|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
Waiver Signed |
Act II (C&C 115) |
|
Trevor Bender |
|
|
|
|
Yes |
|
|
Cameron Evanoff |
Lion Tamer |
|
CANCE2 |
Group 1 |
Yes |
|
|
Lindsay Horvath |
Offside trimmer |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Vaclav Jirku |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Christopher melo |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Adam Patt |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Wally Zajac |
Pit |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Afterburn (Soto 40) |
|
Mark Bowman |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Jairo Castellanos |
Runners |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Marc de Verteuil |
|
|
CANMD40 |
Group 1 |
Yes |
|
|
Heather Flemming |
Main Trimmer |
|
CANHF2 |
Group 1 |
Yes |
|
|
Darren Gornall |
|
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Francisco Perez |
Floater |
|
CANFP9 |
Group 3 |
Yes |
|
|
Craig Pirie |
Helm |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Anna Sagulenko |
Floater |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Air Force (Beneteau First 36.7) |
|
ERIK BERRY |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
John Ferreira |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Francis Greasley |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Adam Henderson |
Main Trimmer |
|
CANAH36 |
Group 1 |
|
|
|
Cara McBride |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Levi Ogryzlo |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Maggy Parsons |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Beats Golf (BENETEAU ) |
|
Emma Dale |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bill Dalton |
Owner |
5054 |
|
|
|
|
|
Rick Lapoint |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tom Sloat |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Blast (Beneteau First 10R) |
|
Chris Bobyk |
|
|
CANCB20 |
|
|
|
|
Pauline Bobyk |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Ryan Bobyk |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Trevor Bobyk |
Pit |
|
|
|
|
|
|
Greg De Santis |
Alternate |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Joseph Greenwood |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Blew By U (Islander 36) |
|
Dave Maher |
Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Cathy McLeod |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bruno Melo |
Grinder |
|
|
|
|
|
|
Rankin Middlebrook |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Fraser Smith |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Breeze Bandit (Dufour 460) |
|
Michael Buckley |
Skipper |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
David Rankin |
Tactician |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Dave Raves |
Floater |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
Ron Witton |
Helm |
|
|
Group 1 |
Yes |
|
|
ENTOURAGE (Olson 911SE) |
|
Drew Blackburn |
Lion Tamer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
WILL FRENCH |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Colin Marques |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
KEVIN MEEK |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
CHRIS OSBORNE |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Martin Osborne |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Fritha (C&C 35 Mk II) |
|
Paul Lehal |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
John Wilson |
Helm |
|
|
|
|
|
|
Isley (Saffier 37) |
|
Stuart Bruce |
|
|
|
|
|
|
|
Michael Senechal |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mike Wolfs |
Floater |
|
|
Group 3 |
|
|
|
Jilàsi (Philip Rhodes Cheoy Lee Offshore 40) |
|
Doug Farrand |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jock MacRae |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ethan Pelletier |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Marguerite Pyron |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jamie Tannahill |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
kALINKA1 (Heritage 35) |
|
Noel Lien |
Owner |
|
15 |
Group 1 |
|
|
|
Sally Lien |
Other |
|
15 |
Group 1 |
|
|
|
KAMIKAZE (Tripp 37) |
|
Matt Kasprzycki |
|
|
CANMK16 |
|
|
|
|
Bryan Nyland |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Olivia Smneek |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Irek Zubko |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rafal Zubko |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Katbird (Dufour 34 Performance) |
|
Christine Bortkiewicz |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ian Lindsell |
Mid Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Gord Timmis |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kathleen Timmis |
|
|
|
|
|
|
|
Jon VanBuskirk |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Liberte (Sabre 386 TM) |
|
James Roscoe |
In the way |
|
|
|
|
|
|
Fred Stanley |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Narbit III (C&C30-2) |
|
Rob Clark |
Grinder |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kenneth Dunning |
Medic/Doctor |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bryan Pelkey |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Masha Tchikalova |
Lion Tamer |
|
|
|
|
|
|
Neptune's Car (Beneteau First 36.7) |
|
Rob Chiasson |
Mast |
|
CANRC20 |
Group 1 |
|
|
|
Adam Kozak |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Darren Lewis |
Spinnaker trimmer |
|
CANDL12 |
Group 1 |
|
|
|
Brian Rutter |
Skipper |
|
CANBR14 |
Group 1 |
|
|
|
Martin Rutter |
Co-Skipper |
|
CANMR28 |
Group 1 |
|
|
|
Shayna Whiteford |
Headsail Trimmer |
|
CANSW29 |
Group 1 |
|
|
|
Panta Rhei X (IMX 38) |
|
Scott Crawford |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rachel Harris |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Annette Hay |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Brian Rebec |
Staysail trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Brandon Tattersall |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Glenn Warner |
|
|
|
|
|
|
|
Jeremy Waugh |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
PERSPECTIVE (J-100) |
|
Robert DeWitte |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
David Holloway |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rob Irish |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
MARK NEWMAN |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Red Jacket (Bruckmann 39 Custom) |
|
Alexandria Cushing |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sue Fraser |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Alexander Meller |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Brian Post |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bill Reid |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
John Salasny |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tiberius Trifu |
Bow |
|
|
|
|
|
|
Restless (C&C 35 Mark 3) |
|
Richard Attard |
|
|
|
|
|
|
|
Linda Belford |
|
|
|
|
|
|
|
Tatjana Hutinec |
|
|
|
|
|
|
|
Peter Rowe |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Rum Kist (Beneteau First 10R) |
|
Julia BD |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Eric Cayouette |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
William Lu |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Eduardo Mendonca |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Max Mikhailov |
Skipper |
|
|
|
|
|
|
Yuriy Mikhailov |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
Sabotage (Farr 30) |
|
Alex Aubrecht |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
William Bickerton |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Doug Folsetter |
|
|
|
|
|
|
|
Richard Leadbetter |
In the way |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kevin McAuley |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
CANKM8 |
Group 1 |
|
|
|
Daniel Sheedy |
Floater |
|
|
Group 3 |
|
|
|
Sakajawea (Venus 46 Ketch) |
|
Tim Bertrand |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Peter Jeffery |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sassy (Graves 37) |
|
Paul Davenport |
Staysail trimmer |
|
|
|
|
|
|
Mark Field |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Mark Graham |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Fritz Martin Lentsch |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jake Prohaska |
Floater |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Sea Ya (FARR 39 ML) |
|
Mark Afheldt |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Gilles Bisnaire |
|
|
|
|
|
|
|
Bart Colenbrander |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
|
Tyler Dice |
Autopilot |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Kara Johnson |
Pit |
|
|
|
|
|
|
James Matthews |
Cat 3 Cooler Jockey |
|
|
Group 1 |
|
|
|
SeaCan2 (Seascape 27) |
|
Bryan Crew |
|
|
|
|
|
|
|
Svein Hubinette |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Brad Lowell |
Helm |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Stuart Rice |
Co-Skipper |
|
|
|
|
|
|
SUPRA (Farr 38 - SD Custom) |
|
Steve Bedford |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Glenn Reid |
Primary Speed Guy |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Bob Schaefer |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Corey Shea |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Mark Siemons |
Pit |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tonic (Beneteau First 36.7) |
|
Christopher Jones |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Christine Williams |
Pit Assist |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Viking (Henderson 30) |
|
Stephen Crow |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Katrina King |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Ryan King |
Boat Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Michael John Scurr |
|
|
|
|
|
|
|
Zoran Todorovic |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Tom Wajda |
Bow |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Whiskey Jack (Class 40) |
|
Melodie Schaffer |
|
|
CANMS57 |
Group 1 |
|
|
|
Whispering Angel (Dufour 445GL) |
|
Alan Corrance |
|
|
|
Group 1 |
|
|
|
Debbie Corrance |
Navigator |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Jeff Fievez |
Watch Captain |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Alan Jones |
Co-Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Virginia Jones |
Strategist |
|
|
Group 1 |
|
|
|
Heather Speakman |
Primary Speed Guy |
|
|
Group 1 |
|
|
|