2016 J 120 National Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Carinthia (J 120)
Alex Declercq Tactician 3009071   Group 3  
Jim Dundas Main Trimmer USAJD243 Group 1  
Colleen Flanagan Navigator 263128P USACF91 Group 1  
Dave Keeler Mast USADK119 Group 1  
Frank Kern Skipper 156055u USAFK16 Group 1  
Dave Lorenz Mast USADL110 Group 1  
Andrew Ogawa Main Trimmer USAAO4 Group 1  
Shayna Petit Bow USASP105 Group 1  
Keith Rospond Headsail Trimmer USAKR51 Group 1  
Tyler Rospond Bow USATR84 Group 1  
Jim Verbeke Spinnaker trimmer USAJV76 Group 1  
FUNTECH Racing (J 120)
Greg Harris Main Trimmer USAGH38 Group 1  
Nick Harris Bow usanh29 Group 1  
Alex Hess Bow 189256G   Group 1  
Charles Hess Skipper 189256G USACH61 Group 1  
Nancy Hess Mid Mast 350504G USANH31 Group 1  
George Kriese USAGK8 Group 1  
Greg McCliment Headsail Trimmer USAGM18 Group 1  
Wenzler Peter Tactician 194571Z USAPW34 Group 1  
Mark Symonds Headsail Trimmer 245138t USAMS266 Group 1  
Sue Temple Pit USAKT11 Group 1  
John Wentzel Mast USAWW79 Group 1  
Hot Ticket (J 120)
Danielle Deluca-Pytell Spinnaker trimmer USADD139 Group 1  
Pete Guthat Mast USAPG75 Group 1  
Michael B. Hoey Tactician 304020E USAMH14 Group 3  
Bob Kirkman Co-Skipper USARK77 Group 1  
Conner Kirkman Nav/Tac USACK99 Group 1  
Michael R. Kirkman Floater USAMK118 Group 1  
Mike Kirkman Skipper 184594F USAMK117 Group 1  
Trish Kirkman Main Trimmer USATK66 Group 1  
Lynn Kotwicki Spinnaker trimmer 304794D USALK8 Group 1  
Dan Lorenz Headsail Trimmer USADL106 Group 1  
Robert M. Ramirez Bow USARR117 Group 1  
Tom Schulte Main Trimmer USATS158 Group 1  
Blake Stackpoole Pit Assist 655024E USABS161 Group 1  
Ihnsanity Too (J 120)
Anita Bersie-Chabalowski Spinnaker trimmer None USAAB163 Group 1  
Zak Bowdish Mast 294521R USAZB13 Group 1  
natalie culler Bow USANC42 Group 1  
Shannon DiMascio Spinnaker trimmer USASD100 Group 1  
marvin ihnen Co-Skipper 219251W USAMI15 Group 1  
paul lady Navigator USAPL71 Group 1  
steve lorenz Headsail Trimmer USASL107 Group 1  
richard main Chef Usarm206 Group 1  
mark Nagel Headsail Trimmer 229624y usamn27 Group 1  
Ronald Sherry Tactician 160429L USARS40 Group 1  
kenneth tanner Co-Skipper 242940P USAKT146 Group 1  
J Hawker (J 120)
Graham Andrews Grinder CANGA14 Group 1  
Ken Brown Skipper 257299M USAKB102 Group 1  
TJ Craig Floater USATC115 Group 3  
Mikey Garza Bow USAMG51 Group 1  
DENNIS KELLY Other usadk122 Group 1  
Andrew Lockhart Headsail Trimmer USAAL49 Group 1  
Michael Michael Craig Mast USAMM348 Group 1  
Don Pikula Bow USADP112 Group 1  
Mark Pikula Spinnaker trimmer USAMP156 Group 1  
Christiana Scheibner Headsail Trimmer 160394t usacs285 Group 1  
Doug Scheibner Helm 160394t usads131 Group 1  
John Snyder Pit USAJS373 Group 1  
Abraham Vargas Floater Usaav28 Group 1  
Tom Williams Main Trimmer USATW100 Group 1  
Nauti Boys (J 120)
Dave Balcirak USADB206 Group 1  
Case Delange USACD113 Group 1  
Bob Eger Other USARE27 Group 1  
Graham Eger Strategist USAGE31 Group 1  
ron gmeiner Pit USARG114 Group 1  
Emily Hughes Pit USAEH91 Group 1  
John Hughes Helm 671564A usajh4350 Group 1  
Johnny Hughes Bow usajh351 Group 1  
Tim Peters Headsail Trimmer USATP86 Group 1  
Christopher Scott Bow USACS261 Group 1  
Nick Trost Rush Chairman USAPT6 Group 1  
Ed Vermet Co-Skipper 671564A USAEV23 Group 1  
Night Moves (J 120)
Skip Dieball 228654c   Group 3  
Steve Falcone Mast USASF73 Group 1  
Josh Hevron Other USAJH337 Group 1  
Kurt Hohn Spinnaker trimmer USAKH91 Group 1  
Nancy Kuspa Headsail Trimmer USANC17 Group 1  
Henry Mistele Owner USAHM45 Group 1  
Jeff Mueller Pit USAJM413 Group 1  
Eric Petersen Stunt Owner 123308H USAPP45 Group 1  
Peter Petersen Headsail Trimmer USAPP31 Group 1  
Cynthia Ross Rush Chairman 321026G USACR110 Group 1  
Proof (J 120)
sara Atkinson Bow USASA50 Group 1  
Dave Bennett Rush Chairman Usadb148 Group 1  
Jim Fisher Spinnaker trimmer USAJF146 Group 1  
Michael Fozo Skipper 716257x USAMF92  
Steven Harthorn Other USASH123 Group 1  
robin Kendrick Pit USARK83 Group 1  
Mike Lorenz Floater usaml152 Group 1  
Josh Mankowski Bow USAJM411 Group 1  
Brad Restum Runners usabr29 Group 1  
Brian Smith Mast 236012j USABS150 Group 1  
Harold Stackpoole Headsail Trimmer USAHS59 Group 1  
Scout (J 120)
chad Beskange Floater 354120K USACB198 Group 1  
Jerry Bresser Rush Chairman 194594g USAJB381 Group 1  
Pat Bresser Spinnaker trimmer USAPB95 Group 1  
Geoff Brieden Staysail trimmer 674422W USAGB109 Group 1  
Jeff Clark Helm USAJC296 Group 1  
Greg Engels Pit USAGE30 Group 1  
Brian Francis Mast USABF55 Group 1  
Kevin Lewand Headsail Trimmer Usakl14 Group 1  
Matt Malley Chef 167578J USAMM341 Group 1  
Brian Wagner Bow USABW101 Group 1  
Sledge Hammer (J 120)
Anthony Alexander Bow USAAA93 Group 1  
Michael Augello Headsail Trimmer 240153I USAMA46 Group 1  
Pat Augello Main Trimmer USAPA45 Group 1  
Doug Bienko Spinnaker trimmer 203354N usadb199 Group 1  
Mark Christensen Tactician NZLMC6 Group 1  
Peter Johnson Rush Chairman   Group 3  
Tom Lewin Helm 110561H USATL40 Group 1  
Tommy Lewin Chef USATL82 Group 1  
Larry Militello Floater USALM98 Group 1  
Sleeping Tiger (J 120)
tom dawson Other 182115I usatd99 Group 1  
John Harvey Helm Usajh104 Group 1  
john huskin Spinnaker trimmer usajh341 Group 1  
Dean krotchen Spinnaker trimmer DAK100 Group 1  
kelly olligschlager Headsail Trimmer USAKO26 Group 1  
Rick Pary Bow 715287U USARP117 Group 1  
thane richard Bow USATR86  
Ben Thorsen Main Trimmer USABT13 Group 1  
rick titsworth Navigator 668225U USART75 Group 1  
Storm Warning (J 120)
mike dotzler Spinnaker trimmer USAMD147 Group 1  
mark kief Headsail Trimmer USAMK134 Group 1  
jennifer klock Bow USAJK120 Group 1  
MERRILY KUHN Co-Skipper 749773V USAJK119 Group 1  
james kulwicki Helm 749773V USAJK119 Group 1  
sandi lemar Bow USASL109 Group 1  
jonathan o connor Main Trimmer USAJO92 Group 1  
joel rait Tactician   Group 3  
michael robinson USAMR156 Group 1  
Katie Schultz USAKS141 Group 1  
The Cat Came Back (J 120)
Gordon Burt Main Trimmer Cangb10 Group 1  
George Chernev Tactician    
Robert Feuerstake Bow CANRF19 Group 1  
Stefan Heemsoth Mast Cansh23 Group 1  
Mike Macdonald Pit CANMM67 Group 1  
David Ross Headsail Trimmer CANDR33 Group 1  
Emily Sawolak Pit CANES23 Group 1  
Graham Toms CANGT2 Group 1  
Victrix 3 (J 120)
Garrett Geiger Mast USAGG70 Group 1  
Carl Gruener Mast USACG122 Group 1  
Joe Hazebrook Headsail Trimmer USAJH334 Group 1  
Tor Hough Bow USATH105 Group 1  
Bob Justin Grinder USARJ36 Group 1  
Curt Kime Skipper 197553D USACK85 Group 1  
Gary Mannix Pit USAGM91 Group 1  
Sean McCowell Headsail Trimmer USASM189 Group 1  
Greg Smith Main Trimmer CANGS20 Group 1  
WILLIAM Wagner Jr. Grinder USAWW75 Group 1  
Edward White Pit USAEW80 Group 1  
Viva La Vida (J 120)
PJ Blonski Other usapb82 Group 1  
Merle Dusek Main Trimmer USAMD145 Group 1  
Jon Lupica Bow Usajl201 Group 1  
Olivia Moran Spinnaker trimmer USAOM8 Group 1  
Cathy Newpher Pit 377222V USACN26 Group 1  
Adam Parga Headsail Trimmer 688058T USALP39 Group 1  
Nick Turney Tactician Usant5 Group 3  
Chelsea Yanda Spinnaker trimmer 359032X USACY13 Group 1  
Peter Yanda Mid Mast USAPY3 Group 1  
Tim Yanda Skipper 192714o USATY12 Group 1  
John Zelli Staysail trimmer 212231e usajz14 Group 1  

Main Menu

Azimuth Capital Management BDO USA Ocean Racing Sunglasses Ullman Sails
Cujo Graphyx Zurn   

Copyright © Interactive Creations 2000-2021