IC37 North American Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Arethusa (IC37)
Addison Caproni ISVAC1   Yes  
Pete Levesque Tactician   Group 1   Yes  
Douglas Lotz Helm USADL30 Group 1   Yes  
Phil Lotz 149256c     Yes  
Wendy Lotz Navigator USAWL17 Group 1   Yes  
Mike Marshall     Yes  
Patrick Shanahan Other USAPS104 Group 1   Yes  
Stuart Streuli Headsail Trimmer USASS1 Group 1   Yes  
Caroline Williams Bow USACW163 Group 1   Yes  
Das Blau Max (IC37)
Amina Brown Bow USAAB172 Group 1   Yes  
Jake Doyle USAJD114 Group 1   Yes  
Peter Hogan USAPH114 Group 1   Yes  
Hilary Keimig Switch Flipper 257408v USAHN11 Group 1   Yes  
Cory Sertl USACS3 Group 1   Yes  
Katja Sertl Headsail Trimmer USAKS128 Group 1   Yes  
Mark Sertl Primary Speed Guy USAMS Group 1   Yes  
Nick Sertl USANS49 Group 1   Yes  
David Starck USADS89 Group 1   Yes  
Gamecock (IC37)
Cameron Appelton Tactician   Group 3   Yes  
Irina Belaborodova Mid Bow RUSIB6 Group 1   Yes  
Garrett Connelly Main Trimmer USAGC70 Group 1   Yes  
Will Connelly Runners USAWC97 Group 1   Yes  
Jimmy Gieseke Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Max Hooker Bow   Group 1   Yes  
amy ironmonger Pit USAAI4 Group 1   Yes  
Emilia Marino Mid Bow USAEM127 Group 1   Yes  
Peter McClennen   Group 1   Yes  
Kashmir (IC37)
Caroline Bourgeois 704506G USACB290 Group 1  
Ryan Clulo Mast 691786R USARC165 Group 1  
Alfonso Garcia Bringas Runners MEXAG9 Group 1  
David Gerber Main Trimmer 229308V   Group 3  
Bridget Groble Runners USABG86 Group 1  
Stephen Henderson Co-Skipper USASH82 Group 1  
Michael Mayer USAMm128  
Nate Reynolds Headsail Trimmer USANR2 Group 1  
Tom Roop Tactician 270017g USATR38 Group 1  
Mahalo (IC37)
Tim Corbet Headsail Trimmer USATC140 Group 1   Yes  
Spencer Dalzell Runners CANRD27 Group 1   Yes  
Brian Kamilar Strategist   Group 3   Yes  
Charles Kenahan Helm USACK131   Group 1   Yes  
Lucas Merchant Bow USALM94 Group 1   Yes  
Halle Peterlin Offside trimmer USAHP40 Group 1   Yes  
Anthony Purcell Pit USAAP120 Group 1   Yes  
Adam Roberts Main Trimmer USAAR17   Group 1   Yes  
Charlotte Santomero Floater USACS360 Group 1   Yes  
Midnight Blue (IC37)
Tyler Black Spinnaker trimmer USATB54 Group 1   Yes  
Jonny Fewell Mast USAJF202   Yes  
daniel hadley Runners USADH19 Group 1   Yes  
Lucas Masiello Bow USALM105 Group 1   Yes  
Maddy McSweeney Pit 664627u USAMM427 Group 1   Yes  
Alexis Michas 356448D USAAM101 Group 1   Yes  
Jason Michas Tactician USAJM295 Group 1   Yes  
Zoe Michas Offside trimmer USAZM14 Group 1   Yes  
Robbie Scala Runners 142975Y USARS18 Group 1   Yes  
Keiran Searle Main Trimmer AUSKS6 Group 3   Yes  
MO (IC37)
Richard Clarke Tactician CANRC5 Group 3   Yes  
Pete Colby Runners USAPC139 Group 1   Yes  
Martha Fortin Bow USAMP118 Group 1   Yes  
Ben Kinney/ Hannah Swett USAH2   Yes  
Benjamin Kinney Main Trimmer USABK13 Group 1   Yes  
Terre Layton Floater USATL10 Group 1   Yes  
Linda Lindquist-Bishop USALL4 Group 1   Yes  
Joan Porter Spinnaker trimmer Usajt8 Group 1   Yes  
New Wave (IC37)
Dave Hillmyer Runners 372454V USADH74 Group 1   Yes  
Ron Hyatt Chef USARH42 Group 1   Yes  
Martin Kullman Tactician   Group 3   Yes  
Steve Liebel Helm USASL36 Group 1   Yes  
Doug Nickel Headsail Trimmer USADN2 Group 1   Yes  
Judah Rubin Switch Flipper USAJR24 Group 1   Yes  
dave scott Main Trimmer GBRDS68 Group 1   Yes  
Susan Toth USAST29 Group 1   Yes  
Coleen Walsh Rush Chairman USACT11 Group 1   Yes  
Next (IC37)
Jon Desmond 375034T USAJD26 Group 1   Yes  
Kyle Easton USAKE16 Group 1   Yes  
Karen Fallon usakf68   Yes  
Andy Herlihy Main Trimmer USAAH39 Group 1   Yes  
Liz Herlihy USAEH23 Group 1   Yes  
Chris Manson-Hing USACM167 Group 1   Yes  
Pat O'Connor Runners Usapo13 Group 3   Yes  
Robbert Slattery Tactician USARS1 Group 1   Yes  
Kevin Tongue USAKT20   Yes  
Old School (IC37)
Grace Cannon Mid Mast USAGC78 Group 1   Yes  
Martha Coolidge Mid Mast USAMC228 Group 1   Yes  
Nathaniel Estes Bow 656249M USANE9   Yes  
Ganson Evans 717805A USAJE66 Group 1   Yes  
Devlin Keogh Headsail Trimmer 779717P USAJK205 Group 1   Yes  
Kenneth Madsen Main Trimmer 693006R DENKM Group 1   Yes  
Brendan Scanlon Lion Tamer USABS62   Yes  
Christine Shope Strategist USAcn18 Group 1   Yes  
monica wilson 275581D USAMW131 Group 1   Yes  
Qubit (IC37)
Max Albert Tactician 410177R USAMA26 Group 1  
John Bowden Main Trimmer USAJB68 Group 3   Yes  
Catherine Chimney Runners Usacc58 Group 1   Yes  
Chris Lewis 255258z GBRCL44 Group 1   Yes  
Karen Lewis Pit GBRKL18 Group 1   Yes  
Sarah Ragle Bow USASR69 Group 1   Yes  
Brian Shores Spinnaker trimmer USABS123 Group 1   Yes  
Jordan Wiggins Headsail Trimmer USAJW242 Group 1   Yes  
Thomas Young Mast USATY2 Group 1   Yes  
RAMROD (IC37)
Matt Beck Main Trimmer USAMB129 Group 1   Yes  
Carrington Brady Runners NZLCB15 Group 1   Yes  
Buddah Buddah Staysail trimmer USAAN2 Group 1   Yes  
Tommy Hough Headsail Trimmer GBRTH65 Group 1   Yes  
Rodrick Jabin Helm USARJ3 Group 1   Yes  
Chris Larson Tactician USACL13 Group 3   Yes  
Jason McShane Bow USAJM67 Group 1   Yes  
Franny Schulte Pit Assist USAFS40 Group 1   Yes  
Vann Walke Mast USAVW5 Group 1   Yes  
Res Potentia (IC37)
Mary Arnold Bow USAMA103 Group 1   Yes  
Lisa Fischoff Spinnaker trimmer USALF37 Group 1   Yes  
Mike Gemperline Tactician USAMG121 Group 1   Yes  
Chris Long Main Trimmer USACL129 Group 1   Yes  
Thomas Newman Helm USATN34 Group 1   Yes  
Stephen Poirier Headsail Trimmer USASP137 Group 1   Yes  
Kathleen Rand Pit USAKR68 Group 1   Yes  
Kurt Rauschenbach Helm USAKR67 Group 1   Yes  
Robbie Upton Mast USARU8 Group 1   Yes  
Skeleton Key (IC37)
J.B. Cianciarulo Mast USAJC190 Group 1   Yes  
Nick Gibbens Headsail Trimmer 242876A USANG15 Group 1   Yes  
Lyndsey Gibbons-Neff Runners USALG19 Group 1   Yes  
Ryan Kern Pit 350174Q USARK17 Group 1   Yes  
Steven Kirkpatrick Main Trimmer 177411Q USASK30 Group 1   Yes  
Hannah Lynn USAHL13 Group 1   Yes  
Cory Schillaci Bow USACS214 Group 1   Yes  
Peter Wagner 272978G USAPW42 Group 1   Yes  
Seadon Wijsen Tactician USASW165 Group 3   Yes  
Ticket (IC37)
Blythe Daly Offside trimmer USAKD79 Group 1   Yes  
Rob Fear Tactician 294118S CANRF15 Group 1   Yes  
Peter Forsberg Mast 371142M USAPF44 Group 1   Yes  
Andy Giglia Headsail Trimmer USAAG83 Group 1   Yes  
Mark Ploch Main Trimmer USAMP24 Group 3   Yes  
William Starkey Bow USAWS108 Group 1   Yes  
Fiona Walsh Pit 336992K USAFW9 Group 1   Yes  
Ed Whitmore Runners 395377J USAEW28 Group 1   Yes  
Will Whitmore Helm USAJW252 Group 1   Yes  
Ursa Minor (IC37)
Maia Agerup Tactician NORMA6 Group 1   Yes  
Payton Alexander Headsail Trimmer USAPA54 Group 1   Yes  
Scott Calnan Mast USASC170 Group 1   Yes  
Spencer Carraher Main Trimmer USASC158 Group 1   Yes  
Peter Cummiskey Skipper USAPC10 Group 1   Yes  
Jim Gibson Pit   Group 3   Yes  
David Howard Runners CANDH26 Group 1   Yes  
Jake Kramer Bow USAJK73 Group 1   Yes  
Hailey Ullman Spinnaker trimmer Usahu5 Group 1   Yes  
Vigilant (IC37)
Taylor Borges USATB206 Group 1  
Anthony Bowman Pit CANAB9 Group 1   Yes  
John Hele USAJH109 Group 1   Yes  
Morten Henriksen Tactician DENMH5 Group 3   Yes  
David Jarvis Main Trimmer CANDJ2 Group 1   Yes  
Lauren Koch USALK51 Group 1   Yes  
Nicholas Lorentzen Bow USANL25 Group 1   Yes  
Christopher Malloy Mast USACM114 Group 1   Yes  
Mia Steck USAMS262 Group 1   Yes  
Waka Jawaka (IC37 )
Mark Breen USAMB106  
Casey Cabot USACC250  
Kelly Cole In the way USAKC90 Group 1  
Michael Goldfarb Helm USAMG22  
Jonny Goldsberry Runners USAJG91 Group 3  
Reed Lorimer USARL151  
Martin Lythgoe Mast USAML197  
Carrie Marshall USACM275 Group 1  
Cambell Rivers Main Trimmer USACR28  
WarBride (IC37)
Jill Bradley Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Jennifer Calhoun 275699O USAJC84 Group 1   Yes  
Ben duPont 656203Z   Group 1   Yes  
Dave Flynn     Yes  
Mark Hillman Tactician 168750B USAMH132 Group 1   Yes  
Iain Jaeger Bow 733213c USAIJ9 Group 1   Yes  
Orlaith neylon Pit usaon4 Group 1   Yes  
Lyzz Schwegler Mast   Group 1   Yes  
Sara Morgan Watters Runners   Group 1   Yes  
Yonder (IC37)
Severin Gramm Pit USASG99 Group 1  
Shawn Harvey Strategist USAWH90 Group 1  
Harry Melges IV Alternate   Group 1  
Douglas Newhouse    
Kate O’Donnell USAKO31 Group 1  
Robert Shelley Headsail Trimmer USARS250 Group 1  
Alexander Whipple Spinnaker trimmer USAAW54 Group 1  
Elisabeth Whitener Bow USAEW85 Group 1  
Jeremy Wilmot Tactician AUSJW27 Group 3  

Main Menu

Helly Hansen Safe Harbor Marinas Hammetts Hotel

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy