2022 St. Mary's Governor’s Cup
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
A L'Assaut (Dufour 40 Performance)
Kurt Cerny    
Abientot (J 35)
Roger Lant 376990M    
Amelia (Beneteau 50)
Myles Brager    
American Flyer (FARR 395)
Dan Schneider 252962W    
Arctic Tern (NS) (AR) (Luders Yawl)
Mike Basham Pro Bowler    
Bud Jacobs Boat Captain    
Dan Keller Grinder   Group 1  
Mike McGinn Other   Group 1  
Schumacher Michael Autopilot   Group 1  
Rich Moore Skipper   Group 1  
Braden Way Cat 3 Cooler Jockey USABW126 Group 1  
John Zittere Main Trimmer   Group 1  
Bad Cat (J 111)
James Whited 401904J   Group 1  
Barba Roja (Pearson 31)
Jay Ball Headsail Trimmer   Group 1  
Steven Birchfield Owner    
Thomas Birchfield Co-Skipper   Group 1  
Dewey Melton Bow    
Jonathan Nepini Helm    
Bob Ohler Main Trimmer    
Troy Raines Headsail Trimmer    
Brian Steuart Headsail Trimmer   Group 1  
Bay Retriever (J/99)
Kevin Sherwood    
Blur (J 105 )
Beck Beckwith Autopilot    
David Carouge Main Trimmer   Group 1  
Mason Carouge Pro Bowler    
Trevor Carouge Skipper 817830Z    
Sewall Cox Spinnaker trimmer   Group 1  
Vincent Dert Bow   Group 1  
Ali Vanloo Foil Trimmer    
Celerity (Beneteau 473)
Richard Lober 250491S USARL130 Group 1  
Chaotic Flux (J 120)
James Chen 711750W   Group 1  
Chessie (J/105)
John Kircher 178325X USAJK229 Group 1  
Cookie Monster (Salona 380)
Stephen Hale 792589Q USASH168 Group 1  
Corvina (S2 9.2)
James Moore   Group 1  
Coyote (C&C 115)
Karl Griner Co-Skipper   Group 1  
Richard Griner Co-Skipper 296572G   Group 1  
Crush (Corsair 880 Sport)
Douglas Palmer    
Dark Star (Pearson 37)
Doug Savage    
Dauntless (Grand Soleil 40)
James Keen 311671Q    
DIANTHUS (CS 36M)
David Tabor 697841s   Group 1  
Different Drummer (Fast 40)
Ryan Treat 786272P USART76  
Endorphin (Soto 40)
Erik Wulff    
Enigma (NS) (Dehler 39)
Matthew Sheldrick    
Evergreen (Irwin Citation)
Bob Donaldson    
Fine Tuned (Oceanis 38.1)
Jason Fox 234916S    
Flipper (Gougeon G32)
John Wayshner    
Gemini (Catalina 27)
Chris Behre Switch Flipper   Group 1  
George Polachak Skipper 786780W USAGP65 Group 1  
Allan Watermolen Headsail Trimmer    
Eric Wengstrom Helm    
Gemini (Catamaran 34)
Jere & Lloyd Glover 117745X 528  
Godspeed (Hinckley SW 50)
Doug Kinney    
Gun (S2 9.1)
John Goeller Helm    
Kimberly Lankford Pit Assist    
Charles McCord Tactician    
Drew O’Hara Bow   Group 1  
Dustin O'Hara Headsail Trimmer    
Sean Porter Pit   Group 1  
Justin Schoeberlein Mid Bow    
Timothy Stadler Grinder   Group 1  
Hiwassee (J/88)
john Bell 2801064    
HobNob (Seguin 44)
Matt Joyce    
Jubilee (Beneteau First 36.7)
Keith Mayes 335732U   Group 3  
Kaja (Farr 50 Pilothouse)
Bruce Martin Leeward Runner   Group 1  
Don Peloquin Strategist 356252X   Group 1  
