2016 Melges 32 Sailing Series Act 4 // 2016 Melges 32 EUROPEAN CHAMPIONSHIP
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class Approv.
Caipirinha (Melges32)
Alessandro Agostinelli ITAAA85 Group 1  
Lorenzo Azzi ITALA7 Group 1  
Benedetta Danti ITABD7 Group 1  
Ivan Inselvini ITAII2 Group 1  
Alessandro Marchioro ITAAM193 Group 1  
Nicola Pavoni ITANP11 Group 1  
Giovanni Pizzatti ITAGP46 Group 1  
Martin Reintjes Helm GERMR62 Group 1  
Gabriel Treddenti ARGGT4  
Challenger (Melges 32)
Claus Andersen Other DENCA9 Group 1  
Carsten Hansen Pit DENCH22 Group 1  
Kim Haugaard Helm DENKH8 Group 3  
Jan Madsen Main Trimmer DENJM19 Group 1  
Ulrik Staal Spinnaker trimmer DENUA4 Group 1  
arvid Tage Mast DENAT6 Group 1  
Anders Thiele Bow DENAT5 Group 1  
EKER (Melges 32)
YASAR DOGA ARIBAS Headsail Trimmer TURYD2 Group 1  
BURAK BARAN Pit TURBB2 Group 1  
AHMET EKER Helm TURAE9 Group 1  
LUCA FARAVELLI Headsail Trimmer ITALF7 Group 1  
ENRICO FONDA Tactician ITAEF7 Group 3  
ENGIN OZGEN Bow TUREO11 Group 1  
GIORGIO TORTAROLO Main Trimmer ITAGT2 Group 3  
BURAK ZENGIN Spinnaker trimmer TURBZ1 Group 1  
Fra Martina (Melges 32)
Irene Bezzi ITAIB1 Group 1  
Niccolo Bianchi ITANB1 Group 3  
sergio blosi ITASB20 Group 1  
Lorenzo Bressani ITALB55 Group 3  
Michele Giovannini Spinnaker trimmer ITAMG81 Group 1  
Gaetano Granara Spinnaker trimmer ITAGF9 Group 3  
Edoardo Pavesio ITAEP11 Group 1  
Giovanni Pavesio Pitman ITAGP77 Group 1  
GIOGI (Melges 32)
Matteo Balestrero ITAMB49 Group 1  
Elio Borio   Group 1  
Andrea Casale ITAAC15 Group 3  
Daniele Cassinari ITADC11 Group 3  
Francesco Di Caprio ITAFD2 Group 3  
Davide Di Maio ITADD2 Group 1  
Cristiano Giannetti ITACG19 Group 1  
Leone Taddei ITALT13 Group 1  
G-Spot (Melges 32)
Branko Brcin SLOBB3 Group 3  
Leonardo Chiarugi ITALC38 Group 1  
Saverio Cigliano ITASC5 Group 1  
Alessandro Franci ITAAF8 Group 3  
Alessandro Frizzarin ITAAF28 Group 1  
Massimiliano Minghini ITAMM263 Group 1  
Alessandro Saettone ITAAS59 Group 1  
Giangiacomo Serena di Lapigio SUIGS4 Group 1  
INGA (Melges 32)
Cesare Bozzetti ITACB26 Group 1  
Marco Carpinello ITAMC16 Group 1  
Giovanni Cassinari ITAGC157  
Gosse de Boer NEDGD3 Group 1  
Richard Goransson SWERG2 Group 1  
Federico Michetti ITAFM8  
Alex Sinclair ANTAS1 Group 1  
Vasco Vascotto ITAVV6 Group 3  
LA PERICOLOSA (Melges 32)
Fabian Gielen Mast GERFG4 Group 1  
Michele Gregoratto Pit ITAMG27 Group 1  
Karol Jablonski Tactician POLKJ1 Group 3  
Victor Marino Headsail Trimmer ESPVM12 Group 3  
Andrea Racchelli Main Trimmer ITAAR1 Group 3  
Edu Reguera Offside trimmer ESPER17 Group 1  
Christian Schwoerer Helm GERCS64 Group 1  
Alberto Viejo Bow ESPAV1 Group 1  
MASCALZONE LATINO (Melges 32)
Cameron Appleton NZLCA1  
Stefano Ciampalini ITASC20 Group 1  
Lorenzo De Felice ITALD7 Group 1  
Flavio Favini ITAFF8  
Daniele Fiaschi ITADF1 Group 1  
Filippo La Mantia ITAFL11 Group 1  
Vincenzo Onorato ITAVO1 Group 1  
Matteo Savelli ITAMS24 Group 1  
PIPPA (Melges 32)
Daniele De Luca ITADD3 Group 3  
Matteo Ivaldi ITAMI12 Group 3  
Manuel Modena ITAMM60  
Eros Paghera ITAEP27 Group 1  
Lasse Petterson NORLP1 Group 1  
Raimondo Tonelli ITART5 Group 1  
Enrico Turrini ITAET13 Group 1  
Enrico Verdinelli ITAEV9 Group 1  
Synergy GT (Melges 32)
Daniil Adzintsou Strategist BLRDA3 Group 1  
Ed Baird Tactician USAEB3 Group 3  
Alexander Ekimov Headsail Trimmer RUSAE6 Group 3  
Warwick Fleury Main Trimmer NZLWF3 Group 3  
Nikolay Kornev Mast RUSNK8 Group 1  
Matteo Ramian Bow ITAMR54 Group 1  
Valery Zatsarinsky Pit RUSVZ5 Group 1  
Valentine Zavadnikov RUSVZ6 Group 1  
TAVATUY (Melges 32)
Konstantin Besputin   Group 1  
Oleg Krivov   Group 1  
Pavel Kuznetsov   Group 1  
Viatcheslav Martynov   Group 1  
Sergey Musikhin   Group 3  
Evgeny Neugodnikov   Group 1  
Alexander Patroshev   Group 1  
Anton Sergeev   Group 1  
VITAMINA (Melges 32)
Diego Battisti Headsail Trimmer ITADB44 Group 1  
Giovanni Bucarellli Pit ITAGB40 Group 1  
Francesco Coari Mast ITAFC50 Group 1  
Matteo De Luca Bow ITAMD28 Group 3  
Andrea Fornaro Main Trimmer ITAAF4 Group 3  
Carlo Fracassoli Tactician ITACF9 Group 3  
Andrea Lacorte ITAAL56  
Gianluca Malfitano Offside trimmer ITAGM17 Group 1  
WILMA (Melges 32)
Alessandro Bolzonella ITAAB57 Group 1  
Nicola Celon ITANC5 Group 3  
Umberto De Luca ITAUD1 Group 1  
Massimo Gherarducci ITAMG80 Group 3  
Sandro Montefusco ITASM1 Group 3  
Armin Raderbauer AUTAR2 Group 1  
Claudia Rossi ITACR44 Group 1  
Vittorio Rosso ITAVR4 Group 1  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017