|
Crew Name |
Position |
USSailing # |
World Sailing # |
World Sailing Class. |
Class Approv. |
1-800 (Morgan 27) |
|
James Hetmanek |
Tactician |
|
|
|
|
|
Afterburn (Dash 34) |
|
Tim Denney |
|
|
|
|
|
|
Cheech Gornall |
|
|
|
|
|
|
Doug Gornall |
|
|
|
|
|
|
Craig Pirie |
|
|
|
|
|
|
Tanis Pirie |
|
|
|
|
|
|
Marc Soulnier |
|
|
|
|
|
|
Chris Watkinson |
|
|
|
|
|
|
Air Force (Beneteau First 36.7) |
|
John Ferreira |
|
|
CANJF16 |
|
|
|
Bud Greasley |
|
|
|
|
|
|
Adam Henderson |
|
|
|
|
|
|
Adam Kelly |
|
|
|
|
|
|
Bill Morland |
|
|
|
|
|
|
Mike Thompson |
|
|
|
|
|
|
Alchemist (C&C 29 Mk 2) |
|
Mauro Bianco |
|
|
|
|
|
|
Jack Nilsen |
|
|
|
|
|
|
Sil Salvaterra |
|
|
|
|
|
|
Aponivi (CS 33) |
|
Hubert Czajkowski |
|
|
|
|
|
|
Jesse Kennedy |
|
|
|
|
|
|
Eric Neate |
|
|
|
|
|
|
James Neate |
|
|
|
|
|
|
Ralph Neate |
|
|
|
|
|
|
Vishaala Singh |
|
|
|
|
|
|
Ron Statler |
|
|
|
|
|
|
Aria (C&C 110) |
|
Marc Renzella |
|
|
|
|
|
|
Steve Wernham |
|
|
|
|
|
|
Katelyn Woodman |
|
|
|
|
|
|
Meagan Woodman |
|
|
|
|
|
|
Perry Woodman |
|
|
|
|
|
|
Ascend (Reliance 12M) |
|
Nick Mather |
|
|
|
|
|
|
Ashe (Bombardier 7.6 Mod) |
|
Kat Bromley |
Other |
|
|
|
|
|
Jennifer Zimmerman |
Skipper |
|
|
|
|
|
At Ease (Catalina 470) |
|
Jonathan Bamberger |
|
|
CANJB53 |
|
|
|
Better Still (Elite) |
|
david courtney |
|
|
|
|
|
|
Bikini 11 (C&C 33-2) |
|
Gary Bell |
|
|
|
|
|
|
Black Diamond (Jeanneau 39iP) |
|
Paul Benninger |
Pitman |
|
|
|
|
|
Glenn Butt |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Edward Radonic |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Igor Usyn |
Mid Bowman |
|
|
|
|
|
Black Magic (CS 30) |
|
Pittman Aaron |
|
|
|
|
|
|
Mark Ashworth |
Skipper |
|
|
|
|
|
Elaine Collis |
|
|
|
|
|
|
Rick Muzar |
|
|
|
|
|
|
Bow Movement (Hunter 36) |
|
Eva Innes |
|
|
|
Group 3 |
|
|
Richard Krummenacher |
|
|
|
|
|
|
david medhurst |
|
|
|
|
|
|
Rob Sampson |
|
|
|
|
|
|
Branwen (Contessa 26) |
|
Geoff Gurr |
Navigator |
|
|
|
|
|
George Gurr |
Skipper |
|
|
|
|
|
Casual Elegance (J 105) |
|
Geoff Clarke |
|
|
CANGC21 |
|
|
|
Cesan (C&C 41) |
|
Paul Delacourt |
|
|
|
|
|
|
Chariot (Killing 40) |
|
Phill Williamson |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Circe (Aloha 8.2) |
|
Kevin Hall |
|
|
|
|
|
|
Cloud Dancer (C&C 32) |
|
Bill Bromley |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Crime Scene (J 35) |
|
David Holmes |
|
|
CANDH20 |
|
|
|
Neil McLaughlin |
|
|
|
|
|
|
Eric Moran |
|
|
|
|
|
|
Ryan Morin |
|
|
|
|
|
|
Al Sauder |
|
|
|
|
|
|
Stephen Trevitt |
|
|
|
|
|
|
Demon's Dance (C&C 99) |
|
Marc Doedens |
|
|
|
|
|
|
Ric Doedens |
|
|
|
|
|
|
Blair Fleming |
|
|
|
|
|
|
Kristina Gilbert |
|
|
|
|
|
|
Kat Jamnik |
|
|
|
|
|
|
Dave Murphy |
|
|
|
|
|
|
Dream Catcher (C&C 27-3) |
|
Mike Hutchinson |
|
|
|
|
|
|
Daniel Martis |
Skipper |
|
|
|
|
|
Steven Mendyk |
|
|
|
|
|
|
Emerald (Elvstrom 1/2 ton) |
|
Ian Hahn |
|
|
|
|
|
|
J J |
|
|
|
|
|
|
Maurad M |
|
|
|
|
|
|
Paul Willis |
|
|
|
|
|
|
Endeavour (J 105) |
|
Bill Bevan |
Helmsman |
|
CANBB8 |
|
|
|
Paul Martini |
Skipper |
|
CANPM10 |
|
|
|
Brian Parrott |
|
|
|
|
|
|
Frank Perez |
|
|
|
|
|
|
Finito (Beneteau 47) |
|
Carl Ricciuti |
|
|
|
|
|
|
RON WATT |
Helmsman |
|
|
|
|
|
French Vanilla (Mirage 33) |
|
Bart Bies |
Navigator |
|
|
|
|
|
Dennis Champagne |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Dave Hardie |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Harvey Ostrander |
Skipper |
|
|
|
|
|
Hansome Devil (Hanse 400) |
|
Mike MacDonald |
|
|
|
|
|
|
Colin Marsh |
|
|
|
|
|
|
Hyggelig (Nonsuch 26) |
|
Scott Jones |
Tactician |
|
|
|
|
|
James Pirhonen |
Bowman |
|
|
|
|
|
keith robinson |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Ilene (Catalina 30 TR) |
|
Milutin Ajdacic |
|
|
|
|
|
|
Iliad (Mirage 33) |
|
David Boom Boorne |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Jason Bounce Boyer |
Bowman |
|
|
|
|
|
Ted Compass Crouse |
Navigator |
|
|
|
|
|
Roger Point Petersen |
Skipper |
|
|
|
|
|
IMXtreme (IMX38) |
|
Gayle Gray |
|
|
|
|
|
|
Rhonda Joyce |
|
|
|
|
|
|
David Leon |
|
|
|
|
|
|
Joe MacDonald |
|
|
|
|
|
|
Keith Riley |
|
|
|
|
|
|
Charles Stacey |
|
|
|
|
|
|
Boyd Taylor |
|
|
|
|
|
|
JAM (C&C 34+) |
|
Gerald Roloson |
Grinder |
|
|
|
|
|
Steven Rowley |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Ben Sutton |
Bowman |
|
|
|
|
|
Graham Twomey |
Skipper |
|
|
|
|
|
Jeager (J 35) |
|
LESZEK SIEK |
|
|
|
|
|
|
Kaizen (Farr 30) |
|
Oleg Melnikov |
|
|
|
|
|
|
Vladimir Melnikov |
|
|
|
|
|
|
Kat's-Paw I (C&C 27 Mark III) |
|
Christine Bortkiewicz |
|
|
|
|
|
|
Ian Lindsell |
|
|
|
|
|
|
Gord Timmis |
|
|
|
|
|
|
Kathleen Timmis |
Skipper |
|
|
|
|
|
Jon VanBuskirk |
|
|
|
|
|
|
Kawabonga (Beneteau 50) |
|
Simon Hampson |
|
|
|
|
|
|
Jeff Rudd |
|
|
|
|
|
|
Lively (J 109) |
|
Murray Gainer |
|
|
|
|
|
|
Long Winter (C&C 29 MkII) |
|
Jay Houston |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Jason Loewe |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
MacIntosh (Cartwright) |
|
Durk Steigenga |
|
|
|
|
|
|
Mythos (CS Merlin 36) |
|
Anastasios Spanos |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
George Spanos |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Ted Spanos |
Skipper |
|
|
|
|
|
Naxos (Dufour 36 Classic) |
|
Anita Boudreau |
Skipper |
|
|
|
|
|
Nepenthean (C&C 27 MKIII) |
|
Joe Bales |
Grinder |
|
|
|
|
|
Ed Curtis |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Will Harney |
Skipper |
|
|
|
|
|
Paul Noskiewicz |
Navigator |
|
|
|
|
|
Nordic Belle (Hanse 370) |
|
Torstein Braaten |
Skipper |
|
|
|
|
|
Sarah Foscarini |
Helmsman |
|
CANSF1 |
Group 1 |
|
|
Northern Dancer II (C&C 41) |
|
Charles Boulakia |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Marcus Hulton |
Bowman |
|
|
Group 1 |
|
|
Michael Kay |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Roy MacDonald |
Mid Bowman |
|
|
Group 1 |
|
|
Ron Merideth-Jones |
Tactician |
|
|
Group 1 |
|
|
Mark Quigley |
Pitman |
|
|
Group 1 |
|
|
Christopher Rankin |
Skipper |
|
CANCR15 |
Group 1 |
|
|
Max Vichniakov |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
One (Beneteau) |
|
Stuart Rice |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Outer Limits (C&C 35 MKIII) |
|
Wayne Bond |
|
|
|
|
|
|
Paladin (Bavaria 38 Match) |
|
Brayden Woods |
|
|
|
|
|
|
Pearl (C&C 35 MKII Mod) |
|
Brent Hughes |
|
|
|
|
|
|
Peas & Carrots (Beneteau First 40.7) |
|
Vincent Wong |
|
|
|
|
|
|
Phoenix (J 109) |
|
Geoffrey Fairbank |
Navigator |
|
|
|
|
|
Doug Farrand |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Jennifer Farrand |
Strategist |
|
CANJF26 |
|
|
|
Ian Richardson |
Other |
|
CANIR2 |
Group 1 |
|
|
Sheila Smith |
Skipper |
|
|
|
|
|
Bob Story |
|
|
|
|
|
|
Tristan Story |
|
|
CANTS3 |
Group 3 |
|
|
Plika (Beneteau First 10R) |
|
Ian Struthers |
|
|
|
|
|
|
Press Gang (IMX 38) |
|
Matt Arthur |
|
|
|
|
|
|
Gord Delgaty-Cooke |
|
|
|
|
|
|
Adam Hicks |
|
|
|
|
|
|
Brendan Irish |
|
|
|
|
|
|
Christina Medland |
|
|
|
|
|
|
Scott Sobering |
|
|
|
|
|
|
roland van hazel |
|
|
|
|
|
|
Quelle Surprise (Dufour 40) |
|
Val Matison |
|
|
|
|
|
|
RAGS (C&C 115) |
|
Judy Button |
|
|
|
|
|
|
Requin (Hughes Columbia) |
|
Dave Black |
Grinder |
|
|
|
|
|
Robb Pollioni |
Navigator |
|
|
|
|
|
Paul Santos |
Skipper |
|
|
|
|
|
Gerry Smerdon |
Strategist |
|
|
|
|
|
Tom Vanya |
Bowman |
|
|
|
|
|
Rodecrew (CS 30) |
|
Bob Sarna |
|
|
|
|
|
|
Salacious (C&C 34) |
|
Mark Janeway |
|
|
|
|
|
|
Sexy Beast (Beneteau First 36.7) |
|
Rory Ring |
Skipper |
|
|
|
|
|
Shock Therapy (Schock 40) |
|
Andy Annett |
|
|
|
|
|
|
Gary Benner |
Skipper |
|
|
|
|
|
Matt Emerson |
|
|
|
|
|
|
Graeme Lawson |
|
|
|
|
|
|
Alex Libby |
|
|
|
|
|
|
Bruce St. Hilaire |
|
|
|
|
|
|
David Weatherston |
|
|
|
|
|
|
Shorthanded (J 35) |
|
Michael Pietz |
|
|
|
|
|
|
Southern Cross (Sabre 402) |
|
marcus gilessen |
Other |
|
|
|
|
|
mike newbury |
|
|
|
|
|
|
Star Chaser (Beneteau First 45) |
|
Mark Bird |
|
|
|
|
|
|
Kevin Brown |
Helmsman |
177815Y |
CANKB5 |
|
|
|
Paul Demaiter |
Tactician |
|
|
|
|
|
Mark McGinnis |
|
|
CANMM15 |
|
|
|
Corey Sawchuk |
|
|
|
|
|
|
Matthew Wallace |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Robert Wigny |
|
|
|
|
|
|
Still Holding On (Beneteau 10R) |
|
Peter Welsby |
|
|
|
|
|
|
Stiritup (Ericson 32) |
|
Bruce Nixon |
|
|
|
|
|
|
Sula Sula (C&C 115) |
|
Nat Baddour |
|
|
|
|
|
|
Peter Campbell |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Ted Ceelen |
|
|
|
|
|
|
Carey Crawford-Brown |
Skipper |
|
|
|
|
|
David Guest |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Armando Hernandez |
|
|
|
|
|
|
Maggy Parsons |
|
|
|
|
|
|
Philip Paynter |
Other |
|
|
Group 1 |
|
|
Theo Weber |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Sundance (Hunter 375 Legend) |
|
John Bedford |
Navigator |
|
|
|
|
|
Tony Duarte |
Grinder |
|
|
|
|
|
Bob Hill |
|
|
CANBH9 |
|
|
|
Andy Starzinski |
Strategist |
|
|
|
|
|
Rod Wilson |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Tango (Beneteau First 36.7) |
|
Ceiran Bishop |
Headsail Trimmer |
|
CANCB14 |
|
|
|
Ric Davies |
Mast |
|
|
Group 1 |
|
|
Pierre Savard |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Andrea Toth |
Pitman |
|
|
|
|
|
Mark Van Graft |
Bowman |
|
|
Group 1 |
|
|
Steven Wood |
Main Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
The Black Prince (C&C 121) |
|
Margarete Akens |
|
|
|
|
|
|
Ximena Correa |
|
|
|
|
|
|
Nick Dovbniak |
|
|
|
|
|
|
Andrea Gureckas |
|
|
|
|
|
|
John Kings |
|
|
|
|
|
|
Brian McIlroy |
|
|
|
|
|
|
Bram Toomath |
|
|
|
|
|
|
Ernest Toomath |
|
|
|
|
|
|
Ryan Wassem |
|
|
|
|
|
|
The Usual Suspects (J105) |
|
Terry Michaelson |
|
|
|
|
|
|
Tracker (Express 35) |
|
Ken Graham |
|
|
CANKG16 |
|
|
|
True Blue (Hunter 326) |
|
Craig Hamilton |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Dean Lovric |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Tim Thomas |
Skipper |
|
|
|
|
|
Tor Windelov |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Umi Taka (Beneteau First 40.7) |
|
Chris Rypkema |
|
|
CANCR21 |
|
|
|
Upstart (Sunfast 3200) |
|
John Andersen |
Pitman |
|
|
|
|
|
Bert Barrett |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Steel Barrett |
Bowman |
|
|
|
|
|
George Mavroukas |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Gerard Natanek |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Usual Suspect (C&C 43) |
|
bryan sims |
|
|
|
|
|
|
Voodoo Magic (J 105) |
|
Bjug Borgundvaag |
Skipper |
|
|
Group 1 |
|
|
Emily Borgundvaag |
Headsail Trimmer |
|
|
Group 1 |
|
|
Joel Caro |
Bowman |
|
|
|
|
|
Scott Hansen |
Main Trimmer |
|
|
|
|
|
Yash Patel |
Headsail Trimmer |
|
|
|
|
|
Mark Taylor |
Tactician |
|
|
|
|
|
Wave Walker (Niagara 26) |
|
Ian McKenzie |
Helmsman |
|
|
|
|
|
Whisper ll (C&C 33 MK 1) |
|
john buckminster |
|
|
|
|
|
|
WindEffect (C&C 30) |
|
Craig Campbell |
|
|
|
|
|
|
Zoom (Tripp 26) |
|
Keith Bechard |
|
|
|
|
|
|
Mark Shannon |
|
|
|
|
|
|
ZOOM (Farr 395) |
|
Keith Bechard |
|
|
|
|
|
|