2017 American Yacht Club Spring Series
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
332 (J 70)
Manuel Cadarso    
After Midnight (CTM41)
Paul Jeka 116507N    
Althea (J 70)
Ernest Bourassa 202393S    
Andiamo (J111)
Paul Strauch    
Any Colour (J 70)
Scott and Alex Furnary    
Arete (J 105)
Duncan Hennes Za/Lib Jelliffe USACJ33  
Avalanche (Farr 395)
Craig Albrecht    
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Big Boat (J 109)
Seth Barrows Main Trimmer usasb136 Group 1  
Cris Brodie Tactician    
Jake Hannah Bow USAJH280 Group 1  
James Hannah Headsail Trimmer USAJH281 Group 1  
Kyle McArdle Pit 311130C USAKM93 Group 1  
Sara Nightingale Strategist USASN25 Group 1  
Elizabeth Rogers Floater USAAER66 Group 1  
James Rogers Mast USAJR174 Group 1  
William Rogers Helm 219502Q USAWR45  
Richard Skeen Mast USARS198 Group 1  
Blazer (Swan 42)
Christopher Culver 376544C USACC66  
Bliksem (Melges 32)
Pauly Atkins    
Alex Clegg Chef   Group 3  
Ben Croucher    
Thijs Hovers    
Andrew Nawn Mid Mast USAAN15   Group 1  
Amanda Taselaar Bow   Group 1  
Pieter Taselaar    
Button Fly (J 70)
Andrew and Melissa Fisher 298175j USAAF4  
Challenge IV (J 44)
Jeffrey W. Willis 120483N    
Chinook (J 70)
Carrie & Ed Austin 234894F    
Christopher Dragon (Ker 43)
Morgan Bennett Bowman   Group 1  
Pat Considine Strategist   Group 3  
Lawrence Cutler Headsail Trimmer 671786z usalc39 Group 1  
Larry Fox Navigator USALF7 Group 1  
Gerard Girstl Bow   Group 1  
Patrick Johnson Mid Bow   Group 1  
Byron LaMotte III Main Trimmer USABL18 Group 1  
Adam Loory Headsail Trimmer 118556A   Group 3  
Rick Lyall Offside trimmer   Group 1  
Allie Padin Pit USAAP88 Group 1  
Buttons Padin Offside trimmer 348636E USAEP48 Group 1  
Butch Ulmer Tactician 366944F   Group 3  
Andrew Weiss Skipper 352216l   Group 1  
Cleo (J 109)
Ray Pepi 666909R USARP95  
Crazy Train (Melges 24)
Patrick Croke 301816K usapc38  
Daring (Swan 42)
John Hele 126702L    
Desperado (Custom 40)
Leo Vasiliev 653152H USLV9  
Deviation (J 88)
Iris Vogel 154629U    
Ebisu (J 70)
Tim Buisch Mid Bow   Group 1  
Alex Hu    
Natalie Imamura Mid Bow    
Glenn Sheets    
Emoticon (J 109)
Jonathan Rechtschaffer 225315M USAJR85  
Escape (J 88)
Elizabeth Barry 255497I    
Fairhope (J 105)
Gareth Gaston & Michael Turon 663776I  
Freedom (J 109)
Cory Eaves 706715P    
Frequent Flyer (Beneteau First 36.7)
Alistair Duke 380760T GBRAD74  
Growth Spurt (J 109)
John Greifzu, Jr. 204531K USAJG192  
High Noon (Tripp 41)
Kenneth Luczynski 114737R USAJM75  
J Rhino (J 70)
Alexis Gesualdo USAAG75  
Jazz (J 88)
Douglas McKeige 291818t USADM220  
LauraBea (J 105)
Max Kalehoff 751056Z USAMK132  
Let it Rip (J 70)
Marshall Saffer    
Lir (Swan 45)
John McNamara 206209N    
Locomotion (J 70)
Daan Goedkoop 170438N USAJG185  
Loki (J 70)
Mike Zupon    
Loki (J 109)
David Rosow    
loulou (J 105)
Paul Beaudin 222275R    
Mad Blue (J 105)
Adrian Owles 741919R    
Caitlin Owles Chef   Group 1  
Maudelayne (X-34)
Frederick Heerde 103817L    
Maxine (J 44)
Eliot Beck Tactician   Group 1  
David Ciesla Medic/Doctor 310231C   Group 1  
Jim Conroy Mast    
Xavier Janssen Headsail Trimmer 263552t    
Liza Ketcham Runners    
Saunders Ketcham Headsail Trimmer   Group 1  
William Ketcham Owner 110392M    
William Ketcham 110392M    
Chris Kriz Main Trimmer 271857Y    
Johanna Moffitt Pit USAJM132 Group 1  
Joe Quinn    
Christopher Schubert Floater USACS23 Group 1  
Brooks Ware Pit    
Moonshine (Columbia C32)
Allen Fligor 316892H    
Morning Glory (J 109)
Carl Olsson 1159541 USACO35  
Muskoka (J 145C)
Michael Anderson    
Paul Cantwell Mid Mast   Group 1  
Gavin Clark    
Daniel Fallon    
John Fallon    
John Hencken Bow USAJH319  
Katherine Hindle    
Neil Hindle    
Nicholas Hindle    
Peter Philbrick   Group 1  
John Savage    
Chris Sigg    
Robert Sloan    
Dan Smith    
Andy Ward Other   Group 1  
Andrew Woodworth Main Trimmer   Group 1  
Nevermore (J 88)
Ken & Drew Hall 393187F    
Nordlys (J 109)
Robert Schwartz 390987H    
Oakcliff's Weegie (Columbia 32 Carbon)
Oakcliff Sailing    
Palantir-5 (J 44)
Bob & June Kendrick 120126B    
Pendragon (X-41)
Quentin Thomas 395941D    
Pterodactyl (R/P 45 custom)
Scott Weisman 151139L    
Quintessence (Swan 42)
Roger Widmann 118695I USARW19  
Red Sky (J 88)
John Pearson 396641C    
Redemption (Farr 395)
david goldstone    
Renegade (Soverel 33)
Kenneth Luczynski 114737R USAJM75  
Resolute (J 44)
Don and Rick Rave 3391841    
Revelation (J 105)
George and Alex Wilbanks 133865W    
Semi Charmed (J 70)
Trevor Roach USATR73  
Shake 'n Bake (J 70)
W Andrew Shea 119171x usaws39  
SKYE (Mills 41)
Michael Bistany Owner 307110J   Group 1  
Maria Dingstad    
Colleen Durkin Navigator   Group 1  
Tom Ericsson    
Tor Johnson    
Heath Moldveen Other   Group 1  
Colin Waldron Mast   Group 1  
Joe Waldron    
Slinky (J 70)
Scott Bursor 292494D USASB142  
Surface Tension (Beneteau First 36.7)
Lou Melillo 250492T    
Temptation-Oakcliff (Ker 50)
Oakcliff Sailing    
Tolo (J 105)
Richie Palmer 408475H rpusa  
Trifecta (J 105)
Thom Hering    
Dave Price Co-Skipper 324143O USAD Group 1  
Joe Scarpulla Co-Skipper    
Upsetter (J 80)
Jason Viseltear 660517C    
USA 88 (J 70)
Madelyn Ploch 119489k    
VAMP (J 44)
Leonard J Sitar 112566Q    
Velocity (J 88)
Kevin Marks    
Victura (J 70)
Michael Gavin Tactician   Group 1  
ken Kleinfelter Headsail Trimmer   Group 1  
Ben Page-fort Spinnaker trimmer   Group 1  
Deanna Polizzo Mast   Group 1  
Bill Walker Skipper 320599A USAWW44 Group 1  
Whirlwind (Beneteau First 36.7)
William Purdy 331788C    
Wings (J 88)
Mike Bruno 146567C usamb58  
Xcelsior (IMX-45)
Todd LaBaugh 318707X    
Young American YCC (J 105)
Young American Jr. Big Boat Team 174802N    
Zig Zag (J 109)
Bengt & Marie Johansson 222604G USABJ39  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022