2016 CanAm Challenge - Youngstown Yacht Club
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
364 (J 70)
Lee Sackett 237960C USALS87  
723 (Melges 24)
Uri Saks    
Abino (Beneteau First 36.7)
Philippe Drouin    
Ali-Kat (J 105)
Ed Berkhout CANED16  
Alternative Girlfriend (J 22)
Trevor Collins    
Bad Habit (J 24)
Rick sherk    
Bad News (J 22)
Mike Marshall    
bangalore (8 Metre)
shannon howard    
Battlestar Pegasus (C&C Redwing 30)
Andrews Hooker 3855    
Benecuda (Beneteau First 36.7)
thomas holland    
Blue Streak (J 109)
Robert Eckersley    
Bow Down (J 22)
Jack Carminati    
Bulleit (Melges 24)
Todd Santos    
Chasse (Laser 28)
David DeBoy 291947Z    
Commodore Jordan (J 22)
Ethan Sharp    
Completely Wound Up (Laser 28)
Greg Jordan    
Crime Scene (J 35)
Paul-Angus Bark    
Cry Havoc (J 70)
James Neate Bow   Group 1  
Ralph Neate    
Casey Verwoerd    
Deviation (J 88)
Iris Vogel 154629U    
Easy Eights (J 88)
Joe / Jeff Pawlowski 391653W    
Eowyn (J 70)
Marie Granger Mast   Group 1  
Stephen Granger Spinnaker trimmer   Group 1  
Mike Renna Headsail Trimmer   Group 1  
Peter Winkelstein Owner 264861Z USAPW59 Group 1  
Escape (J 22)
Anna Huebschmann    
Exocet (Tripp 26)
Allan Prits    
Flight Simulator (Corsair 28R)
Tom Reese 173751T    
FM (J 70)
Dillon Furlong Floater 718763T USADF91 Group 1  
jeff Haase Chef usajh57 Group 1  
Blair Hamilton Headsail Trimmer USABH99 Group 1  
Tod Sackett    
Futures (J 124)
John Reinhold    
GOIN' (Tripp 26)
Dennis Hannick 243600G    
Hammertime II (Beneteau First 36.7)
Pasquale Leone    
Hang Loose (J 24)
Gabriel Lewis    
Elisa Schneider Skipper    
Harpoon (J 70)
Ross Aresco 661781D USARA50  
David McBrier Bow 264985I   Group 1  
Grey Pfarr Spinnaker trimmer USAGG56  
Hijinks (J 88)
Will Harris Rush Chairman   Group 3  
Laura Weyler 270    
Instant Karma (J 70)
David Betts 224247R USADB56 Group 1  
John Fryer Mid Bow USAJF16 Group 1  
Lud Kimbrough Spinnaker trimmer 253728U USALK28 Group 1  
Thomas Talbot Headsail Trimmer USATT67 Group 1  
Iskareen (8 Metre)
James Farquharson Floater   Group 1  
Sue Fraser    
Barbara Gould Offside trimmer   Group 1  
Bert Reimann Main Trimmer   Group 1  
Ralph Reimann Helm   Group 1  
Joel Roemer Headsail Trimmer   Group 1  
Joyce's Nemesis Too (Beneteau 36.7SD)
Jesse Sabin    
Junior (J 70)
Tim Finkle    
Julian Fraize    
Andrew Green   Group 1  
Travis Odenbach    
Lake Effect (J 111)
Robert Hesse 271079W usarh68  
Late Life Crisis (J 70)
Corbo Corbishley 295362A    
Layla (J 70)
Tim Gibbs 189512X    
live action (Irwin 30)
paul elter    
Loyalist (J 35)
Andrew Kooiman    
Lucky Lady (Pearson 30)
Josh Stack    
Margaritaville (J 70)
Alexander Dinse Tactician    
Dinse Scott 217065W    
Maverick (J 70)
Rich Jones CANRJ5  
Minx (J 24)
Lee Ann Zaretsky 730908H    
Mo' Money (J 22)
Victor Snyder 183307m    
Moccasin (J 109)
Edward Werner    
Monkeys Uptown (J 22)
Kira Munger    
Napadelis (Laser 28)
Bob Magtanong    
Napoleon (J 70)
Anthony Byrne    
Night Owl (J 88)
Richard Lohr 666741N USAJS103  
Nirvana 7 (J 70)
Louis Donahue CANLD5  
Alexandre Lamontagne Spinnaker trimmer   Group 1  
Adrien SenĂ©cal Spinnaker trimmer CANAS42 Group 1  
Norseman (8 Metre)
Ed Gyles    
Northern Dancer (Tripp 26)
Tim Marsden    
Obsession (Beneteau First 36.7)
Norm Stessing    
Oranje (J 22)
Brian Young    
Phoenix (J 70)
Peter Firey 281443P Usapf34  
R2 (Beneteau First 36.7)
Eric Herbert 705279Y USAEH82  
Raised J (J 22)
Michele Cimon    
Redline (Tripp 26)
Mike Stasko    
Reveille (J 70)
Justin Hays & Ben Zahradnik    
REX (J 70)
Scott Weakley CANSW14  
Rode Crew (CS 30)
Joseph Lewandowski    
Rode Tripp (Tripp 26)
Robert Brown    
Rogue Wave (J 35C)
Douglas Clarke    
Rufus (J 22)
David Krystaf 732666U    
Rush (Melges 24)
Mike Gozzard Helmsman CANMG40  
Robin Gozzard Bowman CANMG40  
Geoff McMurray Spinnaker trimmer CANGM31 Group 1  
Seaweed (J 88)
James Egloff    
Severn (8 Metre)
Cedric Gyles    
Sexy Beast (Beneteau First 36.7)
Rory Ring    
Shane Returns (Beneteau First 36.7)
Jeffrey Long CANJL16  
Shaping (Melges 24)
Yaniv Kaplun Headsail Trimmer   Group 1  
Igor Nagrebelny Mast   Group 1  
Alex Praskurnin Main Trimmer   Group 1  
Andrei Sokolski Owner CANAS37 Group 1  
Slapshot (Tripp 26)
Tom Freeman    
solvenn (Sun Fast 37)
Edward Mccormack    
SparkPlug (Laser 28)
Mike VanderVaart Skipper    
Spitfire (Melges 24)
Alan Johnson Tactician 273155T canaj1 Group 1  
Ian Marentette Spinnaker trimmer   Group 1  
John Marentette Skipper CANJM71 Group 1  
Billy Robbins Mast CANWR5 Group 1  
Strega (Beneteau First 36.7)
John Harper    
Surprise (Melges 24)
Dan Berezin CANDB37  
Thisbe (8 Metre)
Chris Mitchele Co-Skipper   Group 1  
Heather Ann Mitchele Runners   Group 1  
John Mitchele Bow   Group 1  
John Mitchele Helm   Group 1  
Three's Company (J 22)
Paul Davignon    
Tigress (J 70)
Timothy Weibel    
Trainwreck (J 22)
Adam Masters    
Triumph (Corsair 28)
Bryan Mackey    
Unit 91 (J 70)
Brian McEwing 287513W    
Unplugged (Laser 28)
John Mills    
Wind Chill (Beneteau First 36.7)
Tim Bain Mast    
Shannon Brown Mast USASB102 Group 1  
Jeff Carver Spinnaker trimmer 408207t USAJC57  
Paul Hays Main Trimmer USAPH21 Group 1  
Tim Lucinski Grinder   Group 1  
David Schimley Grinder    
Mark Schimley 220690Q USAMS147  
Kristen Schimley Toscano Pit   Group 3  
scott walter    
Yquem (8 Metre)
Guy Jones    
Zingara (Beneteau First 36.7)
Richard Reid    
Zoom (Tripp 26)
Mark Shannon    

Main Menu

Quantum Sails Rochester Elderwood Mackey Group RCR Yachts
Nauti Seltzer Lockhouse HP Ullman Sails

Copyright © Interactive Creations 2000-2020