2017 Invitational Mills Trophy Race
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
Abracadabra (J92)
Roger Stark    
Absolute (Peterson 37)
Jim Hodson Helm    
Larry Leason Mid Bow 16826   Group 1  
Tony Methner Main Trimmer   Group 1  
Harry Myers Mast   Group 1  
Richard Ranks Headsail Trimmer    
Jerome Sprague Headsail Trimmer   Group 1  
Chris Thaxton Bow    
Aftermath (Oday)
Chad Cumiskey Headsail Trimmer    
Scott Lanzenberger Mid Bow   Group 1  
Jason Neece Grinder    
Jason Stevens Pitman    
Matt Tyner Grinder    
Jonathon Vosler    
Against The Wind (Catalina 27)
Don Durkin    
Nancy Fenchel    
Ed Gawle    
Kevin Hyder    
Alacrity (Newick Native Tri)
Dennis Carr Pit   Group 1  
Pat Quinn Strategist    
Brian Thorpe Skipper    
Dave White Tactician   Group 1  
Aloha (Catalina 32)
Keith Weinman    
Arete' (ORMA 60)
Rick Warner 674800p    
Ariel (Tartan 33 SH)
Mark Aitken 358484L    
Bill Britt Headsail Trimmer    
Greg Francis Main Trimmer 767792V   Group 1  
Raymond Plummer Bowman    
Frank Portelli Grinder   Group 1  
Brian Prokuda Navigator   Group 1  
Arrow (Pearson 33-2)
Dennis Psota 196726A    
B4 (Tartan 33R)
Robert Bradley    
BACI (C&C 110)
Jeffrey Eischen 28346    
Bad Habits (Beneteau First 40.7)
Robert Abraham Bow    
Dave Cryberg Headsail Trimmer    
Jeff DeFrank Alternate   Group 1  
Mark Hanke    
Mike Honner Floater   Group 1  
Kim Krulek Main Trimmer   Group 1  
Tom O'Brien Tactician   Group 1  
Daniel Sweet Stunt Owner    
BadFish (Melges 32)
Bill Bollin 127371W    
John Bollin    
Steve King    
Tom Morgan    
John Nelson    
Rick Rothenbuhler    
George Sipel    
Bandit (Hobie 33)
Bruce Huddleston 60048    
Best Sister (Jenneau 37)
Gary Wandtke    
Big Storm (Corsair F-28 )
James Frederick 181786B    
Blitzkrieg (J122)
Matthew Schaedler    
Blown Away (Soverel 26)
AJ Boissoneault Stunt Owner   Group 1  
Mike Mesteller    
Camelot (Tartan 33)
Dave Dyjach Pit    
Ronald Konczalski Skipper 152280P    
Robert Matthews Watch Captain   Group 1  
Burt Parker Helm   Group 3  
James Stewart Grinder   Group 1  
Chico 2 (1D35)
Jim Weyand    
Comfortably Numb (Beneteau First 42)
Derek Barnes Grinder   Group 1  
Stephen Beck Rush Chairman 652597Q    
Gail Miller Floater   Group 1  
Mark Miller Skipper 199719H   Group 1  
Jon Mitchell Mast 756621Q USAJM433 Group 1  
Greg Muliett Floater 172037M   Group 1  
Doug Netzloff Headsail Trimmer   Group 1  
Walt Paliga Headsail Trimmer    
Joseph Sosnowski Main Trimmer    
Cesar Vivanco Grinder   Group 1  
Consigliere (Santana 35)
Brad D'Arcangelo    
Courtesan (Farr 49)
Brad Kimmel 108088C USABK72  
Diane Louise (Nonsuch 30)
Bob Mesteller Co-Skipper    
Diane Mesteller Co-Skipper    
Dick the Bruiser (Melges 32)
Patrick Leonard 254479E    
Discover (Capri 30)
Kevin Gormley Pit    
Matt Kern 271445Q    
Jaime Matuszak    
Isaiah Neeper Floater    
Dave Shute Bow    
Charlie Stevens Floater    
Elizabeth Teczynski Mid Mast    
Alex Weiss Main Trimmer    
DRAGON LADY (RANGER)
Riggs Darrell Bow    
JOHN PERRY Tactician    
BRENDA WOODRUFF 201470K    
Michael Zahradnik Grinder    
Michael Zonca Grinder    
Ecstasea (Pearson 36)
Jeff Clarke    
John Raguse    
Erie Grog (Hunter 336)
Joe Horvath    
Fall Line (J 105)
Chip Bodie Bow   Group 1  
Dan Clevenger Pit   Group 1  
Rob Kyle Spinnaker trimmer 293126Q   Group 1  
Jeff O'Connell Main Trimmer   Group 1  
Tim Roberts Headsail Trimmer 237637A   Group 1  
Chip Schaffner Owner 214590W   Group 1  
FantaC (Island Packet 35)
Rob Adkins Main Trimmer    
Fred Hoitash Skipper    
John Rudy Headsail Trimmer    
Mark School Helm    
FarrCry (FARR 53)
Bobby Bennett Spinnaker trimmer 744915Q    
Andrew Burris Grinder   Group 1  
Sanford Burris Captain 398803C   Group 1  
John Farewell    
Mike Hale Floater   Group 1  
Gary Kidd Headsail Trimmer   Group 1  
William Kinney Co-Skipper   Group 1  
Chris Kloepver Grinder   Group 1  
Colin McDowell    
Michael McGervey Mast   Group 1  
Bo Watjen Bow   Group 1  
Fiasco (E32-2)
Kevin Fowler Other   Group 1  
Jim Jenkins Main Trimmer   Group 1  
Allen Nekoranec Headsail Trimmer   Group 1  
Mike Shaffer Helm   Group 1  
Dave Stalica Other   Group 1  
Dan Wott Other   Group 1  
Flak-Bait (C & C)
Kevin Bradley Headsail Trimmer    
Darlene Burgoyne Main Trimmer   Group 1  
Duane Burgoyne Owner    
Matt Hester Headsail Trimmer    
Scott Marriott Co-Skipper    
Tim Ostrander Bowman    
FLYER (C&C 41)
Thomas Augereau Offside trimmer    
Chris Cyrul Captain    
Erica Cyrul Main Trimmer    
Micheal Cyrul Nav/Tac    
Christian Cyrul (son)    
Madeline Lark Navigator    
Mark Mrocca    
Matthew Mrocca Helm    
Moira (Mo) Mrocca Main Trimmer    
Footloose (Beneteau 311)
John Earhart Skipper USAJE83 Group 1  
Carl Sommers Co-Skipper   Group 1  
Freshly Squeezed (F82R)
Gary Hall    
Full Ride (Pearson 323)
Richard Cherry    
Gotcha (T-10)
Kim and Dave Disbrow 189530Z    
grimm reaper (first 325)
william grimm Owner 334698J USAWG39 Group 1  
Mike Hays Bowman   Group 1  
Steve Hoyt Pitman    
dennis landis Bow   Group 1  
Hat Trick (Elite 29)
Ross Loomis Chef   Group 1  
Alyan Memon Main Trimmer   Group 1  
Dan Sadoski 672390S    
Rebecca Sadoski Mid Bow    
Melissa Schmitt Main Trimmer   Group 1  
Hellion (Soverel 39 custom 3)
Robert Coleman Skipper 102062G   Group 1  
Bill Hartmann Bowman   Group 1  
Doug Hura Pitman   Group 1  
Milos Macgilliray Grinder   Group 1  
Jim Mathews Headsail Trimmer   Group 1  
Steve Semenick Main Trimmer   Group 1  
Hey Jude (C&C 29-II)
Bill Kellner 226648A    
Judy Kellner    
High Priority2 (Corsair F31R)
Andrew Kaufman Watch Captain   Group 1  
Owen Kaufman Navigator    
David Shneider Owner 142808M   Group 1  
Keith Smille Captain    
HILLBILLY DELUXE (T-10)
Hillbilly Beth    
Hillbilly Jim 715184Z    
Hillbilly John Paul    
Hillbilly Olivia    
Hillbilly Ryan    
Hillbilly Sam    
Hillbilly Steve    
Holy Toledo (Hobie 33)
Timothy Andrews    
Hot Ticket (J 120)
Mike Kirkman 184594F    
Irish Mist (Columbia)
Jeff Hagedorn Watch Captain    
Robert Schneider Strategist    
John Sokol Nav/Tac   Group 1  
Don Teczynski Headsail Trimmer    
Robert Tiberia Captain    
Joshua Vail Grinder    
Chris Wright Co-Skipper    
Irish Mist (Morgan 41CB)
Brad mousseau Medic/Doctor   Group 1  
Stephen ORSARGOS Bow    
Andrew Rumptz Navigator   Group 1  
Andrew Spiers Headsail Trimmer   Group 1  
David Spiers Skipper 215337R   Group 1  
Frank Stellingwerf Main Trimmer   Group 1  
William Wayland Pitman    
JAGEN (HUNTER)
tim branson    
Kama Hele Kai (S2 Yachts 8.0B)
Tony Hubbard Headsail Trimmer    
Michelle Weiss Skipper    
Kate (Sigma)
Rob Linden    
Knee Deep (J 34)
Robert Durkin Mid Bow   Group 1  
John Gallagher    
Jason Huffman Other USAJH326 Group 1  
Tom Kopp Strategist   Group 1  
Brett Langolf Helm USABL88 Group 3  
Katie Langolf Watch Captain   Group 1  
Louie Palmer Headsail Trimmer   Group 1  
Billy Semans    
Evan Wilkins Bow   Group 1  
Lickety Split (S2 7.9)
Tyler Cohoon    
Kevin Giaier Grinder   Group 1  
Chris Jablonski Strategist    
Matt Jablonski Skipper    
Maverick (Viking 33)
Mark Keesey    
Melan (C&C Mark II)
Dan Leck Co-Skipper    
Derek Leck Captain    
Nicole Schultt Pit    
Kim Sherburne Main Trimmer    
Meridian (Pearson)
Kaye Soka Navigator    
Ronald Soka Skipper 247099J    
Mirador (Antrim 27)
Martin Bocks Nav/Tac   Group 1  
Marco Costa Watch Captain    
Eric Devaney Skipper 396833E    
Justin Williams Bow   Group 1  
Mojito (Henderson 30)
Garrett Altenberger Mast   Group 1  
Tim Brummel Pitman   Group 1  
Chris Durocher Spinnaker trimmer   Group 1  
Albert Gossman Skipper 244320J   Group 1  
Luke Gossman Bowman   Group 1  
Christopher Heid Main Trimmer   Group 1  
Cory Heid Floater USACH166 Group 1  
Christopher Heid, Jr. Mid Mast   Group 1  
James Pierson Navigator   Group 1  
Ms.T (O'Day)
Dan Barnum Headsail Trimmer    
Matt Thurber Co-Skipper    
Neal Thurber Skipper 731343X    
Noel Thurber Strategist    
Sam Thurber Strategist    
Nor'easter (Swan 44 MK II )
Mark Beaton Floater   Group 1  
Ryan Bennett Bow   Group 1  
Evond Deprey Floater   Group 1  
Carrington Gelardi   Group 1  
Dan Guendelsberger   Group 1  
Lester Lashaway    
John May    
John May    
Dave Rengel Main Trimmer   Group 1  
George Steinemann 2595860    
Odyssey (S2 9.1)
Chris Frederick 116968E    
Oh Baby (Soverel 33)
Patricia Duffett Navigator 653247J    
Thomas Duffett Grinder   Group 1  
Todd Duffett 653247J    
Tom Handrinos Bowman   Group 1  
Ethan Katz Grinder   Group 1  
Daylan smith    
Ryan Thomas Main Trimmer   Group 1  
Rene Weathers Runners   Group 1  
Orange Crate (Davis 34)
Jim Davis 102633H    
Outtamind (Schock Wavelength 24)
Bri Foreman    
Brian Hoy Co-Skipper   Group 3  
Michael Hoy    
Trevor Walker / Meagan Lee USATW61  
Pendragon (Contessa 43)
Anthony Bommarito Rush Chairman   Group 1  
Joseph Brennan Chef   Group 1  
Kyle Burleson Chef   Group 1  
Drew Crabb Rush Chairman USAAC123 Group 1  
Perrin Fortune Bow   Group 1  
Joe Klaasen Other JK1499    
Kyle McSorley Mast   Group 1  
Greg Thomas Co-Skipper 123908N   Group 1  
Kevin Thomas Staysail trimmer USAKT9 Group 1  
John Trost Owner 322146N   Group 1  
Tyler Vens Bow   Group 3  
Phoenix (Catalina 380 WK)
Mark Baker    
David Coleman Headsail Trimmer 660072D    
John Coleman Grinder    
Jerry Kaminski Grinder   Group 1  
Paul Krynski Grinder   Group 1  
wendy Malinasky Grinder 25390    
Gerald Partridge Tactician   Group 1  
Irakly Shanidize    
Irakly Shanidize    
Rob Sharrow    
Rob Sharrow    
Proof (J120)
Sara Atkinson Mid Bow   Group 1  
Jim Fisher Grinder   Group 1  
Michael Fozo Skipper    
Steve Harthorn   Group 1  
Robin Kendrick Pit   Group 1  
Bill Miller Headsail Trimmer   Group 1  
Pterodactyl (J 105)
Mark Symonds 245138t usams266  
Quenched (Hunter 49)
John Beck Grinder 401838s   Group 1  
Kevin Whalen    
Quest (Cal 29)
Aaron Albert Grinder   Group 1  
David Blume Pit    
Dave Davis Skipper 684334P    
Rob Heebner Grinder    
Bob Kotrba Co-Skipper   Group 1  
Racer X (X 3/4 Ton Mk II)
Hayley Betker Mid Bow   Group 1  
Don Condit Medic/Doctor   Group 1  
Ellen Dubois Chef USAED32 Group 1  
Matt Dubois Helm 178263C    
Denise McLaughlin Runners    
Lou Moran Rush Chairman   Group 1  
Ryan Moretti Bow    
Kip Stoneburner Headsail Trimmer    
Red Cloud (Santana)
John and Judy Greiner 103543K    
Relentless (J 105)
jerry porter 189345e    
Roadkill (Olson 30)
Nik/Blaic/Heather Lintunen/Naysmith/Naysmith    
Rudie (N/M 3/4t)
Skip Dieball 228654C    
Santana (Swan 36)
Dave Caracci Strategist   Group 1  
Adam Gilbertson Bow 394531V   Group 1  
Eric Glaser Helm   Group 1  
Ed Heartstedt Pit    
Barry Kroeger Owner 762921Y   Group 1  
Jack Kroeger Main Trimmer   Group 1  
Tim Vining Bow   Group 1  
Saving Grace (Olson)
Kyle Gladieux 683234B   Group 1  
Savana Helminiak Headsail Trimmer   Group 1  
James Humason Bow   Group 1  
Tommy Irwin Medic/Doctor   Group 1  
Say Uncle (Henderson 30)
Kevin Burke Headsail Trimmer   Group 1  
Dick Dancy Headsail Trimmer   Group 1  
Bob Huff Headsail Trimmer 234721N   Group 1  
Kevin Lemonds Skipper 209195g   Group 1  
Matthew Lemonds Bow   Group 1  
Thomas Roger Lemonds Medic/Doctor    
Yvonne Denise Lemonds Medic/Doctor   Group 1  
Ryan Wilkinson Chef   Group 1  
Scoop (S2 9.1)
John Schaffner 2014580    
Sea Bitch (Morgan 24/25)
Melissa Baker Headsail Trimmer    
Sue Caudell Skipper    
Kevin Crawford Helmsman    
Jenna Glasscock Main Trimmer    
Linda Sparkey Willman Navigator    
Sea Bitch (Morgan 24/25)
Sue Caudell    
Sea Turtle (Morgan 24)
Mark Weiss    
SeaPromise (Ketch)
E. (Bud) Aossey    
E. (Bud) Aossey Captain    
Neil Green Grinder    
William Linenkugel Navigator    
Gary Thomas Main Trimmer    
Second Wind (Catalina 28)
Justin Bender Grinder    
michael claus Tactician   Group 1  
Ben Duckworth Headsail Trimmer    
Garry Griffith Skipper 264856C    
Matt Wilkins Grinder    
She Said Yes (Beneteau 370)
Nate Parsons    
Shenanigan (J 33)
John Cairns Mid Mast   Group 1  
Paul Goddard Grinder   Group 1  
Chris McCardell Spinnaker trimmer   Group 1  
Ian Reimel Bow    
Rob Reimel Bow   Group 1  
Brian Smith Pit Assist   Group 1  
Dan Synowiec Co-Skipper   Group 1  
Dick Synowiec Co-Skipper 178791L   Group 1  
SKYBIRD (Tartan 37)
Kent Baker    
Solution (Farr 40)
William Francis 179239E    
Spageeto Byte (Hunter 33)
Kania Brad Navigator    
Eric Kadrovach Headsail Trimmer    
Cheryl Nissen Headsail Trimmer    
Jeff Straub Main Trimmer    
Steven Straub 393069C    
Splash Dance (S2 9.1)
Paul Hickman 691505Y    
Squally (Beneteau First 36.7)
Alex Jachnycky Headsail Trimmer    
Tim McKenna Spinnaker trimmer    
Dave Mead Helm    
Nelson Mead Main Trimmer    
Paul Olsen Headsail Trimmer    
Sundance (NA 40)
Jack Gillis 161697B    
Synchronicity (J 109)
Jon Koethe Main Trimmer   Group 1  
Chris Mallett Owner 697720x    
Josh Mallett Co-Skipper    
Mike Rini Spinnaker trimmer   Group 1  
John Shockey    
Tom Zacher Headsail Trimmer    
ThinIce (Jeanneau 36i)
Ramon Eickert Helm    
Terry Noonan Tactician    
Mike Robinette Watch Captain    
Mark Sprenger Skipper 321912J    
Duane Synder Headsail Trimmer    
Tony The Brit Grinder    
Matt Wenzinger Spinnaker trimmer    
Time Machine (J 35)
Robert Gordenker Owner 262293X USARG1 Group 1  
Steve Morrow Co-Skipper 219321R USASM94 Group 1  
Turtle Stampede (J 29)
Steven Theiss    
Valkyrie (Pinica 14-34 )
Breck Burgy Helm    
Drew Burgy Bow    
Jake Burgy Captain    
Nate Burgy Floater    
Josh Heintschel Headsail Trimmer    
Tony Heintschel Main Trimmer    
Roy Poor, Jr. Tactician   Group 1  
Veuve (Beneteau First 30)
John Decator Main Trimmer    
Ralph Harrington Bow 728804P    
Andre Sottile Helm    
DP Steve Headsail Trimmer    
Viper (Flying Tiger 10m)
Jim Bourgault    
Danielle LaBlanc    
Roger Poll;ack 325946B    
Brandon Strong    
Thomas Wernette Bow   Group 1  
Peter Wincek    
Viva Las Vegas (Hobie 33)
Steven Attard 217787J    
WhiteStar (Beneteau 36s7)
Brandon Dutton Headsail Trimmer    
Rodger & Carolyn Dutton 243041J    
Wing Jammin (Beneteau F310)
Steve Barry Headsail Trimmer    
Stephine Gang Mid Mast    
Leif Gunderson Pit    
Brittany Nordhaus Pit   Group 1  
Brian Pribe Main Trimmer 711797X    
Scott Pribe Mid Mast    
William Pribe Skipper 204682W    
Nick Reynolds Mid Mast    
Wizard (Evelyn 32)
The Mackays 116554U    
Yeah Buoy (Hunter Legend 35)
Lee Elekonich    

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020