2022 Lightning World Championships
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Waiver
Signed
14688 (Lightning)
Kevin Gallagher    
Rachel Green Spinnaker trimmer   Group 1  
Brian Hayes Jr.    
15412 (Lightning)
Bernie Roesler Rush Chairman   Group 1  
Tim Scanlon    
Sam Williams Bow   Group 1  
15470 (Lightning)
Zach Mason    
George Sipel 197535B USAGS129 Group 1  
Caroline Sundman 274893I USACS155 Group 1  
15499 (Lightning)
Bill Faude Cat 3 Cooler Jockey 177139Z   Group 1  
Ian Jones    
Jody Starck 370850R    
15548 (Lightning)
Pierce Barden Skipper 162541M   Group 1  
Douglas Sherwood Bow   Group 1  
Fred Strammer Tactician    
15590 (Lightning)
Lesley Cook Bow 196743B   Group 1  
Steven Davis 284065X   Group 1  
Brian Hayes Sr. 115994E    
9 (Lightning)
Jane Allen Spinnaker trimmer   Group 1  
Thomas Allen 100835H    
Laura Goldberg Mid Bow   Group 1  
ARBTeak (Lightning)
AJ Boucher Headsail Trimmer   Group 1  
Al Boucher Skipper 14591 Group 1  
Nick Boucher Spinnaker trimmer   Group 1  
Argentina (Ligthning)
Javier Conte ARGJC2 Group 3  
Martina Silva ARGMS12  
Trinidad Silva Bow ARGTS4 Group 1  
Bill (Lightning)
Anne Dodge Headsail Trimmer   Group 1  
Jed Dodge    
Robert Dodge Spinnaker trimmer   Group 1  
Borderlilne Chaos (Lightning)
Nancy Bailey Bow    
Ross Bailey    
Don Shanks Tactician    
Brasil (Lightning)
Jason Bell Bow   Group 1  
Percy Glaser Spinnaker trimmer   Group 1  
Marcelo Ling    
Brown Eyed Girl (Lightning)
Chloe Constants Bow    
Dorothy Constants Skipper   Group 1  
Allan Terhune, Jr. Spinnaker trimmer   Group 3  
Captain Chaos (Lightning)
William Baxter Cat 3 Cooler Jockey 203298Y   Group 1  
Peter Buckley Staysail trimmer   Group 1  
Richard Murff Bow   Group 1  
Creature (Lightning)
Tanner Probst    
Sabrina Starck Bow   Group 1  
Maya Weber   Group 1  
Cut the Brakes (Lightning)
OWEN MACDONALD Spinnaker trimmer   Group 1  
John Newell    
Mandy Newell Bow   Group 1  
Czechmate (Lightning)
Beth Groesbeck Bow   Group 1  
Tom Klaban Skipper 235232N   Group 1  
Micheal Roualet Spinnaker trimmer   Group 1  
Danilu (Lightning)
Augie Diaz 113791V USAAD1 Group 1  
Laura Jeffers Bow   Group 1  
Jackie Morrison In the way   Group 1  
Deez Nutz (Lightning)
Garrett Grenauer Bow   Group 1  
Gunnar Grenauer Tactician   Group 1  
Robbie Robinson Helm    
DOCTORADO (LIGHTNING)
PAULA HERMAN    
CARMINA MALSCH    
Felipe Robles    
Drime (Lightning)
Robert Hoffman   Group 3  
Harold Tomlinson 699838w   Group 1  
Paul Whitesides USAPW6 Group 3  
Duma (Lightning)
Ben Folds    
Jake Folds Spinnaker trimmer   Group 1  
Joe Tomczak Bow   Group 1  
El Magnifico (Lightning)
Javier Delgado Headsail Trimmer   Group 1  
Gabriel Tamayo Tactician   Group 1  
Gustavo Tamayo    
Giovanna (Lightnig)
Olmo Cerri Main Trimmer   Group 1  
Francesco Rulli    
Stefano Rulli Mast    
Hard Asset (Lightning)
Jackson Benvenutti In the way   Group 3  
Joshua Goldman    
Chris Schon Stunt Owner   Group 1  
Holy Smoke (Lightning)
Ryan Ruhlman   Group 1  
Tesse Ruhlman Bow 715464A USATR70 Group 1  
Patrick Wilson Spinnaker trimmer   Group 3  
In Lieu (Lightning)
Alyssa Loughborough Bow   Group 1  
Ann Rouget Spinnaker trimmer   Group 1  
David Sprague 348274G CANDS2 Group 1  
Insistente (Lightning)
cristian herman    
roberta herman    
roberta herman vila    
Irie (Lightning)
Joseph Buczkowski Skipper 279208Z   Group 1  
Zachary Buczkowski Spinnaker trimmer   Group 1  
Ed Lane Mast   Group 1  
Knot Buoys (Lightning)
Debbie Probst 185825x   Group 1  
Deborah Probst Spinnaker trimmer 678374G   Group 1  
Dominique Wright Bow 305241N   Group 1  
MATADOR (LIGHTNING)
PATRICIO FLORES Tactician   Group 3  
Ignacio Moraga CHIIM1  
Mariela Moraga Bow   Group 1  
Nautalytics (Lightning)
Justin Coplan 257428Z   Group 1  
Andrea Fisher Bow   Group 1  
Ian Sanderson In the way   Group 1  
Ojo de Lince (Lightning)
Tito Gonzalez Skipper   Group 1  
alberto gonzalez jr Headsail Trimmer   Group 1  
Zeke Horowitz Tactician   Group 3  
People Skills (Lightning)
Tina Corness Headsail Trimmer   Group 1  
Katrina Oostveen Spinnaker trimmer   Group 1  
Lorrie Walsh Skipper    
Puma Pants (Lightning)
Daniel Hansen Spinnaker trimmer   Group 1  
Monica Walsh    
Richard Walsh Skipper   Group 1  
Red Roo (Lightning)
Jeff Coppens Other   Group 1  
Ian Edwards Helm AUSIE2 Group 1  
Chandler Owen Strategist    
Rocky (Lightning)
Bryan Bahler    
James Taylor Skipper 174846Z   Group 1  
Brad Wagnon Spinnaker trimmer 218087E   Group 1  
Sleepy Joe (Lightning)
Neal Fowler Other 125746V   Group 1  
Joe Starck Skipper 234091U   Group 1  
brian taboada Strategist    
Spaceman Spiff (Lightning )
Abigail Ruhlman Bow 286884M USAAR7 Group 1  
Rob Ruhlman 172216J USARR79 Group 1  
Dave Werley Spinnaker trimmer 137933X   Group 1  
Tail Gate Party (Lightning)
Brian Cox Skipper    
Phil Henry Other   Group 1  
Mitch Sandberg Spinnaker trimmer 15191 Group 1  
Team PatStrong (Lightning)
Jenna Probst Bow   Group 1  
david Starck 144483x   Group 1  
Tom Starck Tactician 156938C   Group 1  
Team Stripes (Lightning)
Bill Bogardus Skipper 262269X   Group 1  
Sydney Clays Bow   Group 1  
Jarrett Lynn Pit   Group 1  
The Martian (Lightning)
James Barnash    
Marvin Beckmann 112022Z   Group 1  
Andrew Brennan Mast    
Twice Before Lunch (Lightning)
Shaun Boyle Spinnaker trimmer 14499 Group 1  
Alex Cox    
Travis Halls Bow   Group 1  
Ultimate Pressure (Lightning)
George Bader Bow   Group 1  
Glenn Smyth   Group 1  
Jeremy Wenig Spinnaker trimmer    
USA 14820 (Lightning)
Karl Allen Floater   Group 1  
James Elder 778580F    
Sarah Martin Spinnaker trimmer    
Veggie Sub (Lightning)
Samuel Blouin Tactician   Group 1  
Meredith Killion   Group 1  
Ched Proctor 319788q 8888 Group 3  
What kinda gone (Lightning)
Ryan Davidson Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Jo Ann Fisher Pro Bowler   Group 1  
Matt Fisher 163799I    
Wild Goose (Lightning)
Don Brush 113132E USADB173 Group 1  
Patricia Fisher Spinnaker trimmer   Group 1  
Emma Hawko Bow 787082Q   Group 1  
Yeti to Sail (Lightning)
Lars Osell Headsail Trimmer 752439N USALO15 Group 1  
Douglas Wake Chef 303158R USADW159 Group 1  
Todd Wake Skipper USATW26 Group 1  

Main Menu

Smithfield Foods Evolution Sails North Sails
South State Bank CAROLINA BREWERY FLYING MACHINE BREWERY Dye Capital
R&D BREWING Porsche End of Days Distillery Sierra Nevada
Sycamore Brewing Tea West Union Bank United Community Bank
Waterman's Brewing    

Copyright © Interactive Creations 2000-2022