2017 Helly Hansen NOOD Regatta Annapolis
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
1041 (J 70)
Ted Lischer Rush Chairman USATL89 Group 1  
Bill McNally Helm 307298I USABM164 Group 1  
Bradley Stowe Strategist USABS168 Group 1  
220 (Viper 640)
Tom Fitzsimmons Other   Group 1  
Steve Taylor 652375H    
23 (Viper 640)
Cole Allsopp Medic/Doctor   Group 1  
Kyle Assad Strategist   Group 1  
Dillon Paiva    
Brady Stagg Grinder   Group 1  
6 (J 70)
Tim Dickson Floater 275210L USATD112 Group 1  
Jon Forst Spinnaker trimmer USAJF52 Group 1  
Mark Hillman Helm 168750B USAMH132 Group 1  
Marley Hillman Bow 719070M USAMH198 Group 1  
Pragathi Katta Headsail Trimmer 366732Z USAPK59 Group 1  
Abientot (J 35)
Peter Baker Headsail Trimmer   Group 1  
Nick Barta Tactician    
Peter Buchan Floater   Group 1  
John Harris Mast   Group 1  
Michael Johnson Bow    
Roger Lant 376990M    
Trevor Mack    
Benjamin Singleton Main Trimmer   Group 1  
Phillip Valliant Mast   Group 1  
ANNIE (Etchells)
Gary Gilbert    
Argo (Alberg 30)
Jonathan Bresler Bow 744162Z   Group 1  
David Butta Floater   Group 1  
John Donegan Navigator 729856N   Group 1  
Debbie McKean Pit   Group 1  
Liz Williams Headsail Trimmer   Group 1  
T.C. Williams 206875D    
Asylum (Alberg 30)
Patrick Dodson    
Aunt Jean (J 35)
James Sagerholm / Jerry Christofel 188268i    
Avita (J 30)
stan carroll Bow 697706w USASC126 Group 1  
Dale Eager Other 280919S USADE31 Group 1  
clark hoffman    
christin hutchinson Headsail Trimmer   Group 1  
dan korwan Mast    
michael lovendusky Main Trimmer    
Corinne Smith Headsail Trimmer   Group 1  
steve vanpelt    
thomas watson 324266W    
Bad Cat (J 111)
James Whited 401904J USAJW66  
Bangor packet (J 24)
tony parker    
Bat IV (J 105)
James Beaty Rush Chairman   Group 1  
Rob Deane Main Trimmer USARD90 Group 1  
Amanda Gates Pit   Group 1  
Andrew Kennedy 365406s USAAK35 Group 1  
Christina Mayor Bowman USACM126 Group 1  
Terry Reese Spinnaker trimmer   Group 1  
Warren Richter Watch Captain   Group 1  
Bayhead (J 22)
Colin Robertson Staysail trimmer   Group 1  
Lori Schubert Rush Chairman   Group 1  
Matthew Schubert    
Bebop (J 30)
Mike Costello Tactician    
Barry Deren Rush Chairman USABD52 Group 1  
Janie Gittleman    
Carole Hamner Spinnaker trimmer   Group 1  
Bob Rutsch Chef 180025F USARR44 Group 1  
Poncie Rutsch Spinnaker trimmer   Group 1  
Matthew Wienold Bowman    
Better Mousetrap (J 105)
Cathy Cotell Headsail Trimmer USACC146 Group 1  
Mary Grealy Pit 118436V USAMG120 Group 1  
Eric Johnson Headsail Trimmer 146324P USAEJ3 Group 1  
Michael Mark Tactician 199421y usamm24 Group 1  
Marlene Plumley Pit   Group 1  
Grealy Putnam Helm 118436V USARP97 Group 1  
Ted Sensenbrenner Bowman   Group 1  
Black River Racing (J 70)
Jay Lutz Tactician 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A usajl27 Group 1  
Douglas Strebel 243432M USADS101 Group 1  
Tony Waldon Mid Bow 238347B   Group 1  
Blind Squirrel (J 80)
Bill Blank    
Blitz (J 30)
Jodi Jamialkowski Alternate   Group 1  
Stuart Jones Main Trimmer 750159P AUSSJ18 Group 1  
James McGinnis Skipper 674869K   Group 1  
Kyle McLaughlin Headsail Trimmer 393951B USAKM156 Group 1  
Steve Pickel   Group 3  
Julian Richards Tactician   Group 1  
Erin Sammonns Alternate   Group 1  
Jaakov Schulman Headsail Trimmer   Group 1  
Sage Stahmer Bow   Group 1  
Blockade Runner (Farr 30)
Bruce Bingman 125496C    
Blofish (Farr 30)
Dailey Tipton 256500    
Blue Meanie (J 30)
Eli Blumenthal Headsail Trimmer 686466P   Group 1  
Steve Buzbee    
Jeffrey Easton Headsail Trimmer 729744J    
Neil Feldscher Bow 347822Y USANF24 Group 1  
Steve Lopez Tactician   Group 1  
Mike Nolan Headsail Trimmer   Group 1  
Donna Webber Pit   Group 1  
Ned Webber Mast   Group 1  
Blue Skies (Etchells)
Jackson Dunitz Main Trimmer 674775Z   Group 1  
Martin Kiely 187741A    
Ben Wilkinson Tactician   Group 1  
Bluejacket (J 30)
Pete Ford Headsail Trimmer    
Thomas Jones Headsail Trimmer   Group 1  
Laszlo Kiss Spinnaker trimmer 766091X    
Kim Myer Main Trimmer USAKIM76 Group 1  
Sumner Parker Helm 110575N    
Taylor Sinatra Bow   Group 1  
Mike Sondern Mast   Group 1  
Gabriella Zsiros Pit    
Born 2 Run (J 80)
Ted Bennett Floater   Group 1  
Kevin Hawk    
Jacques Indekeu Chef   Group 1  
Robert Klein Spinnaker trimmer   Group 1  
Dan Shanahan 752057W    
Jay Wonch Pit   Group 1  
Bravo (J 111)
Casey Brown Bow   Group 1  
Daniel Goldman Runners   Group 1  
Wilkie Jordan Mast   Group 1  
Joshua Kapell Pit USAJK175   Group 1  
Matthew Kapell Headsail Trimmer USAMK112  
James Ryan Tactician 179254d USAJR82 Group 1  
Sam Vineyard Rush Chairman   Group 1  
Andrew Ward Helm 741086W USAAW99 Group 1  
Sedgwick Ward 308141S    
Brumby (J 70)
Chris Keffer Headsail Trimmer 189696S   Group 1  
Bump... (J 30)
Joel Aronson Main Trimmer   Group 1  
Jake Bennof Headsail Trimmer   Group 1  
beth berry Pit   Group 1  
Pam Morris 227476E    
jessica morrison Mast   Group 1  
Jono roberts Alternate 221480O   Group 1  
sean rogers    
Buxton (J 24)
Peter Rich 115962W    
BZing (J 35)
Benjamin Travis / Scott Steele 742761n    
Ca$h Money (Etchells)
Mac Dickson Mast   Group 1  
Stephen Hansel Bow   Group 1  
Matt Lalumiere Skipper 662362M USATL71 Group 1  
Ched Proctor Main Trimmer    
Caprice (Ensign)
Stuart Egeli 273801M    
Caramba (Etchells)
Jose Fuentes 187272C USAJF46  
Paul Garn    
Greg Hryniewicz    
Carry On (Beneteau 311)
Lynn Egan Main Trimmer   Group 1  
Russ Matijevich Owner 742550Y USARM189 Group 1  
Celerity (Beneteau 473)
Mike Busch Headsail Trimmer   Group 1  
Doug Kay    
Karlyn Kay    
Dan Lawrence 307664C USADL4 Group 1  
Annette Lober Spinnaker trimmer   Group 1  
Rick Lober 250491S USARL130  
Jay Rudkin Headsail Trimmer   Group 1  
Kate Rudkin Main Trimmer   Group 1  
Chessie (J 105)
John Kircher 178325X    
Chicken Little (Cal 25)
Charlie Husar 188124V    
Chowder (Ensign)
William Murphey 220521C    
City Girl (C&C 30)
Philip Barnard Tactician   Group 3   Yes  
Tac Boston Main Trimmer   Group 3   Yes  
Mark Bremer Skipper USAMB167 Group 1   Yes  
Chris Jay Spinnaker trimmer CANCJ2 Group 1   Yes  
john lupica Bow USAJL201 Group 1   Yes  
Sam Madden Floater USASM190 Group 1   Yes  
Doug Nickel Headsail Trimmer USADN2 Group 1   Yes  
Mark Peters Pit USAMP62 Group 1   Yes  
Cloud Nine (Catalina 275 Sport)
Paul Kaladas 215813O    
Columbia (J 70)
Nelson Mills    
Cool J (J 80)
Mark Fitzgerald Spinnaker trimmer IRLMF16 Group 1  
Holger Hinsch Bow 244051N GERHH4 Group 1  
Alexander Kraus 689222N GERAK13  
Eric Mentzell Tactician USAEM13 Group 1  
Copperhead (Viper 640)
Hugh Dougherty Skipper   Group 1  
Alexander Gaskell   Group 1  
Marcelo Pereira    
Eric White    
Corner of Sanity and Madness (J 22)
Eric Haneberg Headsail Trimmer    
Chris Junge 177410P USACJ12  
Ravi Subramanian Bow 189241Z USARS44 Group 1  
Courageous (J 80)
Gary Panariello 309455D    
Crescendo (J 105)
Isaac Breen-Franklin Mast GBRIB25 Group 1  
Nic Breen-Franklin Floater GBRNB72 Group 1  
Vickery Brewer Headsail Trimmer   Group 1  
Christian Fisher Main Trimmer   Group 1  
Diane Ford Mid Mast   Group 1  
angelo guarino Skipper 373256X USAAG80  
Tom Horeff Headsail Trimmer   Group 1  
Roger Link Main Trimmer   Group 1  
Michael Morgan Spinnaker trimmer   Group 1  
jose turcios Headsail Trimmer Usajt168 Group 1  
Ctrl Alt Del (J 105)
Beb duPont 656203Z    
DangerMouse (J 70)
Taz Coffey 688042v usatc96  
Darkhorse (J 111)
John Chiochetti Offside trimmer   Group 1  
James Ferris Mast   Group 1  
David Galloway Tactician   Group 1  
Jill Galloway Floater    
Ken Mangano Main Trimmer   Group 1  
David McCreight Skipper    
EMERSON SMITH Headsail Trimmer    
John Stefancik Pit   Group 1  
Mike Stefancik Mast    
wilson stout Bow   Group 1  
Dazzler (J 70)
Geoff Becker Floater 177204p USAGB25 Group 3  
Laura Beigel Rush Chairman   Group 1  
Bryan Stout Headsail Trimmer   Group 1  
Allan Terhune, Jr. 238003m USAAT13  
Deep State (Viper 640)
Brian DeBrincat   Group 3  
Patricia Pletcher Strategist   Group 1  
Walt Pletcher 212912I USAWP9  
Derecho (J 70)
Bert Collins Spinnaker trimmer 117732S USABC2 Group 1  
Jim Golden Helm USAJG3 Group 1  
Luke Koerschner Bow Usalk54 Group 1  
Harrison Koller Pit 675375s USAHK29 Group 1  
Distant Passion (J 105)
Jon Corless Main Trimmer BERJC3 Group 3  
Alexandra Macdonald Bow GBRAM138 Group 1  
James Macdonald Helm BERJM1  
Jeff Roach Headsail Trimmer BERJR2 Group 1  
Walter Smith Mast BERWS3 Group 1  
Paul Watson Spinnaker trimmer GBRPW72 Group 1  
DogHouse (J 105)
Tom Carter Main Trimmer 369698W USATC93 Group 1  
Jeff Craig Staysail trimmer USAJC172 Group 1  
Tim Libby Bow   Group 1  
John Morrison Rush Chairman   Group 1  
Arthur Libby Tom Carter Skipper 225683B USAAL30  
Don't Panic (C&C 30)
Ryan Aull Offside trimmer USARA30 Group 1   Yes  
John Bonds, Jr. Navigator USAJB57 Group 1   Yes  
Nicholas Danziger Bow USAND31 Group 1   Yes  
Julian Mann Skipper USAJM422 Group 1   Yes  
Steve Marsh Floater USASM9 Group 1   Yes  
Andy McCormick Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
Pete McCormick Main Trimmer   Group 3   Yes  
Russ Silvestri Tactician USARS141 Group 1   Yes  
Double J (J 22)
Jason Goscha 314924s    
Jonah Seiger Co-Skipper 712222E   Group 1  
Daniel Wilson Bow   Group 1  
Down the line (J 70)
Trevor Davis Spinnaker trimmer USATD27 Group 1  
James Golden 215402H USAJG167 Group 1  
Noelle Owen Other Usano18 Group 1  
Philip Schofield Headsail Trimmer 409402S USAPS142 Group 1  
Dragonfly (J 80)
Christopher Johnson    
E.L.E. (J 70)
Matt Braun USAMB162 Group 1  
Leonard Guenther USALG46 Group 1  
Andrew Hall USAAH120 Group 1  
Austin Powers USAAP85 Group 1  
Eduardo Especial (Etchells)
Ernest Freeland Main Trimmer USAEF39 Group 1  
Ed Holt Skipper    
Alex Ramos Tactician   Group 1  
Ekas (J 22)
Ernest Ayukawa Bow   Group 1  
Jason Ipe 729035S    
Christopher Kozel Headsail Trimmer    
johanna rodriguez Mid Mast   Group 1  
ELEVEN (J 80)
Bert Carp 206319Q    
David Gross Tactician   Group 1  
Robert Nichol Headsail Trimmer   Group 1  
Laura Richards Alternate    
Salley Wood Pit    
Eowyn (J 70)
Marie Granger Mast CANMG41 Group 1  
Stephen Granger Spinnaker trimmer CANSG18 Group 1  
Wayne Waz Tactician USAWW82 Group 1  
Peter Winkelstein Helm 264861Z USAPW59 Group 1  
Escape (J 70)
Ellie Wagner Bow USAEW87 Group 1  
Polk Wagner Skipper 172511H USAPW63 Group 1  
Sarah Wagner Headsail Trimmer USASW129 Group 1  
Trip Wagner Headsail Trimmer USARW156 Group 1  
Evil Dr. Pork Chop/Award & Sports (J 22)
Christopher Princing 115431K   Group 1  
Jennifer Princing Bow 292963B   Group 1  
Gary Sowden    
Extreme2 (C&C 30)
Dan Cheresh 169459J USADC15 Group 1   Yes  
Petey Crawford Other USAPC70 Group 1   Yes  
Nick Ford Bow USANF15 Group 1   Yes  
Sam Hallowell USASH72 Group 1   Yes  
Ian Liberty USAIL7   Yes  
Mark Mendelblatt Tactician 164574Z USAMM9 Group 3   Yes  
David Shriner Captain 239934e usads60 Group 3   Yes  
Dylan Vogal USAdv27 Group 1   Yes  
Fahrvergn├╝gen (Cal 25)
Mike Hassay    
Steven Milby 732383X    
Tom O Farrell Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve Wukina Grinder   Group 1  
Firebrand (J 105)
Rob Danegger Bow   Group 1  
Geoffrey Lampshire Tactician 319461C USAGL55 Group 1  
Christina Pondell Mast   Group 1  
Kate Rudkin Spinnaker trimmer   Group 1  
Jon Slabaugh 713684Z    
Flying Jenny (C&C 30)
Sandra Askew 754490T usasa57 Group 1   Yes  
Arnis Baltins Tactician USAAB74 Group 1   Yes  
Jason Currie Headsail Trimmer   Group 3   Yes  
jason mcshane Bow Usajm67 Group 1   Yes  
Jason Michas Mid Mast USAJM295 Group 1   Yes  
Jonathan Quigley Offside trimmer USAJQ4 Group 1   Yes  
Grant Spanhake Main Trimmer 205467X USAGS108 Group 3   Yes  
Jackie Wetmore Pit Assist USAJW209 Group 1   Yes  
FM (J 70)
Tod Sackett    
Folka (J 22)
Karen Glass 732631X    
Fresh (Ensign)
Gerard Garay Headsail Trimmer   Group 1  
Sid Jones Main Trimmer   Group 1  
Jeff Kumke Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Roberts Skipper    
Froya (J 105)
Sarah Angell Pit USASA20 Group 1  
Mitch Bennett Tactician USAMB127 Group 1  
Chuck Lawrence Owner 652344X USACL85 Group 1  
Daniel Lawrence Helm 225509Q USADL42 Group 1  
Keegan Mills Bow USAKM112 Group 1  
Kris Wilson Spinnaker trimmer   Group 1  
Full Circle (J 42)
Paul Mikulski 179282    
Full Monty (J 70)
Denis Hope-Ross Medic/Doctor   Group 1  
Ted Lepich Other 198493M USATL49 Group 1  
Jackson Montague Pit   Group 1  
Latane Montague   Group 1  
Gladiator (J 24)
Chris Bucknall Tactician   Group 1  
Michael Cassidy Bow   Group 1  
Matthew Goushy Helm 688633K    
John Lawler Mast 721498n usajl199 Group 1  
John Zampitella Headsail Trimmer   Group 1  
Glide (J 70)
Spencer Colpaert Other   Group 3  
Elizabeth Dudley Headsail Trimmer   Group 1  
Bradford Gibbs    
Emily Maxwell Tactician   Group 1  
Godspeed (J 22)
Riley Chadwick Bow   Group 1  
James McKenna Watch Captain   Group 1  
Koralina McKenna 654523E    
Jonathan reaves Grinder   Group 1  
Goofyfoot (J 70)
John Wilsey    
Gotcha (Farr 30)
Brad Kauffman 263487D USABK27  
Green Dolphin (Ensign)
Eric Beshore Headsail Trimmer   Group 1  
Carl Porter Main Trimmer   Group 1  
Mark van Stolk Spinnaker trimmer 154254R USAMV16 Group 1  
Joel VerPlank Skipper 331516k   Group 1  
Grey Matter (Viper 640)
Peter Broszkowski 713264Z USAPB103  
Gromit (J 80)
Matt Offutt Nav/Tac   Group 1  
Scott Parker Spinnaker trimmer   Group 1  
Jimmy Praley    
Mike Praley    
Guldfaxe (J 80)
Thomas Klok 364506R DENTK2  
Gunsmoke (J 30)
Linda Wojcik    
Harlequin (Cal 25)
Leo Surla    
Helios (J 105)
jamie gregory Mast   Group 1  
Amelia Mackenzie Bow   Group 1  
Maura McCarthy Pit   Group 1  
gregg sunshine Main Trimmer   Group 1  
paul sunshine Spinnaker trimmer   Group 1  
Steve Sunshine Skipper 687303K    
Helly Hansen Junior Team (J 105)
Jane Millman    
Henry,Doug, David & Madeline (Viper 640)
Doug Amthor Owner   Group 1  
Henry Amthor Chef 132838R    
Madeline Amthor Floater    
David Eberwine Owner 127001F   Group 1  
Hey Jude (J 105)
David Colebatch Spinnaker trimmer AUSDC36 Group 1  
Scott Collinson Rush Chairman cansc5 Group 1  
Todd Irving Floater CANTI1 Group 1  
Tyler Meyrick Bow CANTM9 Group 1  
James Rathbun Skipper CANJR39  
Andrew van Nostrand Pit CANAV4 Group 1  
Hot Toddy (J 22)
Rich Born Bow   Group 1  
Chris Ryan Bow 212886Z   Group 1  
Jeffrey Todd 119705T    
Indefinitely (Etchells)
Todd Lalumiere    
Infectious Smile (J 30)
Joaquin Cruz Other   Group 1  
John DiMino Bow 766101Q    
Ryan Ganser    
Sheila Keen Headsail Trimmer   Group 1  
Tristan & Sheila Keen 713938k    
Mike Lehmkuhl Mid Bow   Group 1  
Lynn McClaskey Staysail trimmer   Group 1  
Tom Miller Main Trimmer usatm117 Group 1  
David Ruskin Main Trimmer   Group 1  
Inigo (J 105)
Jim Konigsberg 236739B    
Insatiable (J 30)
Matt Alsobrookk   Group 1  
Ron Anderson 186257B    
Tom Crowe Bow   Group 1  
Claire Martin Mast    
Will Saffell Headsail Trimmer   Group 1  
Bob Tedesco Grinder   Group 1  
Bill Villiers Main Trimmer   Group 1  
ingrid werber Grinder    
Tonya White Pit    
JABB (J 24)
William Davenport Owner 732856M    
Patrick McGuire Co-Skipper   Group 1  
John Noon Spinnaker trimmer   Group 1  
Jack Regan Grinder    
Jacksonville University (J 22)
David Hein USADH136  
JEM (J 35)
Joe Perry    
Jenny (Viper 640)
Jackson Benvenutti 246828A    
Heather Funkhouser    
Catherine Pelo    
Sam Stokes    
Jeroboam (Farr 400)
Terry Bohner Headsail Trimmer   Group 1  
Gauthier Figeac    
Laurent Givry 740109N USALL49 Group 1  
Jester (J 105)
Hugh Bethell Skipper 170160I    
Todd Cagwin Main Trimmer   Group 1  
Jason Cusick Bow 686285F USAJC270 Group 1  
Kevin Petrikas Spinnaker trimmer   Group 1  
Karin Smith Pit USAKS112 Group 1  
Michael Woolen Headsail Trimmer   Group 1  
Jezebel (J 80)
Chris Lindsay 212216F    
Dan Prucnal Headsail Trimmer   Group 1  
Dave Prucnal Strategist   Group 1  
Josh Prucnal Stunt Owner   Group 1  
Joint Custody (J 70)
Mike Komar Other 322629R USAMK75 Group 1  
Charles Lomax Pit Assist USACL74 Group 1  
Katie Terhune Watch Captain uSAkt50 Group 1  
Jennifer Wulff Chef USAJW18 Group 1  
Ray Wulff Stunt Owner USARW102 Group 1  
JRay (J 70)
Curtis Aaron Tactician USACA72 Group 1  
Hawk Caldwell Spinnaker trimmer USAJC247 Group 1  
Branch Taylor Headsail Trimmer USAGT36 Group 1  
Just the Tip (Olson 29)
Brian Olson    
Just Wing It (J 22)
Michael-Anne Ashford Medic/Doctor    
Drew Mutch Rush Chairman    
Morgan Parker Bow   Group 1  
Latika (Alberg 30)
Michael Meinhold Headsail Trimmer   Group 1  
Katherine Woodford Grinder   Group 1  
William Woodford    
Laughing Gull (Alberg 30)
Jonathan Adams 394297k  
Bill Carter Mid Mast   Group 1  
Dan Flagler Headsail Trimmer 661958A    
David Hankey Main Trimmer 710314j    
Ali Kishbaugh Pit    
Justin Riddle Mast   Group 1  
Rich Wiles Bow   Group 1  
Le Tigre (J 80)
James Blanding Mast   Group 1  
Peter d'Anjou Helm 253315L   Group 1  
Henry DeGroot Medic/Doctor   Group 1  
Dave Yeo Spinnaker trimmer   Group 1  
Leading Edge (J 70)
Lynda Hiller Captain USALH50 Group 1  
Todd Hiller Stunt Owner 185058Y USATH8 Group 1  
Molly Robertson Bow USAMR111 Group 1  
Quinn Schwenker Spinnaker trimmer USAQS1 Group 1  
Casey Williams Headsail Trimmer USACW59 Group 1  
Life of Riley (Viper 640)
Martin Casey    
Lil' Puffy (J 22)
James Rawlings Tactician 699752Q   Group 1  
Will Sellers Main Trimmer   Group 3  
Abigail White Spinnaker trimmer 290860T   Group 1  
Christopher Wilson 700045V    
LinGin (Alberg 30)
Glen Becker Chef   Group 1  
Ryan Larson Main Trimmer   Group 1  
Joel Metzger Other   Group 1  
Ray Meyer Pit   Group 1  
Brian Palmer Bow    
Tim Williams 198982O   Group 1  
Live Edge (J 105)
Michael Mountford    
Lorelei (Ensign)
BUD BROWN 243364T    
Magic 8 Ball (C&C 38)
David Robinson    
Make Mine A Double (Etchells)
Jeff Borland    
Ryan Kyle Stunt Owner   Group 1  
Mike Madigan Tactician   Group 1  
Reid McLaughlin Tactician   Group 1  
Mambo Kings (Viper 640)
Justin Scott 200355I USAJS230  
Marcia (J 70)
Joseph Matera 105946V USAJM98  
Margaritaville (J 70)
Martin Alma Headsail Trimmer CANMA24 Group 1  
Alexander Dinse Tactician   Group 1  
Scott Dinse 217065W    
Max Power (J 105)
Kirsty Brown Spinnaker trimmer USAKB92 Group 1  
Jay Corcoran Main Trimmer USAJC14 Group 1  
Gerrit Schulze Skipper 127462W USAGS36  
Patricia Schulze Strategist USAPS42 Group 1  
Fred Siegert Bowman USAFS10 Group 1  
thomas Slook Headsail Trimmer USATS68 Group 1  
Medicine Man (J 35)
Seth Bloom Mast   Group 1  
Jim Comegys Grinder   Group 1  
Eric Glaser Pit   Group 1  
Leo Gracie Spinnaker trimmer    
Chris Hardin Headsail Trimmer   Group 1  
Jon Hilbert Headsail Trimmer   Group 1  
Chuck Kohlerman Helm 192025K    
Allen Lyons Grinder   Group 1  
Dan Shelton Bowman USADS72 Group 1  
Matt Silverman Bow    
Meltemi (J 80)
Travis Carlisle Headsail Trimmer 676391v   Group 1  
Casey Gowrie Pit   Group 1  
Mike Hobson 265164X    
David Schumpert Strategist   Group 1  
Midlife Crisis (J 70)
Bruce Golison 143093T USABG32  
Steve Hunt Tactician   Group 3  
Peter Kinney Mid Mast USAPK64  
Erik Shampain Spinnaker trimmer   Group 3  
Mirage (J 105)
Lewis/ Salvesen 168518Z    
Mo' Money (J 22)
Victor Snyder 183307m    
Mondial (J 30)
Eric Oldale Headsail Trimmer    
Michael Ruzzi Skipper 59617    
Nick Sorci Bow    
Ross Sorci Main Trimmer   Group 1  
More Gostosa (J 80)
Conor Hayes 147857F    
Kevin Hayes Mast 238002L    
Dan Jolda    
Graham Philpot Chef USAGP47 Group 1  
Moxie (J 70)
Jonarhan Carraher Grinder USAJC300 Group 1  
Cordo Jorch USACJ53 Group 1  
William Jorch USAWJ17 Group 1  
Anthony Kupersmith Grinder USAAK107 Group 1  
Muse (J 70)
Joe Bardenheier Main Trimmer USAJB185 Group 1  
Heather Gregg Skipper 155981D USAHG16 Group 1  
Stuart Johnstone Tactician USASJ6 Group 1  
Stuart Saffer USASS17 Group 1  
Nathan Gorenstein (tartan 101)
Nathan Gorenstein 249120R    
Nemesis (C&C 30)
steve cooper Bow USASC61 Group 1   Yes  
Brad Julian Skipper USABJ34 Group 1   Yes  
parker mitchell Headsail Trimmer usapm120 Group 3   Yes  
mark sertl Main Trimmer 286353A USAMS Group 1   Yes  
Jason tomchik Mast USAJT167 Group 1   Yes  
flip wehrheim Tactician   Group 3   Yes  
Never Enz (Enisgn)
peter heffernan    
New Wave (J 70)
Martin Kullman    
Steve Liebel Tactician   Group 1  
Alex Shafer Grinder USASS61 Group 1  
Coleen Walsh Bow USACT11 Group 1  
Nine (J 70)
Evan Aras Chef 259395N USAEA28 Group 3  
John Bowden Headsail Trimmer   Group 3  
Mike Buckley Tactician   Group 3  
Oivind Lorentzen 104306F    
Carter O'Neill    
Orion (Hanse 371)
Jon Opert 733068V    
Outlaws (J 80)
Chaz Lynch    
Derick Lynch 139654d    
Richard Maurer Tactician    
Patched Up (Viper 640)
Eleni Asimacopoulos Spinnaker trimmer    
Dana Robinson Stunt Owner   Group 1  
Phoenix (J 70)
Eleen Fahrmeier Strategist 293724U USAEF40 Group 1  
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
Erik Haaland Rush Chairman USAEH88 USAEH88 Group 1  
William Martin Spinnaker trimmer Usawm73 Group 1  
Madeleine Shroeher Bow   Group 1  
Pinch and Roll (J 70)
Jay Greenfield 755969S USAJG144 Group 1  
Julia Lines Watch Captain BERJL2 Group 1  
Max Lopez Medic/Doctor 320797A USAML55 Group 1  
Max Nickbarg Headsail Trimmer ISVMN1 Group 1  
Pogo (J 30)
Tom Fetterolf Main Trimmer   Group 1  
Robert Lossing Headsail Trimmer    
Charles Lutz Skipper 712632K    
Don Shea Bow   Group 1  
Steven Slojkowski Headsail Trimmer    
Tom Werner Mast   Group 1  
Polar (J 70)
Doug Clark    
Kevin Dooley Tactician    
Will Gigantelli Watch Captain    
Andrew Goetz Strategist    
Proper Villain (Viper 640)
Greg Kinney Watch Captain 687189T usagk25 Group 1  
Philip Porte Stunt Owner 709905R   Group 1  
Nick Ward Grinder 352062P USANW13  
Rag Doll (J 30)
James Devine Main Trimmer 186687L   Group 1  
Bill Dolan Headsail Trimmer   Group 1  
Matthew Fenlon Bow   Group 1  
Bill Harris Spinnaker trimmer   Group 1  
Abby Lundahl Bow   Group 1  
Beth Lundahl Pit   Group 1  
Rob Lundahl 684353s    
Jock McKinley Headsail Trimmer USAJM257 Group 1  
Raised J (J 22)
Michele Cimon Bow    
Johan Koppernaes Helm    
Mike Marshall Headsail Trimmer USAMM190 Group 3  
Addy White Pit   Group 1  
Ramrod (Farr 30)
Matt Beck    
John Dolan    
Joe Gibson    
Rod Jabin    
Roddy Jabin Pit   Group 1  
Chris Larson    
Rarity (J 70)
David Dart USADD140  
Alyssa McKenna Spinnaker trimmer USAAM129 Group 1  
Bill McKenna USAWM96  
Marty McKenna 295774I USAMM163  
Brian Murphy Floater USABM131 Group 1  
Rascal (J 80)
David Moss Co-Skipper   Group 1  
Leo Scanlon Mast   Group 1  
Jeremy Spaulding    
Lucy Thomson 359156G    
Morgan Wells Floater   Group 1  
Matt Wood Headsail Trimmer   Group 1  
Ratchet Yachet (J 22)
Jill Bennett Bow   Group 1  
Mark Bennett Offside trimmer   Group 1  
Alex Pline Stunt Owner 182733Q   Group 1  
Reach Around (J 70)
Dalton Bergan Tactician 204944T usadb6 Group 3  
Thomas Bowen Stunt Owner 140629L USATB91  
David Gerber Rush Chairman    
Bill Wiggins Bow   Group 3  
Rocinante (J 22)
Kristen Berry    
Kevin Kenny    
Ronin (Cal 25)
Rhonda Cornelsen Spinnaker trimmer   Group 1  
Walter Englehardt Headsail Trimmer   Group 1  
Mary Forbes Medic/Doctor   Group 1  
Victoria Harding    
Tammy Reed Tactician   Group 1  
Tammy Reed Other   Group 1  
Christopher Rogers 354196e    
Sean Rogers    
David Rouse    
Peter Sheils Helm   Group 1  
Teddy Walter    
John Wooldridge    
Rush Hour (J 24)
Jeff Allred Pit   Group 1  
Jason Cosler Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Donovan Bowman   Group 1  
Gretchen Esbensen Chef   Group 1  
Bill FitzGerald Pit    
Kelly FitzGerald Mast 2867571 USAKF32 Group 1  
Pat FitzGerald 169057D    
Mark Rivera Floater   Group 1  
Santas Reign, Dear (J 105)
Cherie Merryman Spinnaker trimmer   Group 1  
Scott Mucci Headsail Trimmer   Group 1  
Donald Santa 207626u    
Gerard VandenBerg Tactician 303126J 90139 Group 1  
Tristan Wilson Mast   Group 1  
William York Bow 711594H   Group 1  
Savasana (J 70)
Brian Keane 198186K USABK22  
Scamp (J 70)
Will Welles 166618W    
Scooby (J 22)
Alon Finkelstein    
J.R. Maxwell 220141C    
Jim Schmicker    
Seabiscuit (Farr 30)
Will Comerford   Group 1  
Ted Haaland Other   Group 3  
Porter Kavle Other   Group 1  
Kevin McNeil 212054J    
Ginny Mininger Pit   Group 1  
Seth Mininger Bow   Group 1  
Shane Zwingelberg Medic/Doctor usasz2   Group 1  
Second-2-Nun (Alberg 30)
Harry Gamber 206887H    
Selkie (J 70)
Vivien Allan Bow 721216D GBRVA4 Group 1  
William Colomb Tactician USAWC85   Group 1  
Jack Wallace 741720Y USAJW224 Group 1  
Erin Wright Headsail Trimmer USAEW79 Group 1  
Shamrock (J 111)
Jeffrey Davis    
Shamrock (J 30)
Matthew Cowan   Group 1  
Henry Dewing Grinder   Group 1  
Bruce Irvin 235378C    
Jack Irvin Bow   Group 1  
Adam Kushins   Group 1  
Eli Lasser Spinnaker trimmer   Group 1  
Andrew Moe Mast   Group 1  
Angus Phillips Headsail Trimmer   Group 1  
Singularity (J 105)
Joseph Dowling Main Trimmer   Group 1  
Karl Griner Spinnaker trimmer   Group 1  
Kevin Gunther Mid Mast   Group 1  
Mark Shortz Pit   Group 1  
Stanley Shortz Owner 274450T USASS202 Group 1  
SISU (J 24)
James Bonham Helm    
Kelsey Bonham Mid Mast    
Brad Clark Pit    
Jimmie Cockerill Bow   Group 3  
Aaron Moeller Spinnaker trimmer   Group 1  
Skeleton Key (J 111)
John Collins Bow 199483M USAJC71 Group 1  
Nick Gibbens Spinnaker trimmer 242876A   Group 1  
Shawn Hwang Pit USASH116 Group 1  
Ryan Kern Headsail Trimmer 350174Q USARK17 Group 1  
John Pernick Main Trimmer 143361O USAJP105 Group 1  
Joao Reis Mast PORJR22 Group 1  
Peter Wagner 272978G USAPW42  
Seadon Wijsen Tactician USASW10 Group 3  
Skimmer (Alerion Express 28)
Jack Dertweiler    
Skybird (Alberg 30)
Michael Nikolich 311965V    
Slow Show (J 22)
Susan Cervino Spinnaker trimmer   Group 1  
MacDuff Perkins Bow   Group 1  
Trevor Perkins    
Slush Fund (J 111)
Jim Connelly 739592Q    
Andrew Elder Spinnaker trimmer USAAE10 Group 1  
Liam Harr    
Sean Harr Chef   Group 1  
Ridgely Mackenzie Other   Group 1  
Tyler Raven    
Harry Scott Mast   Group 1  
Solstice (J 22)
Natalie Burls Spinnaker trimmer   Group 1  
David Neal Pit   Group 1  
Christine Potts   Group 1  
David Waiting    
some respect (J 80)
Mark Coughlin Main Trimmer   Group 1  
John Downes Mast USAJD223   Group 1  
Richard Harrison 209309U    
Spaceman Spiff (J 24)
Kent Bartlett Tactician 709679W   Group 3  
Duy Huynh Bow   Group 1  
Pete Kassal Helm 260469V    
Chase Wood Pit 675708W    
Aaron Zankel Headsail Trimmer   Group 1  
Spaceman Spiff (J 111)
Rob Ruhlman 172216J USARR79  
Sport (J 70)
William Cooper Main Trimmer USAWC89 Group 1  
Logan Hearn Headsail Trimmer USALH54 Group 1  
Mark Wagner Helm usamw121 Group 1  
Gregg Zurmuhlen Tactician 715617T USAGZ3  
Stacked Deck (J 80)
Ramzi Bannura    
Stampede (J 70)
bruno Pasquinelli    
Tangerine (Viper 640)
Dale Pokorski Headsail Trimmer    
James Pokorski 748618P    
Tangley (Farr 30)
Peter Toombs CANJR34  
TBD (J 80)
Thomas Kopp    
T-Bone (J 35)
Bruce Artman 293244T    
Tea Dance Snake (J 70)
Peter Bowe 293717V USAPB83  
Laurent Givry Alternate 740109N usall49 Group 1  
Todd Jenner Spinnaker trimmer 687255P USATJ26 Group 1  
Michael Mann Bow USAMM305 Group 1  
Mike McNamara Tactician 672153y USAMM270 Group 1  
Tejas (J 22)
Brett Allred    
Bryan Calk    
Terry Flynn    
Tenacious (J 105)
Emily Decker Spinnaker trimmer 225995I   Group 1  
Grant Decker Spinnaker trimmer   Group 1  
Carl Gitchell Helm 373254V USACG41 Group 1  
Carl & Scott Gitchell 272024J    
Krista Hankins Bow   Group 1  
Scott Kirwin Headsail Trimmer 314186Y usask83 Group 1  
Shannon Wilkins Bow   Group 1  
Terminally Pretty (Viper 640)
Lara Dallman-Weiss Runners   Group 1  
Skip Dieball 228654c   Group 3  
Mary Ewenson Owner 241377U USAME2 Group 1  
Jahn Tihansky Runners 155706Q USAJT40 Group 3  
The Jug 4 1 (J 22)
Adam Burns    
Christopher Doyle 122646O USACD34  
Will Harris Staysail trimmer   Group 3  
The Mystery Machine (J 70)
Ian Gordon    
Margaret McChesney Other   Group 1  
Peter McChesney 262401f usapm130  
Scott Snyder Tactician    
The White Lady (Ensign)
Peter Kogut 242551O    
Themis (C&C 30)
norman berge Bow usanb16 Group 1   Yes  
tyler black Rush Chairman usatb54 Group 1   Yes  
geoffrey ewenson Tactician usage02 Group 3   Yes  
Dave flynn Main Trimmer na Group 3   Yes  
Sam Neubert Mast 737736V USASN36 Group 1   Yes  
Orrin Starr Pit USAOS8 Group 1   Yes  
Walt Thirion USAWT42 Group 1   Yes  
TLP (J 80)
Bob Dymond 219188i    
TOTALed MAYHEM (J 30)
Jesse McKnight Chef 690961P USAJM254 Group 1  
Frank Scalisi Tactician   Group 1  
Nancy Scheraga Mast   Group 1  
Brett Straten Main Trimmer   Group 1  
Amy Stryker Pit   Group 1  
Doug / Amy Stryker Helm    
Roy Woodford Bow    
Trailer Park Boys (J 70)
Kenneth Nilsen Helm 754571R USAKN20 Group 1  
Thomas Nilsen    
Taylor Walker Staysail trimmer USAPW54 Group 1  
Truckin' (J 70)
Christine Compton Other USACC225 Group 1  
Jack Famiglietti Headsail Trimmer USAFF9 Group 1  
Alex Meleney Helm 234596E USAAM139 Group 1  
Carl Segen Main Trimmer USACS104 Group 1  
Meghan Vermillion Other USAMV49 Group 1  
Two Feathers (J 105)
Daryl Bowen Mid Mast   Group 1  
Andre Denais Tactician 311482R usaad67 Group 1  
Lianna Gordon Pit    
Dave Klebanoff Main Trimmer USADK71 Group 1  
Mark Masur    
Sean McGuire Bow USASM126 Group 1  
Uncle Fluffy (J 22)
Zeke Horowitz 276486J    
uno mas (j 70)
CJ Lee Grinder   Group 1  
Spencer Nora Spinnaker trimmer   Group 1  
Mike Parramore Chef   Group 1  
David Schoene 111178O USADS197  
Lauren Schoene Bow USALS103 Group 1  
USA 1162 (J 80)
Jonathan Bartlett   Group 3  
Debbie Gosselin Pit   Group 1  
John White 114973X    
Kevin White Bow   Group 1  
USA 1589 (J 22)
Kyle Commerford    
Margaraet Podlich Rush Chairman Yes   Group 1  
Eric Reinke USAER2  
USA 443 (J 80)
Steve Burkholder Pit    
David Ginsburg Tactician   Group 1  
Florian Heyder Headsail Trimmer   Group 1  
Kevin McKee Skipper 158389L USAKM70  
USA 789 (J 22)
Jake Doyle 287377K Usajd114  
Nick Moreau   Group 1  
Vann Walke Mid Mast    
USA 977 (J 22)
Chris Cochran Bow   Group 1  
Gunnar Gode 121853N    
Tim Herzog Tactician   Group 1  
Vamanos / HardwareChimp.com (J 22)
David McBrier 264985I    
Vapor Trails (Viper 640)
Jeremiah Dull Spinnaker trimmer   Group 1  
Annie Eckmann Headsail Trimmer   Group 1  
Mark Wheeler Helm 109386F USAMW15 Group 1  
VAYU (J 80)
David Andril 275186E    
Matt Fafoutis Tactician   Group 1  
Eastman Lewis Tactician   Group 1  
Matthew Potvin Tactician   Group 1  
Velocity (J 111)
Cam Bowdren Bow   Group 1  
peter colby Main Trimmer USAPC33 Group 1  
Andrew Eyring Headsail Trimmer USAAE18 Group 1  
Jarrett Hering Pit Assist   Group 1  
Paul Luisi Mast   Group 1  
Martin Roesch Helm 349552F USAJR160  
Dave Scott Tactician   Group 3  
Chris Teixeira Headsail Trimmer   Group 1  
Ventus (J 22)
Grant Beach Medic/Doctor   Group 1  
Jennifer Bickford Chef   Group 1  
Scott Gelo Captain 221602C    
Villain (J 22)
Aaron Freeman    
Katherine Freeman    
Danny Vought    
Wharf Rat (J 22)
Matt Dunbar 656215O    
What! (J 22)
Nick Imperato 686367Y    
Art Silcox Headsail Trimmer 166008O   Group 1  
Kurt Swanson Bow   Group 1  
White Cap (Cal 25)
Timothy Bloomfield 118387F    
White Lightnin' (J 80)
Shannon Brasky Spinnaker trimmer    
Vince Kalish Skipper 233062N USAVK5  
Carlos Linares Mast   Group 1  
Gregory Petry Spinnaker trimmer 198957N USAGP2 Group 1  
WhoWa (J 24)
Pieter Einthoven Headsail Trimmer    
Andrew Unger Bow   Group 1  
Allan Vanderheyden Skipper 767109N    
Wicked (Alberg 30)
Ross Arnett 310249M    
Wicked 2.0 (J 111)
Douglas Curtiss 404271T    
Wild Child (J 70)
Ben Cesare Tactician USABC17 Group 1  
Chris Chadwick Spinnaker trimmer 253780y Usacc76 Group 1  
Henry Filter Skipper USAHF1 Group 1  
Tom Murray Bow USATM65 Group 1  
Wild Horses (J 80)
J World Annapolis 188831B    
Wind River (J 105)
Michael Coleman Headsail Trimmer    
Mark Elert Skipper 235113J    
Daniel Gunlycke Main Trimmer   Group 1  
Ron Siefert Mast   Group 1  
Paul Wiedorn Bowman   Group 1  
Windrider (J 80)
Dave Koepper Headsail Trimmer   Group 1  
Scott Maurer Mast    
John Potvin Co-Skipper   Group 1  
Tom Walsh Skipper 188666k    
Windswept (Alberg 30)
Robert Aaron Headsail Trimmer   Group 1  
Lanny Helms 275178E    
James Palmer Spinnaker trimmer    
calvin payne Headsail Trimmer   Group 1  
Bryan Shive Grinder    
Tom Steele Main Trimmer   Group 1  
Zombie (J 70)
Ryan Dempsey USARD54 Group 1  
Ben Fransen USABF48 Group 1  
Brian Robinson USABR48 Group 1  
Kristen Robinson 689050B USAKR36 Group 1  

Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
West Marine Sunsail Regatta Ginger Beer Team One Newport
Outside Images    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy