|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Waiver Signed |
Aarrow (Archmbault 40RC) |
|
David Courtney |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Act II (C&C 115) |
|
Trevor Bender |
|
|
|
|
|
|
|
Cameron Evanoff |
Co-Skipper |
|
CANCE2 |
Group 1 |
|
|
|
Ariadna (Beneteau First 36.7) |
|
Sergiy Grabar |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Vladimir Melnikov |
|
|
|
|
|
|
|
Arriba (Beneteau First 36.7) |
|
Don French |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Will French |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Arriba (Benneteau 1St 40 SD) |
|
Kenneth Martin |
|
|
|
|
|
|
|
Wendy Rogers |
Co-Skipper |
|
208147 |
Group 1 |
|
|
|
Atacama (C&C 33 mkii) |
|
Michael Crombie |
|
|
|
|
|
|
|
Blue Magic (C&C 29-2) |
|
Vaughn Passmore |
|
|
|
|
|
|
|
Brooks Robitaille |
|
|
|
|
|
|
|
Boom (Olson 30 IB) |
|
Gary Edwards |
|
|
|
|
|
|
|
Rajesh Krishnaswami |
Nav/Tac |
|
|
|
|
|
|
Scott Lyons |
|
|
|
|
|
|
|
Break Free (Beneteau First 305) |
|
Paul Lewis |
|
|
|
|
|
|
|
Calm Waters (Dufour 36 Classic) |
|
Andrew McAllister |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
|
|
|
|
Merilee Wright |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Cloud Dancer (C&C 32 SK) |
|
cor stapper |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
andrea toth |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Completely Wound Up (Laser 28) |
|
Arron MacFarlane |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Don's Quest (Hunter 34 DK) |
|
Christian Heim |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Zachary Reid |
Co-Skipper |
|
CANZR3 |
|
|
|
|
eXoteric (X-Yachts X-95) |
|
Miomir Koledin |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Nick Lekic |
|
|
|
|
|
|
|
First Pilot (Beneteau 36.7) |
|
Eric Brown |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Giles Osborne |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Flying Monkeys (FS-DH) (C&C 99) |
|
Stuart Demeter |
|
|
|
|
|
|
|
For Pete's Sake (Catalina C310) |
|
Tad Hill |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Peter Sandford |
Owner |
|
CANPS13 |
Group 1 |
|
|
|
Freestyle (J 120) |
|
Deirdre Hogan |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Jim Oldershaw |
|
|
|
|
|
|
|
Gratitude (MG38) |
|
Dheeraj Joshi |
|
|
|
|
|
|
|
High Tea (J/112E) |
|
Ard Van Leeuwen |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Hip Hip (C&C 35-3) |
|
Thomas Lynam |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Wendy NorthCaught |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ileana (Hanse 508) |
|
John Hagen |
|
|
|
|
|
|
|
Jersey Girl (Olson 911S) |
|
Emily Searle |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mark Searle |
|
|
|
|
|
|
|
Justified (Peterson 34) |
|
Darko Strajin |
|
|
|
|
|
|
|
Katbird (Dufour 34 Performance) |
|
Gord Timmis |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kathleen Timmis |
|
|
|
|
|
|
|
Knot Faster (Aloha) |
|
Lisa Gillen |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jennifer Overbury |
Floater |
|
|
|
|
|
|
Lindy Hop (Hanse 370) |
|
Ian Ainsworth |
|
|
|
|
|
|
|
jim smith |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Lion's Den (C&C 35 MKIII) |
|
Damiel Hastings |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Noah Hastings |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
LIVE WIRE (J 109) |
|
Andy Davies |
|
|
|
|
|
|
|
Tom Lanz |
|
|
|
|
|
|
|
Lyra (Beneteau First 27) |
|
Hugh Beaton |
|
|
|
Group 3 |
|
|
|
Anna Sagulenko |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Maroca II (CS36 Merlin) |
|
Andrew Heim |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Barbara Heim |
Tactician |
|
|
|
|
|
|
Megawatt (GOMAN EXPRESS 30) |
|
Chris Bryce |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Marco Walraven |
|
|
|
|
|
|
|
Mister Ed (IMX 38) |
|
Adam Clarke |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ian McAllister |
|
|
|
|
|
|
|
North Walls (Beneteau First 36.7) |
|
Ronald Hanson |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Keltie white |
Lion Tamer |
|
|
|
|
|
|
One (Benteau Figaro 1) |
|
Stuart Rice |
|
usa419 |
|
|
|
|
|
Pacemaker (CS 30) |
|
ROBERT THOMAS |
|
|
|
|
|
|
|
ROBERT THOMAS |
|
|
|
|
|
|
|
Doug Wade |
|
|
|
|
|
|
|
PERSPECTIVE (J-100) |
|
Robert DeWitte |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Plum Danish 2 (CS 30) |
|
Ray Prokop |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
tammy prokop |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Prime Time II (Catalina 30TM) |
|
Terence Kuehn |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Erwin Stanko |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Puffin (C&C 30) |
|
Pawel Cimek |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Livianna Tossutti |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Restless (C&C 35 Mark 3) |
|
Peter Rowe |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rum Kist (Beneteau First 10R) |
|
Mykhaylo Mayevskyy |
|
|
CANMM79 |
Group 1 |
|
|
|
Max Mikhailov |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Sabotage (Farr 30) |
|
Doug Folsetter |
|
|
|
|
|
|
|
Richard Leadbetter |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sea Fever V (Catalina 445) |
|
John D Freeman |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Selkies (J/99) |
|
Evan Dinsmore |
|
|
|
|
|
|
|
Evan Dinsmore |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Sean Dinsmore |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Craig Thompson |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Setanta (Hanse 400) |
|
john danahy |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Joe Doris |
|
|
|
|
|
|
|
Sidewinder (SR 33) |
|
Kelly Slater |
Co-Skipper |
|
CANKS15 |
Group 1 |
|
|
|
Sean Wismer |
Skipper |
|
CANSW17 |
Group 1 |
|
|
|
Split Second (C&C 34) |
|
Jack Coney |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
John Greenham |
|
|
|
|
|
|
|
Tony Tsakanikas |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Still Knot Working (C&C 27 MkV) |
|
Taylor Knoll |
Engineer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sean Wylie |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Switch (J 92) |
|
Andrew Sharp |
|
208869J |
|
|
|
|
|
TARDIS (Humboldt Bay 30) |
|
Jamie Jamie |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
|
|
|
|
Mark Jasper |
|
|
|
|
|
|
|
Tenacious (Beneteau First 36.7) |
|
Rob Bartholomew |
|
|
|
|
|
|
|
Matthew Watson |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
THAT'S IT (Mirage 27-2) |
|
Dusan Davidovic |
|
|
|
|
|
|
|
Thunder (PHRF-FS-DH-C) (X 372) |
|
Corey Sawchuk |
|
|
|
|
|
|
|
Thunder (PHRF-FS-SH (Solo)-A) (X372 Sport) |
|
Corey Sawchuk |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tonnant DB (Wauquiez Centurion 40S) |
|
Paul Blumenstock |
|
|
|
|
|
|
|
Tru Blu (NFS-SH) (Hunter 39) |
|
Derrick Finn |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Nick Lawley |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
True Blue (J105) |
|
Roland Mattern |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
David Ogryzlo |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
True North (Hunter 27X) |
|
Jorin Gibson |
Medic/Doctor |
|
|
|
|
|
|
Simon Mielniczuk |
|
|
|
|
|
|
|
Upstart (FS-DH) (Sunfast 3200) |
|
Susan Barrett |
|
675014Q |
|
|
|
|
|
Vague Location (Dufour 36 Classic) |
|
Jim French |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Peter Lee |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Yves Lemoine |
Tactician |
|
|
|
|
|
|
Wee Beastie III (J 33) |
|
Jim MacIntyre |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sean Matthews |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Wild Thing Tamed (C&C 33 Mk II) |
|
Alison Thompson |
|
|
CANET5 |
Group 1 |
|
|
|
Wolfpack (Bavaria Match 38) |
|
Brian Wright |
|
|
|
|
|
|
|
Worthy Pearl (C&C 37) |
|
Mac McKenzie |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Zipper (J 24) |
|
Levi Ogryzlo |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|