2022 Lightning Masters World Championships
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Waiver
Signed
(Lightning)
David Powell    
Katie Sherwood    
Richard Waldkirch   Group 1  
(Lightning)
Patrick Hogan    
William McIntosh    
Will Sloger    
15450 (Lightning)
Bryan Bahler    
DAVID CORCORAN Spinnaker trimmer USADC169 Group 1  
Brad Wagnon 218087E    
15499 (Lightning)
Bill Faude Chef 177139Z    
Ian Jones    
Jody Starck 370850R    
9 (Lightning)
Jane Allen Spinnaker trimmer   Group 1  
Thomas Allen 100835H    
Laura Goldberg Bow   Group 1  
About Time (Lightning )
Dale Krcek Headsail Trimmer   Group 1  
Peter McGinity Skipper   Group 1  
matt warner Bow   Group 1  
As You Wish… (LIGHTNING)
Joseph Buczkowski Strategist 279208Z   Group 1  
Jim Lane Skipper   Group 1  
Lisa-Marie Lane Bow 776669W   Group 1  
Black River Racing (Lightning)
Jay Lutz Co-Skipper   Group 3  
Jody Lutz 167074a   Group 1  
Chris Schon Bow   Group 1  
Borderlilne Chaos (Lightning)
Nancy Bailey Bow   Group 1  
Ross Bailey    
Don Shanks    
Brown Eyed Girl (Lightning)
Dave Constants In the way 678273W USADC111 Group 1  
Mike Constants Floater   Group 1  
Steve Constants    
Bulawayo (lightning)
Matt Jay    
Trevor Prior   Group 1  
Sharon slieker-jay    
Bullship (Lightning )
John Mellnik Bow   Group 1  
Bill Mergenthaler 114475u   Group 1  
Mike Mergenthaler 388564L   Group 1  
Cacique (Lightning)
Lindsay Pindar Mast 693140f    
Emily Primm Bow   Group 1  
George scarborough   Group 1  
Chancy (LIGHTNING)
Eva Burpee    
Charles Quigley 806122V   Group 1  
C. H. Ritt Ritt    
Czechmate (Lightning)
Beth Groesbeck    
Tom Klaban 235232N   Group 1  
Mark whatley Grinder   Group 1  
Daddy's Little Girlz (Lightning)
Kalyn Froeschle Spinnaker trimmer    
William Hofmeister Captain 105086U   Group 1  
Bruce and Sherrie Richards Other 166054U   Group 1  
Danilu (Lightning)
Theresa Colantuano      
Theresa Colantuano Bow   Group 1  
Augie Diaz 113791V USAAD1 Group 1  
Jackie Morrison Spinnaker trimmer   Group 1  
Evergreen (Lightning)
Caleb Mathers Tactician   Group 1  
john Mathers Skipper   Group 1  
Paul Nagel Spinnaker trimmer 261778B   Group 1  
Excelsior (Lightning)
Ben Bowie Bow   Group 1  
Robert Cowen Helm 191194W    
Danielle Fernandez Spinnaker trimmer   Group 1  
Girl Trouble (Lightning)
Marguerite Kreuzkamp Chef    
Russ Schon Watch Captain   Group 1  
Keith Taboada 164553U USAKT54  
Harrisment (Lightning)
Gregory Harris 661451K    
Meghan Harris Spinnaker trimmer    
Nick Harris Tactician   Group 1  
Hartbeat (Lightning)
Caleb Hart Other   Group 1  
Terry Hart    
Jim Schofield Spinnaker trimmer   Group 1  
Here We R (Lightning)
William Cabrall 135772Y    
Jessica Resnick Bow    
Greg Urban Tactician    
His (Lightning)
Gary Hurban 287714Z   Group 1   Yes  
Joan Hurban     Yes    
Edward Lane Helm   Group 1   Yes  
Legs (Lightning)
Bryan Burke Bow    
Ian Moriarty Spinnaker trimmer    
Gerry Paoli Skipper   Group 1  
Lightning (Lightning)
John Shelton Spinnaker trimmer 817383T   Group 1  
John Turner Helm 218697M   Group 1  
Matthew Turner Bow   Group 1  
Lucille (Lightning)
Eric Harris Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve Harris 208662A    
Amy Simonsen    
Lunch meat (Lightning )
Jim Harris 220747o   Group 1  
Scott Harris 698930T    
Bill Smith 116338S   Group 1  
None (Lignhtning)
Anne Allen Spinnaker trimmer    
Jason Bell Headsail Trimmer    
STEVE JOHNSTON Skipper   Group 1  
Pretty Girl (Lightning)
Jon Colarusso Bow 122813H USAJC108 Group 1  
Leonard Krawcheck Skipper    
Elaine Parshall Tactician 20701f   Group 1  
Red Roo (Lightning)
Steven Davis Nav/Tac   Group 1  
Ian Edwards Helm AUSIE2 Group 1  
Chandler Owen Mid Bow    
Sleepy Joe (Lightning)
Neal Fowler Other 125746V   Group 1  
Joe Starck Skipper 234091U   Group 1  
Brian Taboada Tactician 177545B   Group 1  
Soul Sister (Lightning)
Dana Beery Chef    
John Sawyer    
Rebecca Sawyer Spinnaker trimmer    
Spaceman Spiff (Lightning )
Abby Ruhlman Bow 286884M USAAR7 Group 1  
Rob Ruhlman 172216J USARR79 Group 1  
Dave Werley Tactician 137933X   Group 1  
The Martian (Lightning)
James Barnash Handicaper   Group 3  
Marvin Beckmann 112022Z   Group 1  
Andrew Brennan Bow   Group 1  
Three Bean Salad (Lightning)
Noah Cameron Mid Mast   Group 1  
Jim Lerner Mid Bow   Group 1  
Bob Shapiro Skipper   Group 1  
USA 14688 (Lightning)
William T. Jones Jr 765316S    
Batton Kennon Bow   Group 1  
Michal Osborne Spinnaker trimmer   Group 1  
Veggie Sub (Lightning)
Samuel Blouin Tactician   Group 1  
Meredith Killion   Group 1  
Ched Proctor 31977Q   Group 3  
Volt Jolt Bolt (Lightning)
Eduardo Cordero Tactician    
Laurence Mass   Group 1  
Paul-Jon Patin Spinnaker trimmer    
White Lightning (Lightning)
Robert Astrove Spinnaker trimmer 743025R    
David Chervenic 329126X    
Steveo Stewart Headsail Trimmer   Group 1  
Wild Goose (Lightning)
Don Brush 113132E USADB173 Group 1  
Kate Brush Owen Spinnaker trimmer   Group 1  
Emma Hawko Bow 787082Q   Group 1  
Winspear (Lightning)
David Hallagan   Group 1  
Leo Hallagan Watch Captain   Group 1  
Pete Hallagan    

Main Menu

Pussers Rum Smithfield Foods Evolution Sails North Sails
South State Bank CAROLINA BREWERY FLYING MACHINE BREWERY R&D BREWING
Porsche Sierra Nevada Sycamore Brewing Dye Creek Capital
Tea West Union Bank United Community Bank End of Days Distillery
Waterman's Brewing    

Copyright © Interactive Creations 2000-2022