Eric Simonson Headsail Trimmer 711857X USAES78 Group 1  
Andy Wescoat 304415L USAAW112 Group 1  
HeeJung Wescoat Bow   Group 1  
KIPPIS (Jeanneau SO410)
James Bonham    
La Chancla (S2 9.2A)
bruce mckenzie    
Legacy (Frers 38)
Mark Taylor    
Look Close (Sabre 362)
robert ballard 676015D    
Magic Dragon ( Bene First 44.7)
David Poff 277982M    
Makai (Catalina 380)
Tony Ogden 255375B    
Mama Tried (Beneteau FC 10)
Andrew Noel 658880E USAAN32 Group 1  
Maria's Mark (Catalina 27 OB)
Dan Baker Nav/Tac    
Mark Liersch Skipper 823559X  
Harry Pagan Grinder    
Joshua Ross Co-Skipper    
Memories (Beneteau 361)
Wayne Thayer 361    
Mikayla (F33)
John Nicholson    
Monhegan (Hanse)
Rick Ortmann    
Moonlight Sail (Beneteau 49)
Marshall Steele 756280R    
Moovin (Olson 9/11)
Tom Cordell    
Music Maker (Catalina)
Charles Hazard    
No Surrender (J 120)
Rick Hanson 234199D    
Oasis (C&C 99)
David Copley   Group 1  
On the Edge (S2 6.9)
William Myer    
OrgaZmatron (Corsair F-31R)
Josh Colwell 777812P    
Orion (Hanse 371)
Jon Opert 733068V    
PATRIOT VII (J/109)
Steve Young / US Patriot Sailing 781731V USSY10 Group 1  
Phoenix (J 120)
Barrett Adams 817795N    
Polaris (Sydney 47)
Will Passano   Group 1  
Pursuit (Custom)
Norm Dawley 235104I USAND6 Group 1  
Renegade (S2 9.1)
Richard Geis    
Resolute (Tartan 3500)
David Adams 185802Q   Group 1  
REVOLUTION (CS 30)
Steven Baier-Anderso Watch Captain USASB206 Group 1  
Douglas Ellmore, Sr. Skipper 737457P USADE51 Group 1  
Rum Puppy (J 105)
Kevin Fitzgerald 770992T   Group 1  
Skoot (J 109)
Dan Lewis 661951F USADL93 Group 1  
Snuzuluz (Ranger 33)
Clarke McKinney    
Neal McKinney    
Brad Morris Main Trimmer    
Scott Patterson USASP67   Group 1  
Split Decision (C&C 99)
Jordan Tacchetti 801902T    
StoweAway (AR) (Sabre 426)
Steven Director Skipper 276199L USAD86 Group 1  
Macaire Grobe Floater    
Karl Grunewald Navigator 128999Q USAKG12 Group 1  
Leslie Hayes Floater    
Dave Lauser Helm 192688F USADL24 Group 1  
Jeff Moore Headsail Trimmer 661953N   Group 1  
Taerik (j30)
mardy millen    
Te-Keel-La (Catalina 310)
Ramon Williams    
Thirsty Camel (AR) (Morgan 383)
Matthew Dominguez    
tHriLL Ride (Reynolds)
Jim Parrott 661965O    
Touche (NS) (AR) (sloop/ Comet 111)
Robert Dickey 227295F   Group 1  
VENTUROUS (Baltic 42 C&C)
Dom D’Angella Strategist   Group 1  
Two Dog Navigator    
Alex Glass Rush Chairman    
Michael Grove Foil Trimmer    
Bob O Switch Flipper    
Jam O Chef    
White Horse (NS) (Little Harbor)
Tony Kupersmith   Group 1  
Widow Maker (C&C 44)
Russ Matijevich 742550Y USARM189 Group 1  
Winsome Ride (Bavaria Cruiser 46)
Mark Lister 806717N    
ZUUL (Aerodyne 38)
Benedict Capuco 148314R USABC5  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy