2023 NHYC Cabo Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Aimant de Fille (J/145)
Lynn Bowser Strategist 200841H   Group 3  
Tony DiarBakerli Watch Captain   Group 1  
Oliver Ernest Skipper   Group 1  
Steven Ernest Owner 335088D   Group 1  
Steven Pacelli Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Robinson   Group 1  
Arthur Vasenius Mid Mast   Group 1  
Argo (MOD 70)
Westy Barlow   Group 3  
Chad Corning   Group 3  
Charlie Ogletree Other   Group 3  
Alister Richardson   Group 3  
Brian Thompson Navigator   Group 3  
ARGO 4 (J/125)
John Vincent / Kenny Kieding   Group 3  
Artemis (Botin 65 )
Carlos Badell Boat Captain 252096x   Group 3  
Hogan Beatie Pit Assist   Group 3  
Jay Crum Main Trimmer   Group 3  
Joe Crum Other   Group 3  
Sonny Lopez Pit   Group 1  
Raymond Paul 61305   Group 1  
Jeff Wayne Spinnaker trimmer   Group 1  
Seadon Wijsen Tactician   Group 3  
BadPak (Botin 56)
Tom Holthus 291956A   Group 1  
Bribon (TP52)
Mark Surber    
Chim Chim (Gunboat 62)
John Gallagher 354102I   Group 1  
City Lights (Santa Cruz 52)
Aaron Wangenheim 193345T   Group 1  
Fast Exit II (Ker 51)
John Raymont Skipper 270977B   Group 1  
Favonius (Dehler 46)
Greg Dorn 666986P   Group 1  
GoodEnergy (R/P 63)
George Hershman / Mark Comings 227919A   Group 1  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
David H. Clark 111289S    
Groundhog Day (Rogers 46)
Rich Festa 656127V USARF84 Group 1  
Ho’okolohe (Farr 57)
Cecil & Alyson Rossi    
Mirage (Santa Cruz 70)
Marchetta Furey 666618C    
Nereid (J/125)
Standish Fleming 745141R   Group 1  
Peligroso (Dencho/Kernan 68)
Doug Baker    
Pied Piper (Santa Cruz 70)
Jack Jennings 344296e    
Pyewacket (Andrews 68)
Roy Disney 161286U    
Rio 100 (Bakewell White 100)
Manouch Moshayedi 254357X   Group 1  
Saga (TP52)
John Brynjolfsson Owner 799759U   Group 1  
Daniel Capperucci Mast   Group 1  
Holly Davis Main Trimmer   Group 1  
Mike Herlihy    
Bryson Hough Bow    
Chad Hough Watch Captain   Group 3  
Steven Rossi Navigator   Group 1  
Ivan Skobtsov Navigator   Group 1  
Snowflake (MOD70)
Gavin Brady Tactician NZLGB1 Group 3  
Mat Bryant Foil Trimmer   Group 3  
Christopher Cowan Bow   Group 3  
Stuart MacKinven    
Frank Slootman    
David Swete Headsail Trimmer   Group 3  
White Cloud (Cookson 12M / Farr 39)
Paul Grossman 786700W USAPG81 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy