The Tideway J/70 UK National Championships 2024
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Brutus II (J/70)
Chris Grube Spinnaker trimmer GBRCG29 Group 3  
Thomas Mallandine Helm GBRTM23 Group 1  
Ben Saxton Strategist GBRBS13 Group 3  
Charles Thompson Owner GBRCT45 Group 1  
Elisabeth Whitener Mast USAEW85 Group 3  
Calypso (J/70)
Jonathan Calascione Owner GBRJC139 Group 1  
Alastair Hall Helm GBRAH46 Group 1  
David Kohler Headsail Trimmer GBRDK17 Group 1  
Benno Marstaller Spinnaker trimmer GERBM14 Group 1  
Cosmic (J/70)
Angus Jones GBRAJ53 Group 1  
Freddie Liardet Other GBRFL7 Group 1  
Patrick Liardet GBRPL30 Group 1  
Billy Parker Bow GBRBP45 Group 1  
Dads 'N' Lads (J/70)
Markus Bettum Primary Speed Guy GBRMB118 Group 1  
Ole Bettum Bow NOROB15 Group 1  
Hector Simpson Helm GBRHS29 Group 1  
Timothy Simpson Owner GBRTS88 Group 1  
DSP (J/70)
Ross Banham GBRRB104 Group 1  
Emma Clarke GBREH58 Group 1  
Marshall King IRLMK Group 1  
Alice Senior GBRAS150 Group 1  
douglas struth GBRDS76 Group 1  
Elizabeth (J/70)
Tim Gratton GBRTG31  
Arthur Henderson GBRAH143 Group 1  
Sophie Holloway GBRSH92  
Jemima Lawson Helm GBRJL64 Group 1  
Philippa Lawson GBRPL46 Group 1  
Escape (J/70)
Giles Chipperfield Helm GBRGC63 Group 1  
Paul Hemsley Bow GBRPH111 Group 1  
Daniel Martin Headsail Trimmer GBRDM122 Group 1  
Adrian Smith Main Trimmer GBRAS163 Group 1  
EV Experts (J/70)
Tim Collins GBRTC2 Group 1  
Thomas Hartridge GBRTH50 Group 1  
Steve Hibberd Owner GBRSH70 Group 1  
Phil Taylor Main Trimmer GBRPT4 Group 1  
Excess (J/70)
Melisande Besse   Group 3  
Jacamar (J/70)
Megan Brickwood Tactician   Group 3  
Fred Langhorne Bow GBRFL17 Group 1  
Honor Langhorne Other   Group 1  
Isabel Massey Helm GBRIM55 Group 1  
Tom Massey Spinnaker trimmer   Group 1  
Jeepster (J/70)
Mathieu Cadei Spinnaker trimmer SUIMC6 Group 1  
Max Clapp Helm GBRMC90 Group 1  
Miles Jones Tactician GBRMJ44 Group 1  
Felix Trattner Bow AUTFT1 Group 1  
Jelvis (J/70)
Martin Dent GBRMD62 Group 1  
Ruby Dent GBRRD78 Group 1  
Will Sargent Main Trimmer AUSWS11 Group 3  
Henry Wetherell Spinnaker trimmer GBRHW23 Group 3  
Martin Wrigley Main Trimmer GBRMW97 Group 3  
Jenga 8 (J/70)
Andrew Barraclough Main Trimmer GBRAB169 Group 1  
John Curtis Headsail Trimmer GBRJC180 Group 1  
Stuart Johnston Bow GBRSJ30 Group 1  
Oscar Watts Grinder GBROW15 Group 1  
Peter Watts Helm GBRPW92 Group 1  
JOLT 2 (J/70)
Andy Clark Bow GBRAC11  
Orla Harrison Skipper   Group 1  
Jump Off (J/70)
Henry Arnold Helm GBRHA6 Group 1  
Marcus Howe GBRMH168 Group 1  
Mike Pennock GBRMP46 Group 1  
Christine Shrimpton Lion Tamer GBRCS118 Group 1  
Ian Woods GBRIW42 Group 1  
Jump On (J/70)
Nicholas Cooney GBRNC75 Group 1  
Thea Crawshaw GBRTC90 Group 1  
Perdita Light GBRPL47 Group 1  
Tom Partridge GBRTP75 Group 1  
Michael Weinman Helm USAMW128 Group 1  
Lightfoot (J/70)
Vicky Cowan Tactician GBRVC7 Group 1  
Lucca Gunther Primary Speed Guy LUXLG1 Group 1  
Eve Kennedy Helm GBREK8 Group 1  
James Oxenham Cat 3 Cooler Jockey GBRJO29 Group 3  
Kate Robertson Pro Bowler GBRKR32 Group 1  
Matt Taylor    
Offbeat (J/70)
Lucy Kennedy Spinnaker trimmer GBRLK10 Group 1  
David McLeman Skipper GBRDM87 Group 1  
George Sellwood Main Trimmer GBRGS88 Group 1  
Connie Stevens Bow GBRCS107 Group 1  
Powder Monkey (J/70)
James Curtis Helm GBRJC224 Group 1  
Harry Phelps GBRHP23 Group 1  
Ian Poynton GBRIP5 Group 1  
Jack Rockett Grinder GBRJR138 Group 1  
Powerhouse (J70)
Drew Barnes   Group 1  
Niki Birrell GBRNB29 Group 3  
Bertie Fisher GBRBF24 Group 1  
Tom Glaister GBRTG52 Group 1  
RTYC (J/70)
Belle Body Headsail Trimmer Gbrab176 Group 1  
Ella Brown GBREB50 Group 1  
Flynn Davies Spinnaker trimmer Gbrfd23 Group 1  
Fenella Neill Pit GBRFN10 Group 1  
Josh Voller Main Trimmer GbRjv18 Group 1  
RTYC (J/70)
Callum Farden   Group 1  
Krystal Law GBRKL28 Group 1  
Cyrus Ledru FRACL95 Group 1  
Kate MacAdorey IRLKM33 Group 1  
Alex Smallwood GBRAS111 Group 1  
Ryde School (J/70)
Emile Bleriot Co-Skipper FRAEB58 Group 1  
Killian Boag Headsail Trimmer GBRKB42 Group 1  
Finn Evans GBRFE10 Group 1  
Noah Evans Main Trimmer GBRNE15 Group 1  
Cameron Hook GBRCH94 Group 1  
Fred Salter Owner GBRFS27 Group 1  
Sardonyx (J/70)
Ian Dob Helm GBRID6 Group 1  
William Edwards GBRFE4 Group 1  
Arran Holman GBRAH114  
James Taylor    
Spencer (J/70 )
Arthur Brown Bow GBRAB161  
Nicholas Griffith Helm GBRNG24 Group 1  
Rhos Hawes Tactician GBRRH84 Group 3  
Matilda Nicholls Main Trimmer GBRMN16 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy