|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Waiver Signed |
Aarrow (Archmbault 40RC) |
|
David Courtney |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Brent Hughes |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Afterburn (Soto 40) |
|
Mark Bowman |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Martin Campeau |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jairo Castellanos |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tim Denney |
Bow |
|
|
|
|
|
|
Heather Flemming |
Headsail Trimmer |
|
CANHF2 |
Group 1 |
|
|
|
Kristina Gilbert |
|
|
|
|
|
|
|
Darren Gornall |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Craig Pirie |
Helm |
|
|
|
|
|
|
Ariadna (Beneteau First 36.7) |
|
Sergiy Grabar |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rodion Lunyov |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Alec Melnikov |
Helm |
|
|
|
|
|
|
Vladimir Melnikov |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
ARIGATO (Robb 35) |
|
andrew reddon |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Blast (Beneteau First 10R) |
|
Chris Bobyk |
Skipper |
|
CANCB20 |
|
|
|
|
Ryan Bobyk |
Rush Chairman |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Nigel crosscombe |
Pro Bowler |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Greg De Santis |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Spencer Rankin |
In the way |
|
USASR102 |
Group 1 |
|
|
|
Blew By U (Islander 36) |
|
Derek Devries |
Floater |
|
|
|
|
|
|
David Dingle |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
John Douglas |
|
|
CANJD39 |
Group 1 |
|
|
|
Dave Maher |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Cathy McLeod |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Break Free (Beneteau First 305) |
|
KB Bradley |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Robert Clark |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Stephen Edwards |
Grinder |
|
|
|
|
|
|
Paul Lewis |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Brooks Robitaille |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Echo Beach (Hunter) |
|
Gregory Cooke |
Offside trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Stefan Eyram |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Michael MacIntyre |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
David Mclean |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rob Pollioni |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mark Repa |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Elusive (Cal33-2) |
|
Rejean Lavoie |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
|
ron marchman |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mari Stewart |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Emerald II (Hunter Legend 40-1) |
|
John Jackson |
Strategist |
|
|
|
|
|
|
JIM MCNEIL |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mal Willis |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Paul "Tacking" Willis |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
ENTOURAGE (Olson 911SE) |
|
ZACH FOWLER |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Will French |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kenneth LaPenotiere |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
COLIN MARQUES |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Martin Christopher Osborne |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
ELLIOT PAMATAT |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Esprit de corps I (One toner) |
|
Romain Bereau |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Daniel Boilard |
Skipper |
|
CANDB54 |
|
|
|
|
Lalancette Denis |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
|
George Jackson |
Main Trimmer |
|
|
Group 3 |
|
|
|
Powers Matthew |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Yvon Tessier |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Alex Turcotte |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
First Pilot (Beneteau 36.7) |
|
Eric Brown |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Patrick Carroll |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Chris Hannah |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Dane Kirkpatrick |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Giles Osborne |
|
|
|
|
|
|
|
Calum Semple |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Flight Simulator (Corsair Cruze 970) |
|
Andrew Green |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Roy Ingham |
In the way |
354190Y |
|
|
|
|
|
Peter Jeffs |
Foil Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tom Reese |
Owner |
173751T |
|
Group 1 |
|
|
|
Freestyle (J 120) |
|
Alex Leslie |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ed Machin |
|
|
|
|
|
|
|
Jim Oldershaw |
|
|
|
|
|
|
|
Glen Sinclair |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Gerry Thompson |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Hammertime II (Beneteau First 36.7) |
|
Iain Doran-Des Brisay |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Pasquale Leone |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Chris Maslowski |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
graham pearson |
Bow |
|
|
|
|
|
|
Aleks Vagners |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Hip Hip (C&C 35-3) |
|
David Alexander |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Paul Fagan |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Thomas Lynam |
|
|
|
|
|
|
|
Home Alone (Catalina 350) |
|
Steve Adams |
Floater |
|
|
|
|
|
|
Kevin Heinemann |
Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Chris Sheehan |
In the way |
|
|
|
|
|
|
Geoff Wright |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Hydromec (Farr 40 OD) |
|
Thomas Anglade |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Richard Bédard |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
André Bégin-Drolet |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jimmy Carrier |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kevin Moore |
Helm |
|
CANKM34 |
Group 1 |
|
|
|
Dave Savard |
Skipper |
|
CANDS43 |
Group 1 |
|
|
|
Eric Turenne |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
In The Moment (Catalina 320) |
|
Freddy Enriquez |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Justin Singer |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Randy Singer |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Steve Singer |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
It's A Conspiracy (s2 9.1) |
|
Sean Dubreuil |
Main Trimmer |
|
CANSD21 |
Group 1 |
|
|
|
Adrian Hanley |
Boat Captain |
|
GBRAH137 |
Group 1 |
|
|
|
Oliver hanley |
Foil Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Spencer Obrien |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jersey Girl (Olson 911S) |
|
Eric Blenkarn |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Darryn Crombeen |
Bow |
|
|
|
|
|
|
Andrew Muir |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Martin Osborne |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mark Searle |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
KAMIKAZE (Tripp 37) |
|
Maciek Janus |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Matt Kasprzycki |
Skipper |
|
CANMK16 |
Group 1 |
|
|
|
Willem Piper |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Irek Zubko |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Katbird (Dufour 34 Performance) |
|
Christine Bortkiewicz |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ian Lindsell |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Gordon Timmis |
Other |
|
|
|
|
|
|
Kathleen Timmis |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jon Van Buskirk |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Lady Frances (C&C 33 MK1) |
|
Michael Hutchinson |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Denis Hyduk |
Pit |
|
|
|
|
|
|
Dan Martis |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Liberte (Sabre 386 TM) |
|
Bruno Herlin |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Fred Stanley |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Lion's Den (C&C 35 MKIII) |
|
Cameron Hastings |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Daniel Hastings |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Noah Hastings |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Chris Viscount |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Live Wire (J 109) |
|
Thomas Lanz |
|
|
|
|
|
|
|
Kim Piller |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Maroca II (CS36 Merlin) |
|
Andrew Heim |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Barbara Heim |
Tactician |
|
|
|
|
|
|
Christian Heim |
Grinder |
|
CANCH16 |
Group 1 |
|
|
|
Ray Prokop |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tammy Prokop |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mister Ed (IMX 38) |
|
Adam Clarke |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Andrea Clarke |
Pit |
|
|
|
|
|
|
Conrad Krupka |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ian McAllister |
|
|
|
|
|
|
|
Andrea Mooney |
Mid Bowman |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jack Thayer |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Moxie (Farr 30) |
|
Tracey Bean |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Greg Hill |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Carol Ann MacLellan |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jennifer Marani |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
|
|
|
|
Christine Riley |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Peter Smith |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Neil Watson |
Switch Flipper |
|
|
|
|
|
|
Neptune's Car (Beneteau First 36.7) |
|
Brian Rutter |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Martin Rutter |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Oasis (Hunter) |
|
Jim Dell |
Chef |
|
|
|
|
|
|
David Kimmerle |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jordan Kimmerle |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Evan Steed |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Arthur Wrigglesworth |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
PERSPECTIVE (J 100) |
|
Robert DeWitte |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
David Harpur |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
MARK NEWMAN |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Leslie Reynolds |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Prime Time II (Catalina 30TM) |
|
Terence Kuehn |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Mark Lewis |
Spinnaker trimmer |
|
|
|
|
|
|
Tibor Sedlak |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Colin Wu |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Radzeer (CS 33) |
|
Ken Evans |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Michael Hatton |
Floater |
|
|
|
|
|
|
Fernando Marques |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Revival (Abbott 33) |
|
James Roscoe |
In the way |
|
|
|
|
|
|
Ruffian (S2 9.1) |
|
Donald Locke |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jim Preece |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
James Roper |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Edward Tait |
Skipper |
|
|
Group 3 |
|
|
|
Rum Kist (Beneteau First 10R) |
|
Eric Cayouette |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Michael Greenman |
Mast |
|
|
|
|
|
|
Max Mikhailov |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Yuriy Mikhailov |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Peter Rutman |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sabotage (Farr 30) |
|
Doug Folsetter |
|
|
|
|
|
|
|
Rich Jones |
Other |
|
CANRJ5 |
Group 1 |
|
|
|
Richard Leadbetter |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kevin McAuley |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
CANKM8 |
Group 1 |
|
|
|
Safe Return (Hanse 350) |
|
Philip Doyle |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jules Roazen |
Other |
|
|
|
|
|
|
Sangaela (Tartan 30) |
|
Geoffrey Fairbank |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Neil Hetherington |
Chef |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sassy (Pogo 10.5) |
|
Colin Brown |
|
|
|
|
|
|
|
Sea Ya (Farr 39 ML) |
|
Mark Afheldt |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bart Colenbrander |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Tyler Dice |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Casey Horvath |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Lindsay Horvath |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ian Howes |
Switch Flipper |
|
CANIH6 |
Group 1 |
|
|
|
Phil Jager |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
JAMES MATTHEWS |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Seascape (Sabre 36) |
|
Brian Neubauer |
|
200126B |
USABN30 |
Group 1 |
|
|
|
Setanta (Hanse 400) |
|
Joe Doris |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Michael Sandwell |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Shifty (Dufour 40e) |
|
Magnus Clarke |
Autopilot |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bryan Gooderham |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Will Gyles |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Hamish Matthew |
Pro Bowler |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Andre Meurer |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rob Paterson |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
David Provan |
|
|
|
|
|
|
|
Split Second (C&C 34) |
|
Jack Coney |
|
|
|
|
|
|
|
Phil Delahaye |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
John Greenham |
|
|
|
|
|
|
|
vaughn passmore |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Alex Tchikalov |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Maria Tchikalova |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Still Knot Working (C&C 27 Mk V) |
|
Calvin Groen |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Taylor Knoll |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sebastian Nagy |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
aleksander sienkiewicz |
Pro Bowler |
|
|
Group 1 |
|
|
|
TARDIS (Humboldt Bay 30) |
|
Jamie Jamie |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
|
|
|
|
Mark Jasper |
Helm |
|
|
|
|
|
|
Don Leslie |
|
|
|
|
|
|
|
Gary MacKay |
Offside trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kevin Sullivan |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tatiana (New York 40) |
|
Alan Clough |
Owner |
|
|
|
|
|
|
Roberto D'Souza |
Pit Assist |
|
|
Group 1 |
|
|
|
RALPH GLASS |
Pro Bowler |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Agata Michalak |
Rush Chairman |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Paul Paoli |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Anna Sepko |
Pit |
|
|
|
|
|
|
Tom Udale Clough |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Gary Williamson |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tenacious (Beneteau First 36.7) |
|
Rob Bartholomew |
|
|
|
|
|
|
|
Matthew Watson |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
The Vice Regal (Hughes 38) |
|
Anthony Power / David Dupal |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
David Dupal |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Marc Tremblay |
Grinder |
|
|
|
|
|
|
Thunder (X372 Sport) |
|
Danton Delbaere-Sawchuk |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Corey Sawchuk |
Owner |
|
|
|
|
|
|
Trippy (Farrier F-25C Trimaran) |
|
Robert Cajolet |
|
|
|
|
|
|
|
Brett Matthews |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Richard Walkowiak |
Strategist |
|
|
|
|
|
|
True Blue (J105) |
|
Gord Fyfe |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
David Ogryzlo |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Levi Ogryzlo |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tom Sloat |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Upstart (Sunfast 3200) |
|
John Andersen |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bert Barrett |
Skipper |
675014Q |
|
|
|
|
|
Viper (Morgan North American 40) |
|
Bogdan Burlacu |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mihai Dumitrov |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
daniel gheorghiu |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Adrian Grigorof |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Sorin Grigorof |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Graham Hicks |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
LIVIU MOROSAN |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Marius Saiciuc |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
George Stefan |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
water colours (C&C 34) |
|
William Nickel |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Luke Sutherland |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Matt Swift |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Thomas Tyson |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Windburn (C&C 30-1) |
|
Michael Brown |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Allan Hansen |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Zamboni (Mumm 36) |
|
Mark Backman |
Stunt Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bart Bies |
Navigator |
|
|
|
|
|
|
Jennifer Bird |
Pro Bowler |
|
|
|
|
|
|
Michael Cullen |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ashley Curran |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kris Davis |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Philip Playfair |
Pit Assist |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Zoé II (Beneteau First 40) |
|
André Beaudet |
Watch Captain |
|
CANAB36 |
Group 1 |
|
|
|
Etienne Brassard |
Bow |
|
CANEB13 |
Group 1 |
|
|
|
Francois Brassard |
Skipper |
194848D |
CANFB8 |
Group 1 |
|
|
|
Jean-Francois Brassard |
Headsail Trimmer |
|
CANJB42 |
Group 1 |
|
|
|
Daniel Carrier |
Bowman |
|
CANDC27 |
Group 1 |
|
|
|
claude gauvin |
Spinnaker trimmer |
|
CANCG15 |
Group 1 |
|
|
|
Marc Lamonde |
Mid Mast |
|
CANML18 |
Group 1 |
|
|
|
Richard Larue |
Main Trimmer |
|
Canrl11 |
Group 1 |
|
|
|