirova RUSPL2 Group 1  
Pietro Mantovani Bow ITAPM4 Group 3  
Nicolo Sanfelici Navigator ITANS16 Group 1  
Viktor Serezhkin Runners RUSVS5 Group 1  
Anton Sergeev Headsail Trimmer RUSAS27 Group 1  
Vasco Vascoto Tactician ITAVV6 Group 3  
Valeriy Zatcarinsy Pit RUSVZ5 Group 1  
CUORDILEONE (ClubSwan 50)
Daniele Cassinari ITADC11 Group 3  
Claudio Celon Headsail Trimmer ITACC64 Group 3  
Federico Colaninno ITAFC118 Group 1  
Leonardo Ferragamo ITALF50 Group 1  
Giampaolo Galloro ITAGG86 Group 1  
Michele Gregoratto Pit ITAMG27 Group 1  
Nikolay Kornev RUSNK8 Group 1  
Federico Michetti Spinnaker trimmer ITAFM8 Group 3  
Giuseppe Montella Navigator ITAGM14 Group 1  
Andrea Serpi ITAAS89 Group 3  
Nicolò Telese ITANT13 Group 1  
Manuel Weiller Vidal Tactician ESPMW1 Group 3  
DRALION (ClubSwan 42)
Coen Bouhuys Pit NEDCB8 Group 1  
Afonso Domingos Tactician PORAD05 Group 3  
Jesper Feldt Main Trimmer DENJF1 Group 3  
Petra Finis Floater GERPF21 Group 1  
Pit Finis Helm GERPF15 Group 1  
Eduardo Horrach Navigator ESPEH3 Group 1  
Frederik Jarfelt Mast DENFJ7 Group 1  
Lars Koridon Mid Bow NEDLK11 Group 1  
Joan Navarro Bow ESPJN15 Group 1  
Piotr Przybylski Spinnaker trimmer POLPP8 Group 3  
Arianne van de Loosdrecht Headsail Trimmer NEDXX01 Group 1  
DRIFTER SAIL (ClubSwan 50)
Andrea Bianchedi Helm ITAAB240 Group 1  
Filippo Burchi Runners ITAFB93 Group 1  
Simone Busonero Navigator ITASB76 Group 1  
Bruno Cioli Pit ITABC4 Group 1  
Andrea Felci Main Trimmer ITAAF16 Group 1  
Gregg Parker Mast GBRGP2 Group 3  
Giorgio Passarella Pit ITAGP56 Group 1  
Salvatore Pavoni Chef ITASP23 Group 3  
Guglielmo Peruzzi Mid Bow ITAGP150 Group 1  
Irene Saderini Floater ITAIS4 Group 1  
Stefano Schiaffino Offside trimmer ITASS84 Group 3  
Alessandro Siviero Bow ITASS64 Group 1  
Enrico Zennaro Tactician ITAEZ1 Group 3  
EARLYBIRD (ClubSwan 50)
Hendrik Brandis GERHB Group 1  
Marco Carpinello ITAMC16 Group 1  
Lorenzo De felice ITALD7 Group 1  
Dennis Fricke GERDF1 Group 1  
Julian Hampe GERJH30 Group 1  
Arnd Howar GERAH6 Group 3  
Robin Jacobs NEDRJ8 Group 1  
Elisa Mangani Floater ITAEM32 Group 1  
Juan Luis Paez ESPJP11 Group 1  
Marco Schürmann GERMS158 Group 1  
Tom Slingsby AUSTS2 Group 3  
Giorgio Tortarolo ITAGT2 Group 3  
ELENA NOVA (ClubSwan 42)
Jose Luis Domecq ESPJD3 Group 1  
Benito Grimalt ESPBG23 Group 1  
Marcos Iglesias ESPMI6 Group 1  
Pablo Iglesias ESPPI7 Group 3  
Juan Lallemand ESPJL46 Group 1  
David Madrazo ESPDM36 Group 3  
Carlos Martinez ESPMC17 Group 1  
Christian Plump Helm GERCP1 Group 1  
Javier Sanz ESPJS40 Group 1  
Jose Javier Sanz ESPJS66 Group 1  
Rodrigo Sanz ESPRS16 Group 3  
FARSTAR (ClubSwan 36)
Marco Furlan ITAMF92 Group 1  
Alvaro Marinho PORAM14 Group 3  
Lorenzo Mondo ITALM105 Group 1  
Stefano Orlandi ITASO4 Group 3  
Matteo Savelli ITAMS24 Group 1  
Simon Sivitz ITASS30 Group 3  
Lorenzo Tonini ITALT11 Group 1  
FRA MARTINA (ClubSwan 36)
Lorenzo Bressani ITALB55 Group 3  
Francesco Bruni Tactician ITAFB8 Group 3  
Pier Luigi De Felice ITAPD2 Group 3  
Luca Faravelli Mast ITALF7 Group 1  
Daniele Fiaschi Bow ITADF1 Group 1  
Edoardo Pavesio ITAEP11 Group 1  
Giovanni Pavesio Pitman ITAGP77 Group 1  
G SPOT (ClubSwan 36)
Saverio Cigliano ITASC5 Group 1  
Karlo Hmeljak SLOKH1 Group 3  
Michele Paoletti ITAMP56 Group 3  
Matteo Ramian Offside trimmer ITAMR54 Group 1  
Alessandro Saettone ITAAS59 Group 1  
Giacomo Maria Santinelli ITAGS121 Group 3  
Giangiacomo Serena di Lapigio SUIGS4 Group 1  
GODDESS (ClubSwan 36)
Nikolai P. Burkart GERNB23 Group 1  
Ante Cesic CROAC2 Group 3  
Alexander Gaiser GERAG23 Group 1  
Ivan Kljakovic Gašpic CROIK3 Group 3  
Alexandra Lauber Runners GERAL20 Group 3  
Jo Schwarz GERJS146 Group 1  
Florian Steidle GERFS60 Group 1  
HATARI (ClubSwan 50)
Nikolaus Beulke GERNB20 Group 1  
Cesare Bozzetti ITACB26 Group 1  
Carl Philipp Brennecke Floater GERCB66 Group 1  
Marcus Brennecke GERMB7 Group 1  
Dirk De Ridder NEDDD10 Group 3  
Jaro Furlani ITAJF3 Group 1  
Gerd Habermuller AUTHG3 Group 1  
Ross Halcrow NZLRH5 Group 3  
Michele Ivaldi Strategist ITAMI4 Group 3  
Felix Kaiser GERFK42 Group 1  
Michael Muller GERMM3 Group 3  
Markus Wieser GERMW3 Group 3  
KOYRE-SPIRIT OF NERINA (ClubSwan 42)
Mirko Bargolini Owner ITAMB196 Group 1  
Marco Caglieris Navigator ITAMC21 Group 1  
Alberto Cantamesse Owner ITAAC187 Group 1  
Lorenzo Cusimano Grinder ITALC144 Group 1  
Andrea Ferrari Helm ITAAF48 Group 1  
Luca Formentini Owner ITALF17 Group 1  
Carlo Fracassoli Main Trimmer ITACF9 Group 3  
Alberto Fusco Owner ITAAF61 Group 1  
Isacco Girotto Bow ITAIG5 Group 1  
Carlo Roccatagliata Mid Bow ITACR54 Group 1  
Francesco Santangelo Grinder ITAFS61 Group 1  
Roberto Spata Tactician ITARS4 Group 3  
LONG ECHO (ClubSwan 42)
Matthew Alvarado GBRMA41 Group 1  
Robert Bailey Pit GBRRB66 Group 1  
Matt Boyle Other GBRMB67 Group 1  
Sam Cray Mast NZSC14 Group 1  
Michael Davis GBRMD78 Group 1  
Peter Greenhalgh Other GBRPG28 Group 3  
Alistair Hall Other GBRAH107 Group 1  
Laura Milton GBRLM73 Group 1  
Daniel Saltmarsh Bow GBRDS55 Group 3  
Barry Sampson Helm GBRBS23 Group 1  
Henry Woods Mast GBRHW15 Group 1  
MATHILDE M (ClubSwan 50)
Thibault Bernard Pit Assist FRATB51 Group 1  
Will Byrne Mid Bow IRLWB1 Group 1  
Oliver Dickens Runners GBROD2 Group 3  
Calum Healey Bow GBRCH66 Group 1  
Shane Hughes Headsail Trimmer IRLSH4 Group 3  
Morten Kielland Owner NORMK12 Group 1  
Leigh McMillan Tactician GBRLM10 Group 3  
Cedric Pouligny Navigator FRACP16 Group 3  
Alexander Ringstad Pit NORAR6 Group 1  
Pietro Sibello Main Trimmer ITAPS4 Group 3  
Jacob Undrum Mast NORJU2 Group 1  
Sivert With Offside trimmer NORSW2 Group 1  
MINI RAVENGER (ClubSwan 36)
John Barber Pit GBRJB256 Group 1  
Nicholas Faraday Mast RSANF2 Group 1  
Phillip Maxwell Headsail Trimmer NZLPM14 Group 1  
Claes Nylof Runners SWECN4 Group 3  
Marc Patino Main Trimmer ESPMP35 Group 3  
Roger Samuelsson Helm SWERS15 Group 1  
Archie Willis Boat Captain GBRAW123 Group 3  
NADIR (ClubSwan 42)
Juanma Barrionuevo Spinnaker trimmer ESPJB59 Group 1  
Raul Benito Vacas Mast ESPRB26 Group 1  
Alfredo González Main Trimmer ESPAG38 Group 1  
Diego Guigou Pit ESPDG21 Group 1  
Jon Larrazabal Bow ESPJL16 Group 1  
Federico Morales Headsail Trimmer ESPFM14 Group 1  
José Ramón Picó Mid Mast ESPJP80 Group 1  
Miguel Angel Santa Ursula Vila Floater ESPMS32 Group 1  
Rayco Tabares Tactician ESPRT13 Group 3  
Eduardo Valderas Nuñez Navigator SWEEV4 Group 3  
Pedro Vaquer Comas Helm ESPPV9 Group 1  
NATALIA (ClubSwan 42)
Federico Martin Armenanzas Quiroz ESPFA15 Group 1  
Natalia Brailoiu Helm ROUNB1 Group 1  
Andrea Bussani 601654 ITAAB16 Group 3  
Leonardo Chiarugi 566717 ITALC38 Group 1  
Stefano Flori 240325 ITASF50 Group 1  
Luca Lanzillo 565386 ITALL32 Group 1  
Antonio Massanet ESPAM100 Group 1  
Claudio Pasquali ITACP42 Group 1  
Giovanni Maria Petrella 848964 ITAGP193 Group 1  
Giovanni Sanfelice 725725 ITAGS68 Group 3  
Sandi Suc 397842 ITASS53 Group 1  
Marco Vignati 245696 ITAMV56 Group 1  
NIRAMO (ClubSwan 50)
Ulrik Andreasen Mast DENUA1 Group 1  
Jens Dolmer Pit DENJD3 Group 3  
Felix Jacobsen DENFJ5 Group 1  
Anders Kjær DENAK11 Group 1  
Juan Marcos ARGJM5 Group 3  
Sönke Meier-Sawatzki GERSM30 Group 1  
Mark Sadler GBRMS109 Group 3  
Jonathan Swain RSAJS6 Group 3  
Peter Van Niekerk Headsail Trimmer NEDPV3 Group 3  
Lars Van Stekelenborg NEDLV10 Group 1  
Rutger Vos NEDRV63 Group 1  
Lena Weißkichel Navigator GERLW10 Group 1  
OLYMP (ClubSwan 50)
Louis Bezner GERLB60 Group 1  
Mark Bezner GERMB122 Group 1  
Juan company Mast ESPJC110 Group 1  
Joan Fullana ESPJF8 Group 3  
Dario Galvao Pit Assist BRADG9 Group 1  
Yann Gouniot Main Trimmer FRAYG14 Group 3  
Marc Lagesse Navigator RSAML1 Group 3  
Luke Molloy AUSLM3 Group 3  
Angus Roberts GBRAR27 Group 1  
Alberto Saiz ESPAS59 Group 1  
Sander Speet Headsail Trimmer NEDSS5 Group 3  
Adam Torok Pit Assist HUNAT7 Group 1  
ONEGroup (ClubSwan 50)
Til Blenckner GERTB52 Group 1  
Jose Ignaco Braquehais ESPJS88 Group 3  
Maciel Cicchetti ARGMC Group 3  
Fabian Graf   Group 1  
Moritz Hausberg GERMH51 Group 1  
Stefan Heidenreich GERSH72 Group 1  
Pedro Mas ESPPM22 Group 3  
Max Schuberth GERMS59 Group 1  
Jochen Schümann GDRJS2 Group 3  
Hinnerk Siemsen GERHS58 Group 1  
Philipp Sudbrack GERPS33 Group 1  
David Vera ESPDV1 Group 3  
PERHONEN (ClubSwan 50)
Quentin Bes-Green Headsail Trimmer GBRQB1 Group 1  
Ian Budgen Tactician GBRIB12 Group 3  
Edward Campbell Boat Captain USAEC87 Group 3  
Abby Ehler Mid Bow GBRJS59 Group 3  
Michael Flood Runners GBRMF38 Group 1  
Dylan Gannon Offside trimmer IRLDG9 Group 1  
Moray Gray Pit GBRMG81 Group 3  
Duncan Jamieson Mast AUSDJ9 Group 1  
Luke Malcolm Bow IRLLM16 Group 1  
Gerard Mitchell Main Trimmer GBRGM9 Group 3  
Ignacio Postigo Moratinos Navigator ESPIP2 Group 3  
Ross Warburton Owner GBRWW25 Group 1  
PEZ DE ABRIL (ClubSwan 42)
Clara Amorrich Pit ESPCA11 Group 1  
Juan Belando Cano Grinder ESPJB83 Group 1  
Simon Cardona Pit ESPCS5 Group 1  
Daniel Fructuoso Bow ESPDF13 Group 1  
Oliver Gongora Tactician ESPOG13 Group 3  
Ramon illan Spinnaker trimmer ESPRI2 Group 1  
Fernando Lorenzana Mast ESPFL20 Group 1  
Jose María Meseguer Helm ESPJM81 Group 1  
Rafael Ramos Mid Bow ESPRR16 Group 1  
Carlos Sabatel Headsail Trimmer ESPCS14 Group 1  
Maribel Sivera Navigator ESPMS24 Group 1  
Laureano Wizner Main Trimmer ESPLW1 Group 3  
RAVING SWAN (ClubSwan 42)
Nathalie Stubler Pit FRANS11 Group 1  
Guillaume Berenger Main Trimmer FRAGB32 Group 3  
Sebastien David Headsail Trimmer FRASD17 Group 1  
Tanguy de Cenival Spinnaker trimmer FRATD44 Group 1  
Nicolas Grimaud Mast FRANG22 Group 1  
Florian Simonnot Grinder FRAFS9 Group 1  
Antoine Soubaras Headsail Trimmer FRAAS30 Group 1  
Prune Storelli Floater FRAPS35 Group 1  
Domitille STUBLER Pit Assist FRADS22 Group 1  
Hugo stubler Tactician FRAHS10 Group 1  
jerome stubler Helm FRAJS1 Group 1  
Oscar STUBLER Pit Assist FRAOS3 Group 1  
REGINA 2.0 (ClubSwan 50)
Johan Barne SWEJB4 Group 3  
Magnus Castenfors SWEMC4 Group 1  
Björn Hansen SWEBH1 Group 3  
Gutta Johansson Owner SWEGJ2 Group 1  
Markus Lagerquist SWEML24 Group 1  
John Magnusson SWEJM9 Group 1  
Armin Raderbauer AUTAR2 Group 1  
Lasse Tapper SWELT11 Group 1  
Kenneth Thelen FINKT5 Group 1  
Jacob Wallenberg Owner SWEJW11 Group 1  
Tom Whitmore USATW54 Group 3  
Christen With NORCW1 Group 3  
SEASE (ClubSwan 36)
Tommaso Bert ITATB18 Group 1  
Giulio Desiderato ITAGD41 Group 3  
Francesco Ivaldi ITAIF1 Group 3  
Matteo Ivaldi ITAMI12 Group 3  
Giacomo Loro Piana ITAGL1 Group 1  
Pietro Loro Piana ITAPL23 Group 1  
Romolo Ranieri ITARR17 Group 1  
SELENE - ALIFAX (ClubSwan 42)
Alessandro Alberti Navigator ITAAA13 Group 1  
Giovanni Battista Ballico Pit ITAGB10 Group 1  
Branko Brcin Tactician SLOBB3 Group 3  
Masssimo De Campo Helm ITAMD68 Group 1  
Camillo Galiano Mast ITACG47 Group 1  
Antonio Guerini Mid Mast ITAAG91 Group 1  
Alberto Leghissa Main Trimmer ITALA9 Group 3  
Giulio Maccarrone Mid Mast ITAGM174 Group 1  
Fulvio Manuelli Bow ITAMF11 Group 1  
Michele Meotto Staysail trimmer ITAMM208 Group 1  
Lorenzo Pujatti Mid Bow ITALP11 Group 1  
Andrea Trani Headsail Trimmer ITAAT21 Group 3  
SIXTH SENSE (ClubSwan 36)
Alessandro Battistelli ITAAB3 Group 3  
Giovanni Cassinari ITAGC230 Group 3  
Andrea Dignani ITAAD16 Group 1  
Sandro Paniccia Owner ITASP28 Group 1  
Michele Regolo ITAMR4 Group 3  
Luca Ricci ITALR31 Group 1  
Nicola Stedile ITANS11 Group 1  
SPARTI (ClubSwan 50)
Daniil Adzintsou BLRDA3 Group 1  
Aleksandr Andrianov RUSAA5 Group 1  
Tomislav Basic CROTB2 Group 3  
Tommaso Chieffi ITACM2 Group 1  
Bertrand Demole SUIBD7 Group 1  
Evgeny Egorov RUSEE2 Group 1  
Andrei Ianitckii RUSAY4 Group 1  
Alexander Khaletskiy RUSAK4 Group 3  
Leonid Klepikov RUSLK3 Group 1  
Roman Konstantinov RUSRK2 Group 1  
Marine Lescan du Plessix   Group 1  
Francesco Mongelli ITAFM4 Group 3  
Viktor Zakharov RUSVZ8 Group 1  
TENAZ (ClubSwan 50)
Alicia Ageno ESPAA7 Group 1  
Luis Arrarte ESPLA20 Group 1  
Barbara Batlle ESPBB15 Group 3  
Alejandro Echevarria ESPAE13 Group 1  
Pablo Garriga ESPPP42 Group 1  
Joan Girones ESPJG39 Group 3  
Juan Gonzalez ESPJG95 Group 1  
Eduardo Marin ESPEL18 Group 3  
Lorenzo Mazza ITALM44 Group 3  
Antonio Piris Turner ESPAP41 Group 3  
Pablo Santurde ESPPS4 Group 3  
Pablo Torrado ESPPT3 Group 1  
Javier Valero ESPJV4 Group 1  
THIRTYSIX (ClubSwan 36)
Niccolo Bianchi Main Trimmer ITANB1 Group 3  
Diogo Cayolla Tactician PORDC1 Group 3  
Edoardo Ferragamo ITAEF28 Group 1  
Francesco Gabbi Pit ITAFG42 Group 1  
Victor Marino Headsail Trimmer ESPVM13 Group 3  
Leone Taddei Pit Assist ITALT13 Group 1  
Bernardo Zin Boat Captain ITABZ3 Group 1  
ULIKA (ClubSwan 50)
Luca Camilli Meletani ITALC108 Group 1  
Pietro Costante Vittorio Fiammenghi ITAPF3 Group 1  
Gaetano Figlia di Granara Main Trimmer ITAGF9 Group 3  
Giuseppe Filippis ITAGF77 Group 3  
Lorenzo Garosi Mast ITALG49 Group 1  
Riccardo Garzia ITARG24 Group 1  
Gian Grasso Mid Mast ITAGG163 Group 1  
Irene Mancuso ITAIM3 Group 1  
Iker Martinez ESPMM8 Group 3  
Andrea Masi ITAAM24 Group 1  
Corrado Piero Franco Rossignoli Bow ITACR5 Group 3  
Nevio Sabadin ITANS5 Group 1  
Francesco Sabatini ITAFS15 Group 1  
UTEKHA - De Jonge Team (ClubSwan 50)
Alexander De Jonge Pit NEDAD27 Group 1  
Jan De Jonge Helm NEDJD51 Group 1  
Robin Van Eennenaam Mid Bow NEDRV80 Group 1  
Jan Willem Kok Offside trimmer NEDJK2 Group 1  
Tom McWilliam Headsail Trimmer IRLTM14 Group 3  
Ian Moore Navigator GBRIM21 Group 3  
Juan Carlos Oliva Strategist ESPJO6 Group 3  
Sandra Sandquist Floater SWESS1 Group 1  
Justin Slattery Bow IRLJS8 Group 3  
Sander Willems Main Trimmer NEDSW2 Group 1  
Sjors Willems Mast NEDSW12 Group 1  
Ian Williams Tactician GBRIW1 Group 3  
VITAMINA (ClubSwan 36)
Diego Battisti Headsail Trimmer ITADB44 Group 1  
Gabriele benussi Tactician SLOGB180 Group 3  
Alberto Bolzan Main Trimmer ITAAB10 Group 3  
Giovanni Bucarelli Runners ITAGB40 Group 1  
Matteo De Luca ITAMD28 Group 3  
Alessandro Frizzarin Pit ITAAF28 Group 1  
Andrea Lacorte ITAAL56 Group 1  
ZAPPY S (ClubSwan 42)
Arnaud Basselier FRAAB42 Group 1  
Clément Besse FRACB103 Group 1  
Wargny Christophe et Coralie FRACW9 Group 1  
Emmanuelle D'Ortoli SUIER1 Group 1  
Julien D'Ortoli FRAJD11 Group 3  
Margaux Escoffier FRAME13 Group 1  
Christophe Herbin FRACH16 Group 3  
Jean-Dominique Lelong FRAJL128 Group 1  
Romain Testa FRART19 Group 1  
Chloé Wagny FRACW11 Group 1  
Coralie Wargny FRACW10 Group 1  
Thimotée Wargny FRATW7 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021