118th Larchmont Race Week
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
(Vanguard 15)
Morgan Kiss USAMK44  
(Vanguard 15)
Alexander Stewart    
0 (Ideal 18)
Katherine Morgan    
1056 (Vanguard 15)
Jack Chrysler    
Jack Chrysler    
Christine Klingler 332440L USACK66  
1516 (Vanguard 15)
Sarah Hermus    
Howie Meyers Tactician   Group 1  
1600 (Vanguard 15)
Weston Friedman    
1692 (Vanguard 15)
Brian Drumm    
17 (Vanguard 15)
Andy Carson 210030X    
Mike Osborne    
1709 (Vanguard 15)
Addison Jones Strategist   Group 1  
Steve Jones 105088w    
1800 (Vanguard 15)
Michael Drumm    
1831 (Vanguard 15)
zachary blumenthal    
David Tampellini Tactician   Group 1  
1838 (Vanguard 15)
Ted Ferrarone 256825Y    
1849 (Vanguard 15)
Ken Charles 353512M    
772 (Vanguard 15)
Ned Roseberry    
88 (Viper 640)
Ferrarone Potts    
Aegir (Alden yawl)
Elith Larsen 278012R    
Alice (Shields)
Andrew Young    
Allegro (Herreshoff S Class)
William Simmons 711356V    
Althea (J 70)
Clemmie Everett 144311G USACE28  
Amateur Hour (Vanguard 15)
Senet Bischoff    
Amelie (Viper 640)
Nicolas Buc / Peter Fernberger    
Angela Nesbitt (Ideal 18)
Angela Nesbitt    
Anne Brown (Vanguard 15)
Jamie & Annie Anderson    
Aquilon (Beneteau Oceanis 45)
Kent Heggerud    
BAB (Viper 640)
Rachel Rhame & Rachel Beardsley    
Basilisk (Viper 640)
Robert Matthews 187084E    
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Bernice (P-Class Yawl)
Pamela and Alex Dubitsky    
Big Cracks (Vanguard 15)
Walter Florio    
Bitten (Viper 640)
Eric Baumes 371568A    
Black Mallard (Cardinal 46)
Tracy McRoberts    
Blackcomb (J 100)
Jon Yoder & Bill Gassman    
Bolide (C&C)
Matthew Tym / Ned Roseberry    
BUST (Vanguard 15)
Nathan Allman    
Callisto (Xc35)
Mark Honorowski    
CHECKMATE (Shields)
Fred Werblow    
Chieftain (Frers 45 W)
Robert Chuda 181069T    
Chinook (J 70)
Carrie & Ed Austin 234894F    
Chinook (Sabre 362)
Nicholas Chirekos    
Christine Francis (Etchells)
Dan Smith    
Christopher Dragon (Ker 43)
Andrew & Linda Weiss 352216l    
Condor (Beneteau 38 first)
Robert Raynor    
Conundrum (J 105)
Jeremy Henderson / Harald Edegran 245143Q    
Cornelia (Shields)
LawrenceAzzaretti Mike Carr 223672U    
Danae (Herreshoff S Class)
William Riley    
David Dougherty (Viper 640)
David Dougherty    
Dilemma (Herreshoff S Class)
Sean Park    
Dorean (Marshall)
Race Committee    
Edegran Racing (Vanguard 15)
Markus Edegran    
Electric Eel (Vanguard 15)
Ward Young    
Entropy (Bayfield 45)
Jed Kelly 391847A    
Fault Tolerant (Gunboat 60)
Robert and Libby Alexander    
Flame (Etchells)
Skip Gaillard    
Flux Capacitor (Vanguard 15)
Jay Rhame USAJR47  
Flying 06’er (Vanguard 15)
Marlena Fauer    
Sarah Peck Bow   Group 1  
Freebird (Viper 640)
Peter Krow    
Fully Torqued (Vanguard 15)
Nicholas Johnstone    
Ghost Panda (Viper 640)
David Owen & Peter Beardsley 149084E USAPB8  
Golden-Eye (Rhodes)
Michael Emmert    
Gone to Plaid (Viper 640)
Adam Trigg    
Great American (Etchells )
Jeffrey Jamison USAJJ125  
Grey Matter (Viper 640)
Peter Broszkowski 713264Z    
Havoc (Shields)
Sawyer O'Shea    
Heine (Vanguard 15)
Edward du Moulin du Moulin    
Hoonigan (J 105)
Edward Lebens    
Hope (Q Class)
Ray Scanlan    
Ideal 18 (Ideal 18)
Tom Ingram    
Ideal 18 - LYC (Ideal 18)
Carrie Kaplan    
Ideal 18's (Ideal 18)
Brouck Anderson    
IMPULSE (O'Day 39)
Len Di Iorio 696407V    
Insanity (Zap 26)
Carleton Wheeler 678067D    
Intime (Shields)
Peter McWhinnie    
Iroquois (Herreshoff S Class)
Richard Beck 225814Q    
Isolde (Ideal 18)
Cheryl Lewy    
Jenny (Viper 640)
Zeke Horowitz 276486J    
Jester (Viper 640)
Pierce Crosbie / Kayvan Heravi    
Jumbos (Viper 640)
Florian Eenkema van Dijk    
Will Hutchings    
Chris Keller    
Tori Porter Headsail Trimmer   Group 1  
Kandahar 2 (Herreshoff S Class)
Robert Mehlich    
katherine (Shields)
douglas campbell    
kedge (Shields)
Matthew Kaplan    
kedge (Vanguard 15)
Matthew Kaplan    
Lady (Shields)
John Mawe 351656V    
Wes Moroz    
Gary Owen    
Larry (Vanguard 15)
Andrew Mollerus    
LauraBea (J 105)
Max Kalehoff 751056Z USAMK132  
Let it Rip (J 70)
Marshall Saffer    
Lightening McQueen (Viper 640)
Jeremy Parker    
Live Wire (Viper 640)
Joseph Healey 676367P    
Loki (J 70)
Michael Zupon 308430S    
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Lure (Shields)
Skip McGuire 358716C    
LYC 16-050 (Vanguard 15)
Max Nickbarg 328652C ISVMN1  
LYC Ideal (Ideal 18)
Pamela Washington    
LYC Ideal 18 (Ideal 18)
Bill SULLIVAN    
Mad Blue (J 105)
Adrian Owles 741919R    
Makai (IOD)
john evans    
Thomas White Helm   Group 3  
Mambo Kings (Viper 640)
Justin Scott 200355I USAJS230  
Mara E (Friendship Sloop)
Jared Abrams    
Marx Bros (Etchells)
Chris Marx    
Maudelayne (X-34)
Frederick Heerde 103817L    
Meiga del Mar (Nevins 40)
Ramon Rodriguez    
Melges 32. Moonshine (Melges 32)
Paul Strauch    
Mermaid (Shields)
Briganti / Johnson / Saladino    
Morning Glory (J 109)
Carl Olsson 1159541 USACO35  
Munchkin Boat (Vanguard 15)
Taylor Gavula Skipper 401349Q USATG57 Group 1  
Catherine Tang    
N/A (Vanguard 15)
Christian Manchester 313298B USACM204  
N/A (Vanguard 15)
Greta Farrell Headsail Trimmer 675200T    
KB Knapp Skipper   Group 1  
n/a (Vanguard 15)
Andrew Grasso    
N/a (Ideal 18)
Francois Patricot    
n/a (Vanguard 15)
Laura Maranto    
n/a (Vanguard 15)
Chris Keller    
na (Vanguard 15)
Bill Nightingale    
NA (Vanguard 15)
Jeremy Parker    
Native Curse (Vanguard 15)
Will Haeger    
Nefarius (IOD)
James Bishop 110713B    
No Warranties (Vanguard 15)
Stephen Olson 311185R    
Timothy Olson    
None (Vanguard 15)
Caleb Dorfman    
Nor'easter (Q Class)
Ted & Shelia Graves 337726A    
Olivia (Vanguard 15)
Zach Runci    
PBY Joe (J 70)
Peter Orshan    
Peregrina (J 105)
Josh Burack 216548y USAJB171  
Pete (Etchells)
Janet Turney    
Pit Viper 2.0 (Vanguard 15)
Peter Lynn    
Planet Claire (J 70)
John Koten    
Playmaker (Etchells)
Alan Kelly 253805O    
Privateer (J 105)
LYC Junior Offshore Team 345840W    
Quee Queg (Rhodes Custom)
Lauretta Abbott    
Ragamuffin (Hinckley Pilot 35)
Pete Saladino    
Raptor IV (Viper 640)
Dan Lin/ Chris Foley    
Red Stripe (Vanguard 15)
William Hutchings    
Revelation (J 105)
George and Alex Wilbanks 133865W    
Roepunzel (Beneteau)
Christopher Roe    
SALTY (NY-32)
A. Kirke Bartley    
Sandpiper (Shields)
Neil Meyer / Justin Gibbons    
Screaming Eagle (Viper 640)
Steven Levy 251603G 251603G  
SeaDeucer (Vanguard 15)
Michael O'Connor    
Shadowfox (Hunter Legend 37)
Alex Helfand 132630H    
Shake 'n Bake (J 70)
W Andrew Shea 119171x usaws39  
Shark Bite (Vanguard 15)
Chris Klevan Pit Assist    
Graham Landy Grinder 321648s USAGL27 Group 1  
Sick Puppy (Vanguard 15)
Robert Ramirez    
Sirius (J 33)
Charles A. Taus 188740B    
Sizzler (Viper 640)
Andrew Kaplan 656467G USAAK76  
Slinky (J 70)
Aaron Alexander    
Nicholas Burroughs Bow 279060B USANB58 Group 1  
Scott Bursor 292494D USASB142  
Andrew Scrivan Tactician   Group 3  
Spaniard (Vanguard 15)
Carlos Robles    
Sparky (Viper 640)
Michael Puleo 240472O USAMP82  
Sponge Worthy (Vanguard 15)
Drew Porter    
Reed Porter Co-Skipper    
STAR (Aeromarine 50)
Jeffrey & Debra Ohstrom 110641E    
Sunset Child (J 120)
Marcus Cholerton-Brown 732580Y GBRMC96  
Swamp Fox (Shields)
Thomas K. O'Brien 189828I    
Swedish Blue (Etchells)
Ron Thompson 283106L    
Sweet Caroline (J 109)
Christopher Ercole USACE40  
TBD (Vanguard 15)
Julie Bollinger 754331Q    
Molly Leitch 708375G    
TBD (Ideal 18)
Robert Fletcher    
Tenebrae YC (J 124)
William Ingraham    
Texas Rose (J 100)
William Komaroff    
tiger maru (sloop)
julien davies    
TOLO (J 105)
KEVIN Catucci Main Trimmer none USAKC104 Group 1  
Marc Falato Bow USAMF83 Group 1  
michael gershenson Spinnaker trimmer USAMG130 Group 1  
Mitch Nochlin Headsail Trimmer USAMN33 USAMN33 Group 1  
Richie Palmer Helm 408475H USARP67 Group 1  
Jorge stark Main Trimmer   Group 1  
Dale Wolfield USADW10 Group 1  
Tomoka (Viper 640)
Gabe Jostrom    
Too Legit to Quit (Vanguard 15)
Nathaniel Chase    
Topaz (IOD)
Jennifer Miller 208987M    
Toxic (Vanguard 15)
Joseph Groszek 290013E    
UMST (Vanguard 15)
Elliott Morrill 360598D    
Uprising (Shields)
Greg Davis    
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
US 252 (Viper 640)
Bob McHugh 264445V    
USA 11 (J 70)
Chris Champa Rush Chairman    
Claire Huebner   Group 1  
Casey Klingler    
V15 (Vanguard 15)
Ian Barrows    
Natalya Doris 699176p    
Valkyrie (CS 40)
Anne Locher Co-Skipper    
Kurt Locher 742427V    
Vanguard 15 (Vanguard 15)
Marie Johnson    
Vellamo (Viper 640)
Colin Santangelo 403499F    
Venturesome (J 105)
Bob Zannetti USABZ1  
Vicious Panda (Viper 640)
Christian Manchester 313298B USACM204  
Volcano (J 24)
Fadi Dagher    
Warrior Won (Xp44)
Christopher Sheehan 734053Z USACS259  
Wet Jet (Vanguard 15)
Colin Santangelo 403499F    
Wild Hogs (Viper 640)
Peter Bauer    
Yesss (Vanguard 15)
Carlos Robles    
Young American (J 105)
Young American Jr. Big Boat Team 174802N    

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy