2016 American Yacht Club Spring Series
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Althea (J 70)
Ernest Bourassa 202393S    
Antidote (J 133)
Ron Richman 263199E    
Any Colour (J 70)
Scott and Alex Furnary    
Arete (J 105)
Za & Libby Jelliffe USACJ33  
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht    
Bangarang (J 105)
Kirk Stirland 178349F    
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Better Than... (Swan 42)
Gosia Rojek USAMR10  
Big Boat (J 109)
Seth Barrows Main Trimmer usasb136 Group 1  
Cris Brodie Tactician Nzlcb14 Group 3  
Jake Hannah Bow USAJH280 Group 1  
James Hannah Headsail Trimmer USAJH281 Group 1  
Kyle McArdle Mast 311130C USAKM93 Group 1  
Sara Nightingale Other 178106S USASN25 Group 1  
James Rogers Main Trimmer USAJR174 Group 1  
William Rogers 209502Q USAWR45  
Richard Skeen Tactician USARS198 Group 1  
Billy Whizz (J 70)
Andrew Morgan    
Blazer (Swan 42)
Christopher Culver 376544C USACC66  
Bravo (J 111)
Sedgwick Ward 308141S    
Breakaway (Beneteau First 36.7)
KEVIN Catucci Main Trimmer none USAKC104  
Alex De Witt Spinnaker trimmer 408475H USAAD49 Group 1  
Marc Falato Bow USAMF83 Group 1  
michael gershenson Spinnaker trimmer USAMG130 Group 1  
Mitch Nochlin Headsail Trimmer USAMN33 USAMN33 Group 1  
Richie Palmer Helm 408475H USARP67 Group 1  
Ann T Rossetti Pit 700512S   Group 1  
JJ /JOTA STARK    
Dale Wolfield Headsail Trimmer USADW10 Group 1  
Buzz (J 70)
David Florence 253989J    
Challenge IV (J 44)
Jeffrey W. Willis 120483N USAJW29  
Charlie V (J 44)
Norman Schulman 122082M usans4  
Chinook (J 70)
Carrie & Ed Austin 234894F    
Christopher Dragon (Ker 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Conundrum (J 105)
Harald Edegran / Jeremy Henderson    
Daring (Swan 42)
John Hele 126702L USAJH109  
Deviation (J 88)
Iris Vogel 154629U    
Ebisu (J 70)
Alex Hu    
Elan (Beneteau First 36.7)
John Hammel    
Emoticon (J 109)
Christine Curran Pit USAJM22  
Lauren Koch Offside trimmer USALK51 Group 1  
Chris Manson-Hing Mast USACM167 Group 1  
Tom Mosler Bow USATM122 Group 1  
Jordan Murphy Main Trimmer USAJM22 Group 1  
Jonathan Rechtshaffer 225315M USAJR85  
Rory Vandamme Mast IRLRV3 Group 1  
Finale (Beneteau First 36.7)
Flavio Carrera Main Trimmer USAFC25 Group 1  
Joe Carter Spinnaker trimmer USAJC264 Group 1  
Christina Lizza Pit USACL97  
Thomas O'Connell Skipper 325017N   Group 1  
Freedom (J 109)
Cory Eaves    
Frequent Flyer (Beneteau First 36.7)
Alistair Duke 380760T GBRAD74  
Gold Digger (J 44)
James D. Bishop 114950Q usajb2  
Howard Coon Headsail Trimmer USAHC1 Group 1  
Blake Dickinson Headsail Trimmer USA4994   Group 1  
Jeff Feehan Other   Group 1  
Peter Heist Mast   Group 1  
Andrew Holt Stunt Owner    
Dan Holt Bow 206262S USACH47 Group 1  
George Holt Runners 692392Z    
Jenn Leary Floater   Group 1  
Tom Manco Captain   Group 3  
Lisa Mathey Pit   Group 1  
Mercedes Tech    
Kathy Tracy Pit   Group 1  
Tom Tracy Mast   Group 1  
Douglas Weiner Headsail Trimmer    
Chris Zimmerman Mast 720447V USACZ11 Group 1  
Growth Spurt (J 109)
John Greifzu, Jr. 204531K USAJG192  
Hustler (J 29 MHOB)
John / Tony Esposito 216732s    
Ice Nine (J 70)
Sandy/Markus Weil/Lahrkamp    
Invincible USMA (Navy 44 STC Mark I)
Cadet Jackson Biddle 123663R    
LauraBea (J 105)
Max Kalehoff 751056Z USAMK132  
Let it Rip a little (J 70)
Marshall Saffer    
Liquid Courage (J 105)
Dan Herron 671307W    
Lir (Swan 45)
John McNamara 206209N    
Live Wire (J 105)
Adrian Owles 741919R    
Locomotion (J 70)
Daan Goedkoop 170438N USAJG185  
Loki (J 70)
Michael Zupon 308430S    
Loki (J 109)
David Rosow    
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Mad Dogs & Englishmen (J 109)
Adrian Begley 308915Y USAAB55  
Madison (J 120)
Brian Spears 674996E USABS158  
Maudelayne (X-34)
Frederick Heerde 103817L    
Maxine (J 44)
William Ketcham 110392M    
Morning Glory (J 109)
Carl Olsson 1159541R USACO35  
Oakcliff Farr 40 - Black (Farr 40)
Oakcliff Sailing 670749S    
Oakcliff Farr 40 - Blue (Farr 40)
Oakcliff Sailing 670749S    
Pendragon (X-41)
Quentin Thomas 395941D    
Pieces of Eight (J 105)
Jonah Israelit    
Paul Mullen Headsail Trimmer   Group 1  
Tom Soare Bow   Group 1  
Quintessence (Swan 42)
Daniel Ebin Pit USADE12 Group 1  
Roger Widmann 118695I USARW19  
Renegade (Soverel 33)
Stephen Webster 114737R USAJM75  
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Revelation (J 105)
George and Alex Wilbanks 133865W    
Sabotage (Soverel 33)
Midn. Jake Andrew 114737R USAJM75  
Scacciapensieri (Hans)
Paul Strauch    
Semi Charmed (J 70)
Jens Miller Headsail Trimmer USAJM380 Group 1  
Trevor Roach USATR73  
Shake 'n Bake (J 70)
W Andrew Shea 119171x usaws39  
Six Brothers (C-32)
Chris Kramer 151426J    
Slinky (J 70)
Scott Bursor 292494D USASB142  
Smokin' J (J 29 MHOB)
Tom & Julie Sinatra 405499J    
Sting (Soverel 33)
James Dalton Pit    
Liam Hart Offside trimmer    
Midn. Scott Johnston Main Trimmer 114737R USASJ39 Group 1  
Patrick Lyell Mast    
James Noel Headsail Trimmer    
Peter Wallin Bow    
Ben White Helm   Group 1  
Strange Brew (J 105)
Randy Bourne    
Tanglin (J 70)
Matthew Wallace 757982Q USAMWAL1  
team vineyard vines (J-70)
Molly Baxter    
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Velocity (J 88)
Kevin Marks    
Victura (J 70)
Allan Stern & Bill Walker 320599A USAWW44  
Waterdog (J 109)
Glenn Marck    
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy 331788C    
Wings (J 88)
Mike Bruno 146567C usamb58 Group 1  
Rob Fear Tactician 294118S CANRF15 Group 1  
John Fryer USAJF16  
Kyra Goldsmith Main Trimmer 711808V USAKG2 Group 1  
Duncan Hennes    
Mark Ploch Other 119489K usamp24 Group 3  
Xcelsior (IMX-45)
Todd LaBaugh 318707X    
Young American (J 105)
Young American Jr. Big Boat Team 174802N    
Zig Zag (J 109)
Bengt & Marie Johansson 222604G    
Zuma (J 109)
Steve Chronert USASC129  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022