2017 Helly Hansen NOOD Regatta San Diego
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
222 (Ultimate 20)
Travis Gregory    
26 (Viper 640)
James Baurley    
Chris Edlund Spinnaker trimmer    
Simon Propper Headsail Trimmer   Group 1  
Craig Steele Headsail Trimmer    
3 Big Dogs (J 70)
Pat Toole 265300J USAPT15  
Abacus (FT 10M)
Dave Basham Main Trimmer   Group 1  
Robin Basham   Group 1  
Timothy Chin    
ALEXANDER DOLAN Main Trimmer   Group 1  
Jenny Lyons Pit   Group 3  
John Morgan Main Trimmer   Group 1  
Eric Poeltl Mast   Group 1  
Lydia von Gohren Bow   Group 1  
Jennifer Waugaman Bow   Group 1  
Adeline (Beneteau First 36.7)
Bob Carlson Skipper 331736Q    
Katherine Carlson Pit   Group 1  
Jenna Ferrieri Tactician USAJF156 Group 3  
Chris Hallman Floater   Group 1  
Sean Holden Mast   Group 1  
William Markuske Main Trimmer   Group 1  
Marc Meyers Headsail Trimmer USAMM279 Group 1  
Nick Rosen Bow   Group 1  
Michael Zech Headsail Trimmer   Group 1  
Adventure (Beneteau First 36.7)
Ted Butterfield 393171X    
Keith Ericson Tactician 193653W   Group 1  
John Imperato Mast   Group 1  
Lee Leclerc Pit    
Kelly McConville Bow    
Todd Weston Headsail Trimmer   Group 1  
David Whiteside Floater   Group 1  
BROOK WILSON Main Trimmer 686552S   Group 1  
Aeolos (First 44.7)
Gregory Price 754622Q    
Air Boss (J 105)
Jon Dekker 218422R    
Allen Wench (BB 10)
Dennis Allen    
American Girl (Alerion Express 28)
Craig Leweck Co-Skipper    
Lisa Leweck Skipper    
Kai Redler Pit    
Ken Redler Redler Bow    
Arsenal (FT 10M)
Rob Borrelli Spinnaker trimmer   Group 1  
Paul Corser Main Trimmer   Group 1  
Tomas Juska Spinnaker trimmer   Group 1  
Alireza Khodamoradi Bow 761012E   Group 1  
Ben Miller Floater   Group 1  
Andrew Picel 655140Y    
Jon Sanchioli Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Warren Mast    
Astragulus (I 14)
Brad Ruetenik 237762C    
Athena (Beneteau 44.7)
David Cheresh 193985H    
Atomic Punk (I 14)
Matthew Skafel Bow CANMS3 Group 1  
Kirk Twardowski 225144P    
Avanti (J 70)
Sean Breen USASB166  
Patrick Kincaid    
Bermuda Triangle (Etchells)
Kurt Eve    
Blink! (J 105)
Arthur Anderson Bow USAAA92 Group 1  
Alli Bell Main Trimmer 144659Z USAAB137 Group 1  
Lucy Howell Owner 697335N USALH25 Group 1  
Steve Howell Helmsman 348464G USASH41 Group 1  
Tracy Nackel Headsail Trimmer 264220K USATN9 Group 1  
Heidi Taylor Headsail Trimmer 704461V USAHT16 Group 1  
Blond Antelope (Etchells)
Keith Whittemore    
Blue Fin (Etchells)
Michael Terry    
Bondage Baby (I 14)
Martin Fabiansson Tactician   Group 1  
Kristian Henderson 118283A    
Bottle Rocket (J 70)
David Schumann 303311E    
Breakaway (Viper 640)
Steve Bloemeke Other   Group 1  
Eric Chadwick 394194G    
Kevin Thomas Strategist   Group 1  
Cachondo (J 70)
Neil Senturia 202928P    
Cake (J 70)
Payne Donaldson Spinnaker trimmer 745838T   Group 1  
Ryan Eastwood Tactician 696539Y    
Chris Kayda    
Kris Ozolins    
Lucas Pierce Skipper    
caper (J 120)
Dwight Allgood Mid Bowman    
Eric Axford Main Trimmer    
Bill Campbell Tactician 101865p USAWC4 Group 1  
Sherri Campbell Pitman 284484E USASC29 Group 1  
Josh Forgacs Spinnaker trimmer   Group 1  
John Laun Skipper 184476C USAJL72  
David Ludwig Grinder   Group 1  
Steve Malowney Headsail Trimmer   Group 1  
Jesse McKnight Mid Bow   Group 1  
Jed Olenick Headsail Trimmer   Group 1  
Sam Peterson Bowman   Group 1  
Capricorn (Etchells)
Ethan Doyle 651605q    
Casi Listo (F 18)
scott miller 254734U    
CC Rider (J 120)
Charles Nichols 168036W    
Clown School (Viper 640)
Todd Downey    
Adam Hamilton Spinnaker trimmer USAAH53 Group 1  
Foya Lazare Bow 702991Q USAFL7 Group 1  
Keith Lorence    
Cobra (Viper 640)
Nigel Brownett Tactician 352136O AUSNB14  
Timothy Carter Helm 389819L    
Jennifer Weisman Bow   Group 1  
Corpolite (F 18)
walter chapman    
A J Hatch    
Coyote (Etchells)
Sherwood Kelley 136301H    
Crack Me Up (Hunter 216)
Hunter Parker Spinnaker trimmer    
Michael Parker Skipper 371352Q    
Issac Roberts Headsail Trimmer   Group 1  
Creative (J 105)
Edward Sanford 318733Z USAES75  
Donkey Punch (Viper 640)
Dom Simonetti    
Double Trouble (F 18)
Bob Sherman    
Elizabeth (Etchells)
Tom Carruthers    
Endurance aka Tusk (Etchells)
Dan Aeling    
Eris (I 14)
Chris Rutz    
Excalibur (Beneteau First 40.7)
David Tarson 276714W    
F Bomb (Corsair 31)
Lawrence Adams 753157T    
Flight Risk (F 18)
Pierre Maudet Helm   Group 1  
James Orkins    
Fly (J 70)
Wes Byrne Headsail Trimmer USAWB65 Group 1  
Tony Collins Skipper 348532Z    
Roger O'Connor Medic/Doctor   Group 1  
Kaye Siemers Watch Captain   Group 1  
Forty Too (I 14)
John Clark    
Michael Lazzaro    
Fractions (1D35)
David Faulkner Pit   Group 1  
Emily Frost Headsail Trimmer   Group 1  
Luis Gianotti 3 Group 3  
Clark Hardy Skipper 372258v USACH89 Group 3  
Ben Kates   Group 1  
Andreana yanakieva Navigator   Group 1  
Gambler (Ultimate 20)
Jim Rosaschi 262903M    
GBR 1543 (I 14)
Peter Stanton 380654U    
Hasl Free (J 120)
Rudolph Hasl 211766S    
Helly Hansen Jr Crew (J 70)
Emma Batcher    
Aidan Hoogland    
Jack Reiter / Egan    
Rebekah Schiff    
Heroin (Viper 640)
Greg Jackson 367538F    
Hey Baby (F 18)
Jason Moore 319163B    
Hibiscus (J 105)
Cara Coogan Headsail Trimmer USACC72 Group 1  
Jerry Dunaway Bow USAJD185 Group 1  
Carina Freedman Floater USACF95 Group 1  
Bob Olson Main Trimmer   Group 1  
Sami Revah Helm 287792N   Group 1  
Scott Schechter Headsail Trimmer USASS528 Group 1  
Huckleberry (J 70)
Lindsay Benton Bow   Group 1  
Jim Murrell Helm 244695F USAJM190 Group 1  
Willem Von waay Tactician   Group 3  
Hustle & Flow (Etchells)
Harry Dursch Main Trimmer   Group 1  
frederic laffitte Skipper   Group 1  
Janet Laffitte Bow   Group 1  
J Almighty (J 120)
Mike Hatch 671617Q    
Jack (Etchells)
Charlie Mann 193991F    
Jane (Shields)
Barrett Canfield    
Jaya (J 70)
John Cinsirulo Mast   Group 1  
Abby Featherstone Pit   Group 1  
Erik Mayol Tactician 313803k USAEM68 Group 1  
Craig Tallman Skipper 711161v USACT58 Group 1  
Jelani (FT 10M)
Ben Nugent    
Jetstream (J 105)
Patrick Quealy Bow    
WIlliam Quealy Skipper    
Jay Sorensen Tactician 732084T   Group 1  
Damon van Dam Main Trimmer    
Robert Weisgerber Headsail Trimmer   Group 1  
J-OK (J 105)
Stewart Cannon    
Juiced (J 105)
Tom Hurlburt / Chuck Driscoll    
Juiced! (Ultimate 20)
Jim Ulatowski 215248T    
Junta (Ultimate 20)
mark allen    
Justice (FT 10M)
John Harrop 407235V    
Kea (Beneteau First 36.7)
Chick Pyle 238657G    
Kodachrome (Beneteau First 36.7)
Jerry Twomey 293315P    
Kraken (Beneteau First 36.7)
Terrie Canon Pit   Group 1  
Jonathan Cline Bow    
Emily Frost Headsail Trimmer   Group 1  
Sarah McClain Headsail Trimmer   Group 1  
Charles Philips Main Trimmer   Group 1  
Jack Schmidt Mid Bow    
Thomas Shepherd Helm 729260U GBRTS65  
John Sivak Tactician   Group 1  
Cesar Zegarra Mid Bow   Group 1  
Le Zebra (F 18)
GALVEZ/ MARFENG    
Lifted (Etchells)
Jim Cunningham    
Lucky Charms (Kirby)
Mark Clements 330688z    
Lugano (Beneteau First 40.7)
mark stratton    
M2 (Melges 32)
kym kapalla    
Mad Men (J 120)
David Balfour   Group 1  
Matt Brown Tactician   Group 1  
Brian Crowell Mast   Group 1  
Traci Hapke Pit Assist 738189a   Group 1  
Ernie PENNELL 135644T    
David Reynholds Main Trimmer   Group 1  
Jeffrey Shinn Rush Chairman 163825R   Group 1  
Mark Smith Pit   Group 1  
Kirsten Stahl Clark Pit Assist    
Ryon Warren Bow   Group 3  
Melokia (Beneteau First 36.7)
Dan Flynn Headsail Trimmer 707472J   Group 1  
Bill Lane Headsail Trimmer 693559H   Group 1  
Joeseph Lerma Bowman   Group 1  
Dom Michaud Mast   Group 1  
Jim Mills Main Trimmer   Group 1  
Tammy Morell Pitman   Group 1  
Sara Smith Pitman   Group 1  
Mike Whittemore Skipper 357738G   Group 1  
Lauren Wilson Nav/Tac   Group 1  
Mi Amore (Etchells)
Deborah Willits 11657374 USADW5  
Mind Your Step (I 14)
Cameron Puckey    
Minor Threat (J 70)
Jeff Janov    
Miss Murphy (Etchells)
Kjeld Hestehave    
MOFO (Etchells)
Jake La Dow    
Moistened Bint (Viper 640)
John Leyland 179862J    
Monkey House (J 70)
Paul Castleberg Tactician USAPC115 Group 1  
Alison Gillum Other   Group 1  
steve hendricks 264153S USARH165  
Kieron Kavanagh Spinnaker trimmer USAKK95 Group 1  
Morningstar (I 14)
Terry Gleeson 272661U    
Nauti Angel (F 18)
Dan DeLave    
Northern Winds (Beneteau 50)
Carmine Petriccione 41416  
nunuhunu (J 70)
Steve Wyman 194188E    
Off The Porch (J 105)
Scott McDaniel 284087D USASM51  
One5One (Viper 640)
Jake DiMare Bow    
George Gluecksmann CANGG14  
Amerson Woods Spinnaker trimmer   Group 1  
Patches (I 14)
Matt Pistay USAMP79  
Pole Dancer (J 120)
Denise Eldredge Spinnaker trimmer    
Tim Gallagher Spinnaker trimmer    
Rob Keith Headsail Trimmer   Group 3  
Peter Kornhaber Bow   Group 1  
Terri Manok Pitman 294718Y    
Tom & Terri Manok Owner 294868j    
Angela McDowell Main Trimmer   Group 1  
Bob Milch Mast   Group 1  
Sue Milch Floater   Group 1  
Carter Moe Offside trimmer 242917Q    
Barry Senescu Tactician   Group 3  
