2016 Melges 20 World Championship
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class Approv.
A sciarrina (Melges 20)
andrea attanasio ITAAA93 Group 1  
Luca Branciamore    
Marco Presti ITAMP204 Group 1  
Alex team (Melges 20)
Viatcheslav Martynov RUSVM7 Group 1  
Alexander Mikhaylik RUSAM47  
Vitaly Rozhkov RUSRV2 Group 1  
Aloha (Melges 20)
Michal Hruby CZEMH1 Group 1  
Jan Kuchar CZEJK13 Group 1  
Martin Trcka CZEMT1 Group 3  
ASANTE SANA (Melges 20)
Claudio Dutto ITACD13 Group 1  
Anna Mazzalai    
Andrea Racchelli ITAAR1 Group 3  
Gianmarco Togni ITAGT34 Group 3  
BLACK SHEEP (Melges 20)
Ruslan Mukhametzyanov RUSRM3 Group 1  
Alexander Ochkov    
Maxim Sheremetyev    
Brontolo HH (Melges 20)
Marco Laurino Headsail Trimmer ITAML7  
Filippo Pacinotti Helm ITAFP23  
Giulia Pignatelli Bow    
Gabrio Zandona' Tactician ITAGZ2 Group 3  
Caffe Espresso (Melges 20)
Pierluigi De Felice Headsail Trimmer Itapd2 Group 3  
Rodney Jones AUSRJ9 Group 1  
Sean O'Rourke AUSSO9 Group 3  
CAMAY (Melges 20)
Lauro Bonora ITALB67 Group 1  
Andrea Felci ITAAF16 Group 3  
Carlo Fracassoli ITACF9 Group 3  
Verena Weber ITAVW1 Group 1  
CINGHIALE (Melges 20)
Benny Allen USABA39 Group 3  
Sam Roger USASR22 Group 3  
Rob Wilber USARW121 Group 1  
Contious (Melges 20)
Norikatsu Aizawa JPNNA3 Group 1  
Diego Battisti Headsail Trimmer ITADB44 Group 1  
Sachiko Sault Pit JPNSS12 Group 1  
Kan Yamada Tactician jpnky1 Group 3  
Evinrude (Melges 20)
Eleonora Colucci    
Marco Giannini ITAMG118 Group 1  
Emanuele Savoini ITAES28 Group 1  
Enzio Savoini ITAES41 Group 1  
Fantastichina (Melges 20)
Wilma Homann NEDWH6  
Lisa Rattemeyer GERLR6 Group 1  
Raimondo Tonelli ITART5 Group 1  
Sebastian Wiedeman GERSW3 Group 1  
FOR SALE (Melges 20)
Lorenzo Bodini Tactician ITALB37  
Luca Mantovani Chef ITALM100 Group 1  
Manlio Carlo Soldani Helm ITAMS88 Group 1  
Fremito D'Arja (Melges 20)
Simona Benelli Watch Captain ITASB55  
Niccolo Bianchi ITANB1 Group 3  
Stefano Lagi ITASL16 Group 3  
Dario Levi ITADL38 Group 1  
Hanneken (Melges 20)
Filippo Anichini ITAFA60 Group 1  
Francesco Anichini ITAFA29 Group 1  
Simone Anichini ITASA21 Group 1  
INTERMEZZO (Melges 20)
Charlie Ekberg SWECE1 Group 1  
Jonas Kjellberg SWEJK14 Group 1  
Johannes Lind-Widestam SWEJL38 Group 1  
ITA 157 (Melges 20)
Pietro Corbucci ITAPC24 Group 1  
Francesco Farneti ITAFF55 Group 1  
Andrea Musone ITAAM195 Group 1  
KOTYARA (Melges 20)
Aleksander Andrianov RUSAA5 Group 1  
Sergio Chevtsov RUSSC2  
Aleksandra Evdokimenko    
Oleg Evdokimenko RUSOE1 Group 1  
LEVIATHAN (Melges 20)
Maxim Titarenko RUSMT8 Group 1  
Maxim Titarenko RUSMT8 Group 1  
Vadim Yakhinson RUSVY4 Group 1  
MAG TINY (Melges 20)
Tomislav Basic CROTB2 Group 3  
Ivan Ivankovic CROII2  
Krzystof Krempec POLKK10 Group 1  
MAOLCA (Melges 20)
Andrea Casale ITAAC15 Group 3  
Matteo Ramian ITAMR54 Group 1  
Giulia Sent ITAGS115 Group 1  
Manfredi Vianini Tolomei ITAMV51 Group 1  
MARUSSIA (Melges 20)
Marina Kaverzina RUSMK24 Group 1  
Sergey Peshkov RUSSP9 Group 1  
Valeriy Zatsarinskiy RUSVZ5 Group 1  
MASCALZONE LATINO JR. (Melges 20)
Cameron Appleton NZLCA1  
Stefano Ciampalini ITASC20 Group 1  
Achille Onorato ITAAO10 Group 1  
MEZZALUNA (Melges 20)
Marta Conti    
Lorenzo De Felice ITALD7 Group 1  
marco franchini ITAMF54 Group 1  
Sandro Montefusco ITASM1 Group 3  
Midnight Sun (Melges 20)
Matteo Ferraglia Bow ITAMF102  
Mark Mendelblatt Tactician 164574Z USAMM9 Group 3  
Alexis Michas USAAM101 Group 1  
MOJITO (Melges 20)
Franziska Maege Tactician GERFM14 Group 1  
Elena Rixner Main Trimmer GERER11 Group 1  
Florian Rixner Helm GERFR9 Group 1  
Julian Rixner Bow GERJR54 Group 1  
NIKA (Melges 20)
Davide Bortoletto ITADB Group 1  
Enrico Fonda ITAEF7 Group 3  
Vladimir Prosikhin RUSVP7 Group 1  
OST LEGAL (Melges 20)
Maria Elfimore    
Andrey Kochnev RUSAK53 Group 1  
Elena Mukhametzyanova RUSEM9  
EVGENIA Seinyleina    
OUT OF REACH (Melges 20)
Gabriele Benussi ITAGB180  
Massimo Gherarducci ITAMG80 Group 3  
Guido Miani ITAGM137 Group 1  
PACIFIC YANKEE (Melges 20)
Drew Freides Chef USADF9  
Morgan Reeser Rush Chairman USAMR38 Group 3  
Charlie Smythe Stunt Owner USACS60 Group 3  
PATH (Melges 20)
Anatoly Karachinskiy RUSAK30 Group 1  
Alexey Krylov RUSAK29 Group 1  
Maxim Logutenko RUSML1 Group 3  
Petite Terrible (Melges 20)
Matteo Mason ITAMM173 Group 1  
Michele Paoletti ITAMP5 Group 3  
Claudia Rossi ITACR44 Group 1  
Pinta (Melges 20)
Michael Illbruck GERMI1 Group 1  
John Kostecki USAJK85  
Federico Michetti ITAFM8  
PIROGOVO (Melges 20)
Daniil Ddintsov    
Alexander Ekimov    
Alexander Ezhkov RUSAE3 Group 1  
PIROGOVO EVOLUTION (Melges 20)
Leonid Altuchov RUSLA1 Group 1  
Vitaly Ignatenko    
Igor Matvienko    
PORTOBELLO (Melges 20)
Edson Arnjo    
Thiago Fett    
Cesar Gomes Neto    
PRINCE (Melges 20)
Guglielmo Giordano ITAGG8 Group 3  
Edoardo Mancinelli Scotti ITAEM11 Group 1  
Manfredi Mancinelli Scotti ITAMM301 Group 1  
QUANTUM BACIO (Melges 20)
Boris Kucjerenko RUSBK4  
Victor Novoselov    
Pavel Sysoev RUSPS2  
RAYA (Melges 20)
Leonardo Chiarugi ITALC38 Group 1  
Alessandro Franci ITAAF8 Group 3  
Matteo Marenghi Vaselli ITAMM243 Group 1  
RED OCTOBER (Melges 20)
Pavel Grachev RUSPG3 Group 1  
Artem Markov    
Maksim Taranov RUSMT10  
RUSSIAN BOGATYRS (Melges 20)
Konstantin Besputin RUSBK2  
Igor Rytov RUSIR3 Group 1  
Anton Sergeev RUSAS27  
Russotrans (Melges 20)
Maxim Kuzmin Tactician RUSEL3 Group 3  
Egor Larionov Bow RUSEL3 Group 3  
Yuriy Morozov RUSEL3  
SAMBA PA TI (Melges 20)
Mike Buckley Tactician USAMB20 Group 3  
John Kilroy USAJK8 Group 1  
Jeff Reynolds Bow USAJR149 Group 3  
Section 16 (Melges 20)
Richard Davies GBRRD67  
Manuel Modena ITAMM60 Group 1  
Chris Rast SUICR1 Group 3  
SLINGSHOT (Melges 20)
Maxwell Fraser Tactician USAMF49 Group 1  
Jonny Goldsberry Bow usajg91 Group 3  
Wes Whitmyer Jr Helm 171032F usaww1  
SPIRIT OF NERINA (Melges 20)
Mirko Bargolini Itamb196  
Anne-Soizic Bertin Bow FRAAB5 Group 1  
Roberto Caresani Helm ITARC79 Group 1  
Nicolo Telese Offside trimmer ITANT13 Group 1  
STARTELEKOM (Melges 20)
Piotr Przybylski POLPP8 Group 3  
Marcin Rymer POLMR10 Group 1  
Waldemar Salata POLWS8 Group 1  
STIG (Melges 20)
Paul Goodison GBRPG1 Group 1  
Alessandro Rombelli ITAAR46  
Giorgio Tortarolo ITAGT2 Group 3  
SWIFT MAGIC (Melges 20)
Naoki Hirakawa JPNNH6 Group 1  
Tetsuya Matsunaga JPNTM1 Group 3  
Takumi Nakamura JPNTN2 Group 3  
Itsuki Tokushige JPNIT4 Group 1  
SYNERGY GT (Melges 20)
Francesco Ivaldi ITAIF1 Group 3  
Nikolay Kornev    
Valentin Zavadnikov RUSVZ6 Group 1  
TNT Racing (Melges 20)
Tina Plattner GERKP6  
Tony Plattner RSATN2 Group 1  
Paul Willcox RSAPW1 Group 3  
TOMAHAWK (Melges 20)
Manuela Bascelli ITAMB227 Group 1  
Lorenzo Del Rio ITALD22 Group 1  
Andrea Fornaro itaaf4 Group 3  
Stefano Santucci ITASS80 Group 1  
VICTOR (Melges 20)
Stefano Cherin ITASC23  
Alexander Novoselov RUSAN23 Group 1  
Andrea Tesei ITAAT32  
WildMan (Melges 20)
Steve Hunt Tactician USASH6 Group 3  
Liam Kilroy 731820V USALK50  
Stephanie Roble Strategist USASR16 Group 3  
Erik Shampain Spinnaker trimmer 217017X USAEE3 Group 3  
Windhover (Melges 20)
Elizabeth Harned USAEH90 Group 1  
Ellie Harned USAEH53 Group 1  
Harry III Melges USAHM17 Group 3  
Harry IV Melges USAHM42  
YASHA SAMURAI (Melges 20)
Flavio Favini ITAFF8  
Victor Marino ESPVM12  
Federica SalvĂ  ITAFS14  
Ishida Yukihiro    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017