72nd Down the Bay Race for the Virginia Cruising Cup
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Abientot (J 35)
Roger Lant 376990M    
Michael Welin Grinder   Group 1  
Afterthought (J 109)
Craig Wright 372086z   Group 1  
Allegiant (J 42)
Albert Bossar 754225P    
AURA (Swan 44)
Nolie Diakoulas Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Brendan Drinkwater In the way    
Samantha Ficksman Floater    
Jimmy Hardesty Switch Flipper    
Austin Meineke Pro Bowler    
Chad Wilkins Stunt Owner    
BUNNY (Bristol Channel Cutter)
Thomas Kiely 798035X    
Thomas Kiely 798035X    
Callinectes (Cal 3-30)
Benjamin Cuker 222683V    
Challenge Accepted (Jeanneau)
Michael Cummings 295185F   Group 1  
Coyote (C&C 115)
Karl Griner Co-Skipper    
Richard Griner 296572G    
Crocodile (First 50)
Scott Ward 686840Y usasw92 Group 1  
Dark Star (Pearson 37)
Doug Savage    
Different Drummer (Fast 40)
John Bell Headsail Trimmer    
Colin Dowling Bow   Group 1  
Per Lindell 795355B USAPL83 Group 1  
Ed Mcguinnis Helm   Group 1  
Ryan Treat 786272P USART76  
Elixir (CS4O)
Chris French    
Endorphin (Soto 40)
Erik Wulff   Group 1  
Flipper (Gougeon G32)
Chris Ross    
Glory Days (Catana)
Karen Roberts 805393W    
Incommunicado (Omega 36)
Tracey / Polk 225247T    
Kaja (Farr 50 Pilothouse)
Owen Goodhew Bow   Group 1  
Bruce Martin Nav/Tac   Group 1  
Donald Peloquin Watch Captain 356252X   Group 1  
Eric Simonson Headsail Trimmer 711857X USAES78 Group 1  
Andy Wescoat 304415L USAAW112 Group 1  
HeeJung Wescoat Bow   Group 1  
Kyrie (Tartan 4100)
Charlie Arms Chef 227098G usasa1 Group 1  
Beth Berry 227476E   Group 1  
William Krafft Main Trimmer   Group 1  
Stephanie Sweeney In the way 765150N   Group 3  
Luna Blu (1966 Bristol 39 Yawl TM CB)
CJ Blackwell Staysail trimmer   Group 1  
JD Blackwell Main Trimmer 788281R   Group 1  
Cathy Boe Spinnaker trimmer   Group 1  
Keith Midgette Skipper 760508Y WM113 Group 1  
Joel Palser Offside trimmer    
Carrie Ann Robinson Main Trimmer   Group 1  
Dean Thornton Headsail Trimmer   Group 1  
Melantho (Beneteau First 36.7)
Jack Clayton 818380P    
Christopher Cunningham Co-Skipper 796367U USACC264 Group 1  
Meridian Xl (Carkeek 40)
W.S. Shelhorse 173138Q   Group 1  
Morning Dew (Sabre 42)
Alistair Gellatly   Group 1  
Obsession (Hinckley 36 Special YWL)
Staley Jordan    
Bill Ripley 795998X    
OrgaZmatron (Corsair F-31R)
Josh Colwell 777812P    
PATRIOT VII (J/109)
Steve Young - Zack Bayhan 781731V USSY10 Group 1  
Playtime (Corsair 31UC)
Casey Schilling   Group 1  
Querencia (X Yachts X4.3)
Frank McGowan 654966X USAFM26 Group 1  
Rebecca J (J 27)
James P BSN-RN Bow   Group 1  
Amber Di Somma Headsail Trimmer   Group 1  
Jonathan Romero Headsail Trimmer    
John Wandling 253317N   Group 1  
Red Frog (Sabre 38-2 WK)
E. Randy Goodman Skipper 729285Z   Group 1  
Gregor Goodman   Group 1  
Guy Sorensen Tactician 101635   Group 1  
Shannon Speights   Group 1  
Ross Thomas   Group 1  
Rob Waring   Group 1  
Erin Winter   Group 1  
Seeker (Ericson 34t)
Alan Johnson 743481R    
Set Free (Hunter 460)
Bill Dixey Main Trimmer   Group 1  
Andrew Mayes Tactician   Group 1  
Elizabeth Paasch Headsail Trimmer   Group 1  
Robert Quick Skipper 798043Z   Group 1  
Stardancer (Beneteau First 36.7)
John and Beverly Blais Stunt Owner 217789L USAJAB192 Group 1  
Brian Deibler Main Trimmer 265309S   Group 1  
Ted Gormley Medic/Doctor    
James Grayson Cat 3 Cooler Jockey   Group 1  
Dawn Leschinski Grinder    
Medelin Nolasco Headsail Trimmer    
Ronnie Triplett Strategist    
Chauncey Wu Navigator    
Tranquillity (Legend 37)
Michael Orlowski USA61359   Group 1  
Triple threat (Corsair 43)
Joe Ament Bow   Group 1  
Kent Bartlett Other   Group 1  
Max Kurland Spinnaker trimmer   Group 1  
Timothy Lyons    
Allen Schlotzhauer Grinder   Group 1  
Edward Schut Main Trimmer   Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022