|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
081 (Melges 20) |
|
Corrado Agusta |
|
|
|
|
|
|
Kylie Flavell |
|
|
|
|
|
|
Alessandro Saettone |
|
|
ITAAS59 |
Group 1 |
|
|
Gabrio Zandonà |
|
|
ITAGZ2 |
Group 3 |
|
|
ALEX TEAM (Melges 20) |
|
Oleg Krivov |
|
|
|
|
|
|
Alexander Mikhaylik |
|
|
RUSAM47 |
Group 1 |
|
|
Rozhkov Vitaly |
|
|
|
|
|
|
Aloha (Melges 20) |
|
Michal Hruby |
|
|
CZEMH1 |
Group 1 |
|
|
Jan Kuchar |
|
|
|
|
|
|
Martin Trcka |
|
|
CZEMT1 |
Group 3 |
|
|
ANNA (Melges 20) |
|
Evgeniy Braslavets |
|
|
RUSEB9 |
|
|
|
Igor Matviienko |
|
|
|
|
|
|
Vladimir Silkin |
|
|
RUSVS31 |
Group 1 |
|
|
ASANTE SANA (Melges 20) |
|
Claudio Dutto |
|
|
ITACD13 |
Group 1 |
|
|
Anna Mazzalai |
|
|
|
|
|
|
Andrea Racchelli |
|
|
ITAAR1 |
Group 3 |
|
|
Filippo Togni |
|
|
ITAFT38 |
Group 1 |
|
|
BLACK SHEEP (Melges 20) |
|
Viktor Filippov |
|
|
RUSVF2 |
Group 1 |
|
|
RUSLAN MUKHAMETZYANOV |
|
|
RUSRM3 |
Group 1 |
|
|
Alexander Ochkov |
|
|
|
|
|
|
CAMAY (Melges 20) |
|
Lauro Bonra |
|
|
ITALB67 |
Group 1 |
|
|
Andrea Felci |
|
|
ITAAF16 |
Group 3 |
|
|
Carlo Fracassoli |
|
|
ITACF9 |
Group 3 |
|
|
Verena Weber |
|
|
ITAVW1 |
Group 1 |
|
|
Cinghiale (Melges 20) |
|
Benny Allen |
|
|
USABA39 |
Group 3 |
|
|
Sam Roger |
|
|
USASR22 |
Group 3 |
|
|
Rob Wilber |
|
|
USARW121 |
Group 1 |
|
|
ELF (Melges 20) |
|
Pavel Grachev |
|
|
RUSPG3 |
|
|
|
Artem Markov |
|
|
RUSAM7 |
|
|
|
Maksim Ochkov |
|
|
RUSMT10 |
|
|
|
Evinrude (Melges 20) |
|
Alessandra Dubbini |
|
|
|
|
|
|
Marco Giannini |
|
|
|
|
|
|
Emanuele Savoini |
|
|
ITA25ES |
|
|
|
Enzio Savoini |
|
|
|
|
|
|
Fantastichina (Melges 20) |
|
Wilma Homann |
|
|
NEDWH6 |
|
|
|
Lisa Rattemeyer |
|
|
GERLR6 |
Group 1 |
|
|
Raimondo Tonelli |
|
|
ITART5 |
Group 1 |
|
|
Sebastian Wiedeman |
|
|
GERSW3 |
Group 1 |
|
|
FISHE (Melges 20) |
|
Denis Cherevatenko |
|
|
RUSDC1 |
Group 1 |
|
|
Denis Cherevatenko |
|
|
RUSDC1 |
Group 1 |
|
|
Leonid Klepikov |
|
|
RUSLK3 |
Group 1 |
|
|
Stjepan Vitalyic |
|
|
CROSV1 |
Group 3 |
|
|
FREMITO D'ARJA (Melges 20) |
|
Simona Benelli |
|
|
ITASB55 |
|
|
|
Niccolò Bianchi |
|
|
ITANB1 |
Group 3 |
|
|
Stefano Lagi |
|
|
ITASL16 |
|
|
|
Dario Levi |
|
|
ITADL38 |
Group 1 |
|
|
ITA 157 (Melges 20) |
|
Pietro Corbucci |
|
|
ITAPC24 |
Group 1 |
|
|
Francesco Farneti |
|
|
|
|
|
|
Andrea Musone |
|
|
ITAAM87 |
Group 1 |
|
|
KOTYARA (Melges 20) |
|
Aleksander Andrianov |
|
|
|
|
|
|
Sergio Chevtsov |
|
|
RUSSC2 |
|
|
|
Oleg Evdokimenko |
|
|
RUSOE1 |
Group 1 |
|
|
LEVIATHAN (Melges 20) |
|
Eugenia Mikheitseva |
|
|
|
|
|
|
Mikhail Sheremetiev |
|
|
|
|
|
|
Maxim Titarenko |
|
|
RUSMT8 |
Group 1 |
|
|
Vadim Yakhinson |
|
|
|
|
|
|
MAOLCA (Melges 20) |
|
Andrea Casale |
|
|
ITAAC15 |
Group 3 |
|
|
Matteo Ramian |
|
|
ITAMR54 |
Group 1 |
|
|
Giulia Sent |
|
|
ITAGS115 |
Group 1 |
|
|
Manfredi Vianini Tolomei |
|
|
|
|
|
|
MARUSSIA (Melges 20) |
|
Marina Kaverzina |
|
|
RUSMK24 |
Group 1 |
|
|
Sergey Peshkov |
|
|
|
|
|
|
Valera Zacarinskiy |
|
|
|
|
|
|
MASCALZONE LATINO JR. (Melges 20) |
|
Cameron Appleton |
|
|
NZLCA1 |
|
|
|
Stefano Ciampalini |
|
|
ITASC20 |
Group 1 |
|
|
Achille Onorato |
|
|
ITAAO10 |
Group 1 |
|
|
MEZZALUNA (Melges 20) |
|
Marta Conti |
|
|
|
|
|
|
Lorenzo De Felice |
|
|
ITALD7 |
Group 1 |
|
|
Marco Franchini |
|
|
ITAMF54 |
Group 1 |
|
|
Sandro Montefusco |
|
|
ITASM1 |
Group 3 |
|
|
MIDNIGHT SUN (Melges 20) |
|
Matteo Ferraglia |
|
|
ITAMF102 |
|
|
|
Mark Mendelblatt |
|
|
USAMM9 |
Group 3 |
|
|
Alexis Michas |
|
|
USAAM101 |
Group 1 |
|
|
MOJITO (Melges 20) |
|
Florian Bodenmiller |
Spinnaker trimmer |
|
GERFB34 |
Group 1 |
|
|
Theresa Majer |
Bow |
|
GERTM5 |
Group 1 |
|
|
Florian Rixner |
Helm |
|
GERFR9 |
Group 1 |
|
|
N.N. (Melges 20) |
|
Gerhard Hoelzl |
Spinnaker trimmer |
|
AUTGH9 |
Group 1 |
|
|
Robert Sarina |
Tactician |
|
HUNRS4 |
Group 1 |
|
|
Klaus Schober |
Owner |
|
AUTKS6 |
Group 1 |
|
|
NIKA (Melges 20) |
|
Davide Bortoletto |
|
|
ITADB |
Group 1 |
|
|
Enrico Fonda |
|
|
ITAEF7 |
Group 3 |
|
|
Vladimir Prosikhin |
|
|
RUSVP7 |
Group 1 |
|
|
OUT OF REACH (Melges 20) |
|
Gabriele Benussi |
|
|
ITAGB180 |
|
|
|
Massimo Gherarducci |
|
|
ITAMG80 |
Group 3 |
|
|
Guido Miani |
|
|
ITAGM137 |
Group 1 |
|
|
Pacific Yankee (Melges 20) |
|
Drew Freides |
Chef |
|
USADF9 |
Group 1 |
|
|
Morgan Reeser |
Watch Captain |
|
USAMR38 |
Group 3 |
|
|
Charlie Smythe |
Stunt Owner |
|
USACS60 |
Group 3 |
|
|
PATH (Melges 20) |
|
Anatoly Karachinskiy |
|
|
RUSAK30 |
Group 1 |
|
|
Alexey Krylov |
|
|
RUSAK29 |
Group 1 |
|
|
Maxim Logutenko |
|
|
RUSML1 |
Group 3 |
|
|
PINTA (Melges 20) |
|
Michael Illbruck |
|
|
GERMI1 |
Group 1 |
|
|
John Kostecki |
|
|
USAJK85 |
|
|
|
Federico Michetti |
|
|
ITAFM8 |
|
|
|
PIROGOVO (Melges 20) |
|
Daniil Ddintsov |
|
|
|
|
|
|
Alexander Ekimov |
|
|
RUSAE6 |
Group 1 |
|
|
Alexander Ezhkov |
|
|
RUSAE3 |
Group 1 |
|
|
PIROGOVO EVOLUTION (Melges 20) |
|
Leonid Altuchov |
|
|
RUSLA1 |
Group 1 |
|
|
Igor Ivansnintson |
|
|
|
|
|
|
Slava Kaptuchin |
|
|
|
|
|
|
POURSUITE (Melges 20) |
|
Bernard Borter |
|
|
SUIBB8 |
Group 1 |
|
|
Yan Perret-Gentil |
Tactician |
|
SUIYP2 |
Group 1 |
|
|
longchamp régis |
Spinnaker trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Max Rickli |
Owner |
|
|
Group 1 |
|
|
RAYA (Melges 20) |
|
Leonardo Chiarugi |
|
|
ITALC38 |
Group 1 |
|
|
Alessandro Franci |
|
|
ITAAF8 |
Group 3 |
|
|
Matteo Marenghi Vaselli |
|
|
ITAMM243 |
Group 1 |
|
|
RED OCTOBER (Melges 20) |
|
Pavel Grachev |
|
|
|
|
|
|
Artem Markov |
|
|
RUSAM7 |
|
|
|
Maksim Taranov |
|
|
RUSMT10 |
|
|
|
ROCKNROLLA (Melges 20) |
|
Alexandra Besputin |
|
|
|
|
|
|
Alina Dotcenko |
|
|
RUSAD4 |
Group 1 |
|
|
Vitaly Ignatenko |
|
|
UKRVI4 |
Group 1 |
|
|
Andrey Kirilyyk |
|
|
RUSAK1 |
Group 1 |
|
|
RUSSIAN BOGATYRS (Melges 20) |
|
Konstantin Besputin |
|
|
RUSBK2 |
Group 1 |
|
|
Igor Rytov |
|
|
RUSIR3 |
Group 1 |
|
|
Anton Sergeev |
|
|
RUSAS27 |
Group 1 |
|
|
RUSSOTRANS (Melges 20) |
|
Maxim Kuzmin |
Tactician |
|
RUSEL3 |
Group 3 |
|
|
Egor Larionov |
Bow |
|
RUSEL3 |
Group 3 |
|
|
Yuriy Morozov |
|
|
RUSEL3 |
|
|
|
Samba Pa Ti (Melges 20) |
|
Michael Buckley |
|
|
USAMB20 |
Group 3 |
|
|
John Kilroy |
|
|
USAJK8 |
|
|
|
Jeff Reynolds |
|
|
USAJR149 |
|
|
|
Section 16 (Melges 20) |
|
Richard Davies |
|
|
GBRRD67 |
|
|
|
Manuel Modena |
|
|
ITAMM60 |
|
|
|
Chris Rast |
|
|
SUICR1 |
Group 3 |
|
|
SPIRIT OF NERINA (Melges 20) |
|
Mirko Bargolini |
Helm |
|
ITAMB196 |
Group 1 |
|
|
Anne-Soizic Bertin |
Bow |
|
FRAAB5 |
Group 1 |
|
|
Roberto Caresani |
Helm |
|
ITARC79 |
Group 1 |
|
|
Nicolo Telese |
Offside trimmer |
|
ITANT13 |
Group 1 |
|
|
SPIRIT OF NERINA CDV ERIX (Melges 20) |
|
Anna Bettoni |
|
|
ITAAB192 |
|
|
|
Michele Diamantini |
|
|
ITAMD43 |
|
|
|
Andrea Serpi |
Helm |
|
ITAAS89 |
Group 1 |
|
|
Andrea Trani |
|
|
ITAAT2 |
|
|
|
STIG (Melges 20) |
|
Francesca Masotto |
|
|
ITAFM41 |
Group 1 |
|
|
Alessandro Rombelli |
|
|
ITAAR46 |
Group 1 |
|
|
Giorgio Tortarolo |
|
|
ITAGT2 |
Group 3 |
|
|
Manu Weiller |
|
|
ESPMW1 |
Group 3 |
|
|
SWIFT MAGIC (Melges 20) |
|
Naoki Hirakawa |
Owner |
|
JPNNH6 |
Group 1 |
|
|
Tetsuya Matsunaga |
Tactician |
|
JPNTM1 |
Group 3 |
|
|
Takumi Nakamura |
Main Trimmer |
|
JPNTN2 |
Group 3 |
|
|
Itsuki Tokushige |
Spinnaker trimmer |
|
JPNIT4 |
Group 1 |
|
|
SYNERGY GT (Melges 20) |
|
Francesco Ivaldi |
|
|
ITAIF1 |
Group 3 |
|
|
Nikolay Kornev |
|
|
|
|
|
|
Valentin Zavadnikov |
|
|
RUSVZ6 |
Group 1 |
|
|
TNT racing (Melges 20) |
|
Tony Norris |
|
|
RSATN2 |
Group 1 |
|
|
Tina Plattner |
|
|
GERKP6 |
|
|
|
Paul Willcox |
Tactician |
|
RSAPW1 |
Group 3 |
|
|
TOMAHAWK (Melges 20) |
|
Andrea Fornaro |
|
|
itaaf4 |
Group 3 |
|
|
Stefano Santucci |
|
|
ITASS80 |
|
|
|
Stefano Santucci |
|
|
ITASS80 |
Group 1 |
|
|
Enrico Voltolini |
|
|
ITAEV14 |
Group 1 |
|
|
Transfusion (Merges 20) |
|
Guido Belgiorno-Nettis |
|
|
|
|
|
|
Sam Williams |
Headsail Trimmer |
|
AUSsW11 |
Group 1 |
|
|
Jeremy Wilmot |
|
|
AUSJW27 |
Group 3 |
|
|
VICTOR (Melges 20) |
|
Stefano Cherin |
|
|
ITASC23 |
Group 1 |
|
|
Alexander Novoselov |
|
|
RUSAN23 |
Group 1 |
|
|
Andrea Tesei |
|
|
ITAAT32 |
Group 1 |
|
|
WildMan (Melges 20) |
|
Steve Hunt |
|
|
USASH6 |
Group 3 |
|
|
Liam Kilroy |
|
731820V |
USALK50 |
|
|
|
Stephanie Roble |
|
|
USASR16 |
Group 1 |
|
|
Erik Shampain |
|
|
USAEE3 |
Group 3 |
|
|
Yasha Samuray (Melges 20) |
|
Flavio Favini |
|
|
ITAFF8 |
|
|
|
Stefano Orlandi |
|
|
ITASO3 |
|
|
|
Federica Salvà |
|
|
ITAFS14 |
|
|
|
Ishida Yukihiro |
|
|
|
|
|
|