|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
#MELGES 20 NEXT (Melges 20) |
|
Giulio Calabro |
|
|
ITAGC160 |
Group 1 |
|
|
Valerio Galati |
|
|
ITAVG4 |
Group 1 |
|
|
Francesco Mastrogiacomo |
|
|
ITAFM102 |
Group 1 |
|
|
Aurora Migani |
|
|
ITAAM190 |
Group 1 |
|
|
ALEX TEAM (Melges 20) |
|
Alexander Mikhaylik |
|
|
RUSAM47 |
Group 1 |
|
|
Vitaly Rozhkov |
|
|
|
|
|
|
Aleksei Tarasov |
|
|
RUSAT4 |
Group 1 |
|
|
ASANTE SANA (Melges 20) |
|
Claudio Dutto |
|
|
ITACD13 |
Group 1 |
|
|
MIchele Gregoratto |
|
|
ITAMG27 |
Group 1 |
|
|
Andrea Racchelli |
Tactician |
|
ITAAR1 |
Group 3 |
|
|
CAMAY (Melges 20) |
|
Lauro Bonora |
Helm |
|
ItaBL67 |
Group 1 |
|
|
Andrea Felci |
Main Trimmer |
|
|
Group 3 |
|
|
Carlo Fracassoli |
Tactician |
|
|
Group 3 |
|
|
CIRCOLO VELA ERIX (Melges 20) |
|
Leonardo Gianelloni |
|
|
|
|
|
|
Francesca Roggerone |
|
|
|
|
|
|
Matteo Sampiero |
|
|
ITAMS148 |
|
|
|
Federico Terenziani |
|
|
ITAFT50 |
Group 1 |
|
|
ELF (Melges 20) |
|
Maksim Sheremetev |
|
|
RUSMC1 |
Group 3 |
|
|
Sergey Sobolev |
|
|
RUSSS25 |
Group 1 |
|
|
Pavel Sysoev |
|
|
RUSPS3 |
|
|
|
FANTASTICHINA (Melges 20) |
|
Wilma Homann |
|
|
NEDWH6 |
|
|
|
Lisa Rattemeyer |
|
|
GERLR6 |
Group 1 |
|
|
Raimondo Tonelli |
|
|
ITART5 |
Group 1 |
|
|
Sebastian Wiedeman |
|
|
GERSW3 |
Group 1 |
|
|
FREMITO D'ARJA (Melges 20) |
|
Nicolò Bianchi |
|
|
ITANB1 |
Group 3 |
|
|
Esther D'alfino |
|
|
|
|
|
|
Stefano Lagi |
|
|
ITASL16 |
Group 3 |
|
|
dario levi |
|
|
ITADL38 |
Group 1 |
|
|
HANNEKEN (Melges 20) |
|
Filippo Anichini |
Helm |
|
ITAFA60 |
Group 1 |
|
|
Francesco Anichini |
Spinnaker trimmer |
|
ITAFA29 |
Group 1 |
|
|
Margherita Anichini |
Tactician |
|
ITAMA91 |
Group 1 |
|
|
Simone Anichini |
Main Trimmer |
|
ITASA21 |
Group 1 |
|
|
INTERMEZZO (Melges 20) |
|
Charlie Ekberg |
|
|
SWECE1 |
Group 1 |
|
|
Jonas Kjellberg |
Co-Skipper |
|
SWEJK14 |
Group 1 |
|
|
Johannes Lind-Widestam |
Skipper |
|
SWEJL38 |
Group 1 |
|
|
ITA 157 (Melges 20) |
|
Francesco Farneti |
|
|
ITAFF55 |
Group 1 |
|
|
Enrico Fonda |
|
|
ITAEF7 |
Group 3 |
|
|
Andrea Musone |
|
|
ITAAM87 |
Group 1 |
|
|
KOTYARA (Melges 20) |
|
Aleksander Andrianov |
Bow |
|
RUSAA5 |
Group 1 |
|
|
Sergio Chevtsov |
Tactician |
|
RUSSC2 |
|
|
|
Oleg Evdokimenko |
Owner |
|
RUSOE1 |
Group 1 |
|
|
LEVIATHAN (Melges 20) |
|
Mikhail Sheremetiev |
|
|
|
|
|
|
Max Titarenko |
|
|
RUSMT8 |
Group 1 |
|
|
Vadim Yakhinson |
|
|
RUSVY4 |
Group 1 |
|
|
MAG TINY (Melges 20) |
|
Tomislav Basic |
|
|
CROTB2 |
|
|
|
Ivan Ivankovic |
|
|
CROII1 |
|
|
|
Krzysztof Krempec |
|
|
POLKK10 |
Group 1 |
|
|
MAOLCA (Melges 20) |
|
Andrea Casale |
|
|
ITAAC15 |
Group 3 |
|
|
Matteo Ramian |
|
|
ITAMR54 |
Group 1 |
|
|
Manfredi Vianini Tolomei |
|
|
ITAMV51 |
Group 1 |
|
|
MARUSSIA (Melges 20) |
|
Evgeny Cherernov |
|
|
|
|
|
|
Marina Kaverzina |
|
|
RUSMK24 |
Group 1 |
|
|
Sergey Peshkov |
|
|
|
|
|
|
MASCALZONE LATINO JR. (Melges 20) |
|
Cameron Appleton |
|
|
NZLCA1 |
|
|
|
Stefano Ciampalini |
|
|
ITASC20 |
Group 1 |
|
|
Achille Onorato |
|
|
ITAAO10 |
Group 1 |
|
|
MEZZALUNA (Melges 20) |
|
marta conti |
|
|
|
|
|
|
lorenzo de felice |
|
|
ITALD7 |
Group 1 |
|
|
franchini marco |
|
|
ITAMF54 |
Group 1 |
|
|
Sandro Montefusco |
|
|
ITASM1 |
Group 3 |
|
|
MOJITO (Melges 20) |
|
Andreas Koldt |
Tactician |
|
GERAK37 |
Group 1 |
|
|
Johann B. Lindner |
Main Trimmer |
|
GERJL40 |
Group 1 |
|
|
Florian Rixner |
Helm |
|
GERFR9 |
Group 1 |
|
|
N.N. (Melges 20) |
|
Gerhard Hölzl |
Spinnaker trimmer |
|
AUTGH9 |
Group 1 |
|
|
Wolfgang Klampfer |
Tactician |
|
AUTWK6 |
Group 1 |
|
|
Klaus Schober |
Owner |
|
AUTKS6 |
Group 1 |
|
|
NIKA (Melges 20) |
|
Artem Basalkin |
|
|
RUSAB7 |
|
|
|
Alexander Martemyanov |
|
|
RUSAM40 |
|
|
|
Vladimir Prosikhin |
|
|
RUSVP7 |
Group 1 |
|
|
OUT OF REACH (Melges 20) |
|
Gabriele Benussi |
|
|
ITAGB180 |
|
|
|
Massimo Gherarducci |
|
|
ITAMG80 |
Group 3 |
|
|
Guido Miani |
|
|
ITAGM137 |
Group 1 |
|
|
PATH (Melges 20) |
|
Anatoly Karachinskiy |
|
|
RUSAK30 |
Group 1 |
|
|
Alexey Krylov |
|
|
RUSAK29 |
Group 1 |
|
|
Maxim Logutenko |
|
|
RUSML1 |
Group 3 |
|
|
PECCERE' (Melges 20) |
|
Mirko De Falco |
Helm |
|
|
|
|
|
GAETANO FIGLIA DI GRANARA |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Piero Vigo |
Tactician |
|
|
|
|
|
PINTA (Melges 20) |
|
Michael Illbruck |
|
|
GERMI1 |
Group 1 |
|
|
John KOSTECKI |
|
|
USAJK85 |
|
|
|
Federico Michetti |
|
|
ITAFM8 |
|
|
|
PIROGOVO (Melges 20) |
|
Daniil Ddintsov |
|
|
|
|
|
|
Alexander Ekimov |
|
|
RUSAE6 |
Group 1 |
|
|
Alexander Ezhkov |
|
|
RUSAE3 |
Group 1 |
|
|
PIROGOVO EVOLUTION (Melges 20) |
|
Igor Ivasnintson |
|
|
RUSII1 |
|
|
|
Altukhov Leonid |
|
|
RUSLA1 |
Group 1 |
|
|
Kaptuchin Slava |
|
|
|
|
|
|
POURSUITE (Melges 20) |
|
Bernard Borter |
|
|
SUIBB1 |
|
|
|
Yan Perret Gentel |
|
|
|
|
|
|
MAX Rickli |
|
|
|
|
|
|
RAYA (Melges 20) |
|
Leonardo Chiarugi |
Tactician |
|
ITALC38 |
Group 1 |
|
|
Alessandro Franci |
Headsail Trimmer |
|
ITAAF8 |
Group 3 |
|
|
Matteo Marenghi Vaselli |
Helm |
|
itamm243 |
Group 1 |
|
|
ROCKNROLLA (Melges 20) |
|
Alina Dotcenko |
|
|
RUSAD4 |
Group 1 |
|
|
Vitaly Ignatenko |
|
|
UKRVI4 |
Group 1 |
|
|
Andrey Kirilyyk |
|
|
RUSAK1 |
Group 1 |
|
|
Dmitry Samokhin |
|
|
RUS DS9 |
|
|
|
RUSSIAN BOGATYRS (Melges 20) |
|
Konstantin Besputin |
|
|
RUSBK2 |
Group 1 |
|
|
Igor Rytov |
|
|
RUSIR3 |
Group 1 |
|
|
Anton Sergeev |
|
|
RUSAS27 |
Group 1 |
|
|
SECTION 16 (Melges 20) |
|
Richard Davies |
|
|
GBRRD67 |
Group 1 |
|
|
Manuel Modena |
|
|
ITAMM60 |
|
|
|
Chris Rast |
|
|
SUICR1 |
Group 3 |
|
|
SPIRIT OF NERINA (Melges 20) |
|
Anne-Soizic Bertin |
Tactician |
|
FRAAB5 |
Group 1 |
|
|
Roberto Caresani |
Helm |
|
ITARC79 |
Group 1 |
|
|
Nicolo Telese |
Offside trimmer |
|
ITANT13 |
Group 1 |
|
|
STARTELEKOM (Melges 20) |
|
Piotr Przybylski |
|
|
POLPP8 |
Group 3 |
|
|
Marcin Rymer |
|
|
POLMR10 |
Group 1 |
|
|
Waldemar Salata |
|
|
POLWS8 |
Group 1 |
|
|
STIG (Melges 20) |
|
Francesca Masotto |
|
|
ITAFM41 |
Group 1 |
|
|
Alessandro Rombelli |
|
|
ITAAR46 |
|
|
|
Giorgio Tortarolo |
|
|
ITAGT2 |
Group 3 |
|
|
Manu Weiller |
|
|
ESPMW1 |
Group 3 |
|
|
SYNERGY GT (Melges 20) |
|
Francesco Ivaldi |
|
|
ITAIF1 |
Group 3 |
|
|
Giacomo Loro Piara |
|
|
ITAGL13 |
Group 1 |
|
|
Valentin Zvadnikov |
|
|
RUSVZ6 |
Group 1 |
|
|
TNT racing (Melges 20) |
|
Tony Norris |
Owner |
|
RSATN2 |
Group 1 |
|
|
Tina Plattner |
|
|
GERKP6 |
Group 1 |
|
|
Paul Willcox |
Tactician |
|
RSAPW1 |
Group 3 |
|
|
TOMAHAWK (Melges 20) |
|
Lorenzo Del Rio |
Staysail trimmer |
|
ITALD22 |
Group 1 |
|
|
Andrea Fornaro |
Tactician |
|
itaaf4 |
Group 3 |
|
|
Stefano Santucci |
Helm |
|
ITASS80 |
Group 1 |
|
|
Manuela Vascelli |
Other |
|
ITAMB227 |
Group 1 |
|
|
UPUPUP (Melges 20) |
|
Bo Boje |
|
|
DENBP3 |
Group 1 |
|
|
Michael Hestbaek |
|
|
DENMH1 |
Group 3 |
|
|
Kristian Sorensen |
|
|
DENKS7 |
Group 3 |
|
|
VICTOR (Melges 20) |
|
Andrey Kochnev |
|
|
RUSAK53 |
Group 3 |
|
|
Pavel Mshenski |
|
|
BLRPM1 |
Group 3 |
|
|
Alexander Novoselov |
|
|
RUSAN23 |
Group 1 |
|
|