2017 Biennial Trans Superior International Yacht Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Arete' (ORMA 60)
Jim Andersen Strategist     Yes  
Ryan Breymaier   Group 3   Yes  
Matt Graham Pit   Group 1   Yes  
Andrew Jowett Other     Yes  
Mike McGarry Watch Captain 218832X   Group 3   Yes  
Rick Warner Skipper 674800p   Group 1   Yes  
Ron White Navigator 203567U     Yes  
Audacity (Beneteau First 40)
Christopher Laing Owner     Yes  
Michael Laing Captain 743789Z   Group 1   Yes  
Bryna Nielsen Mast     Yes  
Heather Robertson   Group 1   Yes  
John Rothe Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Tori Strutz Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Andrew Van Sickle Stunt Owner   Group 1   Yes  
Bobsled (J 35)
Adam Annis Other     Yes  
Shawna Fowlds     Yes  
Chris Hache Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Curniss McGoldrick Pit   Group 1   Yes  
Cameron McWhirter Mast   Group 1   Yes  
Bruce Sauder Main Trimmer   Group 1   Yes  
Alec Smith Watch Captain   Group 1   Yes  
Bob Vander Ploeg Skipper 661879B CANRV4 Group 1   Yes  
Chewbacca (N/M Int'l 50)
Jim Anderson   Group 1   Yes  
Dave Bennett Other   Group 1   Yes  
Carolyn Cone Helm   Group 1   Yes  
Richard Graef 378810Z   Group 1   Yes  
Ben Harper Other 767177N   Group 1   Yes  
Dowson Micheal Floater   Group 1   Yes  
Mike Myers Floater   Group 1   Yes  
Chris Nimmer Co-Skipper     Yes  
William Peterson Skipper 166025p     Yes  
Cameron Rylance Bow   Group 1   Yes  
Alan Waite Main Trimmer   Group 1   Yes  
Virginia Yingling Pit   Group 1   Yes  
Coconut Telegraph (J 33)
Dan Pavlat 767592U     Yes  
Denali (N/M 67)
Matt Barron Mid Bow   Group 1   Yes  
David Elsmo Bow   Group 1   Yes  
Ken Fox Bow   Group 3   Yes  
Dave Gorwitz Floater   Group 1   Yes  
Robert Graves Mast 662232V     Yes  
Richard Hennig Skipper 2751220   Group 1   Yes  
Nick Hovland Floater 692373Q   Group 1   Yes  
John Kilsdonk Pit   Group 1   Yes  
Anna Knop Headsail Trimmer     Yes  
Todd Knop Floater   Group 1   Yes  
Jamie Martin Nav/Tac   Group 1   Yes  
Mark Monroe Offside trimmer   Group 1   Yes  
Scott Monroe Main Trimmer   Group 1   Yes  
Eric Tobias Mid Bow   Group 1   Yes  
Epiphany (Mirage 275)
Ron Smallbone     Yes  
Galatea (Islander 36)
Nicholas DeLuca Bow     Yes  
CHELSIE GAWNEMARK     Yes  
David Herring Skipper 344484C     Yes  
Jim Rodrick     Yes  
John Weissert Floater   Group 1   Yes  
Ginger Kay (C&C 27-1 TM)
Richard Lappin     Yes  
Il Mostro (Volvo 70)
Norma Berge Floater   Group 1   Yes  
Peter Cumming Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Chris Duhon Alternate 397624D USACD46 Group 1   Yes  
Greg Fordon Runners   Group 3   Yes  
Rob Gale Floater   Group 1   Yes  
Zane Gills Skipper   Group 3   Yes  
Chris Higgins Mid Mast   Group 3   Yes  
Jack Jennings Medic/Doctor 344296e USAJJ42 Group 3   Yes  
Stuart Mclachlan Mid Bow   Group 1   Yes  
Gary Murino Strategist USAMG65 Group 1   Yes  
Roc Roney Pit 173165T USARR133 Group 1   Yes  
David Tank Mid Bow   Group 3   Yes  
Deane Tank Main Trimmer   Group 1   Yes  
Peter Thornton Owner 1738971     Yes  
Brian Torresen Headsail Trimmer 24220E USABT6 Group 1   Yes  
Matt Wachowicz Navigator   Group 3   Yes  
Iselin (Beneteau First 42)
Ted Barbet Alternate   Group 1   Yes  
Sean Blackford Watch Captain   Group 1   Yes  
Deane Grreenwood Helm   Group 1   Yes  
Peter Henry Runners   Group 1   Yes  
Matthew Steen Co-Skipper   Group 1   Yes  
Paul Steen Owner     Yes  
MC^2 (R/P 50)
Tim Carlson Watch Captain 125886E   Group 3   Yes  
Carl Eaton Mast 721239N   Group 1   Yes  
sean hendrickson 213734O   Group 1   Yes  
Mathew Kickhafer Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Dan Lewis Helm 197957L   Group 1   Yes  
Duane Olmsted Main Trimmer 370568Y   Group 1   Yes  
Nathan Olmsted Bow   Group 1   Yes  
Vicki Ostendorf Mid Bow     Yes  
Scott Rosenbaum Floater   Group 1   Yes  
Sol Ryan Main Trimmer   Group 1   Yes  
Bruce Santerre Navigator 262960V   Group 1   Yes  
JOEL SANTERRE Rush Chairman   Group 1   Yes  
Jay Zachman Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Memories Maid (Hunter 40.5)
Jose Ayala Floater   Group 1   Yes  
Ty Blackburn Grinder   Group 1   Yes  
Thom Burns Skipper 239246B     Yes  
Paul Cupach Other   Group 1   Yes  
Jeanne Hentges Navigator 2016014443   Group 1   Yes  
Gary Larson Other   Group 1   Yes  
Nick Ostrem Mast   Group 1   Yes  
Bill Pociengel Main Trimmer   Group 1   Yes  
Northern Harrier (J41)
Jesse Ferguson Medic/Doctor   Group 1   Yes  
Catherine Hernandez Pit   Group 1   Yes  
Mike Kelly Mid Mast   Group 1   Yes  
Nicholas Kinney Other   Group 1   Yes  
Erik Pedersen Floater   Group 1   Yes  
Bruce Slater Bow   Group 1   Yes  
Neal Turluck Rush Chairman   Group 1   Yes  
Christopher Wells     Yes  
Ocean (Andrews 77)
Jim Banovitz Skipper 669932P     Yes  
Jeff Bernacchi Main Trimmer   Group 1   Yes  
Mike Burt Mast   Group 1   Yes  
Dave Dellaringa Bow     Yes  
Gary Feracota Owner     Yes  
Patti Feracota Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Chuck Gerstner Pitman 729724K   Group 1   Yes  
Tony Hadley Pit   Group 1   Yes  
Jim Hellquist Helm   Group 1   Yes  
Richard Knorr Bow 694898J   Group 1   Yes  
Cari Kremer Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Doug Kremer Pit   Group 1   Yes  
Denise Lapins Headsail Trimmer 766287V   Group 1   Yes  
Mark Le Van Main Trimmer   Group 1   Yes  
John Masters Grinder 759887J   Group 1   Yes  
Monica Masters Spinnaker trimmer 69504   Group 1   Yes  
Phillip Pollard Rush Chairman   Group 1   Yes  
Billy Quaranto Bowman USAWQ2 Group 1   Yes  
Rod Salazar Bow   Group 1   Yes  
Bill Zeiler Helm 244892E   Group 1   Yes  
Papa Gaucho II (J 35)
Lars Benson Mid Bow   Group 1   Yes  
Paul Danielson Helm   Group 1   Yes  
Dan Hawkin Spinnaker trimmer     Yes  
Steven Henry Helm     Yes  
Derek Hughes Mid Bow   Group 1   Yes  
JED LAHTI Floater   Group 1   Yes  
Keith Stauber 172635Q     Yes  
Kenneth Stromquist Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Peace (Mumm30)
Joey Baker 687779P USAJB335   Yes  
Radio Flyer (C&C 29 Mk 1)
Charles Cirgenski Bow     Yes  
Jim Hodson     Yes  
Red Hawk (Santa Cruz 40)
Leslie Bowen Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Chris Friese Bow   Group 1   Yes  
Jen Griggs Pit   Group 1   Yes  
Ralph Hodek Owner 128884I   Group 1   Yes  
Jim Vivian III Captain   Group 1   Yes  
Ben Wagner Chef   Group 1   Yes  
Red Herring (C&C 38 MKII)
Justin Aulie Bow   Group 1   Yes  
Lawrence Burkhard Bow   Group 1   Yes  
Nick Cortes Mast 758836W   Group 1   Yes  
Jon Haaversen Mast     Yes  
Allen Thomas Chef   Group 3   Yes  
Eric Thomas Strategist 142896C   Group 1   Yes  
Stephanie Thomas Mid Mast   Group 1   Yes  
Rumble Fish (J 29)
Casey Sellers Co-Skipper     Yes  
David Sandy Sellers     Yes  
SS George Bailey (Sabre 34 MK II)
Doug Milroy 702890P     Yes  
Straight Jacket (X Yacht 3/4 Ton)
Neil Battrum     Yes  
Terry Cano     Yes  
Mary Beth Goetz Pit   Group 1   Yes  
Daniel Hansen Watch Captain   Group 1   Yes  
Rob Monchka Bow   Group 1   Yes  
Paul Wick Spinnaker trimmer   Group 1   Yes  
Stripes (GL 70)
Addison Amstutz Floater 743691T USAAA97 Group 1   Yes  
Bill Babel Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Mike DeLano Main Trimmer   Group 1   Yes  
Nicholas Ford Other   Group 1   Yes  
J. David Holme Mid Mast   Group 1   Yes  
Dan Knight Bowman   Group 3   Yes  
Bill Martin 108542Q     Yes  
Mike Martin Chef   Group 1   Yes  
Steve Orlebeke Rush Chairman 181194V   Group 1   Yes  
Eric Rasmussen Other   Group 1   Yes  
John Teeter Rush Chairman   Group 1   Yes  
Peter Wenzler Alternate 194571Z USA34PW Group 1   Yes  
Justin Zohn Pit Assist USAJZ10 Group 1   Yes  
Taboo (Hunter 34)
THOMAS BURNS     Yes  
Doug Fletcher Grinder   Group 1   Yes  
Matt Heger Floater   Group 1   Yes  
Gueorgui Martynov Nav/Tac   Group 1   Yes  
Jacob Meldman Tactician     Yes  
Dana Moog Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Guy WRAY Skipper   Group 3   Yes  
Talisman (Botin/Carkeek 58)
Bruce Aikens Owner 660358R   Group 1   Yes  
Michael Craig Mast   Group 1   Yes  
Al Declercq Headsail Trimmer 215986G   Group 3   Yes  
Matthew Declercq Grinder   Group 1   Yes  
Fred Detwiler Runners USAFD5 Group 1   Yes  
Ward Detwiler Grinder   Group 1   Yes  
Craig Gooch Bowman     Yes  
James Marshall Tactician usajm40 Group 1   Yes  
David McVicker Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Paul Stroup Navigator   Group 1   Yes  
John Turk Main Trimmer   Group 1   Yes  
Clune Walsh III Pit   Group 1   Yes  
Texana (Schock 35)
dallas johnson Staysail trimmer 211736M     Yes  
Tweety (Olson 30)
Nicholas Rorem Helm   Group 1   Yes  
Robert Schroer Owner 766034Y   Group 1   Yes  
Velocity Girl (VQ32)
Richard Lett Skipper gbrrl57 Group 1   Yes  
Venus (Pretorien 35)
Brian Agar Tactician 106387A   Group 1   Yes  
Tom Chrisfield Chef 763995W     Yes  
Voyager (C&C 44)
Mike Spence 273869G     Yes  
WitnessProtection (C&C 35)
Doug Birch Tactician     Yes  
Scott BIRKLID Rush Chairman   Group 1   Yes  
Devin Diedrich     Yes  
Daniel Larson Owner 765327P     Yes  
Nick Rippel Main Trimmer   Group 1   Yes  
Steve Weckman Mast     Yes  
Worthy Pearl (C&C 37)
Mac McKenzie Skipper     Yes  
Wylie Coyote (Wylie 40)
Kenneth Cowan Main Trimmer     Yes  
Bronte Gross Floater     Yes  
Mark Gross Owner 21066K USAMG37 Group 1   Yes  
Robb Harriss Nav/Tac 266584H USARH49 Group 1   Yes  
Marina Hein Bow   Group 1   Yes  
Jacob Huss Pit Assist     Yes  
Volker Petersen Headsail Trimmer   Group 1   Yes  
Cole Schinstock Other   Group 1   Yes  
ZigZag (J 109)
Hyland Garvey Mid Mast   Group 1   Yes  
Jon Lee Bow   Group 1   Yes  
dale Peters Watch Captain   Group 1   Yes  
Sam Peters Other   Group 1   Yes  
Jim Vaudreuil Skipper 215203g   Group 1   Yes  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy