Quantum Key West Race Week 2017
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
02 (Flying Tiger 7.5)
Page Anderson Spinnaker trimmer   Group 1  
Tom Babel    
david brockbank Helm   Group 1  
Peter Fridman Pit   Group 1  
John Rothschild Spinnaker trimmer   Group 1  
Heidi Ruse Bow   Group 1  
Graham Shivers    
03 (Flying Tiger 7.5)
Andre Bakker Chef   Group 1  
Rod Favela Skipper   Group 1  
Richard Griffin Main Trimmer   Group 1  
Sabine Griffin Spinnaker trimmer   Group 1  
Darren Hill Tactician   Group 1  
Elizabeth Pattey Helm   Group 1  
04 (Flying Tiger 7.5)
Doug Chambers Bow   Group 1  
Simon Jolly Spinnaker trimmer   Group 1  
Brian Tyrrell    
Alan Wright Tactician   Group 1  
05 (Flying Tiger 7.5)
Jack Bartlett Stunt Owner   Group 1  
Susan Granger Pit    
Trent Strasburg Main Trimmer   Group 1  
Nick Turney Other Usant5 Group 3  
Dale Williams Spinnaker trimmer    
guy williams Skipper 231664r    
06 (Flying Tiger 7.5)
Darryl Bily    
Brian Cook Main Trimmer   Group 1  
Scot Elliott   Group 1  
David Reddaway    
Bryan Ritskies Co-Skipper    
Dave Ruskin    
Russ Salzman    
1041 (J 70)
Bill McNally    
Alegre (TP52)
Matteo Auguadro Bow ITAMA6 Group 3  
Will Best Navigator   Group 3  
Joe Cox Mid Bow   Group 3  
Noel Drennan Runners AUSND9 Group 3  
Kevin George Spinnaker trimmer   Group 3  
Michele Gnutti Grinder   Group 1  
Kelvin Harrap Strategist Nzlkh2 Group 3  
Chris Main Tactician   Group 3  
Juan Meseguer Headsail Trimmer   Group 3  
gerry mitchell Main Trimmer   Group 3  
Andy Soriano Helm   Group 1  
Jonathan Taylor Pit   Group 3  
Sebastian Tenghage Grinder   Group 3  
Anema & Core (C&C 30)
Kevin Abbink Mast USAKA28 Group 1   Yes  
Filippo Burchi Headsail Trimmer ITAFB93 Group 1   Yes  
Alan McGlashan Main Trimmer nzlam14 Group 3   Yes  
Owen Miller Pit USAOM1 Group 1   Yes  
Chuck O'Malley Tactician 253606N USA Group 3   Yes  
Ennio Staffini Helm 253606N USAES23 Group 1   Yes  
William Tetrick Bow USAWT12 Group 1   Yes  
Jacolyn Wetmore USAJW209 Group 1   Yes  
Arethusa (Gunboat 60)
Timmy Burrell Pit Assist   Group 1  
Mark Chervony Pit   Group 1  
Bill Haynie    
Meghan Jeans Mast   Group 3  
Phil Lotz 149256c    
Wendy Lotz Navigator   Group 1  
Brendan Marshall Pit USABM56 Group 3  
Olesya Marshall Other   Group 1  
Grace Smythe Floater 61006   Group 3  
Christopher Gunn Williamson Bow   Group 1  
Azzurra (TP52)
Elio Mariano Caputo Bow    
Giovanni Cassinari Main Trimmer   Group 3  
Claudio Celon Headsail Trimmer   Group 3  
Maciel Cicchetti Spinnaker trimmer   Group 3  
Alejandro Colla Grinder   Group 3  
Klaus Lange Other ARGKL1 Group 1  
Juan Pablo Marcos Mid Bow   Group 3  
Gabriel Marino Grinder ARGGM1 Group 3  
Guillermo Parada Helm ARGGP2 Group 3  
Mariano Parada Strategist Argmp4 Group 3  
Nicola Pilastro Grinder   Group 1  
Vasco Vascotto Tactician   Group 3  
David Vera Pit   Group 3  
Bruno Zirilli Navigator   Group 3  
Bazinga! (J 70)
Kristen Berry Tactician 293716u USAKB4 Group 3  
Carolyn Blackmar Bow 718515S USACB191 Group 1  
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Erin Sprague Chef 710952Q USAES113 Group 1  
Black River Racing (J 70)
Amy Brock Mid Bow 243432M   Group 1  
Jay Lutz Chef 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A usajl27 Group 1  
Matty Schon Spinnaker trimmer   Group 1  
Douglas Strebel Owner 243432M   Group 1  
Black Seal (J 70)
David Effron Rush Chairman   Group 1  
Scott Elliott Bow usase53 Group 1  
Liz Wilber Vignal Medic/Doctor 676706X USAEW84 Group 1  
Kevin Young Chef usaky2 Group 1  
Seth Young Stunt Owner 215950U usasy2 Group 1  
Bravo (J 111)
Sebastian Bliss Bow USASB168  
Ian Fraser Mast usaif4 Group 1  
Joshua Kapell Pit USAJK175 Group 1  
Kerry Klingler Tactician 103972T USAKK45 Group 3  
Kevin McKee Main Trimmer 158389L USAKM70 Group 1  
James Ryan Main Trimmer 179254d USAJR82 Group 1  
Andrew Ward Helm 741086W USAAW99 Group 1  
Sedgwick Ward 308141S    
Bronenosec 52 (TP52)
Alberto Barovier Bow   Group 3  
Simon Daubney Headsail Trimmer   Group 3  
Pierluigi de Felice Spinnaker trimmer   Group 3  
Cristian Griggio Pit   Group 3  
Michele Ivaldi Strategist    
Aleksei Kulakov Mid Bow rusak2 Group 1  
Morgan Larson Tactician 159573H   Group 3  
Vladimir Lybomirov Helm   Group 1  
Pietro Mantovani Grinder ITAPM4 Group 3  
Emanuele Marino Grinder   Group 3  
Francesco Mongelli Navigator   Group 3  
Victor Serezhkin Runners   Group 1  
Egor Terpigorev Floater RUSET1 Group 3  
Paul Westlake Main Trimmer AUSPW19 Group 3  
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician USASB38 Group 1  
Andrew Fisher Helm 298175j USAAF4 Group 1  
Andrew and Melissa Fisher 298175j USAAF4  
Melissa Fisher Owner 298614b USAMF57 Group 1  
Calvi Network (J 70)
Carlo Alberini Helm ITACA1  
Sergio Blosi Spinnaker trimmer ITASB20  
Branko Brcin Tactician SLOBB3  
KARLO HMELJAK Main Trimmer SLOKH1 Group 3  
Catapult (J 70)
Joel Ronning 710712R USAJR127  
Christopher Stocke Stunt Owner   Group 3  
Jeremy Wilmot Medic/Doctor   Group 3  
Patrick Wilson Watch Captain   Group 3  
Chinook (J 70)
Rick Guardia Tactician USAEG38 Group 1  
Nurhajati McMahon Pit USANM14 Group 1  
Frank McNamara Helm 283842W USAFM9 Group 1  
Lisa McNamara Watch Captain USALM77 Group 1  
Cloud Nine (J 70)
Will Felder Bow   Group 3  
Phil Haegler    
Brian Kamilar    
Fred Strammer Headsail Trimmer USAFS6  
Cool Breeze (Mills 43 Custom)
John borowski Pit 660560D   Group 1  
John Cooper Owner 262659Z   Group 1  
Peter Fornell Pit Assist   Group 1  
Tim Fry Pit Assist   Group 1  
David Hyer Strategist   Group 1  
Billy Liberty Tactician 178837G USABL10 Group 3  
Ed Liberty Navigator   Group 1  
Patrick Murphy Bow   Group 1  
Paul Nahon Mast   Group 1  
Andrew Pappas Mid Bow   Group 1  
Anthony Pearce Floater   Group 3  
Andrew Waine Main Trimmer   Group 1  
Alex Whipple Headsail Trimmer   Group 1  
Cool Story Bro. (J 70)
John Brigden Tactician 207293B USAJB298  
Danny Lawless    
Mike Nicoletti Bow   Group 1  
Chris Snow Tactician   Group 3  
Courageous (J 88)
Alex Berg    
Mike Coe USAMC38  
Jeff Jordan 654986B USAJJ43  
Will Lowe    
Gary Panariello 309455D USAGP57  
Blaine SooHoo    
Deviation (J 88)
Bill Heintz Main Trimmer 163439T USABH83 Group 1  
Oakley Jones Spinnaker trimmer USAOJ1 Group 1  
Tim Longo Bow   Group 1  
Gary Schwarting Mast 296052X USAGS22 Group 1  
Iris Vogel 154629U USAIV2 Group 1  
Paul Ward Headsail Trimmer   Group 1  
Don't Panic (C&C 30)
Alec Anderson Tactician IVBAA1 Group 1   Yes  
Ryan Aull Offside trimmer USARA30 Group 1   Yes  
Brendan Bradley Navigator USABB57 Group 1   Yes  
Nick Danziger Bow 750824H USAND31 Group 1   Yes  
Julian Mann Helm USAJM422 Group 1   Yes  
Steve Marsh Floater USASM9 Group 1   Yes  
Andy McCormick Headsail Trimmer USAAM135 Group 3   Yes  
Pete McCormick Main Trimmer USAPM155 Group 3   Yes  
Easy Eights (J 88)
Brad Cross Bow CANBC19 Group 1  
Jon Faudree Main Trimmer 199391L USAJF51 Group 3  
Jeffrey Pawlowski Helm 113949V USAJP154 Group 1  
Jim Pearson Spinnaker trimmer CANJP19 Group 1  
John Spierling Tactician 186728B USAJS335 Group 1  
Jason Van Hoorn Mast CANJV19 Group 1  
Easy Tiger (Flying Tiger 7.5)
Rachel Bryer    
Mays Dickey Main Trimmer   Group 1  
Laura Graham Headsail Trimmer 738760N    
Mike Marshal Chef USAMM190 Group 3  
Dave Reed Floater   Group 1  
Elisabeth Whitener Spinnaker trimmer    
Empeiria (J 70)
Mac Agnese Headsail Trimmer   Group 1  
DJ Driscoll    
John Heaton Helm 328642A USAJH119 Group 1   Yes  
Zach Mason Tactician   Group 3  
Extreme2 (C&C 30)
Pauly Atkins Mast AUSPA6 Group 1   Yes  
Bryn Bachman Pit Assist USABB138 Group 1   Yes  
Dan Cheresh 169459J USADC15   Yes  
Petey Crawford Other USAPC70 Group 1   Yes  
Nick Ford Bow USANF15 Group 1   Yes  
Mark Mendelblatt Tactician 164574Z USAMM9 Group 3   Yes  
Dave Shriner Captain 239934e usads60 Group 3   Yes  
John Wallace Headsail Trimmer USAJW90 Group 1   Yes  
Flight Simulator II (Corsair Cruze 970)
Tom Reese Stunt Owner 173751T    
Robert Remmers Pit   Group 1  
Flojito Y Cooperando (J 70)
Julian Fernandez Neckelmann MEXJF  
Flying Jenny (C&C 30)
Sandra Askew Owner 754490T USASA57   Yes  
Arnis Baltins Tactician USAAB74 Group 1   Yes  
Jason Currie Headsail Trimmer USAJC149   Yes  
Ridgley Mackkenzie Pit USARM169 Group 1   Yes  
Jason McShane Bow USAJM67 Group 1   Yes  
Gary Snider Helm usags124   Yes  
Grant Spanhake Main Trimmer 205467X USAGS108 Group 3   Yes  
Brady Stagg Mast USABS147 Group 1   Yes  
Gladiator (TP52)
Ed Baird Tactician   Group 3  
Ian Baker Grinder   Group 3  
Nick Blackman Mid Bow   Group 3  
Sean Couvreux Bow 404297D usac4 Group 3  
Ben Durham Runners   Group 3  
Andrew Estcourt Main Trimmer   Group 3  
Tony Langley Helm    
Geoff Povey Grinder   Group 1  
Jules Salter Navigator   Group 3  
Joe Spooner Grinder   Group 3  
Jono Swain Spinnaker trimmer   Group 3  
Morgan Trubovich Headsail Trimmer   Group 3  
Tom Wilson Pit   Group 3  
Gonzo (J 70)
Geoff Becker Helm 177204p Usagb25 Group 3  
Kenneth Ganch 305699J    
Chris Morgan    
Bill Wiggins    
Grateful Red (C&C 121)
Lavonne Brown Other   Group 1  
Kristine Fauerbach Pit 410515H   Group 1  
kelsey haas Other USAKH97 Group 1  
Ken Johnson 299069M USAKJ20 Group 1  
Wendell Meise Main Trimmer   Group 1  
Heather Slivko-Bathurst Bow   Group 1  
Brad Wagner Helm   Group 1  
William Wagner Headsail Trimmer   Group 1  
Heat Wave (J 111)
Ric Dexter Pit 232415I RD95 Group 1  
Kenny Harvey Main Trimmer   Group 3  
James Murphy Spinnaker trimmer 227528X USAJM344 Group 1  
Gretchen Ortiz Bow   Group 1  
Micah Reyes PHIMR1 Group 1  
Michael Royer Tactician USAMR26 Group 1  
Gary Weisberg Helm 363224O USAGW49  
Robert Wilcox Headsail Trimmer   Group 3  
Hedgehog (J 70)
Mackenzie Cooper Bow   Group 1  
Alec Cutler    
max skelley Spinnaker trimmer USAMS117 Group 3  
Nathan Wilmot Tactician Ausnw Group 3  
High Noise (Italia Yachts 9.98)
Douwe Broekens Helm   Group 3  
Jansen Gerwin Headsail Trimmer NEDGJ02 Group 3  
Juan Ignacio Mazzini Offside trimmer    
Erich Mones Ruiz Pit Arg4em Group 1  
joan navarro Bow    
PieterJan Postma Main Trimmer   Group 3  
alvaro sanchis Medic/Doctor    
Alex Sastre Skipper    
Enrico Zennaro Tactician   Group 3  
Hijinks (J 88)
Adam Burns USAAB3 Group 1  
Philip Hasl Chef PHUS35 Group 1  
Kevin Morgan Headsail Trimmer USKM81 Group 1  
Kris Werner 144826S USAKW14 Group 3  
Laura Weyler 762994X USALW58  
Hogfish Racing - Accessibil-IT (Flying Tiger 7.5)
Nigel Brownett Spinnaker trimmer 352136O AUSNB14 Group 1  
Andrew Kerr Tactician 215381V GBRAK19 Group 3  
Paul Molenda Pit   Group 1  
Jahn Tihansky Helm 155706Q   Group 3  
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Brad Boston Tactician   Group 3  
Curtis Florence Watch Captain cancf1 Group 3  
Trey Sheehan Helm 338674J USAJS77  
wilson stout Bowman USAWS74 Group 1  
Hoss (J 70)
Glenn Darden Skipper 111712C USAGD  
Jonathan McKee Tactician 104472Q USAJM207 Group 3  
Hot Mess (J 70)
Rob Britts Stunt Owner USARB88 Group 1  
john goller Rush Chairman USAJG18 Group 1  
Dawn Menegazzi Medic/Doctor USADM176 Group 1  
Benedict Moon Chef AUSBM2 Group 1  
Instant Karma (J 70)
David Betts 224247R Usadb92  
Holly Collins Bow    
Blair Ross Headsail Trimmer   Group 3  
Michel Tremblay Spinnaker trimmer CANMT19 Group 1  
Interlodge V (TP52)
Thomas Allin Headsail Trimmer   Group 3  
Skip Baxter Main Trimmer   Group 3  
Michael Cannoni Pit   Group 3  
jean marie Dauris Bow   Group 3  
Rod Dawson Strategist NZLRD1 Group 3  
Andy Horton Tactician USAAH6  
Zach Hurst Spinnaker trimmer   Group 3  
Tom Odonnell Grinder   Group 3  
Mal Parker Runners   Group 3  
John Plume Grinder Usajp54 Group 3  
Ben Quattromoni Mid Bow   Group 3  
Andrea Visintini Navigator ITAAV8 Group 3  
Ian Walker Helm   Group 3  
Island Flyer (Wauquiez Centurion 40s)
David Crum    
Spencer Lightfoot    
Denny Manrique 271826R    
Mac Randall    
Mo Regnier Helmsman CANMR19 Group 1  
Charles Schroeder    
John Schurke Chef   Group 3  
Brian Walsh Mast    
JElvis 7* (J 70)
Martin Dent GBRMD62  
Shane HugheS    
Giles Maltby Bow GBRGM58 Group 1  
Ruairidh Scott Tactician   Group 3  
Jeunesse Racing (J 70)
Donna Antarr Medic/Doctor 285879N    
George Antarr Skipper 139974K   Group 1  
Bruce Cooper Tactician 167183C Usabc14 Group 3  
Matt Ditzel Mast    
Joint Custody (J 70)
Kate Chaney Mid Mast KTUSA19 Group 1  
Mike Komar Medic/Doctor 233629R USAMK75 Group 1  
Dillon Paiva Chef   Group 3  
Jenn Wulff 287505W USAJW18  
Ray Wulff Watch Captain   Group 1  
Kenai (J 44)
Suzy Bradford Pit Assist USASB175 Group 1  
Emmett Dickheiser Bow 702539V USAED37 Group 3  
Terry Flynn Other   Group 3  
Alex Freas Other   Group 1  
Kevin Hayes Stunt Owner   Group 3  
Chris Lewis Skipper    
Karen Lewis Pit 255258z GBRCL44 Group 1  
Dan Peckham None Usarp102  
Vincent Ruder Pit Assist 332362q    
Alec Snyder Staysail trimmer USAAS126 Group 3  
Ryan Zupon Rush Chairman USARZ5 Group 1  
Late Life Crisis (J 70)
Corbo Corbishley 295362A    
Mascalzone Latino (J 70)
Cameron Appleton Tactician   Group 3  
stefano Ciampalini Offside trimmer Itasc20  
Vincenzo Onorato Owner ITAVO1 Group 1  
Matteo Savelli Bow   Group 1  
New England Ropes (J 70)
Paul Abdullah Headsail Trimmer 226232o   Group 3  
Matt Coughlin Bow usamc141  
Tim Healy    
John Mollicone Tactician USAJM87 Group 3  
New Wave (J 70)
Martin Kullman 148325U USAMK30  
steve liebel Tactician   Group 1  
Judah Rubin Chef USAJR24 Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Nine (J 70)
Zeke Horowitz Tactician   Group 3  
Collin Leon` Headsail Trimmer   Group 3  
Oivind Lorentzen Helm   Group 1  
Flip Wehrheim Main Trimmer   Group 3  
Orion (J 122)
Mark Hillman Tactician 168750B USAMH132 Group 1  
Tad Hutchins Main Trimmer   Group 3  
Mickey Lawlor Pit VIEML1 Group 1  
Greg Lines Bow   Group 1  
Mat Marston Mast USAMM179 Group 1  
Kenneth McLean Pit 242960T USAKM39 Group 1  
Paul Milo Skipper 661310L USAPM110  
Kevin Ryman Headsail Trimmer 157877k USAKR4 Group 1  
Keith Scala Floater USAKS124 Group 1  
Regina Welsh Mid Bow USARW106 Group 1  
Paprec Recyclage (TP52)
Quentin Bouchacourt Grinder FRABQ2 Group 3  
Olivier Camebourg Spinnaker trimmer   Group 1  
Cédric chateau Helm FRACC2 Group 3  
Yann Chateau Tactician Frayc3 Group 1  
Mathieu Corruble Mid Bow    
Jean-Pierre Goyat Grinder    
Matthieu Malledant Pit    
Jeremie Mion Headsail Trimmer FRATM11 Group 1  
Jean-Charles Monnet Navigator   Group 1  
Jerome Naquet Grinder   Group 1  
stephane Neve Skipper    
Jean-Luc Petithuguenin Owner    
Yves-Marie Pilon Bow FRAYP9 Group 3  
Guillaume Pirouelle Main Trimmer FRAPG28 Group 1  
Perseverance (J 111)
john cianciarulo Stunt Owner   Group 1  
Skip Dieball Tactician   Group 3  
Bennet Greenwald    
Terre Layton Pit   Group 1  
Orlando Montalvan Headsail Trimmer 296946I USAOM2 Group 1  
Brandon Paine Strategist   Group 1  
Greg Rohde Mast   Group 1  
Chris Watts Main Trimmer   Group 1  
Phoenix (J 70)
Scott Dodge Chef USASD15 Group 1  
Peter Firey 281443P Usapf34  
Erik Haaland Headsail Trimmer USAEH88 USAEH88 Group 1  
Timothy Mangus Runners USATM17 Group 1  
Pam Morris Mid Mast   Group 1  
Phrfection (Beneteau First 10)
Chris Crocket Bow   Group 1  
John Grannis Offside trimmer   Group 1  
Madalin Keeble Owner   Group 1  
David Parrish Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Reddinger Helm   Group 1  
Hellen Sullivan Floater   Group 1  
Kurt VanDeventer Pit 178795P   Group 1  
Mark Whitson Mast   Group 1  
John Wilsey Tactician   Group 1  
Pied Piper (J 70)
Taylor Canfield Tactician 245438w ISVTC2 Group 3  
Tomas Dietrich Headsail Trimmer ARGTD1 Group 3  
Gannon Troutman Skipper 704481V USAGT37 Group 1  
Dan Troutman Bow 704481V USADT69 Group 1  
Platoon (TP52)
Johan Barne Navigator SWEJB4 Group 3  
Javier De La Plaza Spinnaker trimmer ESPFD14 ESPJD14  
Dirk De Ridder Main Trimmer Nedddr11 Group 3  
Ross Halcrow Headsail Trimmer   Group 3  
Gerb Harbemuller Grinder   Group 3  
Martin Kirketerp Grinder   Group 3  
John Kostecki Tactician USAJK85    
Victor Mariño Runners   Group 3  
Pedro Mas Bow   Group 3  
Michi Muller Mid Bow GERMM16 Group 3  
Harm Müller Spreer Helm    
jin Panades Strategist ESPJC5  
Pepe Ribes Rubio Pit    
Powerplay Racing (J 70)
Peter Cunningham    
Matthew Noble USAMN24 Group 3  
Chris Rast Tactician SUICR1 Group 3  
Dave Scott Bow GBR68    
Provezza IX (TP52)
Togan Alper    
Ahmet Edieoglu Runners    
Daniel Fong Headsail Trimmer   Group 3  
Simon Fry    
JOAN FULLANA Bow    
Mo Gray Grinder   Group 3  
Peter Holmberg Helm ISVPH1 Group 3  
Chris Hosking    
V. ERGIN IMRE    
Nacho Postigo Navigator   Group 3  
Guy Reid Grinder   Group 3  
Tony Rey    
kivanc Sevinc Mid Bow   Group 1  
Quantum Racing (TP52)
Rodney Ardern Pit   Group 3  
sean clarkson Runners   Group 3  
James Dagg Headsail Trimmer    
Doug DeVos Helm    
Warwick Fleury Main Trimmer    
Greg Gendell Bow    
Bora Gulari Strategist    
Jared Henderson Mid Bow    
Terry Hutchinson Tactician    
Lorenzo Mazza Spinnaker trimmer    
Emily Moore Navigator   Group 3  
Romolo Ranieri Grinder   Group 3  
Piet van Nieuwenhuijzen Grinder    
Rán (TP52)
Adam Beashel Strategist   Group 1  
William Beavis Mid Bow   Group 3  
JON GUNDERSEN Headsail Trimmer 713756W NZLJG8 Group 3  
Steve Hayles Navigator   Group 3  
Andy Hemmings Spinnaker trimmer   Group 3  
Sam Loughborough Bow   Group 3  
Tim Powell Main Trimmer    
Tony Rae Runners   Group 3  
Alan Smith Pit   Group 3  
Adrian Stead Tactician   Group 3  
Jim Turner Grinder NZLET2 Group 3  
Carolina Werner Floater   Group 1  
Cam Wills Grinder   Group 3  
Niklas Zennstrom Helm    
Reach Around (J 70)
James Allsopp Chef 286563E Usaja48  
Matt Beck Rush Chairman   Group 1  
Thomas Bowen Stunt Owner 140629L USATB91  
Bob Oberg Runners   Group 1  
Relative Obscurity (J 70)
Victor Diaz de Leon Main Trimmer   Group 3  
Peter Duncan 166184B Usapd71  
Moose McClintock Chef 286744D USADM31 Group 3  
Jud Smith Headsail Trimmer   Group 3  
RoXanne (C&C 30)
Steven Hunt Tactician USASH6 Group 3   Yes  
Peter Kinney Headsail Trimmer USAPK64 Group 1   Yes  
Collin Kirby Bow USACK63 Group 1   Yes  
Ian Liberty Pit USAIL7 Group 1   Yes  
Liam McCarthy Floater usalm55 Group 1   Yes  
kip meadows     Yes  
Scott Nixon Main Trimmer USASN4 Group 3   Yes  
Cody Schlub Bow USACS147 Group 1   Yes  
Running Wild (J 70)
Mike Hecky Main Trimmer 180293T   Group 1  
John MacCausland Strategist 165900n USAJM31 Group 3  
Phil Trinter Grinder 163371S USAPT5 Group 3  
Peter Vessella 108448Y    
Savasana (J 70)
Thomas Barrows    
Brian Keane 198186K    
Stu McNay Tactician 222452m usasm24 Group 3  
Ron Weed Bow   Group 3  
Second Star (J 122)
Ben Gray Main Trimmer 247398L USABG57 Group 1  
J.D. Hill Skipper 296150W USAJH345 Group 1  
Susan Hill Owner USASH137 Group 1  
Jeff Jones Tactician ISAJJ143 Group 1  
Jeff Keller Spinnaker trimmer 659109Q usajk122 Group 1  
Spencer Matthews Bow USASM195 Group 1  
Austin Pickens Main Trimmer USAAP97 Group 1  
Brian Shores Headsail Trimmer USABS123 Group 1  
Evan Smith Floater USAES77 Group 1  
Matt Talton Mast USAMT68 Group 1  
Shamrock (J 111)
Bob Knestrick Spinnaker trimmer   Group 1  
Suzanne Conroy Pit USASC83  
Wally Cross Tactician 145664Y wc21usa Group 3  
Jeffrey Mark Davis Skipper 291885E   Group 1  
john Gluek Main Trimmer USAJG138 Group 1  
Michael Lis Mast USAML82 Group 1  
David Maher Pit Assist USADA189 Group 1  
Kevin McNeill Mast USAKM102 Group 1  
Short Bus (Henderson 30)
Priscilla Bradley Runners   Group 1  
Hawk Caldwell Helm 730985Q   Group 1  
Stephanie Caldwell Bow 730987Q   Group 1  
Tim Dillinger Pit   Group 1  
Clarke McKinney Tactician 151994A USACM76 Group 3  
Scott Patterson Bow USASP67  
Kyle Potts Main Trimmer   Group 1  
Stefanie Potts Headsail Trimmer    
Sitella (XP44)
Martin Casey Rush Chairman   Group 1  
RJ DiMattia Headsail Trimmer USARD50 Group 1  
Brendan Drinkwater Navigator   Group 1  
Chuck Eberwine Mid Bow   Group 1  
Tom Fitzsimmons Pit Assist USATF32 Group 1  
David Flynn Main Trimmer IDUSADF13 Group 3  
Jimmy Hardesty Spinnaker trimmer   Group 1  
Sean Henry Bow   Group 1  
Ian Hill Owner 749772Z   Group 1  
Chris Korpman Mast   Group 1  
Austin Meincke Alternate USAAM153 Group 1  
Samuel Neubert Mid Bow   Group 1  
Mark Wheeler Tactician 109386F USAMW15 Group 1  
Chad Wilkins Pit   Group 1  
Skeleton Key (J 111)
John Collins Bow 199483M USAJC71 Group 1  
Nick Gibbens Headsail Trimmer 242876A   Group 1  
john hayes Mast   Group 1  
Shawn Hwang Pit USASH116 Group 1  
Dave Lyons Spinnaker trimmer 240023B USADL51 Group 1  
John Pernick Main Trimmer 143361O USAJP105 Group 1  
Peter Wagner Skipper 272978G USAPW42  
Seadon Wijsen Tactician USASW10 Group 3  
SLED (TP52)
Don Cowie Main Trimmer   Group 3  
Cameron Dunn Strategist   Group 3  
Ryan Godfrey Pit   Group 3  
TOSHIRO HONDA Spinnaker trimmer   Group 3  
Norio Igei Floater JPNNI3 Group 3  
MASANOBU KATORI Navigator   Group 3  
Brad Marsh Bow   Group 3  
Chris McAsey Grinder   Group 3  
Andrew McCorquodale Mid Bow   Group 3  
Robbie Naismith Headsail Trimmer   Group 3  
Takashi Okura Helm   Group 1  
Hamish Pepper Tactician   Group 3  
Tetsuya Sasaki Runners   Group 3  
Hideki Wakayama Grinder   Group 3  
SolAire (Ericson 39)
Christian Haas 741231P    
Soul (J 70)
David Koski / Maciej Zawadzki 104657t    
Spaceman Spiff (J 111)
Russ Kellythorne Spinnaker trimmer canrk12 Group 1  
Doug Moose Mast 358754I USADM34 Group 1  
Abigail Ruhlman Pit 286884M USAAR7 Group 1  
Rob Ruhlman Skipper 172216J USARR79 Group 1  
Michael Sheehan Offside trimmer USAMS148 Group 1  
Jim Sminchak Main Trimmer Usajs78 Group 1  
Allan Terhune, Jr. Tactician 238003m USAAT13 Group 3  
Mark Wiss Bow usamw75 Group 1  
Spaceman Spiff (J 88)
Bill Faude Headsail Trimmer 177139Z USAWF6 Group 1  
Karl D. Felger Rush Chairman 347188J USAKF14 Group 3  
Matt Frymier Spinnaker trimmer USAMF85 Group 1  
Jeff Haase Bow usajh57 Group 1  
Maegan Ruhlman Main Trimmer 286886O USAMR49 Group 1  
Ryan Ruhlman 286885N    
Sparkle (J 70)
Marc Gauthier USAMG48  
Melissa Purdy Main Trimmer   Group 1  
Tom Purdy Bow usatp72 Group 1  
dawn riley Watch Captain   Group 3  
hannah swett    
Swoosh 3 (J 70)
Alex Cross 306795I USAAC137  
Daniel Gorman Strategist UASDG124 Group 1  
David Jones Bow USADJ74  
Andrew Lamb Main Trimmer USAAL59 Group 1  
The Asylum (J 105)
Mike Considine Other   Group 3  
Dirk Hacker Main Trimmer 13880D   Group 1  
Carissa Kristoff Floater   Group 1  
Dave Moschetti Bow USADM200 Group 1  
Tom Spees Navigator USATS115 Group 1  
Jon Weglarz Helm 219487K   Group 1  
Touch2Play Racing (J 88)
Rob Butler CANRB12  
Chris Doyle Tactician   Group 1  
Jim Egloff Headsail Trimmer   Group 1  
Larry Huibers Chef CANLH4 Group 1  
Hillary Noble Chef 257408v Usahn11 Group 1  
Keven Piper Chef Cankp12 Group 3  
Tramp (J 70)
Melissa Denman Mid Bow USAMD88 Group 1  
Todd Jones Tactician USATJ4 Group 1  
Thomas Ritter Helm 227512P USATR5 Group 1  
Mike Spiteri Headsail Trimmer USAMS102 Group 1  
USA 241 (J 70)
Blake Caskey Other USABC120 usabc120 Group 1  
Mike Earl Headsail Trimmer USAME44 Group 1  
susan johnson Pit usasj35 Group 1  
Al Poindexter 179033w usaap84 Group 1  
USA 42 (J 70)
Walter Lenhard Spinnaker trimmer USAWL43 Group 1  
John Maschal USAJM450 Group 1  
Kevin McGlynn Headsail Trimmer 338294J USAKM153 Group 1  
Richard Wagner 173418P USARW153  
Utah (J 111)
Seth Beat Mast USASB150 Group 1  
Aaron Brummitt Main Trimmer 699581Z USAAB100 Group 1  
Steve English Bow USASE32 USASE32 Group 1  
Bradley Faber Helm 391791D USABF46 Group 1  
Ian Faber Spinnaker trimmer USAIF7 Group 1  
Dave Gerber    
Charlie Sligh    
Dave Sligh Other   Group 1  
Velocity (J 111)
Cam Bowdren Bow   Group 1  
Erik Broekhof Headsail Trimmer NEDEB1 Group 1  
Pete Colby Main Trimmer Usapc33 Group 1  
Geoff Ewenson Tactician usage01 Group 3  
Jarrett Hering Pit USAJH213 Group 1  
Paul Luisi Mast   Group 1  
Martin Roesch Helm 696050P   Group 1  
Chris Teixeira Headsail Trimmer   Group 1  
Vertigo Too (J 70)
Massimo Bortoletto Headsail Trimmer   Group 3  
Lorenzo Bressani Tactician   Group 3  
Marco Salvi    
Enrico Voltolini Bow   Group 3  
White Rhino (Swan 56)
kevin Byron Grinder 686008N usakb93 Group 1  
Paul Mcmahon Grinder   Group 1  
Wade Miller Pit Assist   Group 1  
Matthew Mullan Tactician    
Lisa Stuart Runners USAls61   Group 1  
Todd Stuart    
Dylan Vogel Bow 364420O USADV27 Group 1  
Joseph Waits Bow   Group 1  
Neily Williamson Headsail Trimmer AUSNW4 Group 1  
Eric Youtz Mid Mast   Group 1  
Wicked 2.0 (J 111)
SCOTT BANCROFT Mast USASb25 Group 1  
Douglas Curtiss Helm 404271T USADC140 Group 1  
HERLIHY ELIZABETH Watch Captain USAEH23 Group 1  
Andy Herlihy Main Trimmer USAAH39 Group 1  
GARY LEDUC Stunt Owner 653951R USAGL2 Group 3  
Joey Mello Strategist 399035e USAJM167 Group 3  
Shawn Mullane Spinnaker trimmer USASM27 Group 1  
John Peterson Bow USAJP123 Group 1  
Wild Child (J 70)
Ben Cesare Tactician USABC17 Group 1  
Chris Chadwick Spinnaker trimmer 253780y Usacc76 Group 1  
Henry Filter Helm 140968V USAHF1 Group 1  
Tom Murray Bow USATM65 Group 1  
Wings (J 88)
Jonathan Asch Main Trimmer   Group 1  
Mike Bruno 146567C usamb58  
John Fryer USAJF16  
Stu Johnstone Chef   Group 1  
Mark Ploch Floater 119489K usamp24 Group 3  
Stephen Yip 205145o   Group 1  
Zombie (J 70)
Andrew Noel Spinnaker trimmer 660329O USARS120 Group 1  
Brian Robinson Headsail Trimmer 124928T USABR48 Group 1  
Kristen Robinson Helm 660329O USARS120  
Scott Steele Tactician 660329O USARS120 Group 3  

Main Menu

Quantum Sails
Key West Tourism Gill North America Marlow B&G
Lewmar Mount Gay Rum The Waterfront Brewery J Boats
Historic Key West Red Stripe Beer Sailing World The Hinckley Company
Seahorse Magazine Gowrie Group Classic Harbor Line Team 1 Newport
SpinSheet Magazine    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy