2023 Islands Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Amazing Grace (Farr 57)
Jim Puckett 653559b    
Artemis (Botin 65 )
Carlos Badell Boat Captain 252096x   Group 3  
Delmar Badell Bow   Group 3  
Jay Crum Main Trimmer   Group 3  
Joseph Crum Other   Group 3  
Rodney Daniels    
Peter King Navigator   Group 3  
Sonny Lopez Pit   Group 1  
Raymond Paul 61305   Group 1  
Dennis Rowedder Headsail Trimmer   Group 1  
Jeff Wayne Spinnaker trimmer   Group 1  
Seadon Wijsen Tactician   Group 3  
BadPak (Botin 56)
Jon Gardner Headsail Trimmer USAJG10 Group 3  
Tom Holthus Skipper 291956A   Group 1  
Hartwell Jordan Main Trimmer   Group 3  
Ryan Mazzella Bow   Group 3  
Artie Means Navigator 144725q usam4 Group 3  
Bruce Nelson Watch Captain   Group 3  
Ty Reed Headsail Trimmer   Group 3  
Matt Smith Boat Captain   Group 3  
Jacob Sorosky Bow   Group 3  
Black Marlin (1D35)
Herwig Baumgartner 767271R   Group 1  
B'Quest (Tripp 40)
Alison Eier Spinnaker trimmer   Group 1  
Keith Ericson Skipper 193653W USAKE24 Group 1  
Kevin Hunsigner Medic/Doctor   Group 1  
Corey Kemp Switch Flipper   Group 1  
Christopher Smith   Group 1  
James Sullivan Pit   Group 1  
Trevor van Leeuwen Bow 821874Q CANTV6 Group 1  
Kyle Weaver 199368M   Group 1  
Bribon (TP52)
Ben Amen    
george baird Grinder   Group 1  
scott harris Helm   Group 1  
Tim Harris Foil Trimmer   Group 1  
Jack Kingston Floater   Group 1  
justin Mendham Floater   Group 1  
Nicholas Ratinaud Mast   Group 1  
Neil Rietdyk Stunt Owner   Group 1  
John Rudderham Staysail trimmer 251974Y GBRJR90 Group 1  
Ian Trotter In the way 295587L USAIT1  
Chim Chim (Gunboat 62)
John Gallagher 354102I   Group 1  
City Lights (Santa Cruz 52)
Dave Binder Helm   Group 1  
CAITLIN GUTEKUNST CERRA Bow 784978D USACG135 Group 1  
Nathan de Vries Headsail Trimmer 797623T AUSND17 Group 1  
Brendan Huffman Floater 237210L   Group 3  
David Ross Floater   Group 1  
Tom Sinnickson Other 753730P   Group 1  
Aaron Wangenheim 193345T   Group 1  
Creative (J/111)
Sean Adams Main Trimmer   Group 1  
William Beck Watch Captain ISAWB62 Group 1  
Ryan McConville Lion Tamer 763652Q   Group 1  
Alan Sanford Spinnaker trimmer   Group 1  
Ed Sanford 318733Z   Group 1  
Andrew Sapien Navigator USAAS136 Group 1  
JR Young Rush Chairman 757257T USARY11 Group 1  
Fast Exit II (Ker 51)
Alan Andrews Watch Captain 143972X USAAA12  
Garrett Brown Headsail Trimmer   Group 3  
Pike Harris Headsail Trimmer   Group 3  
Erik Kristiansen Headsail Trimmer   Group 1  
Patrick Leber Leeward Runner   Group 1  
Stephen Mader Pit 764986T   Group 1  
RANDALL MORENO Pit   Group 3  
Collin Mulry Mid Bow USACM257 Group 3  
John Raymont Skipper 270977B   Group 1  
Brad Wheeler Navigator   Group 1  
Tyler Wolk Bow Usatw34 Group 3  
Good Call (SWAN 60)
Tom Barker   Group 1  
Alex Camet   Group 3  
Chris Doolittle Other   Group 3  
Cameron (Max) Hutcheson Leeward Helm USACH121 Group 1  
Paige Johnston Autopilot 306093Z   Group 1  
Tom Parry   Group 1  
Erik Rogers Pit 107579E   Group 3  
Romeo Villarreal Mast   Group 1  
Grand Illusion (Santa Cruz 70)
David H. Clark 111289S    
Imagine Too (Catalina 445)
Roger Davis Strategist    
Christine Dunn Floater   Group 1  
Justin Goshorn Engineer   Group 1  
Larry Goshorn Skipper 828191R    
Scott Tozer Floater    
Aaron Wilker In the way 818157E   Group 1  
'io (Antrim 27 C)
Jim Antrim Navigator 131229I   Group 3  
Hill Blackett 137402L   Group 1  
Gilles Combrisson Mid Bow   Group 3  
Javelin (J125)
Daniel Murphy 769704P    
Journeyman (Cal 40)
Derek Gaertner   Group 1  
Juno (Express 37)
Bill Jenkins Rush Chairman   Group 1  
George Karris Bow   Group 1  
Dan Merino 391553V   Group 1  
Jeff Westbrook Navigator   Group 1  
Lil Waggy (IOR 50)
Marc Davis    
Malilia (Hylas 63)
Nicholas Green 823343Q   Group 1  
Merlin (Bill Lee 68 Custom)
John Busch 273231M USAJB32 Group 1  
Douglas Grant 151106C   Group 1  
Keahi Ho Grinder 217210J USAKH107 Group 1  
Nalu Ho Mid Mast 705077q   Group 1  
Keith Ives    
Miro Kaffka Other 670729T USAMK165 Group 1  
Jeff Linton 19666 USAJL47 Group 1  
Brian Malone   Group 3  
Brian Malone Tactician   Group 3  
Kyle Vanderspek Mid Bow   Group 1  
Christopher Watts Main Trimmer USACW2 Group 1  
Martin Wilson    
Minotaur (Santa Cruz 37)
Andrew Constantine Co-Skipper   Group 1  
Gary Mitchell Floater 262789g    
Johannes Neuendorf Medic/Doctor 363176Z   Group 1  
George Roland 387265H    
Nereid (J/125)
Standish Fleming 745141R   Group 1  
Night’s Watch (J/130)
Dean Stanec 698537Z   Group 1  
Obsidian (J/111)
John Staff 2259237Y USAJS272 Group 1  
Peligroso (Dencho/Kernan 68)
Doug Baker    
Picosa (J/111)
Doug Jorgensen    
Saga (TP52)
Austin Adams Mid Bow   Group 1  
John Brynjolfsson Helm 799759U   Group 1  
Daniel Capperucci    
John Coffman    
Holly Davis Main Trimmer   Group 1  
Sam Hansen Pit   Group 1  
Mike Herlihy    
Chad Hough Watch Captain   Group 3  
Greenfield Nguyen Mid Bow   Group 1  
Ivan Skobtsov Navigator   Group 1  
Ted Winer Bow USATW28 Group 1  
Spin Doctor (Andrews 40)
Paul Farrell 698644P USAPF62 Group 1  
Triumph (Santa Cruz 52)
Brendan Busch Navigator   Group 3  
Zack Hanna Bow USAZH6 Group 1  
Davis Hanscom Headsail Trimmer 378574M   Group 1  
Justin Law Switch Flipper   Group 1  
James Malm Headsail Trimmer 262117K   Group 1  
Daniel Pegg    
Michael Sabourin Floater 687384U    
Steve Selllinger 751546V USASS280 Group 1  
Vitesse (RP 52)
Thomas Furlong 169950F USAFT9  
Volpe (Dencho/Kernan )
Les Linkogle    
Westerly (Santa Cruz 52 )
Dave Moore 279083l    
White Cloud (Cookson 12M / Farr 39)
James Gilmore    
Paul Grossman Skipper 786700W USAPG81 Group 1  
Benjamin Krohn-Hansen Main Trimmer    
Brian Vanderzanden Watch Captain   Group 1  
Zephyr (Beneteau Oceanis 55.1)
Thomas Thompson Captain   Group 1  
Zoom (J/111)
Alexandra Fisher Other 820293S   Group 1  
Brian Ganz Owner 819176N   Group 1  
Jeff Johnson Engineer   Group 1  
Andy Moulds Co-Skipper   Group 1  
Jack Salerno Floater   Group 1  
Max Trojanowski Bow   Group 1  
Zuzu (Jeanneau 490)
Greg Bail Helm   Group 1  
Yehuda Elmakias 803402p    
Nick Tschetter Bow   Group 1  
Chris Turcotte Bow   Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy