2024 Bacardi Cup Invitational Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
(Snipe)
LUCIA DELIA    
PEPE DELIA   Group 1  
(Snipe)
Ernesto Sanchez 31144    
(Star)
Diego Peisajovich   Group 1  
Javier Siro    
#3 (Star)
Piet Eckert SUIPE7 Group 1  
$40 Bucks (Star)
Austin Sperry    
24/7 (VX One)
Barret Rhoads    
30759 (Snipe)
Andy Andrija Colak    
Anja Zambelli    
8008 (Snipe)
Luke Ingalls    
8077 (Star)
Ken Woods 215450P   Group 1  
8302 (Star)
Roberto Ayala   Group 1  
8448 (Star)
John MacCausland 165900N    
8479 (Star)
Ricardo Vadia    
8528 (Star)
Johann Spitzauer    
8535 (Star)
Tom Lofstedt   Group 1  
8548 (Star)
Jim Buckingham   Group 1  
8570 (Star)
Doug Smith In the way 250087S   Group 1  
8580 (star)
Eric Doyle   Group 3  
8588 (Star)
Steve Gould 157913V   Group 1  
Aegis (Star)
Josh Powell    
African Queen (Star)
Jørgen Schönherr DENJS4 Group 1  
Agent 99 (J 70)
Yumio Dornberg 198343B USAYD2 Group 1  
Simon Smith USASS322 Group 1  
Seth Stuart Leeward Runner 103704F USASS196 Group 1  
Doug Weitz 121280K USADW52 Group 1  
Airplane! (J 70)
John Evans   Group 1  
Zeke Horowitz Tactician   Group 3  
Zachary Mason    
Abie McLaughlin    
Ajax IV (Star)
Bogdan Mirochnik    
Igor Vavilov    
All Fruits Ripe (Viper 640)
Marina Maffessanti   Group 1  
Will Parkolab   Group 1  
Michael Weber   Group 1  
Aninha (Star)
Admar Gonzaga Neto BRAAG22  
Another bad idea (VX One)
Kaitlyn Liebel    
Mark Liebel    
Jordan Wiggins    
Antix (J 70)
Anthony O Leary   Group 1  
Arethusa (VX One)
Philip Lotz 149256c   Group 1  
Back from the Dead (Star)
John Dane III    
baraka blue (Star)
Larry Whipple    
Bazinga! (J 70)
Kristen (Bow Laugher) Berry Other 293716u USAKB4 Group 3  
Daniel Goldberg   Group 1  
Tomas Hornos Headsail Trimmer 257102M USATH48 Group 3  
Mark Mendelblatt Tactician    
Bellalì (Star)
Diego Negri ITADN1 Group 3  
Big Dipper (Star)
Bradley Sheppard    
BingoX (Star)
Robert Teitge 272784C USART27 Group 1  
Black Belt (Snipe)
Luiz Felipe Caneppa   Group 1  
Marco Flávio Fonseca    
Blofish (Viper 640)
Brian DeBrincat    
Kyle Potts    
Dailey Tipton 256500M   Group 1  
Blue 2 (VX One)
Bob Maccini 699911Z    
Blue Lobster (VX One)
Curtis Adam Lion Tamer   Group 1  
Ian Maccini 699912X USAIM15 Group 1  
bombarda (Melges 24)
Andrea Pozzi   Group 1  
Bomber (Star)
Tom Hickey   Group 1  
Bow Down (VX One)
Ben France    
Brutus III (J 70)
charles thompson GBRCT45 Group 1  
Carmencita (Star)
Gabriel Aguilera Venga2 Group 3  
Carolina (Star)
Scott Mason 149449F USASM70 Group 1  
Catalina Wine Mixer (Star)
Will Stout    
Catapult (J 70)
Bill Hardesty Main Trimmer   Group 3  
Joel Ronning    
Morgan Trubovich Bow    
Patrick Wilson    
Caterpillar (Viper 640)
Ryan Dempsey Tactician   Group 1  
Peter Ill 236694H   Group 1  
Robert Perera    
CB2 (Star)
Fabio Prada   Group 1  
Chingon (VX One)
Victor Bloede 682743S    
Jeff Jones    
Colombian Princess (VX One)
Tim Pitts 672417R isvtp1 Group 1  
Convergence (J 70)
Caroline Borgeois    
Megan Gimple    
Zach Hernandez    
Aisling Sullivan    
Ava Wilson    
Counterproductive (VX One)
Christopher Alexander 241081N   Group 1  
Crazy Train (Melges 24)
Nicolas Barta Usanb54 Group 1  
Brigette Croke Stunt Owner 373776G USABC86 Group 1  
Patrick Croke In the way 301816K USAPC144 Group 1  
Charles Ted Helme Spinnaker trimmer 770024U USACH246 Group 1  
Megan Roach Lion Tamer USAMR174 Group 1  
Croatel two (Star)
Marin Misura CROMM06  
Dangerously Grateful (Star)
Bill Culberson   Group 1  
Danilu (Star)
Mateusz Kusznierewicz POLMK1 Group 3  
Danilu (Star)
Augie Diaz 113791V USAAD1 Group 1  
Dark (J70)
Taylor Canfield Tactician ISVTC2 Group 3  
Laura Grondin 700622P USALG43 Group 1  
Mark Ivey Bow   Group 3  
Ian Liberty    
Federico Michetti    
Dark Horse (Melges 24)
John Bowden Spinnaker trimmer   Group 3  
Charlie Hibben Bow   Group 1  
Cuyler Morris   Group 1  
Keiran Searle Tactician    
Mikaela Wulff Bow FINMW1 Group 1  
Diecidecimi (Star)
Giovanni Coppo   Group 1  
Dime (J 70)
Dalton Bergan 204944T USADB6 Group 1  
Ben Glass    
Jen Glass Tactician   Group 1  
Mike Karas    
Double the Fun (VX One)
Hayden Bennett   Group 1  
Dragonfly (Star)
Fabiano Vivacqua 773362Q BRAFV11 Group 1  
E+A2 (Viper 640)
Barb Moss Amthor    
Henry Amthor    
Bob Moss    
Eagle (Star)
Rick Brethorst   Group 1  
Echo (Snipe)
Roberto Guaragna    
Alejandra Harris    
Elvis (J 70)
Filip Engelbert SUIFE2 Group 1  
Jakob Gustafsson Headsail Trimmer SWEJG8 Group 1  
Jimmy Hellberg SWEJH4  
Marcus Höglander Tactician    
Euro Style (Star)
Alberto Ambrosini Captain    
Trygve (Trig) Liljestrand Helm 186572D   Group 1  
Evil Hiss (Viper 640)
Mary Ewenson Stunt Owner USAME2 Group 1  
Rob Gorman Tactician 103467R USARG74 Group 1  
Jane Moore Grinder   Group 1  
Jahn Tihansky Mid Mast 155706Q USAJT40 Group 3  
Far Side (VX One)
David Himmel Primary Speed Guy    
John Porter 181335M USAJP227 Group 1  
Feleena (Star)
Chas Beek    
Adam Bradley    
Flip Flops and Pearls (VX One)
Reggie Fairchild 218683G   Group 1  
Flying Jenny (Melges 24)
Sandra Askew    
Drew Barnes   Group 1  
Key Becker   Group 1  
Alex Gough    
Robert Greenhalgh Tactician GBRRG7 Group 3  
FOCUS (VXOne)
Alain Vranderick    
Fram (Star)
Gautschi Christoph SUICG2  
Future Star (Star)
Johannes Sablatnig    
Anna Saletu   Group 1  
Future Star (Star)
Pirmin Sablatnig Co-Skipper    
Roman Stelzl Helm AUTRS7 Group 1  
Gamecock (Melges 24)
Peter McClennen   Group 1  
GEM (Star)
Paul Cayard USAPC5 Group 3  
Glory Days (Viper 640)
Rachel Beardsley 149084E USAPB8 Group 1  
Thomas Loutrel Rush Chairman   Group 1  
Jay Rhame / Peter Beardsley / Rachel Beardsley 149084E USAPB8 Group 1  
Gnixe (Viper 640)
Todd Lochner    
chip steiner    
Bill Vickers/Steiner   Group 1  
Good to Go (J70)
Douglas Rastello   Group 1  
Grant Boat (Star)
Carter Cameron Chef 65830I    
Jack Kingston    
Greenwitch (J70)
Doug Hansen In the way USADH127 Group 1  
Bill Heston Cat 3 Cooler Jockey USABH2 Group 1  
Loomis Heston Helm USAWH96 Group 1  
Matt Whitfield Lion Tamer GBRMW91 Group 1  
Heartbreaker (J 70)
Robert Hughes 180509k   Group 1  
hedgehog (old NADS) (J 70)
Ryan Cox Strategist 276256B USARC68 Group 1  
Alec Cutler Helm 686189Z BERAC2 Group 1  
Charles Pucciariello Bow USACP23 Group 1  
Brad Rodi Tactician USABR15 Group 1  
Hestia (J 70)
WILLIAM COLOMBO Tactician USAWC84 Group 3  
Will Howard Bow   Group 1  
Steven Leuck Headsail Trimmer   Group 1  
James Murray Helm   Group 1  
Hooligan (J70)
Nick Mercier   Group 1  
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Trey Sheehan 338674J USAJS77  
Huzzah (Melges 24)
Myles Arton-Smith Tactician CANMA30 Group 1  
Greg Chamberlain CANGC28 Group 1  
Matt Lane Headsail Trimmer   Group 1  
Lisa Mercier CANLM21 CANLM21 Group 1  
Matt Mercier Bow Canmm56 Group 1  
Irrational Excuburence (Viper 640)
Patrick Robinson   Group 1  
Jedi Business (J/70)
Gyorgy Molnár    
Jelvis (J 70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1  
Henry Wetherell Spinnaker trimmer GBRHW23 Group 3  
Jack Wetherell Tactician GBRJW88 Group 3  
Martin Wrigley Main Trimmer GBRMW97 Group 3  
Junior (J 70)
Pete Doyle Bow 149507W USAPD13 Group 1  
Tim Finkle USATF49 Group 1  
Joey Mello   Group 3  
Kris Werner Tactician 144826S USAKW14 Group 3  
Karin (Star)
Axel Hampe    
Thomas Kohler    
Kingspoke (Melges 24)
Norman Berge Lion Tamer    
Nick Ford Primary Speed Guy    
Bora Gulari Cat 3 Cooler Jockey    
RJ Porter Switch Flipper    
Charlie Smythe Engineer    
Kona (Snipe)
Charlie Bess    
Charlotte Mack    
KTM (Star)
Guido Falciola   Group 1  
La Dolce Vita (Star)
Jon VanderMolen   Group 1  
Leporello (Star)
Daniel Wyss    
Lexie (VX One)
Norman Richter    
LIFT TICKET (J 70)
Charlie Footh Main Trimmer USACF118 Group 1  
Frederic Laffitte FRAFL75 Group 1  
Janet Laffitte USAJL239 Group 1  
Mathieu Laffitte USAML163 Group 1  
Likedeeler (Star)
Klaus Meyer    
M (Star)
Mike Hecky    
Magatron (J 70)
Margaret McKillen   Group 1  
Magnum (VX One)
Zach Champney    
Iain Jaeger 733213C USAIJ9 Group 1  
Manipulator (Star)
Matthew Rajacich   Group 1  
Manitou (J70)
Madison Fertile CANMF20  
Adam Koch CANAK15  
Rick Lalonde CANRL21  
Robert Lalonde CANRL12  
MAQ (Snipe)
Enrique Quintero    
Marina (Snipe)
Marina Cano    
Mello Bruno (Snipe)
PETER Commette   Group 1  
Bruno Mello    
Meow! (Viper 640)
Cole Constantineau 735511Y USACC253  
Merica² (VX One)
Eddie Adams    
Karl Kleinschrodt   Group 1  
Midlife Crisis (J 70)
Bruce Golison 143093T USABG32  
Steve Hunt Tactician   Group 3  
Jeff Reynolds Spinnaker trimmer USAJR149 Group 3  
Erik Shampain Boat Captain USAEE3 Group 3  
Mild Kingdom (VX One)
Tim Desmond 717939M   Group 1  
MINDSET (J70)
Ralph Vasconcellos Rosa BRARR28 Group 1  
Mo Grins (Viper 640)
Moise Solomon 127495F    
Monsoon (Melges 24)
Bruce Ayres    
Tomas Dietrich   Group 3  
Ted Hackney Spinnaker trimmer   Group 3  
Pearl Lattanzi    
Jeremy Wilmot Tactician AUSJW27 Group 3  
Moods of Belgium (Star)
Manu Hens BELMH3 Group 1  
Joost Houweling   Group 3  
moonraker (Star)
Tom Londrigan    
Morenita (J 70)
Vernon Robert CHIVR1 Group 1  
Mother (STAR)
George Szabo 224455T    
Mr. Pitiful (J 70)
Kevin Downey Skipper 1250524D usakd44 Group 1  
Muffin man (Star)
Zach Hansman 7264    
My way (Star)
Frank Berg DENFB02 Group 1  
n/a (Star)
Max Bergmann    
Henrik Huchel   Group 1  
NA (Snipe)
ernesto rodriguez    
NA (Snipe)
Gregory Virgin 254619U   Group 1  
NED 8263 (Star)
Erik Veldhuizen    
Nefeli (Melges24)
Peter-David Karrié    
NEKASailing (J70)
Neka Sailing    
Miguel Salinas Guerra    
Joseph Waits Spinnaker trimmer    
Bobby Waltz    
Nina (star)
Claudio Parboni    
Alessandro Sodano   Group 1  
Nine (J70)
Jeff Hayden    
Tim Healy    
Oivind Lorentzen   Group 1  
Allan Terhune    
OceanPact (J 70)
Haroldo Solberg   Group 1  
Old Folks Boogie (Snipe )
Alex Pline   Group 1  
Onda (Star)
Lars Grael    
Oshunmare (Viper 640)
Steve Chapman Skipper NGRSC1 Group 1  
Christophe Ledent Other CANCL23 Group 1  
Warren Walhaug Headsail Trimmer   Group 1  
OSKOS (Star)
Juan Pablo Pecossi USAEC30 Group 1  
PATAKIN (J70)
Luis Albert ESPLA18 Group 1  
Peer Pressure (Viper 640)
Darren Cooke 254993H    
Isabella Cooke    
Robert Harrison    
PETITE TERRIBLE-ADRIA FERRIES (J 70)
LORENZO BRESSANI    
GIULIO DESIDERATO    
MATTEO MASON    
CLAUDIA ROSSI Skipper ITACR44 Group 1  
JOHANNA SOMMARLUND    
Pickle Rick (Snipe)
Evan Hoffmann   Group 1  
Pied Piper / National Marine (Star)
Jack Jennings    
Poor Judgement (J 70)
Sean Carroll USASC183 Group 1  
Rawlins Lowndes Owner 835263V USASC162 Group 1  
Connor McCraw Mid Mast 836149Y   Group 1  
Porkchop (Viper 640)
Damien De Pas    
Alain Molimard Skipper    
Patrick Molimard Spinnaker trimmer   Group 1  
Prestige Worldwide (Viper 640)
Mike Deyett (C) USAMD199 Group 1  
Presto (Star)
Dwight Escalera 394885M USADE36  
Elizabeth Escalera Mast   Group 1  
Progress (J 70 )
Paul Green 803170Q USAPG84 Group 1  
Puffin (Star)
David Branch 273498H USADB122  
RealtyWonders.com (Snipe)
Rafael Jarauta    
Katrina Washburn    
Rebel (Melges 24)
Brad Cross Floater 186728B Canbc19 Group 1  
Scott Sorbie Leeward Runner USASS62 Group 1  
John Spierling 186728B Usajs335 Group 1  
Paige Van Hoorn    
Jason VanHoorn Cat 3 Cooler Jockey CANJV19 Group 1  
Relentless (J 70)
Scott Foxman 240603d usasf35 Group 1  
Research Grant (Snipe)
Trevor Long 655341V    
Reset (J 70)
Chris Barrett Main Trimmer USACB244 Group 1  
Peter Barrett 755997N USAPB116  
Andrew Bixby Bow 768074Q USAAB214 Group 1  
Nick Turney USANT5 Group 3  
RIFF (J 70)
Boris Luchterhand Helm 813583S USABL123 Group 1  
Rimette (J 70)
John Brim Helm 198990O   Group 1  
Scott Ewing Headsail Trimmer USASE46 Group 3  
Greiner Hobbs Tactician   Group 3  
Ed Lebens USAEL57  
Robot Flamingo (Viper 640)
Jimmy Praley 260426K   Group 1  
Rolling Thunder (Viper 640)
VIR MENON    
Rosebud (VX One)
John Morreale USAJM434 Group 1  
Running Wild (J 70)
Richard Werdiger 169277J   Group 1  
Sar Express (Star)
Fabian Mac Gowan   Group 1  
Savasana (J 70)
Brian Keane 198186K USABK22  
SDR (VX One)
Jack Jorgensen    
Seabiscuit (J70)
James Fales Foil Trimmer 375960E USAJF112 Group 1  
Jill fattibene Other USAJF180 Group 1  
Rod Favela In the way 651961w VENRF1 Group 1  
Carolyn Grant Zarrella Headsail Trimmer 224160N USACG174 Group 1  
Susan Wayne 283970B usasw151 Group 1  
second wife (Star)
Lars Ahlström    
Sentinel (Melges 24)
Geoff Fargo USAGF48 Group 1  
Shenanigans (viper 640)
Rob Brower Primary Speed Guy   Group 1  
Carolyn Corbet 400457P    
Becker Ewing Leeward Runner   Group 1  
Elizabeth Lonergan In the way   Group 1  
Shiva (star)
James Golden    
Sideshow (VX One)
Doug Clark    
Skip (Star)
Scott Barnard 180845R USASB69 Group 1  
Smile and Wave (Melges 24)
Neil Battrum Spinnaker trimmer cannb13 Group 1  
Rob Britts USARB88 Group 1  
Meaghan Hislop USAMH254 Group 1  
Gretchen Ortiz Bow PURGO1 Group 3  
Jaime Torres 3nrr86 USAJT128 Group 1  
Smoke on the Water (Star)
Hubert Rauch GERHR3  
Sneaky's (VX One)
PJ Keenan 226460U    
Snipe (Snipe)
Yoemil Broche    
Roberto Lizano    
Snipeovation (Snipe)
Charles Green 309161Y   Group 1  
Soggy Cat (Snipe)
Doug Broeker 146191Y    
Sparky (Viper 640)
Michael Puleo 240472O USAMP82 Group 1  
Strategery (Viper 640)
Cliff Farrah   Group 1  
Super Spreader (Star)
Hannah Beek Tactician   Group 1  
Robert Lippincott 296602t USARL75 Group 1  
Superior 1 (J 70)
Dick Kalow    
Superior 2 (J 70)
Bryce Kalow   Group 1  
Surge (J70)
Ryan McKillen   Group 1  
Surprise (Melges 24)
Dan Berezin CANDB37 Group 1  
Federico Donzino Tactician CANFD12 Group 1  
Alex Kapustin Spinnaker trimmer UKRAK35 Group 1  
Mykhaylo Mayevskyy Mast CANMM79 Group 1  
Tamara Moskaliuk Pit CANTM34 Group 1  
Swedish BLUE (Star)
Brian Hammersley Bow GBRBH1 Group 1  
Ante Razmilovic GBRAR18  
Takeoff (Melges 24)
Leland Hubble Spinnaker trimmer   Group 3  
Dylan Maney Bow 751914N   Group 1  
Scott Nixon   Group 3  
Andrew Picel 655140Y USAAP102 Group 1  
TBD (Snipe)
Liam Walz USALW54 Group 1  
Team RRH (Melges 24)
Jan Frederik Dyvi    
Team Z (Viper 640)
Marek Zaleski 669629Y USAMZ13 Group 1  
The 300 (Melges 24)
Steven Boho 330718M usasb116  
The Billion Oysters Project (VX One)
Paul Murphy & Will Vary 762933m   Group 1  
The Iron Lotus (Star)
Stephen Milne    
Peter O'Leary    
The Rock (snipe)
Andrew J Pimental    
ToShay (VXOne)
Thomas Allen    
Trial (J 70)
Telmo Basterra Main Trimmer ESPTB5 Group 1  
Aaron Drury   Group 1  
Ian Hunter Headsail Trimmer USAIH9 Group 1  
Brian Johansen Bow Canbj7 Group 1  
TRIPLE D’s (Melges 24)
Dwight LeBlanc    
Truckin' (J 70)
Alex Meleney 234596E USAAM217 Group 1  
Carl Segen Headsail Trimmer USACS104 Group 1  
Sonya Stevens Main Trimmer usass237 Group 1  
Michael Watts Bow USAMW139 Group 1  
Tudo Bem (VXOne)
Michelle Warner    
Turbo Turtle (VX One)
Jim Ward 198048D 42my63 Group 1  
TurboVX (VX One)
Peter Vessella 108448Y    
TYRA (J 70)
Bo Johannisson SWEBJ5 Group 1  
Tore Lewander Headsail Trimmer SWETL1 Group 3  
Thomas Tennström FINTT13 Group 1  
Magnus Tyreman SWEMT2 Group 1  
USA 551 (J 70)
Mike Devlin USAMD200 Group 1  
Will Felder    
John Gochberg 193079A USAJG88 Group 1  
Joseph Morris    
Very Odd (J 70)
David Jannetti   Group 1  
Vibe (Vx One)
James Morris    
Richard morris   Group 1  
Victory (VX One)
Christian Koppernaes USACK1  
Vigor (Viper 640)
Van Sheppard CANVS7 Group 1  
Voodoo (Star)
Stefan Lehnert    
VX1 (VX One)
John Potter 263513M   Group 1  
Wahoo (VX One)
Jake Thomas 399807I    
Widespread Panic (Viper 640)
Chad Carleton Nav/Tac   Group 1  
Todd Carleton Other 810421N USATC148 Group 1  
Arden Carleton (C) 770007N    
Max Zhalilo   Group 1  
Wolverine (Star)
Mohammed Asif Skipper 836718Z INDMA4  
Megan Rakoczy    
xxx (Snipe)
Charles Green    
Zingara (Melges 24)
Richard Reid   Group 1  
Zorro (VX One)
Ken Corsig 661499B USAKC85 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy