2016 Vineyard Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Alibi (J 120)
Gardner Grant 202682S    
American Girl (King 40)
Taylor Walker    
Arabesque - CC (C&C 121)
Tobias Fitzgerald Other   Group 1  
Alexander Haim Mast   Group 1  
Zachary Hill Medic/Doctor   Group 1  
Riley Kernen Bow   Group 1  
Michael Mahan Owner 706875v   Group 1  
Chalmers Pierce Other   Group 1  
Jack Ryder Headsail Trimmer 704192V   Group 1  
Alexander Sharpe Other   Group 1  
Arethusa (Gunboat 60)
Timmy Burrell Pit Assist   Group 1  
Karl Funk 274819Y USAKF9 Group 3  
Douglas Lotz Spinnaker trimmer   Group 1  
Phil Lotz 149256c    
Wendy Lotz Navigator USAWL17 Group 1  
Brendan Marshall Pit USABM56 Group 3  
Collin Marshall Grinder   Group 3  
Stan Schreyer Other   Group 3  
Lars Svenstrup Other   Group 3  
Ariel (J 109)
Jeffrey Warren 110682N USAJW164  
Avanti (Hanse)
Jeremi Jablonski    
Bellatrix (Salona 41)
Deric Hetzel 740069W    
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy McRoberts    
Jerome Rush Navigator USAJR137 Group 1  
Blue Mouse (J 35)
Mark Parry 232766W    
Carry On (C&C 33)
Thomas Oryniak    
Celebration (II) (Tripp 37)
Sea Scout Ship 6    
Christopher Dragon (Ker 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Clean Slate (J 105)
Marc Berkowitz USAMB235  
Desperado (Custom 40)
George Petrides 653152H USLV9  
Dragon (Class 40)
Michael Hennessy 318502Q USAMH76  
Duet (Sun Fast 37)
Andrian Lubimov    
Eagle (J120) (J 120)
Steven Levy 251603G 251603G  
Eagle (X-332) (X-332)
Ernie Bivona 294957H    
Elvis (Gunboat 62)
Dave Allen 246511O USAJC117  
Westy Barlow 246511O USAJC117  
Scotty Bradford 246511O USAJC117  
Ryan Breymeyer 246511O USAJC117  
Jason Carroll 246511O USAJC117  
Chad Corning 246511O USAJC117  
Chuck Norris 246511O USAJC117  
DANger Pletsch 246511O USAJC117  
Alister Richardson 246511O USAJC117  
Expresso (Express 37)
Burke Anvari Bow 746372p   Group 1  
Andrew Breschard Headsail Trimmer    
Halsey Bullen Co-Skipper 317723V USAHB16 Group 1  
Kera Connolly Bow 215633Q   Group 1  
Frederick Heerde Navigator 103817L   Group 1  
Steve Longo Helmsman 215633Q usasl49 Group 1  
Christian Myers    
Exuberance (X-442)
Chris Eichmann    
Faith (Beneteau 44.7)
Kory Breitel    
Fault Tolerant (Gunboat 60)
Robert and Libby Alexander    
Fear Knot (Morgan 38)
Doug Johnson    
steven montesantos Tactician   Group 1  
Finale (Beneteau First 36.7)
Thomas O'Connell 325017N USATO22  
First Rate (Tartan 342)
Lisa Woolsey 279722C    
Fortissimo (Hanse 575)
Kevin Dailey Watch Captain USAKD7 Group 1  
Elaine Falkenberg Spinnaker trimmer   Group 1  
Charles Goodrich Watch Captain 651043Q USACG28 Group 1  
Roy Moss   Group 1  
Pam Murrin Spinnaker trimmer USAPM19 Group 1  
Richard Nugent 60817 1901261 Group 1  
Vikki Vandamn-Dailey    
Brook West 376344A   Group 1  
Frequent Flyer (Beneteau First 36.7)
Flavio Carrera Main Trimmer USAFC25 Group 1  
Joe Carter Floater USAJC264 Group 1  
Alistair Duke Skipper 380760T GBRAD74  
Itala Goncalves Other USAIG8 Group 1  
Michelle Miltenberger Bow USAMM206 Group 1  
Scott Wetzel Watch Captain   Group 1  
Fujin (Bieker 53 Catamaran)
Gina Borza    
Fritz Johnston Spinnaker trimmer   Group 1  
Fritz Lanzinger Watch Captain USAFL3 Group 3  
Mike Leslie Other    
Cameron Lewis Grinder   Group 3  
Andrew McCorquodale Chef    
Jonathan McKee Tactician 104472Q USAJM207  
Greg Slyngstad 393565D    
Gadzooks (C&C38)
Geoffrey Beringer 254613O    
Gemini (Hanse 375)
James Coffman 324519S USAJC81  
Glim (C&C 40)
John Fallon Tactician USAJF57 Group 1  
Peter Fallon Floater   Group 1  
Ian King Chef AUSIK2 Group 1  
William Klein Captain 713955z usawk32 Group 1  
William G. Klein Other 713955z Usawk33 Group 1  
Mike Mclaughlin    
charles Sherts    
Eric Zeller Headsail Trimmer 239565H USAEZ1 Group 1  
Growth Spurt (J 109)
Richard Born Stunt Owner   Group 1  
Ward Detwiler Rush Chairman   Group 1  
Elizabeth Ervin Headsail Trimmer USAEE33 Group 1  
John Greifzu, Jr. Owner 204531K USAJG192  
Cate Muller Runners USACM8 Group 1  
Joe Quick Main Trimmer 240093P USAJQ12 Group 1  
Will Wurm Other USAWW36 Group 1  
Guardian J (J 109)
Sherb Cameron Main Trimmer    
Joe Cooper Floater   Group 3  
Robert Douglas Watch Captain USARD84 Group 1  
Doc Dwyer Co-Skipper   Group 1  
Don Dwyer Skipper   Group 1  
Don Dwyer 742626T    
Chris Hancock Tactician   Group 1  
Patrick Schmidt Helm   Group 1  
Helios (Sunfast 3600)
Adrian Little 319091E USAAL3  
Jon Ricci Navigator USAJR186 Group 1  
Heron (J 120)
Leah Bright Grinder   Group 1  
Buck Downes Bow USAJD223 Group 1  
Denis Hope-Ross Chef IRLDH39 Group 1  
Greg Leonard Skipper 295004N    
Hannes Leonard Mid Mast    
Ted Lepich Navigator 198493M USATL49 Group 1  
Sean Reilly Offside trimmer   Group 1  
High Noon - CC (Tripp CTM 41)
Young American Jr. Big Boat Team 174802N USAPB9  
Hiro Maru (Swan)
Hiroshi Nakajima 165692E USAHN1  
Hussar (Frers 55)
Buck Buchanan Navigator    
Jennifer Duclay Other 714270p    
Kilian Duclay Grinder 714265N   Group 1  
Maya Duclay    
Sean Duclay Other 714269w    
Thierry Duclay Other   Group 1  
Allen Fligor Tactician   Group 1  
Matt Janssen Main Trimmer   Group 1  
Alan Lada Grinder USAAL91 Group 1  
Jason Mull 2611947W    
Zachary Mull Headsail Trimmer   Group 1  
Imagine (Sabre 426)
Peter Chirlian 673150W    
Infidel (Dragonfly 32)
Daniel Galyon 319200N    
Invincible - CC (Navy 44 Mark 1)
Cadet Jackson Biddle 123663R    
Jamala IV (Beneteau First 36.7)
Hamish Young 671041S AUSHY1  
JAMBO (Beneteau First 40)
Mark Coleman 60798 USMC185  
Nicholas Dovbniak Tactician CANND2 Group 3  
Michael Filimon Headsail Trimmer   Group 1  
Jacob George Pit USAJG224 Group 1  
Michael Shelby Bow USAMS271 Group 1  
Ryan Treat    
Joyride (J 109)
Kirk Carr Tactician   Group 1  
Greg Imbruce    
Kekoa (Tartan 38)
Luke Wakeman 699943C    
Kenai (J 44)
Reed Cleckler Chef   Group 3  
Emmett Dickheiser Bow USAED37 Group 3  
Alex Freas Chef   Group 1  
Pedro Gianotti Main Trimmer   Group 3  
David Hinrichsen Navigator   Group 1  
Chris Lewis Captain   Group 1  
Karen Lewis Chef   Group 1  
Gurhan Ozen   Group 1  
Alec Snyder Staysail trimmer   Group 3  
Kyrie (Tartan 4100)
John DiMatteo 317330Q USAJD21  
Lir (Swan 45)
John McNamara 206209N    
Lora Ann (Express 37)
Richard du Moulin    
Madison (J 120)
Brian Spears 674996E USABS158  
Magic (Santa Cruz 52)
Kenneth Laudon 127269b USAKL34  
Max (Pogo 10.5)
Moritz Hilf 652441E Germh8  
Miracle (R/P 44)
Conor Cashel Pit USACC176 Group 1  
Michael Cashel 697102V USAMC148  
Sean Cashel Other USASC86 Group 1  
Bill Hartnett Other USAWH54 Group 1  
Henry Helme Other   Group 1  
Skip Helme Navigator 168967M USAJH46 Group 1  
Steve Janzen Grinder   Group 1  
Max Nickbarg Other 328652C ISVMN1 Group 1  
James Price Other USAJP185 Group 1  
Kurt Sertl Floater USAKS142 Group 1  
Charlie Simonds Floater USACS116 Group 1  
Mischief (Evelin 26)
Waldemar Sulkowski    
Morning Glory (J 109)
Carl Olsson 1159541 USACO35  
Next Boat (Morris 45)
Mark Ellman 121423D USAME8  
Nice Tri (Dragonfly)
Kevin Hawco    
Oakcliff Racing - Class 40 (Class 40)
Andres Guerra-Font Bow   Group 1  
Chris Kennedy Skipper Usack50 Group 3  
Chris Ross Headsail Trimmer   Group 1  
On The Mark II (Hunter 35.5)
Marc Luxemburg 108149w    
Overproof (Van Gorkom Open 30)
A. Brock Kraebel    
Luke Lawrence    
Palantir-5 (J 44)
Bob & June Kendrick 120126B    
Participant II (J 97)
G. John Krediet 215583Z    
Pegasus (Beneteau First 36.7)
Hartmut Ludwig Skipper 714996W USAHL16 Group 1  
Welf Ludwig Co-Skipper 714996W USAHL16 Group 1  
Pegasus (Tartan 41)
Austin Royle 220462K    
Perigee (Beneteau 42S7)
Matt Beck    
Charles Bocklet Owner 253439U USACB210 Group 1  
Dave Coughlin Navigator 690515s USADC52 Group 3  
Matthew Coughlin Rush Chairman   Group 1  
Kyle Hanson USAKH50 Group 1  
Alex Hummel Helm   Group 1  
Ian Norman Bow USAIN3 Group 1  
Alex Razzook Mast   Group 1  
Phantom - CC (Tripp 40)
Jake Andrew Bow    
Nick Gioino Headsail Trimmer    
Kenneth Luczynski Skipper 114737R USAJM75  
Ben Manning Tactician   Group 1  
Michael Marese Pit    
Ethan Neubelt Main Trimmer 698131P USAEN17 Group 1  
Connor Sexton Helm   Group 1  
Peter Wallin Mast   Group 1  
Prevail (Beneteau 42s7)
Deanna Edginton Bow USADE37 Group 1  
thomas mosler USATM122 Group 1  
Steve Pritz Helm   Group 1  
Swack, Pritz, Vitaglione 714275B    
Andrew Ricks Headsail Trimmer    
Rory Vandamme IRLRV3 Group 1  
Glenn Vitaglione Nav/Tac   Group 1  
Morgan Williams    
Privateer (Class 40)
Rich Fleischman 317123P    
Pterodactyl (custom)
Scott Weisman 151139L    
RĂ¡gana (Cape Fear 38R)
Darius Peleda 37406B USADP49  
Raptor (J 105)
Frank Conway Owner 218396I USAFC3  
Thomas Conway Main Trimmer 246750X USATC112 Group 1  
Christian Jeselson Chef    
Eric Roelofs Spinnaker trimmer   Group 1  
Red Sky (J 88)
Robert Fischer 353068X USARF4 Group 1  
Kerry Klinger Tactician 103972T USAKK45 Group 3  
Tim Mason Mid Bow   Group 1  
Spencer Ochs Headsail Trimmer   Group 1  
John Pearson 396641C    
Jason Richter   Group 1  
Rhiannon III (J 109)
Cao Deambrosio / Chris Nicholls    
Rita (Hunter 35.5)
Christian Kramer Headsail Trimmer    
John Lally Grinder   Group 1  
Eric Rickert Grinder    
Mark Rickert Watch Captain    
Arthur Sa 211703d    
Dave Seroy Bow    
Rocket Science (J 120)
Rick Oricchio    
Sans Souci (C&C 99 SD)
Wim Jessup 217057W USAWJ26  
Sapphire (J 35)
Jim Farrell 681845Q USAJF85  
Shining Star (Farr 33)
Steve Hayes    
Shooting Star (Beneteau First 36.7)
Blind Boy Adler Helmsman    
Steve Cain Rush Chairman 342608O    
DaCapo Calzone Grinder    
Walter Charchalis Watch Captain    
Dead Cat No. 6 Navigator    
Mongo Owen Headsail Trimmer    
Bit Pitch Pitman    
Jax Pritz Bowman    
Simon Says... Oakcliff (Andrews 68)
Lorenzo Vascotto    
Six Brothers (C-32)
Will Florio Bow   Group 1  
Bob Fryer Chef   Group 1  
Dan Gordillo Spinnaker trimmer 710745w   Group 1  
Erik Graber Grinder   Group 1  
Rich Jessop Mast   Group 1  
Julia Knowlton Spinnaker trimmer    
Chris Kramer 151426J    
Snappy (Tartan 33)
Ove Haxthausen 669538S    
Soulmates (Custom Goetz 40)
Adam Loory 118556A    
SPARTA (X-35)
Yevgeny Osherov 688769M    
Sundari (Farr 400)
Barry Gold 317880F USABG19  
Sunset Child (J 120)
Marcus Cholerton-Brown 732580Y GBRMC96  
Synergy (J 105)
Lionel Crear USALC35  
Randy Lewis    
Kim Mcintyre    
Henrik Pederson 256123P USAHP15 Group 1  
Mike Rout Pit   Group 1  
David Spence 236612p    
Tacktile (Sabre 42 CB)
Andrew Claflin Spinnaker trimmer    
Shawn Donovan Headsail Trimmer    
Mark Laser Medic/Doctor 403003D USAML115 Group 1  
William LeVasseur Bow    
Chuck Murphy Helm    
Brent Peiffer Main Trimmer    
Robert Smith Bowman    
Jeffrey Wilson Skipper    
Greg Wykoff Spinnaker trimmer    
Temptation-Oakcliff (Ker 50)
Greg Adams Spinnaker trimmer   Group 1  
Roby Douglas Headsail Trimmer none CANWD4 Group 1  
Philip Dyer Pit   Group 1  
David Happ    
Jacob Henley Captain   Group 1  
Dan MacMillan Grinder   Group 1  
Phillip McKee Navigator 210543Z USAPM106 Group 1  
Sean O'Halloran Mid Bow   Group 1  
Bill Rudkin Tactician   Group 1  
Alexa Santry Pit Assist   Group 1  
Arthur Santry Captain 157130O USAAS113 Group 1  
Richie Santry Grinder 709649j USARS161 Group 1  
Elizabeth Shaw Main Trimmer   Group 3  
Tenacious (Baltic 38)
Jeff Taylor 698857C USAJT150  
That's Ridiculous (Beneteau First 36.7)
Francis Nilsen    
Thin Man (J 92)
Todd Aven Skipper 654842K USATA4  
Leigh Beer 389644k USALM49  
Kasey Currier    
Todd Diffee Watch Captain    
Tom Ericsson Watch Captain    
Rachel Herman-Gross    
Lauren Nye    
threebeans (Santa Cruz 37)
Christopher Rosow 197918E    
Triton (Tartan 34 MKII)
Mike Sullivan 388338h    
Trouble (Colgate 26)
Miguel Dominguez Skipper 271399D    
Miguel Dominguez II Co-Skipper    
Udacha (Tripp 33)
Vladimir Koulik 380356T USAVK4  
Valkyrie (Beneteau First 44.7)
Drew Chapman    
Vamp (J 44)
Leonard Sitar 112566Q USALS50  
Warrior Won (Xp44)
Paul van Dyke Staysail trimmer usapv6 Group 3  
Peter Bauer   Group 1  
Peter Carpenter Main Trimmer USAPC35 Group 1  
H.L. DeVore Navigator 314113H USAHD4 Group 1  
Carter Holliday 200380J USACH13 Group 1  
Doug Lynn Rush Chairman 118654Z USADL14 Group 1  
Roland Schulz Spinnaker trimmer 243568Z USARS69 Group 1  
Christopher Sheehan Skipper 734053Z USACS259  
Joost-Olan Sheehan Grinder    
Christopher Simon Runners   Group 1  
Ryan Zupon Rush Chairman   Group 1  
Wily Silver Fox (J 122)
Christopher Hall 744549R USAHC14  
YYZ (Jeanneau 53)
Justin Bonar 2112    
Zuma (J 109)
Steve Chronert    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022