2022 Melges 32 & Melges 20 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
AL217 (Melges 32)
Filippo Baldassari Tactician   Group 1  
Fabrizio Boromei Main Trimmer ITAFB150 Group 1  
Federico Bressan Helm   Group 1  
Gabriele Bruni    
Giammarco Carnevali    
Bonfiglio Mariotti Owner   Group 1  
Roberto Montanari Bow ITARM89 Group 1  
Gian Matteo Paulin Headsail Trimmer   Group 1  
B.LEX (Melges 20)
Stefano Ciampalini ITASC20 Group 3  
Karlo Hmeljak    
Benedetta Iovane   Group 1  
Vittorio Razeto    
BRONTOLO (Melges 20)
Taylor Canfield    
Federico Michetti    
Filippo Pacinotti    
Irene Saderini    
ENFANT TERRIBLE (Melges 32)
Matteo Canali    
Claudio Celon    
Matteo Mason    
Michele Paoletti    
Alberto Rossi    
Alberto Rossi    
Claudia Rossi    
Roberto Strappati    
Vasco Vascotto    
FARFALLINA SAILING TEAM (Melges 32)
Zsolt Büki Spinnaker trimmer    
Péter Czégai Tactician    
Balázs Gyapjas Main Trimmer    
Dávid Molnár Mast HUNDM3  
Domonkos Rozsnyay Headsail Trimmer    
Annamária Sabján Pit HUNAS26  
Árpád Schatz Helm HUNAS21  
Kristóf Takácsy Bow HUNKT2 Group 1  
FREMITO D'ARJA (Melges 20)
Stefano Cherin Tactician ITASC23 Group 3  
Jas Farneti    
Dario Levi ITADL38 Group 1  
Fausto Surini    
GONE SQUATCHING (Melges 20)
Massimo Gherarducci ITAMG80 Group 1  
Francesco Ivaldi    
Pietro Loro Piana    
HEAT (Melges 32)
Max Augustin   Group 1  
HOMANIT (Melges 32)
Nils Färber Headsail Trimmer GERNF5  
Florian Jakobtorweihen Main Trimmer GERFJ20  
Gordon Nickel Skipper GERGN4 Group 1  
Morten Nickel Spinnaker trimmer GERMN9 Group 1  
Carl Rupp Bow GERCR22  
Magnus Simon Tactician GERMS89  
Bouwe van der Weide Mast NEDBV38 Group 1  
Cedric Willekens Pit BELCW8 Group 1  
KINDAKO (Melges 20)
Enrico Turrini Headsail Trimmer ITAET13 Group 1  
Pietro Corbucci Tactician ITAPC24 Group 1  
Stefano Visintin Helm ITASV10 Group 1  
MOJITO (Melges 20)
Andrea Fornaro ITAAF4 Group 3  
Elena Rixner Helm GERER11 Group 1  
Florian Rixner Main Trimmer GERFR9 Group 1  
NEODENT (Melges 20)
Enzio Savoini 25/05/2020 ITAES41 Group 1  
Marco Giannini   Group 1  
Emanuele Savoini   Group 1  
NIKA (Melges 20)
Lorenzo De felice    
Vladimir Prosikhin   Group 1  
Chicca Salva' Bow    
manuel Weiller Tactician Espmw1 Group 3  
PIPPA (Melges 32)
Enrico Verdinelli 16/03/2019 ITAEV9 Group 1  
Raimondo Tonelli 18/08/2019 ITART5  
Gabriele Benussi    
Pietro De Luca ITAPD26  
Lasse Petterson    
Andrea Rachelli    
Filippo Togni ITAFT38  
Vittorio Zaoli    
RAYA (Melges 20)
Giulio Desiderato Tactician    
Alessandro Franci Headsail Trimmer ITAAF8  
Matteo Marenghi Vaselli    
Matteo Ramian Offside trimmer ITAMR54 Group 1  
SMILE AND WAVE (Melges 32)
Jaime Torres/ Jonathan Lipuseck    
TEAMBIANCA (Melges 20)
Armando Cardola ITAAC4 Group 1  
Bianca Limonta Davide Castelli    
Olga Fregni    
Matteo Ivaldi Tactician   Group 3  
WILMA (Melges 32)
Armin Raderbauer 20/07/2019 AUTAR2 Group 1  
Nicola Celon ITANC5 Group 3  
Sandro Montefusco ITASM1 Group 3  
Stefano Rizzi ITASR1 Group 3  
Filippo Amonti    
Moritz Burmester GERBM9  
Fritz Homann    
Luciano Lippolis    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy