2021 Swan - The Nations Trophy
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
BALTHASAR (ClubSwan 50)
Pablo Arrarte ESPPA7 Group 3  
Louis Balcaen BELBL4 Group 1  
Willem Bouwe Bekking Tactician NEDBB3 Group 3  
Max Deckers Navigator NEDMD25 Group 1  
Henri Demesmaeker BELHD5 Group 3  
Jelle Janzen NEDJJ5 Group 1  
Mark Roth NEDMR6 Group 1  
Andrew Roy NZLAR11 Group 1  
Maria Sanchez Diez ESPMS41 Group 3  
Hans Van Dam NEDHV16 Group 1  
Rogier Van Overveld Boat Captain NEDRO6 Group 3  
Gregor Vlasblom NEDGV8 Group 3  
BLACK SEAL (ClubSwan 36)
Stefano Cherin ITASC23 Group 3  
Jeremy Elliott GBRJE1 Group 3  
Jas Farneti ITAJF1 Group 1  
Michele Gregoratto ITAMG27 Group 1  
Ruairi Grimes Bow IRLRG13 Group 1  
Richard Thompson GBRRT65 Group 1  
Nigel Young Main Trimmer GBRNY1 Group 3  
BRACING BREEZE (ClubSwan 36)
Can Aksit Main Trimmer TURCA11 Group 1  
Sertac Aticilar Pit TURSA14 Group 1  
Deniz Aylan Spinnaker trimmer TURDA6 Group 1  
Marin Golem Bow CROMG8 Group 1  
Ugur Tarik Gul Headsail Trimmer TURUG4 Group 1  
Jesper Vardil Radicj Tactician DENJR3 Group 3  
Mehmet Taki TURMT15 Group 1  
CUORDILEONE (ClubSwan 50)
Daniele Cassinari ITADC11 Group 3  
Claudio Celon Headsail Trimmer ITACC64 Group 3  
Federico Colaninno ITAFC118 Group 1  
Leonardo Ferragamo ITALF50 Group 1  
Giampaolo Galloro ITAGG86 Group 1  
Federico Michetti Spinnaker trimmer ITAFM8 Group 3  
Giuseppe Montella Navigator ITAGM14 Group 1  
Andrea Serpi Bow ITAAS89 Group 3  
Nicolò Telese ITANT13 Group 1  
Fabrizio Turini Pit ITAFT20 Group 1  
Claudio Vallesi Mid Mast ITACV5 Group 1  
Manuel Weiller Vidal Tactician ESPMW1 Group 3  
DRALION (ClubSwan 42)
Coen Bouhuys Pit NEDCB8 Group 1  
Afonso Domingos Tactician PORAD5 Group 3  
Jesper Feldt Main Trimmer DENJF1 Group 3  
Petra Finis Floater GERPF21 Group 1  
Pit Finis Helm GERPF15 Group 1  
Lars Koridon Mid Bow NEDLK11 Group 1  
Maurizio Loberto Headsail Trimmer ITAML42 Group 1  
Joan Navarro Bow ESPJN15 Group 1  
Finis Oliver Mast GEROF15 Group 1  
Piotr Przybylski Spinnaker trimmer POLPP8 Group 3  
Jolbert van Dijk Navigator NEDJD15 Group 1  
EARLYBIRD (ClubSwan 50)
Hendrik Brandis GERHB Group 1  
Marco Carpinello ITAMC16 Group 1  
Lorenzo De felice ITALD7 Group 1  
Calum Healey GBRCH66 Group 1  
Arnd Howar GERAH6 Group 3  
Elisa Mangani Floater ITAEM32 Group 1  
Hinnerk Müller Mid Bow GERHM22 Group 3  
Juan Luis Paez ESPJP11 Group 1  
Marco Schürmann GERMS158 Group 1  
Tom Slingsby AUSTS2 Group 3  
Thomas Tertre REUTT1 Group 3  
Giorgio Tortarolo ITAGT2 Group 3  
ELENA NOVA (ClubSwan 42)
Gonzalo Araujo ESPGA5 Group 3  
Jose Luis DomecQ ESPJD3 Group 1  
Benito Grimalt ESPBG23 Group 1  
Noa Kapeller GERNK29 Group 1  
Juan Lallemand ESPJL46 Group 1  
Domingo Manrique De Lara ESPER17 Group 3  
Carlos Martinez ESPMC17 Group 1  
Christian Plump GERCP1 Group 1  
Eduardo Reguera ESPER17 Group 1  
Javier Sanz ESPJS40 Group 1  
Jose Javier Sanz ESPJS66 Group 1  
Rodrigo Sanz ESPRS16 Group 3  
FARSTAR (ClubSwan 36)
Andrea Felci ITAAF16 Group 1  
Marco Furlan ITAMF92 Group 1  
Ettore Mazza ITAEM48 Group 1  
Lorenzo Mondo ITALM105 Group 1  
Stefano Orlandi ITASO4 Group 3  
Pietro Sibello ITAPS4 Group 3  
Simon Sivitz ITASS30 Group 3  
Lorenzo Tonini ITALT11 Group 1  
FRA MARTINA (ClubSwan 36)
Lorenzo Bressani ITALB55 Group 3  
Francesco Bruni Tactician ITAFB8 Group 3  
Luca Faravelli Mast ITALF7 Group 1  
Nikolaos Mascoli ITANM4 Group 1  
Edoardo Pavesio ITAEP11 Group 1  
Giovanni Pavesio Pitman ITAGP77 Group 1  
Andrea Tesei ITAAT32 Group 3  
G SPOT (ClubSwan 36)
Stefano Ciampalini    
Saverio Cigliano ITASC5 Group 1  
Karlo Hmeljak SLOKH1 Group 3  
Michele Paoletti ITAMP56 Group 3  
Alessandro Saettone ITAAS59 Group 1  
Giangiacomo Serena di Lapigio SUIGS4 Group 1  
Roberto Strappati ITARS20 Group 1  
GIULIANA (ClubSwan 50)
Casale Andrea Tactician ITAAC15 Group 3  
Riccardo Canovaro Mast ITARC86 Group 1  
Paolo Cian Strategist ITAPC5 Group 3  
Nicolas Dal Ferro Spinnaker trimmer ITAND5 Group 1  
Francesco Di Caprio Bow ITAFD2 Group 1  
Stefano Diamanti Navigator ITASD50 Group 1  
Alberto Franchi ITAAF85 Group 1  
Bernarda Franchi Pit Assist ITABF15 Group 1  
Paolo Mangialardo Mast ITAPM7 Group 1  
Nino Pompili Mid Bow ITANP23 Group 1  
Alessio Razeto Main Trimmer ITAAR17 Group 3  
Stefano Rizzi Headsail Trimmer ITASR1 Group 3  
Lautaro Sanchez Pit ITALS4 Group 1  
GODDESS (ClubSwan 36)
Christopher Burkart GERCB58 Group 1  
Nikolai P. Burkart GERNB23 Group 1  
Ante Cesic CROAC2 Group 3  
Oliver Ellwood GBROE7 Group 3  
Ivan Kljakovic Gašpic CROIK3 Group 3  
Alexandra Lauber Bow GERAL20 Group 1  
Florian Steidle GERFS60 Group 1  
HATARI (ClubSwan 50)
Nikolaus Beulke GERNB20 Group 1  
Cesare Bozzetti ITACB26 Group 1  
Marcus Brennecke GERMB7 Group 1  
Dirk De Ridder NEDDD10 Group 3  
Kim Fernholz GERKF20 Group 3  
Jaro Furlani ITAJF3 Group 1  
Gerd Habermuller AUTHG3 Group 1  
Ross Halcrow NZLRH5 Group 3  
Michele Ivaldi Strategist ITAMI4 Group 3  
Michael Muller GERMM3 Group 3  
Julian Maximilian Sensch GERJS116 Group 1  
Markus Wieser GERMW3 Group 3  
LONG ECHO (ClubSwan 42)
Matt Boyle Other GBRMB67 Group 1  
Edward Connellan Other GBREC33 Group 1  
Sam Cray Tactician NZLSC14 Group 1  
Peter Greenhalgh Other GBRPG28 Group 3  
Alistair Hall Helm GBRAH107 Group 1  
Richard Lovering GBRRL8 Group 3  
Stuart Miller GBRSM15 Group 1  
James Pancaldi Grinder GBRJP128 Group 1  
Tim Penfold Spinnaker trimmer GBRTP1 Group 1  
William Van Dyke Bow GBRWV4 Group 1  
NADIR (ClubSwan 42)
Juanma Barrionuevo Spinnaker trimmer ESPJB59 Group 1  
Raúl Benito Mast ESPRB26 Group 1  
Alfredo González Main Trimmer ESPAG38 Group 1  
Diego Guigou Rodríguez de Vera Pit ESPDG21 Group 1  
Jon Larrazabal Bow ESPJL16 Group 1  
Federico Morales Headsail Trimmer ESPFM14 Group 1  
José Ramón Picó Mid Mast ESPJP80 Group 1  
Miguel Angel Santa Ursula Vila Floater ESPMS32 Group 1  
Rayco Tabares Tactician ESPRT13 Group 3  
Eduardo Valderas Nuñez Navigator SWEEV4 Group 3  
Pedro Vaquer Comas Helm ESPPV9 Group 1  
NATALIA (ClubSwan 42)
Federico Martin Armenanzas Quiroz ESPFA15 Group 1  
Natalia Brailoiu Helm ROUNB1 Group 1  
Andrea Bussani 601654 ITAAB16 Group 3  
Leonardo Chiarugi 566717 ITALC38 Group 1  
Stefano Flori ITASF50 Group 1  
Luca Lanzillo ITALL32 Group 1  
Antonio Massanet ESPAM100 Group 1  
Claudio Pasquali ITACP42 Group 1  
Giovanni Maria Petrella 848964 ITAGP193 Group 1  
Giovanni Sanfelice 725725 ITAGS68 Group 3  
Sandi Suc ITASS53 Group 1  
Marco Vignati 245696 ITAMV56 Group 1  
NIRAMO (ClubSwan 50)
Ulrik Andreasen Mast DENUA1 Group 1  
Cameron Appelton Tactician NZLCA1 Group 3  
Jens Dolmer Pit DENJD3 Group 3  
Felix Jacobsen DENFJ5 Group 1  
Anders Kjær Mid Bow DENAK11 Group 1  
Juan Marcos ARGJM5 Group 3  
Sönke Meier-Sawatzki GERSM30 Group 1  
Jonathan Swain RSAJS6 Group 3  
Peter Van Niekerk Headsail Trimmer NEDPV3 Group 3  
Lars Van Stekelenborg Grinder NEDLV10 Group 1  
Rutger Vos Runners NEDRV63 Group 1  
Lena Weißkichel Navigator GERLW10 Group 1  
OLYMP (ClubSwan 50)
Louis Bezner GERLB60 Group 1  
Mark Bezner GERMB122 Group 1  
Juan company Mast ESPJC110 Group 1  
Joan Fullana ESPJF8 Group 3  
Yann Gouniot Main Trimmer FRAYG14 Group 3  
Marc Lagesse Navigator RSAML1 Group 3  
Luke Molloy Leeward Runner AUSLM3 Group 3  
Francisco Javier Pomar Pina ESPFP21 Group 1  
Angus Roberts GBRAR27 Group 1  
Alberto Saiz ESPAS59 Group 1  
Sander Speet Headsail Trimmer NEDSS5 Group 3  
Adam Torok Pit Assist HUNAT7 Group 1  
PERHONEN (ClubSwan 50)
Quentin Bes-Green Headsail Trimmer GBRQB1 Group 1  
Ian Budgen Tactician GBRIB12 Group 3  
Edward Campbell Boat Captain USAEC87 Group 3  
Abby Ehler Mid Bow GBRJS59 Group 3  
Moray Gray Pit GBRMG81 Group 3  
Ollie Hill Runners GBROH9 Group 1  
Duncan Jamieson Mast AUSDJ9 Group 1  
Darren Marston Spinnaker trimmer GBRDM14 Group 1  
Gerard Mitchell Main Trimmer GBRGM9 Group 3  
James Oxenham Bow GBRJO29 Group 1  
Ignacio Postigo Moratinos Navigator ESPIP2 Group 3  
Ross Warburton Owner GBRWW25 Group 1  
PROXFLYER (ClubSwan 50)
Joachim Bergsbakk Mid Bow NORJB16 Group 1  
Sindre Ekern Pit NORSE2 Group 1  
Nils M Kristensen Tactician NORNK1 Group 1  
Mathias Mollatt Main Trimmer NORMM5 Group 1  
Jan Muren Headsail Trimmer NORJM11 Group 1  
Petter Muren Owner NORPM9 Group 1  
Andreas Myhrvold Bow NORAM6 Group 1  
Lars Reidulff Boat Captain NORLR1 Group 1  
Ole J Rishoff Mast NOROR5 Group 1  
Martin M Rishovd Navigator NORMM14 Group 1  
Audun Scheide Grinder NORAS18 Group 1  
Henrik Terjesen Spinnaker trimmer NORHT4 Group 1  
REGINA 2.0 (ClubSwan 50)
Mikael Åfors Bow SWEMJ11 Group 1  
Rodney Arden NZLRA3 Group 3  
Johan Barne SWEJB4 Group 3  
Magnus Castenfors SWEMC4 Group 1  
Björn Hansen SWEBH1 Group 3  
Gutta Johansson Owner SWEGJ2 Group 1  
Johan Kaijser SWEJK17 Group 1  
Markus Lagerquist SWEML24 Group 1  
John Magnusson SWEJM9 Group 1  
Lasse Tapper SWELT11 Group 1  
Thomas Whitmore USATW54 Group 3  
Christen With NORCW1 Group 3  
SELENE - ALIFAX (ClubSwan 42)
Alessandro Alberti Navigator ITAAA13 Group 1  
Giovanni Battista Ballico Pit ITAGB10 Group 1  
Branko Brcin Tactician SLOBB3 Group 3  
Massimo De Campo Helm ITAMD68 Group 1  
Luca Farosich Pit Assist ITALF71 Group 1  
Alberto Leghissa Main Trimmer ITALA9 Group 3  
Giulio Maccarrone Mid Mast ITAGM174 Group 1  
Fulvio Manuelli Bow ITAMF11 Group 1  
Michele Meotto Staysail trimmer ITAMM208 Group 1  
Tullio Nutta Mid Mast ITATN5 Group 1  
Lorenzo Pujatti Mid Bow ITALP11 Group 1  
Andrea Trani Headsail Trimmer ITAAT21 Group 3  
SIXTH SENSE (ClubSwan 36)
Alessandro Battistelli ITAAB3 Group 3  
Giovanni Cassinari ITAGC230 Group 3  
Andrea Dignani ITAAD16 Group 1  
Sandro Paniccia ITASP28 Group 1  
Michele Regolo ITAMR4 Group 3  
Luca Ricci ITALR31 Group 1  
Nicola Stedile ITANS11 Group 1  
SPARTI (ClubSwan 50)
Daniil Adzintsou BLRDA3 Group 1  
Aleksandr Andrianov RUSAA5 Group 1  
Tomislav Basic CROTB2 Group 3  
Fernando Echavarri Erasun ESPFE Group 3  
Evgeny Egorov RUSEE2 Group 1  
Viktor Filippov Runners RUSVF2 Group 1  
Leonid KLEPIKOV Staysail trimmer RUSLK3 Group 1  
Andrey Konogorov RUSAK69 Group 1  
Roman Konstantinov RUSRK2 Group 1  
Juan Meseguer Torregrosa ESPJM53 Group 3  
Dmitry Rybolovlev RUSDR11 Group 1  
Viktor Zakharov RUSVZ8 Group 1  
Bruno Zirilli Navigator ITABZ1 Group 3  
STELLA MARIS (ClubSwan 50)
Georg Blatnig Mast AUTGB6 Group 1  
Johanna Daum Floater AUTJD4 Group 1  
Nico Delle Karth Handicaper AUTND1 Group 3  
Nikolay Kornev Mast RUSNK8 Group 1  
Pavle Kostov Main Trimmer CROPK1 Group 3  
Udo Moser Headsail Trimmer AUTUM1 Group 3  
Martin Neidhardt Pit AUTMN1 Group 1  
Gilberto Pastorella Navigator ITAGP105 Group 3  
Vincenz Piso Offside trimmer AUTVP2 Group 1  
Armin Raderbauer Bow AUTAR2 Group 1  
August Schram SUIAS5 Group 1  
Johannes Zopf Runners AUTJZ2 Group 1  
TANGO (ClubSwan 50 )
Ricardo Alvarez-Maldonado Navigator ESPRP17 Group 1  
Andreas Baden Bow GERAB47 Group 1  
Sebastian Block Runners GER72 Group 1  
Elio Mariano Caputo Bow ARGEC8 Group 3  
Juan Pablo Del Solar Goldsmith Mast CHIJD1 Group 1  
Mitja Hettwer Headsail Trimmer GERMH116 Group 1  
Christian Kilger Owner GERCK50 Group 1  
Gabriel Marino Offside trimmer ARGGM1 Group 1  
Guillermo Parada Tactician ARGGP2 Group 3  
Mariano Parada Strategist ARGMP4 Group 3  
Gonzalo Ramos Vertiz Spinnaker trimmer ARGGR2 Group 3  
Heiner Wilkens Floater GERHW16 Group 1  
TENAZ (ClubSwan 50)
Alicia Ageno ESPAA7 Group 1  
Luis Arrarte ESPLA20 Group 1  
Alejandro Echevarria ESPAE13 Group 1  
Pablo Garriga ESPPP42 Group 1  
Joan Girones ESPJG39 Group 3  
Juan Gonzalez ESPJG95 Group 1  
Miriam Gonzalez ESPMG41 Group 1  
Eduardo Marin ESPEL18 Group 3  
Lorenzo Mazza ITALM44 Group 3  
Lino Perez ESPLP10 Group 1  
Antonio Piris Turner ESPAP41 Group 3  
Pablo Santurde ESPPS4 Group 3  
Javier Valero ESPJV4 Group 1  
THIRTYSIX (ClubSwan 36)
Niccolo Bianchi Main Trimmer ITANB1 Group 3  
Diogo Cayolla Tactician PORDC1 Group 3  
Edoardo Ferragamo ITAEF28 Group 1  
Francesco Gabbi Pit ITAFG42 Group 1  
Victor Marino Headsail Trimmer ESPVM13 Group 3  
Leone Taddei Runners ITALT13 Group 1  
Bernardo Zin Boat Captain ITABZ3 Group 1  
VITAMINA (ClubSwan 36)
Diego Battisti Headsail Trimmer ITADB44 Group 1  
Gabriele benussi Tactician SLOGB180 Group 3  
alberto bolzan Main Trimmer ITAAB10 Group 3  
Giovanni Bucarelli Runners ITAGB40 Group 1  
Matteo De Luca ITAMD28 Group 3  
Alessandro Frizzarin Pit ITASF28 Group 1  
Andrea Lacorte ITAAL56 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021