2017 Melges 32 World League European Division // Event 2
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class Approv.
CAIPIRINHA (Melges 32)
Alessandro Agostinelli 21/06/2018 ITAAA85 Group 1   Yes  
Lorenzo Azzi 28/06/2018 ITALA7 Group 1   Yes  
Fonda Enrico Tactician ITAEF7 Group 3   Yes  
Bruno Fezzardi Helm 04/05/2019 ITABF19 Group 1   Yes  
Michele Pavoni 21/03/2019 ITAMP56 Group 1   Yes  
Nicola Pavoni 04/07/2018 ITANP25 Group 1   Yes  
Giovanni Pizzati 04/07/2018 ITAGP46 Group 1   Yes  
Marco Porta 04/05/2019 ITAMP209 Group 1   Yes  
Francesco Rubagotti 21/03/2019 ITAFR47 Group 1   Yes  
EKER (Melges 32)
YASAR DOGA ARIBAS Headsail Trimmer TURYD2 Group 3   Yes  
BURAK BARAN Pit 26/03/2019 TURBB2 Group 1   Yes  
AHMET BARAS Mast 04/01/2018 TURAB15 Group 1   Yes  
AHMET EKER Skipper 26/03/2019 TURAE9 Group 1   Yes  
ZEYNEP FENCIMEN Pit 26/03/2019 TURZF1 Group 1   Yes  
Nikolay Kornev Spinnaker trimmer 21/01/2018 RUSNK8 Group 1   Yes  
SCOTT NIXON Main Trimmer 09/12/2017 USASN4 Group 3   Yes  
ANDREA RACCHELLI Tactician ITAAR1 Group 3   Yes  
FRA MARTINA (Melges 32)
Irene Bezzi Bow 14/06/2018 ITAIB1 Group 1   Yes  
Nicolò Bianchi ITANB1 Group 3   Yes  
Sergio Blosi 14/06/2018 ITASB20 Group 1   Yes  
Gaetano Figlia di Granara ITAGF9 Group 3   Yes  
Eros Paghera Mast 23/04/2019 ITAEP27 Group 1   Yes  
Edoardo Pavesio 10/04/2019 ITAEP11 Group 1   Yes  
Vanni Pavesio ITAVP27 Group 1   Yes  
Manuel Weiller Vidal Tactician ESPMW1 Group 3   Yes  
GIOGI (Melges 32)
Matteo Balestrero Helm 16/03/2019 ITAMB49 Group 1   Yes  
Elio Borio 23/01/2019 ITAEB29 Group 1   Yes  
Andrea Casale Chef   Group 3   Yes  
Daniele Cassinari ITADC11 Group 3   Yes  
Cristiano Giannetti 02/05/2019 ITACG19 Group 1   Yes  
Alessandro Siviero 29/01/2018 ITASS64 Group 1   Yes  
Leone Taddei 18/02/2019 ITALT13 Group 1   Yes  
Andrea Trani ITAAT21 Group 3   Yes  
G-SPOT (Melges 32)
Branko Brcin Tactician SLOBB3 Group 3   Yes  
Saverio Cigliano Bow 31/03/19 ITASC5 Group 1   Yes  
Alessandro Franci Spinnaker trimmer ITAAF8 Group 3   Yes  
Alessandro Frizzarin Mast 25/09/2018 ITAAF28 Group 1   Yes  
Alessandro Saettone Headsail Trimmer 03/09/2017 ITAAS59 Group 1   Yes  
Giangiacomo Serena di Lapigio Helm 29/10/2018 SUIGS4 Group 1   Yes  
Alessandro Tonelli Pit 10/01/2019 ITAAT6 Group 1   Yes  
Giorgio Tortarolo Main Trimmer ITAGT2 Group 3   Yes  
HOMANIT JUNIOR (Melges32)
Nikolaus Beulke Pit 10/02/2019 GERNB20 Group 1   Yes  
Albert Johannes Buitenhuis Main Trimmer GERAB16 Group 1   Yes  
Niek De Boer Mast 14/03/2019 NEDND9 Group 1   Yes  
Lukas Feuerherdt Spinnaker trimmer 09/01/2019 GERLF6 Group 1   Yes  
Kilian Holzapfel Helm 14/03/2019 GERKH7 Group 1   Yes  
Jan Kowalski Headsail Trimmer 16/03/2019 GERJK12 Group 1   Yes  
Jolbert van Dijk Bow 14/03/2019 NEDJV43 Group 1   Yes  
Jan Jasper Wagner Tactician 24/03/2019 GERJW6 Group 3   Yes  
LA PERICOLOSA (Melges 32)
James Darren AUSDJ1 Group 3   Yes  
Jaro Furlani 12/09/2017 ITAJF3 Group 1   Yes  
Fabian Gielen 23/10/2017 GERFG4 Group 1   Yes  
Michele Gregoratto 11/05/2017 ITAMG27 Group 1   Yes  
Victor Prieto 26/10/2017 ESPVM12 Group 3   Yes  
Jesper Radich DENJR3 Group 3   Yes  
Christian Schwoerer Helm 28/09/2017 GERCS64 Group 1   Yes  
Andrea Serpi 05/04/2019 ITAAS89 Group 1   Yes  
MASCALZONE LATINO (Melges 32)
Cameron Appleton Tactician NZLCA1 Group 3   Yes  
Stefano Ciampalini ITASC20 Group 3   Yes  
Lorenzo De Felice 19/11/2018 ITALD7 Group 1   Yes  
Daniele Fiaschi 06/04/2019 ITADF1 Group 1   Yes  
Filippo La Mantia 10/12/2017 ITAFL11 Group 1   Yes  
Vincenzo Onorato Helm 02/06/2018 ITAVO1 Group 1   Yes  
Chris Rast SUICR1 Group 3   Yes  
Matteo Savelli 09/01/2018 ITAMS5 Group 1   Yes  
PELLE P (Melges 32)
Claus Haugaard Andersen Other 23/05/2018 DENCA9 Group 1   Yes  
Carsten R. Hansen Pit 20/05/2018 DENCH22 Group 1   Yes  
Kim Haugaard Helm 01/07/2018 DENKH8 Group 1   Yes  
Jan Berndt Madsen Skipper 18/06/2018 DENJM19 Group 1   Yes  
Ulrik Staal Headsail Trimmer 23/05/2018 DENUA4 Group 1   Yes  
Anders Thiele Bow DENAT5 Group 1   Yes  
Christian Høyer Ulka Mast 21/06/2018 DENCU4 Group 1   Yes  
SJAMBOK (Melges 32)
Albrecht Bialas Spinnaker trimmer 03/05/19 GERAB73 Group 1   Yes  
Lannord Doelleferd 03/05/19 GERLD18 Group 1   Yes  
Giovanni Galeotti ITAGG142 Group 3   Yes  
Jan Kollert Pit 03/05/19 GERJK57 Group 1   Yes  
Simon Kosog 14/06/2018 GERSK10 Group 1   Yes  
Jens Kühne Helm 17/10/2018 GERJK91 Group 1   Yes  
Konrad Nehrenberg Main Trimmer 16/12/17 GERKN7 Group 1   Yes  
Tobias Vierow GERTV9  
SPIRIT OF NERINA (Melges 32)
Cantamesse Alberto 21/03/2019 ITAAC187 Group 1   Yes  
Mirko Bargolini 07/08/2017 ITAMB196 Group 1   Yes  
Barbara Biagi 03/09/2018 ITABB28 Group 1   Yes  
Andrea Ferrari Helm 12/04/2019 ITAAF48 Group 1   Yes  
Carlo Fracassoli ITACF9 Group 3   Yes  
Stefano Lagi 11/05/2017 ITASL16 Group 3   Yes  
Matteo Ramian 16/02/2019 ITAMR54 Group 1   Yes  
Pietro Piero Sibello Tactician ITAPS4 Group 3   Yes  
Nicolò Telese 22/03/2019 ITANT13 Group 1   Yes  
TAVATUY (Melges 32)
Konstantin Besputin Main Trimmer RUSBK2 Group 3   Yes  
Alexander Ekimov Mid Mast RUSAE6 Group 3   Yes  
Oleg Krivov Pit 18/06/2017 RUSOK2 Group 1   Yes  
Pavel Kuznetsov Helm 11/02/2019 RUSPK6 Group 1   Yes  
Evgeny Neugodnikov Tactician RUSEN2 Group 3   Yes  
Alexander Patrushev Bow 15/08/2017 RUSAP30 Group 1   Yes  
Anton Sergeev Mid Mast 21/05/2017 RUSAS27 Group 1   Yes  
Valeriy Zatsarinskiy Mast 12/09/2018 RUSVZ5 Group 1   Yes  
TORPYONE (Melges 32)
ALBERTO BOLZAN ITAAB10 Group 3   Yes  
LORENZO BRESSANI Tactician ITALB55 Group 3   Yes  
JAVIER DE LA PLAZA 27/11/2018 ESPFD14 Group 3   Yes  
JAS FARNETI 07/06/2018 ITAJF1 Group 1   Yes  
Edoardo Lupi Owner 28/04/2018 ITAEL14 Group 1   Yes  
MATTEO MASON 22/10/2017 ITAMM173 Group 1   Yes  
MASSIMO PESSINA Owner 28/04/2018 ITAMP82 Group 1   Yes  
CARLO ZERMINI 12/04/2019 ITACZ5 Group 1   Yes  
VITAMINA (Melges 32)
Valerio Badalassi 10/01/2019 ITAVB13 Group 1   Yes  
Amedeo Barbara 24/08/2018 ITAAB184 Group 1   Yes  
Jacopo Bargoni 08/07/2018 ITAIB6 Group 1   Yes  
Lorenzo Del Rio 13/10/2017 ITALD22 Group 1   Yes  
Andrea Fornaro ITAAF48 Group 3   Yes  
Francesco Graziani Helm 25/10/2018 ITAFG19 Group 1   Yes  
Francesco Lagirti 23/08/2018 ITAFL26 Group 1   Yes  
Alessio Pardini 22/03/2019 ITAAA39 Group 1   Yes  
VITAMINA AMERIKANA (Melges 32)
Diego Battisti 30/01/2019 ITADB44 Group 1   Yes  
Gabriele Benussi SLOGB180 Group 3   Yes  
Giovanni Bucarelli Pit 31032018 ITAGB40 Group 1   Yes  
Leonardo Chiarugi ITALC38 Group 3   Yes  
Francesco Coari 08/06/2018 ITAFC50 Group 1   Yes  
Matteo De Luca ITAMD28 Group 3   Yes  
Andrea La Corte Helm 27042018 ITAAL56 Group 1   Yes  
Gianluca Malfitano 05082017 ITAGM17 Group 1   Yes  
WILMA (Melges 32)
Nicola Celon ITANC5 Group 3   Yes  
Nicolas Dal Ferro 04/04/2019 ITAND5 Group 1   Yes  
Umberto De Luca 14/06/2018 ITAUD1 Group 1   Yes  
Fritz Homann 12/04/2019 GERFH25 Group 1   Yes  
Umberto Molineris 28/04/2019 ITAUM2 Group 1   Yes  
Sandro Montefusco ITASM1 Group 3   Yes  
Armin Raderbauer 28/09/2017 AUTAR2 Group 1   Yes  
Andrea Tesei 14/06/2018 ITAAT32 Group 1   Yes  

Main Menu

Melges World League Partners

Copyright © Interactive Creations 2000-2017