2021 Ted Hood Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
AFRICA (Tripp 41)
Donald Humphrey Headsail Trimmer   Group 1  
Marshall McLean Bow   Group 1  
Jim Mellen Mast   Group 1  
Marcel Nyffenegger Spinnaker trimmer 231466R SUIMN1 Group 1  
Cindy Smith Runners    
Jud Smith Co-Skipper    
Lindsay Smith Pit   Group 1  
Jay Watt Navigator    
Andy White Autopilot   Group 1  
Bump Wilcox Co-Skipper   Group 3  
Agora (Beneteau First 36.7)
Monica Antezana Pit   Group 1  
Kristine Auwers Spinnaker trimmer    
Bob Cousineau Strategist   Group 1  
Joe Crimmins Owner   Group 1  
Mark Deming Mast    
Tobias Karlsson Bow   Group 1  
David Powers 226611N    
Thomas Powers Owner   Group 1  
Air Express (J 105)
Grant Leung Mast USAGL61   Group 1  
John MacKay Bow USAJM303 USAJM303 Group 1  
Bill Mssos Main Trimmer    
Donald Peloquin Helm 356252X   Group 1  
David Sherman Headsail Trimmer   Group 1  
Michelle Silvano Pit USAMS333 Group 1  
Allegro Malvagio (J 124)
Kimberly Barrows Bow   Group 1  
Fred deNapoli Helm 663348H   Group 1  
Bruce Durkee Main Trimmer   Group 1  
Stephen Gleason Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Lombardo Main Trimmer   Group 1  
Jon D McClain Mast   Group 1  
Brian Potvin Pit   Group 1  
Mark Sinofsky Strategist   Group 1  
Anthony Warren Bow   Group 1  
Asteria (J 70)
Miranda Bakos Co-Skipper USAMB211 Group 1  
Holly Fabyan Co-Skipper 357490H USAHF21  
Bobby Hooper Mid Bow USARH176 Group 1  
Mark McHugh Mid Bow USAMM299 Group 1  
Atalanta (J 105)
Erin Corcoran Spinnaker trimmer   Group 1  
Brian Dodge Tactician USABD50 Group 1  
Marty Galligan 236439Y   Group 1  
Caleb Kissel Bow   Group 1  
Sam Webster Offside trimmer   Group 1  
Edward Wolfe Pit 771297S USAEW83 Group 1  
Bad Hombres (J 70)
Austen Freda Bow 734016U   Group 1  
Charlie Pendleton / Jim Raisides Co-Skipper 180079T USACP117 Group 1  
Jim Raisides Co-Skipper 269143A USAJR243 Group 1  
Wade Waddell Foil Trimmer USAWW66 Group 1  
Bora (Farr 42)
Api Rudich 239165D USAAR62  
Jim Truitt Co-Skipper USAJT112 Group 1  
Brouhaha (J 105)
Dick Boardman Spinnaker trimmer 804275Q USARB234 Group 1  
Ric Dexter Skipper 232415I USARD95 Group 1  
John Hassett Headsail Trimmer USAJH229 Group 1  
Jason Maher Tactician 238912w USAJM160 Group 1  
Patti O'Neil Bow USAPO27 Group 1  
Erika Richards In the way USAER93 Group 1  
Cerberus (J 105)
Sean Curran Bow 266660A   Group 1  
Ken Dieselman Owner 221642K USAKD14 Group 1  
Ryan Dieselman Spinnaker trimmer   Group 1  
Mark D'Onfrio Owner 238800R USAMD173 Group 1  
Chris White Owner   Group 1  
Nancy White Pit   Group 1  
Chariad (Farr 37)
Andrew Chester    
Rob Davis Headsail Trimmer 801926Y USARD150 Group 1  
Wendy Erselius    
Chris Hardy Stunt Owner   Group 1  
Mary Hennessey Main Trimmer    
Karun Koppula    
Paul Martin Mast   Group 1  
Bill McMahon    
Stephen Perry Pit    
Richard Sides   Group 1  
Mary-Ann Stadtler-   Group 1  
Ken Toso Runners   Group 1  
Rick Williams Skipper 147507s   Group 1  
Chinook (J 70)
James Hourihan Tactician USAJH339 Group 1  
Frank McNamara Helm 283842W USAFM9 Group 1  
Bill Murray Headsail Trimmer USABM68 Group 1  
Ned Nunes Main Trimmer USAEN15 Group 1  
Clown Car (J 70)
Tyler Doyle    
Elizabeth Eissner Other 398793U   Group 1  
Jennifer Lambertz Mid Bow    
james moody    
Cynosure (Rhodes 41)
Logan Greenlee Skipper 740243Q USALG63 Group 1  
Maxwell Slane Grinder   Group 1  
sebastien vallee Chef   Group 1  
Mitch Wiest Floater   Group 1  
Eos (Taylor)
Todd Barbera Chef    
JB Braun Co-Skipper 119093c    
Escape Velocity 2 (Summit 40)
Ben Chigier Helm 771839Q    
Shelly Chigier Offside trimmer   Group 1  
Kyle Jachney Spinnaker trimmer   Group 1  
Fritz Koopman Headsail Trimmer USAFK5 Group 1  
Jed Lee Other usajl30 Group 3  
Janeen McCormick Floater   Group 1  
Will Rolander Mid Mast   Group 1  
Mike Royer Tactician   Group 1  
Jeremy Small Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Jessalynn Wiley Other 229529C USAJW246 Group 1  
Tod Yankee Bow   Group 1  
Feather II (Beneteau First 30)
Ashley Boyle Spinnaker trimmer 717517T   Group 1  
John Boyle Mast   Group 1  
Debra Kekar Pit 63   Group 1  
Herb Maher Navigator   Group 1  
Don Miller Skipper 173322K   Group 1  
Nancy Miller Other   Group 1  
Vernon Polidoro Main Trimmer 147110J USAVP5 Group 1  
Steve Pyne Bow   Group 1  
Hafa Adai (J 109)
Eliot Shanabrook Skipper 235287C    
Reid Shanabrook Co-Skipper   Group 1  
Halo (J 70)
Dan Gabriel 713524T USADG37 Group 1  
Heat Wave (Mills MAT1180)
Steve Barry Pit   Group 1  
Jeffrey Cronin Headsail Trimmer   Group 1  
Hugh Greville Tactician   Group 1  
Kenny Harvey Main Trimmer   Group 3  
James Murphy Spinnaker trimmer 227528X USAJM344 Group 1  
Rick Myers    
David Santomenna Pit USADS184 Group 1  
Dan Tucker Headsail Trimmer 121003V USADT4 Group 3  
Charles Twombly Strategist USACT45 Group 1  
Gary Weisberg Helm 363224O USAGW49 Group 1  
Nick Wilkins Bow   Group 1  
Alex Yezril Grinder   Group 1  
Jericho (Taylor 42)
Jonathan Barrows Spinnaker trimmer   Group 1  
Marcel Blom Staysail trimmer NEDMB59 Group 1  
Matthew Brezinski Mid Mast   Group 1  
Thomas Brother Floater 738718U   Group 1  
Matthew Brzezinski    
Lucas Caron Bow 779251W   Group 1  
Jonathan Denman Headsail Trimmer   Group 1  
Cameron Douglas In the way 686424u   Group 1  
Chris Exley Helm   Group 1  
Addison Harper Spinnaker trimmer 758221M   Group 1  
Roger kuebel Tactician   Group 1  
Audrey Milite Grinder   Group 1  
Benoit Molinie Skipper 788787T    
Anne Stevenson In the way   Group 1  
Jasper van der Hoek Spinnaker trimmer   Group 1  
Sarah Woodward    
Jump (J 133)
Sean Badger Headsail Trimmer   Group 1  
Tom Bouchard    
Kevin Buruchian Spinnaker trimmer 242184T USAKB79 Group 1  
Stefanie Casella Mid Mast   Group 1  
Danielle Dubois Bow   Group 1  
Paige Fagan Pit   Group 1  
Ron Filius Main Trimmer   Group 1  
Casey Hargbol Bow   Group 1  
Finn Johnson Floater   Group 1  
Chris Lund    
Sarah Martin    
Bill Starr Headsail Trimmer   Group 1  
Megan Yeigh Headsail Trimmer   Group 1  
Jumper (J 70)
Patrick Andreasen/ Tim Guy 705318P USAPA35 Group 1  
Timothy Guy Co-Skipper 191273S   Group 1  
Ryan Hamilton   Group 1  
Samuel Rodiger Bow 691788X   Group 1  
Jumper (J 70)
Timothy Guy 191273S   Group 1  
Key Player (J 70)
Chris Keller Chef USACK67 Group 1  
Eddie Keller Watch Captain 681937T USAEK36 Group 1  
will logue Floater 669465T    
Jack Parkin In the way 705538E USAJP300 Group 1  
Knotless (J 105)
David Adriaansen Headsail Trimmer   Group 1  
Ken Bowden 174738Y USAKB73  
Sarah Brophy Bow   Group 1  
Valerie Burdette Main Trimmer   Group 1  
Peter Jackson Headsail Trimmer USAPJ37 Group 1  
Hap Keating Chef 696954w USAHK16 Group 1  
Bernie Marciniak Main Trimmer USABM112 Group 1  
Locomotion (J 70)
Pearse Dowd Helm 734537T   Group 1  
Daan / Pearse Goedkoop / Dowd 170438N USAJG185  
Niall kearney Spinnaker trimmer   Group 1  
Hunter Skinner In the way 684104E   Group 1  
Merlin (J 105)
Scott Alexander Chef USASa38 Group 1  
Charlie Garrard 254100e    
Emily Garrard Switch Flipper USAEG52 Group 1  
Jack Garrard Chef   Group 1  
Janet Quigley Floater   Group 1  
Doug Sabin USADS167 Group 1  
Pravda (J 111)
Bruce Baker    
laura berry Bow   Group 1  
Davey Crowell Rush Chairman   Group 1  
Ronald Homa USARH73 Group 1  
Edward Kaye   Group 1  
Ian Peeles Switch Flipper   Group 1  
Jeff Silverman    
ryan white In the way   Group 1  
Puff (Saffier 33)
Elizabeth Dubovik Main Trimmer   Group 1  
Victoria Flahive Watch Captain   Group 1  
Alix Israel Skipper   Group 1  
Katie Roger Bow   Group 1  
Catherine Shanahan Floater   Group 1  
Natasha Skaalrud Floater   Group 1  
RockIt 2.0 (Columbia 30-2 Sport)
Mark Epstein Chef   Group 1  
Lance Ryley 200501W   Group 1  
Saraband (Frers 36)
Elke Backman 718388V    
Richard Sides Watch Captain 138474D   Group 1  
Scherherazade (Farr 395)
Nancy Bellantoni Pit   Group 1  
Chris Bond Grinder   Group 1  
Ryan Conway Bow   Group 1  
Peter Galipault Helm   Group 1  
Henri-Louis Girard Spinnaker trimmer   Group 1  
Ken Green Main Trimmer   Group 1  
Oliver Jahn Floater   Group 1  
Betsy McCombs    
Kristin Pederson Mast   Group 1  
Francesco Rietti Spinnaker trimmer   Group 1  
Robert Swirbalus Headsail Trimmer 202984X USARS282 Group 1  
Sea Bliss (Farr 280)
Rob Gorman 255994K   Group 1  
Shred (J 70)
Stein Skaane NORSS17 Group 1  
Sirocco (J 105)
sean barry Spinnaker trimmer   Group 1  
jack french Mast   Group 1  
Geoff Greening Main Trimmer USAGG90 Group 1  
Dane Hoffman Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
steve hollis    
Sirocco (J 33)
Peter Frisch Rush Chairman    
Ward Blodgett / Liz Smith 113916M USAWB93 Group 1  
Johnathan Lubeck Stunt Owner    
Liz Smith Co-Skipper    
John Thompson Pro Bowler    
Tom Tomkins Medic/Doctor    
Spring (J 70)
Greg Anthony Floater 119522S   Group 1  
Eric Barreveld Other   Group 1  
David Franzel    
Chris Small Other   Group 3  
Stag (Nelson Marek 30)
James Collins Bow   Group 1  
Kyle Easton Handicaper   Group 1  
William Hundahl Main Trimmer USAWH73 Group 1  
Remi Hutchins    
Meehan Irose Floater   Group 1  
Katie Rodger Rush Chairman   Group 1  
Peter Thibodeau    
Maxx Trotsky Foil Trimmer    
Taurus (Pearson 30 )
Ben Butler Navigator   Group 1  
Andy Jaskey Other    
Kenneth Sovie Skipper 402603H   Group 1  
Chris Wagner Floater   Group 1  
Tio Loco (Club Swan 42)
Henry Brauer Co-Skipper 101634G USAHB36 Group 1  
Alex Cook Other    
SCOTT Edgcomb Mast USASE37   Group 1  
Marc Gauthier USAMG48  
Paula Grasberger   Group 1  
Ryan Jones    
Lily Lichtenstein In the way 665868E USALL55 Group 1  
Steve Madeira Co-Skipper   Group 1  
Dan Nickerson Floater   Group 1  
James Noyes Spinnaker trimmer 373482B USAJN2 Group 1  
Halsey Richartz Headsail Trimmer 294867I USAHR13 Group 1  
Albert Roth Floater 151667U   Group 1  
John Sahagian Floater   Group 1  
Chris Small Alternate   Group 3  
David Thompson   Group 3  
Valiant (12 Metre)
Robert Borden Grinder   Group 1  
Richard (Rick) Bridges Bow   Group 1  
John Doub Other 347558H   Group 1  
Eliot Gregory In the way   Group 1  
Gary Gregory Captain 197375H USAGG48 Group 1  
Douglas Halsted Medic/Doctor    
Charles (Cutter) Herlihy Watch Captain   Group 1  
Robert (Bob) Munro Pit   Group 1  
Brian Orne Bow   Group 1  
Doug Zurn Headsail Trimmer USADZ11 Group 1  
VitaminJ (J 70)
Phill Cordeiro Headsail Trimmer   Group 1  
Jim Dasilva Mid Bow USAJD35 Group 1  
Jon Dragonas Tactician USAJD106 USAJD105 Group 1  
Ted Johnson USATJ24 Group 1  
WinterWind (J 70)
Nancy Glover Owner 262021F NGUSA25 Group 1  
Hal Johnson Spinnaker trimmer   Group 1  
Donald Myers Tactician   Group 1  
Peter Papas Switch Flipper   Group 1  
Yankee Girl (Morris Justine 36)
Thomas Clemow Co-Skipper   Group 1  
Thomas Vander Salm 378992S   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022