|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Aarrow (LO300) (Archmbault 40RC) |
|
David Courtney |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Brent Hughes |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Act II (C&C 115) |
|
Trevor Bender |
|
|
|
|
|
|
Peter Herrmann |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Lindsay Horvath |
Offside trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Vaclav Jirku |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Afterburn (Soto 40) |
|
Hugh Beaton |
Tactician |
|
|
Group 3 |
|
|
Mark Bowman |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jairo Castellanos |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
Tim Denney |
Bow |
|
|
|
|
|
Heather Flemming |
Main Trimmer |
|
CANHF2 |
Group 1 |
|
|
Darren Gornall |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Craig Pirie |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Chris Viscount |
Floater |
|
|
|
|
|
Anelare (S2 10.3) |
|
Stephen Brown |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Elida Huignard |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Christopher Lockhart |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Jesse McMullen-Crummey |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Areion (LO300) (Quest 33) |
|
Brian Mitchell |
|
|
|
|
|
|
Arriba (Benneteau 1St 40 SD) |
|
Kenneth Martin |
|
|
|
|
|
|
Blew By U (Islander 36) |
|
Dave Maher |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Cathy McLeod |
Lion Tamer |
|
|
Group 1 |
|
|
Fraser Smith |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Break Free (Beneteau First 305) |
|
Robert Clark |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Stephen Edwards |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Lewis |
|
|
|
|
|
|
Brooks Robitaille |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Alexandre Tchikalov |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Ellementary (L 30) |
|
Chris Bryce |
Alternate |
|
|
Group 1 |
|
|
Victor Granic |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Diane Reid |
|
|
|
|
|
|
Elusive (Cal33-2) |
|
Geoffrey Fairbank |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
Neil Hetherington |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Ronald Marchman |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Mari Stewart |
Skipper |
160 |
|
Group 1 |
|
|
Emerald II (Hunter Legend 40-1) |
|
Doug Copeland |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
JJ Jackson |
Strategist |
|
|
|
|
|
Andrey Kopylenko |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Murad “IT SeRVer” Saadi |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Willis |
Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Esprit de corps I (Castro 39) |
|
Romain Bereau |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Daniel Boilard |
Skipper |
|
CANDB54 |
Group 1 |
|
|
Andrée-Anne Chevalier |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Tom Gayford |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
George Jackson |
Staysail trimmer |
|
|
Group 3 |
|
|
Olivier Lacombe |
Primary Speed Guy |
|
|
Group 1 |
|
|
Francois Sylvestre |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
eXoteric (X-Yachts X-95) |
|
Michael Greenman |
Mast |
|
|
|
|
|
Nick Lekic |
Skipper |
|
|
|
|
|
Peter Rutman |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Flying Cloud (Evelyn 32-2) |
|
Charles Bowne |
Owner |
144389C |
|
Group 1 |
|
|
Emmett Dickheiser |
Watch Captain |
|
|
Group 3 |
|
|
Giampaolo Gallo |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
Henry Gerken |
Watch Captain |
|
|
|
|
|
Anthony Rotoli |
Spinnaker trimmer |
760026u |
|
|
|
|
Freestyle (J 120) |
|
Deirdre Hogan |
Pro Bowler |
|
|
|
|
|
Alex Leslie |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Ed Machin |
|
|
|
|
|
|
Ann Martin |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Jim Oldershaw |
Skipper |
|
|
|
|
|
Glen Sinclair |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
getting cyrious (Dufour 36 Classic) |
|
Julian Aziz |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Cyr |
Owner |
|
|
|
|
|
Patrick Cyr |
Chef |
|
|
|
|
|
Chris Dorrington |
Nav/Tac |
|
|
Group 1 |
|
|
Charles Stacey |
In the way |
|
|
|
|
|
Hank Verhoeven |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Gratitude (MG38) |
|
Moksh Jani |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Dheeraj Joshi |
Skipper |
|
|
|
|
|
Hammertime II (Beneteau First 36.7) |
|
Eric Brown |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
xavier bruneau |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Pasquale Leone |
Skipper |
|
|
|
|
|
Chris Maslowski |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Giles Osborne |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Lynn Pashleigh |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
High Tea (J/112E) |
|
Ray Ruthenberg |
Bow |
|
CANRR23 |
Group 1 |
|
|
Ard Van Leeuwen |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Hip Hip (C&C 35-3) |
|
David Alexander |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
James Desjardins |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Ken Hutton |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Thomas Lynam |
|
|
|
|
|
|
Christopher Treschak |
Bow |
|
|
|
|
|
In The Moment (Catalina 320) |
|
Freddy Enriquez |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
James Roser |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Randy Singer |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Steve Singer |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
It's A Conspiracy (S2 9.1) |
|
ben gravelle |
Chef |
|
|
Group 1 |
|
|
Adrian Hanley |
|
|
GBRAH137 |
Group 1 |
|
|
Oliver Hanley |
Engineer |
|
canoh01 |
Group 1 |
|
|
Andrew Macrae |
Tactician |
|
|
Group 3 |
|
|
J Hawk (J 92) |
|
Caitlyn Augustyn |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Lauren Crossett |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Sean Curry |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Morley Flynn |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Taylor Hartford |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Skylar Mungar |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Jeannie (LO300) (J 35) |
|
Geoffrey Roulet |
Skipper |
|
CANRR16 |
Group 1 |
|
|
KAMIKAZE (TRIPP 37) |
|
Scott Docherty |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Will French |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mac Janus |
Mast |
|
|
|
|
|
MATT KASPRZYCKI |
Skipper |
|
CANMK16 |
Group 1 |
|
|
Bryan Nyland |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Willem Piper |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Sam Thompson |
Tactician |
|
GBRST44 |
Group 1 |
|
|
Liberte (Sabre 386 TM) |
|
Bruno Herlin |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Fred Stanley |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Lion's Den (C&C 35 MKIII) |
|
Cameron Hastings |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Daniel Hastings |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Noah Hastings |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Brian Wodehouse |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
LIVE WIRE (J 109) |
|
Andy Davies |
Skipper |
|
|
|
|
|
Tom Lanz |
Lion Tamer |
|
|
|
|
|
More Practice (Beneteau First 27.7) |
|
Scott Nichols |
|
66246X |
|
|
|
|
Neptune's Car (Beneteau First 36.7) |
|
Brian Rutter |
Skipper |
|
CANBR14 |
Group 1 |
|
|
Martin Rutter |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Prime Time II (Catalina 30TM) |
|
Terence Kuehn |
Skipper |
|
|
|
|
|
Mark Lewis |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Lyle Scott |
|
|
|
|
|
|
Colin Wu |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Quila (Beneteau 361) |
|
Colin Flock |
Skipper |
|
|
|
|
|
Doug Sitter |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
Quintessence (C36 MKII) |
|
John Heaton |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Bruno Melo |
Skipper |
792610G |
|
|
|
|
Pedro Melo |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Radzeer (CS 33) |
|
Ken Evans |
Skipper |
|
|
|
|
|
Michael Hatton |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Fernando Portella de Luna Marques |
Mid Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Restless (C&C 35 Mark 3) |
|
Chris Conway |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Doug Farrand |
Alternate |
|
|
Group 1 |
|
|
Shirley Hewko |
Lion Tamer |
|
|
Group 1 |
|
|
Peter Rowe |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Revival (LO300) (Abbott 33) |
|
James Roscoe |
Alternate |
|
|
|
|
|
Rum Kist (Beneteau First 10R) |
|
Eric Cayouette |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mykhaylo Mayevskyy |
Headsail Trimmer |
|
CANMM79 |
Group 1 |
|
|
Max Mikhailov |
Skipper |
|
|
|
|
|
Yuriy Mikhailov |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Sabotage (Farr 30) |
|
Logan Bickerton |
Bow |
|
CANLB25 |
Group 1 |
|
|
Doug Folsetter |
Autopilot |
|
|
Group 3 |
|
|
Rachel Green |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Richard Leadbetter |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
Kevin McAuley |
Switch Flipper |
|
CANKM8 |
Group 1 |
|
|
Daniel Sheedy |
In the way |
|
|
Group 3 |
|
|
Sansei (Tartan 4100) |
|
Paul Horne |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Jeffrey Imai |
Skipper |
|
CANJI2 |
Group 1 |
|
|
Mark MacRae |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Eriks Rugelis |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Sassafras (Swan) |
|
Mark Backman |
Stunt Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Bart Bies |
Bow |
|
|
|
|
|
Jennifer Bird |
Runners |
|
|
|
|
|
Andrew Brewer |
Nav/Tac |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Cullen |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Ashley Curran |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
Kris Davis |
|
|
|
Group 1 |
|
|
Philip Playfair |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Kevin Williams |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Sassy (LO300) (Pogo 10.5) |
|
Colin Brown |
|
|
|
|
|
|
Sea Gull (Crealock 34) |
|
Lawrence Moore |
Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Miles Robbins |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Sea Ya (Farr 39 ML) |
|
Mark Afheldt |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Bart Colenbrander |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Tyler Dice |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
Ian Howes |
Lion Tamer |
|
CANIH6 |
Group 1 |
|
|
Phil Jager |
Leeward Runner |
|
|
Group 1 |
|
|
JAMES MATTHEWS |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Bulent Pakdil |
Runners |
|
|
Group 1 |
|
|
Second Wind (Hunter 35.5) |
|
David Keller |
Owner |
|
|
|
|
|
Matthew Rankin |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Setanta (Hanse 400) |
|
john danahy |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Joe Doris |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Sandwell |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Sidewinder (SR 33) |
|
Kelly Slater-Wismer |
Tactician |
|
CANKS15 |
Group 1 |
|
|
Sean Wismer |
Skipper |
|
CANSW17 |
Group 1 |
|
|
Split Second (C&C 34) |
|
Jack Coney |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
John Greenham |
Boat Captain |
|
|
|
|
|
Justin Heeley |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Alan Jones |
Tactician |
|
|
|
|
|
vaughn passmore |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Tony Tsakanikas |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
TARDIS (Humboldt Bay 30) |
|
Mark Jasper |
Owner |
|
|
|
|
|
Amdrew Leslie |
Autopilot |
|
|
Group 3 |
|
|
Jamie MacCorkindale |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
|
|
|
Kevin Sullivan |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Tatiana (New York 40) |
|
Alan Clough |
|
|
|
|
|
|
RALPH GLASS |
Foil Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Kristen Hanson |
|
|
|
|
|
|
Mike Paoli |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Paoli |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Tom Udale Clough |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Gary Williamson |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
Thunder (X372 Sport) |
|
Nigel Banks |
Switch Flipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Paul Rogers |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Corey Sawchuk |
In the way |
|
|
|
|
|
Mark Searle |
Lion Tamer |
|
|
Group 1 |
|
|
Trippy (Farrier F-25C Trimaran) |
|
Rob Cajolet |
Skipper |
|
|
|
|
|
Dan Condie |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Brett Matthews |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
True Blue (J105) |
|
Roland Mattern |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
David Ogryzlo |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Levi Ogryzlo |
Primary Speed Guy |
|
|
Group 1 |
|
|
Shane Paleshi |
Nav/Tac |
|
|
Group 1 |
|
|
Tom Sloat |
Lion Tamer |
|
|
Group 1 |
|
|
True North (Hunter 27X) |
|
Jorin Gibson |
Medic/Doctor |
|
|
|
|
|
Simon Mielniczuk |
Skipper |
|
|
|
|
|
U Should Tri (Corsair 970) |
|
Agustin Ferrario |
Chef |
|
|
Group 3 |
|
|
Greg Johnson |
|
|
|
|
|
|
Martin Robitaille |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Upstart (LO300) (Sunfast 3200) |
|
John Andersen |
Pitman |
282674A |
|
Group 1 |
|
|
Bert Barrett |
Skipper |
675014Q |
|
|
|
|
Viper (Morgan North American 40) |
|
Bogdan Burlacu |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Mihai Dumitrov |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
daniel gheorghiu |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Adrian Grigorof |
|
|
|
|
|
|
Sorin Grigorof |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
Graham Hicks |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
LIVIU MOROSAN |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
Marius Saiciuc |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
George Stefan |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
water colours (C&C 34) |
|
Guilherme Mansur |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
William Nickel |
Skipper |
|
|
|
|
|
Matt Swift |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Thomas Tyson |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
Waterline (Beneteau 393) |
|
Nicholas Cronin |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Rob Mcgroarty |
Tactician |
|
|
|
|
|
Ben Naster |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
Jay Naster |
Owner |
|
|
|
|
|
Worthy Pearl (LO300) (C&C 37) |
|
Mac McKenzie |
Skipper |
|
|
|
|
|