Precepts 3.2 (Melges 32)
Drew Belk 683925u    
R2D2 (F 18)
jeff newsome 184964d    
Ranga.Ranga (Viper 640)
Peter Graves 335260T    
Relapse (FT 10M)
Tom Hirsh 138252w    
Rhino (Etchells)
Bruce Nelson 695050V USABN19  
Ricochet (Ultimate 20)
Alexa Cavaleri Pit   Group 1  
Benjamin Foster    
Mary Hesler 323923Q    
Rock n' Roll (Etchells)
Argyle Campbell USAAC68  
Rosie (Ultimate 20)
Howard Bartlett Spinnaker trimmer    
David Pendell Skipper    
Pat Sullivan Tactician    
Ruckus (FT 10M)
Brian Werner 711302z    
Rush Hour (Corsair Trimaran F-28R)
Bob Lang    
Sanity (J 105)
Rick Goebel 193446V CANRG6  
Shamrock (J 120)
TIM HOGAN    
Silhouette (Beneteau First 40.7)
Warren Gross 272746W    
Sloop John B (J 70)
Michael Farris    
Robert Garrett 158101L USATG62  
Porter Killian    
Max Mayol    
Soggy Dollar (J 70)
Dave Vieregg 294579j usadv25  
Sorcerer (Beneteau First 36.7)
Robert Kopaniasz 374586I    
Spirit II (F 18)
Chuck Peinado    
Sprig (6m)
Greg Stewart    
Steadfast (J 105)
Tim Fuller 185455Z    
Super Fly (Cheetah 30)
Erik Rogers 107579E    
Sweet Jane (I 14)
John Gilmour 116609Q BRAJG4  
Sweet Okole (Beneteau First 40.7)
Rick Harris    
Mark Hoffman Pit Assist   Group 1  
Jack Kingston Headsail Trimmer   Group 1  
Justin Mendham Bow   Group 1  
Enrique Mereles Headsail Trimmer 134714M   Group 1  
Brie Newsom Strategist   Group 1  
Anne Taylor Medic/Doctor   Group 1  
Teratornis Vetterae (F 18)
Travis Vetter 360608M    
Triskaidekaphobia (Etchells)
Patricia Stadel 177041s USAPS13  
TroubleSpot (Farr 30 OD)
Oliver Michaelis 765377X    
Ultimate Antics (Ultimate 20)
Bob Comstock 114887C    
USA 1159 (I 14)
Steve Goodson    
USA 1189 (I 14)
Kris Bundy    
USA 32 (J 70)
Geoff Becker Floater 177204p Usagb25 Group 3  
Bruce Cooper 167183c usabc14  
Kenny Dair Spinnaker trimmer USAKD50 Group 1  
Brian McMartin Bow 670263X USABM109 Group 1  
USA 540 (J 70)
Mike Brown   Group 1  
David Hochart USADH46  
Bud McKay   Group 1  
USA 665 (Etchells)
Jamie Hardenbergh Tactician 137524S USAJH223 Group 1  
Xavier Sheid Skipper 113687Y USAXS1 Group 1  
Christopher Smith Bow   Group 1  
Vagazo (J 70)
Fabian Gomez-Ibarra    
Victoire (Beneteau First 40.7)
Robert Atkins 689799z    
Viva (Etchells)
Don Jesberg 111936M USADJ1  
Vivace (J 70)
Beverly Burr Main Trimmer 697587Z USABB145 Group 1  
Lisa Hahnel Bow    
Liz Hjorth Helm   Group 1  
Wet Rodeo (F 18)
Ryan Hopps Tactician    
Steve Stroebel Helm 111852L    
Wiki Wiki (Beneteau First 40.7)
Simon Garland    
Dave Goodwin Headsail Trimmer   Group 1  
Carol Honeysett Pit   Group 1  
Mike Honeysett 273046R    
Bryant Humann Spinnaker trimmer usah43 Group 1  
Andy Moulds Chef   Group 1  
Richard O'Brien Spinnaker trimmer    
Becky Riley Pit   Group 1  
Andy Schumacher    
John Vorgeous Headsail Trimmer   Group 1  
Wings (J 105)
Dennis Case 263680y    

Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
West Marine Sunsail Regatta Ginger Beer Team One Newport
Outside Images    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022