2018 Bacardi Cup Invitational Regatta
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
419 (J 70)
Tony Hayward    
4789 (Star)
Paul Cayard 116551R    
Mark Strube    
69 (Star)
Haico De Boer    
7601 (Star)
Terry Line    
Susan Scott   Group 1  
7887 (Star)
Paul Avery Strategist    
John HOKANSON 351546S USAJH189 Group 1  
8083 (Star)
Derek DeCouteau    
Jamie Stewart    
8094 (Star)
Manfred Kanter    
Anne Marie Willan    
8148 (Star)
charlie Koules    
Aaron Smith    
8246 (Star)
Bob Krahulik    
Shane Zwingelberg 190898F USASZ2  
8440 (Star)
Jim Buckingham 186951C USAJB107  
Craig Moss    
8502 (Star)
Guy Avellon    
Mike Hecky    
8517 (star)
Joost Houweling    
Tom Lofstedt    
8518 (Star)
Brian O'Mahony    
Doug Smith 250087S USADS10  
8522 (Star)
Phil Trinter    
Peter Vessella 108448Y    
99 (Star)
Chris Dold 351133J CANCD6  
Africa (J 70)
Lucas Calabrese    
William Felder Headsail Trimmer   Group 3  
Marc Gauthier    
Jud Smith 120803B USAJS197  
African Queen XIII (Star)
Jørgen Schönherr DENJS4  
Andrew Simpson Sailing Foundation (Star)
Chris Brittle    
john gimson    
Arctur (Star)
Vasyl Gureyev UKRVG1  
Andriy Shafranyuk UKRAS8 Group 1  
ARG 8211 (Star)
Torkel Borgstrom    
Juan Pablo Engelhard    
ASSF (Star)
Anthony Nossiter AUSAN1  
Anthony Nossiter    
Richard Percy    
Azorra Racing (J 70)
John Evans    
Barakablue (Star)
austin sperry    
Larry Whipple 152679A    
Bazinga! (J 70)
Daniel Goldberg 656601H USADG122  
Big Jim (Star)
Rob Cullen    
Bingo X (Star)
Dwight Escalera 394885M USADE36  
Elizabeth Escalera Mast   Group 1  
Black River Racing (J 70)
Amy Brock Mid Bow 748510Q USAAB183 Group 1  
JoAnn Fisher Chef 296406v   Group 1  
Jay Lutz Stunt Owner 154415m   Group 3  
Jody Lutz Helm 167074A usajl27 Group 1  
Douglas Strebel 243432M USADS101  
Button Fly (J 70)
shawn burke Headsail Trimmer USASB45 Group 1  
steve burke Tactician USASB38 Group 1  
Andrew Fisher Helm 298175j USAAF4 Group 1  
Melissa Fisher Owner 298614b USAMF57 Group 1  
Caruru (J 70)
Flavio Andrade    
Kiko Pellicano    
Felipe Rudge    
Mauricio Santa Cruz    
Catapult (J 70)
Joel Ronning 710712R USAJR127  
CB2 (Star)
Fabio Prada    
Cristiano Ruschmann    
Chinook (J 70)
Patrick Andreasen Floater USAPA21 Group 1  
Rick Guardia Headsail Trimmer USAEG38 Group 1  
John Hammel Tactician USAJH294 Group 1  
Frank McNamara Helm 283842W USAFM9 Group 1  
Cloud Nine (J 70)
Will Felder    
Phil Haegler    
Brian Kamilar    
Fred Strammer    
Columbia (J 70)
Nelson Mills    
Croatel two (Star)
Tonko Barac Headsail Trimmer TB06 Group 1  
Marin Misura Skipper MM06 Group 1  
Dafne (Star)
Peter O'Leary IRLPO12  
Robert O'Leary    
DANILU (Star)
Augie Diaz 113791V USAAD1  
Bruno Prada    
Depeche (J 70)
James Bill USAJB413 Group 1  
Kenny Davis USAKD49 Group 1  
Joey Kolisch Helm 659945M USAJK203 Group 1  
Val Shestopalov Main Trimmer USAVS11 Group 1  
Diecidecimi (Star)
Giovanni Coppo    
Alessandro Vongher    
Dime (J 70)
Benjamin Glass    
Jennifer Glass    
Andrew Loe    
Mallory Loe    
Mallory & Andrew Loe 327586J USAWL18  
Eat, Sleep,J,Repeat (J 70)
Paul Blowers    
Pete McCoy    
Paul Ward    
Oli Wells    
Enigma (Star)
Charles Beek    
Chas Beek    
FM (J 70)
Dillon Furlong Floater 718763T USADF91 Group 1  
jeff Haase Bow usajh57 Group 1  
Tod Sackett USATS65  
Fram (Star)
Gautschi Christoph SUICG2  
Fridolin (Star)
Ingvar Krook    
Christoffer Lundgren    
Full Monty (J 70)
Latane Montague    
Gaucho3 (J 70)
Claudio Beier Strategist BRACB36 Group 1  
Tiani Hausen Skipper 303665V USATH13 Group 1  
Daniel Saccani Bow USADS251 Group 1  
Rafael Valdivia Headsail Trimmer BRARV10 Group 1  
Goodfellas (Star)
Charles F Kohlermann IV 192025K    
High Octane (Star)
Lothar Geilen 720677U GERLG15  
Nils Geilen    
Hooligan: Flat Stanley Racing (J 70)
Trey Sheehan 338674J USAJS77  
HOSS (J 70)
Glenn Darden USAGD    
Jonathan McKee    
Carl Merrill    
Charlie Smythe    
Hot Water (J 70)
Stephen Lacey Main Trimmer CANSL19 Group 1  
Luke Stoesser CANLS19 Group 1  
Scott Weakley Mid Bow CANSW14 Group 1  
Mark Wolff Skipper CANMW11 Group 1  
JElvis (J 70)
Martin Dent    
La Pelle (Star)
Sebastien GUIDOUX    
Xavier Rohart FRAXR1  
La Reina (Star)
hector longarela HL2  
Hugo Longarela    
Lara (Star)
Hubert Merkelbach    
Jesper Sundman Other   Group 1  
le Rescator (Star)
Erwan le Gall 666755D FRAEL29  
Edoardo Natucci    
Leporello (Star)
Daniel Wyss    
lil' Grizzly (J 70)
Charles Bayer Skipper 161426K USACB58 Group 1  
Robert DeClercq Medic/Doctor 163871X USARD29 Group 1  
Don Maxwell Mast 255822T USADM41 Group 1  
Chuck Stormes Grinder 183740R USACS290 Group 1  
Lobster (Star)
Lars Ahlström    
Logistikstar (Star)
Henning Voigt    
M (Star)
Arthur Anosov 213658v UKRAA33  
David Caesar Strategist CANDC09 Group 1  
Magic (Star)
Anthony Shanks    
Maxwell Treacy    
Mascalzone Latino (J 70)
Flavio Favini Main Trimmer ITAFF8 Group 3  
Paul Goodison Tactician GBRPG1 Group 3  
Giulia Elba Masotto Floater   Group 1  
Vincenzo Onorato Helm    
Matteo Savelli Spinnaker trimmer   Group 1  
MIISCA (Star)
Henry Boening    
Alessandro Pascolato 8460    
MJ (Star)
brian fatih    
mark mendelblatt    
Morenita (J 70)
Macarena Robert    
Vernon Robert    
Nicholas Robertson    
Rodrigo Robles    
Michaela Schiapacase    
NINE (J 70)
Oivind Lorentzen    
Nitemare (J 70)
David Gerber Main Trimmer   Group 3  
Amy Neill    
John Stanley Spinnaker trimmer 157541v   Group 1  
tyler woodworth Chef 272748Y Usatw67 Group 1  
nn (Star)
Klaus Meyer    
Joerg Mueller    
Norwegian Steam (J 70)
Eivind Astrup NOREA2  
Bjorn Morland Pedersen    
Espen Tonnesson    
Pal Tonnesson    
Onda (Star)
Marcelo Fuchs    
Phoenix (J 70)
Scott Dodge Nav/Tac USASD15 Group 1  
Peter Firey 281443P Usapf34 Group 1  
KAREN Svea Grahne Chef   Group 1  
Timothy Mangus Runners USATM17 Group 1  
Eric Mentzell Bow 222348P USAEM13 Group 1  
Pichon Pichoni (Star)
Diego Peisajovich    
Erich Mones Ruiz 73032N ARGEM4  
Pied Piper/National Marine (Star )
Jack Jennings 344296e    
Frithjof Kleen    
Puffin (Star)
David Branch 273498H    
Ray Rogers    
Rachel (Star)
Andrew Macdonald 316312M USAAM20  
Brad Nichol    
Rarity (J 70)
John Colburn Floater 730830V USAJC235 Group 3  
Jonathan Hammond Headsail Trimmer 697891T USAJH250 Group 3  
Peter McClennen    
Marty McKenna 295774I USAMM163  
RDS (Star)
Massimo Canali    
Vincenzo Locatelli    
Reach Around (J 70)
Thomas Bowen 140629L USATB91  
Reggae Shark Racing (J 70)
Edward Lebens    
Relative Obscurity (J 70)
Victor Diaz de Leon Main Trimmer   Group 3  
Peter Duncan 166184B Usapd71  
Jud Smith Headsail Trimmer   Group 3  
Willem Van Waay Headsail Trimmer   Group 3  
Remarc (Star)
Brian Cramer CANBC  
Cam Lymburner    
Renata (Star)
SAMUEL GONCALVES    
Lars Grael BRALG2  
Re-Pear (Star)
Robert Lippincott 296602t USARL75  
Luke Morton Tactician   Group 1  
Repuestos (J 70)
Augusto Bassanetti    
Agustin Ferrario    
Guadalupe Gatti    
Ernesto Kirsch    
Rimette (J 70)
John Brim 198990O    
Taylor Canfield Tactician   Group 3  
Scott Ewing   Group 1  
Collin Leon Headsail Trimmer   Group 3  
Rosebud (J 70)
Pamela Rose 736789t USAPR62  
Sarexpress (Star)
Fabian Mac gowan    
Savasana (J 70)
Brian Keane 198186K USABK22  
Sonya (Star)
John Chiarella 305994H    
Southern Star (Star)
Jerry Wendt    
Speed Doctor (Star)
GUILHERME DE ALMEIDA    
LUCA MODENA    
Stella (Star)
Roger Cheer    
John MacCausland 165900N    
Stratos (J 70)
Marcus Wunderlich 652123T USAMW80  
SUI 7829 (Star)
Jean-Pascal Chatagny SUIJC6  
SUI 8232 (Star)
Sebastien Guidoux    
Wil Wargnier    
Sunspot (Star)
Alexandre Figueiredo de Freitas    
Admar Gonzaga Neto BRAAG22  
Survival of the Fattest II (Star)
Eivind Melleby NOREM2  
Joshua Revkin    
SWE 8433 (Star)
Henrik Glimstedt    
Calle Schroder    
Swedish Blue (Star)
Ante Razmilovic GBRAR18  
TBC (Star)
Iain Percy    
tesser (Star)
Mike Phinney    
Iaso Toyama    
To Nessa (J 70)
Irene Deschamps Bow BRAKB2 Group 1  
RENATO FARIA Helm BRARF5  
Henrique Pellicano    
Alfredo Rovere Main Trimmer ARGAR1 Group 3  
Treachery (Star)
Sam Eadie    
Jack Rickard 123448Q    
USA 2 (J 70)
Paul Abdullah Headsail Trimmer   Group 3  
Reed Baldridge    
TIMOTHY HEALY    
John Mollicone Tactician   Group 3  
USA 404 (J 70)
Tony Staples    
USA 8129 (Star)
Dave MArtin    
George Szabo 224455t    
USA 8279 (Star)
Arnis Baltins    
Allan Terhune, Jr. 238003m USAAT13  
USA 8423 (Star)
Eric Doyle usaed4  
USA 8507 (Star)
James Revkin 166068A USAJR30  
Vamos!! (J 70)
Pepe Bettini Tactician   Group 3  
Miguel Karsters Spinnaker trimmer   Group 1  
Connor Mraz Skipper   Group 1  
Jason Mraz Bow   Group 1  
Victory (J 70)
Buddy Cribb 243801F USAVC9  
Virgila (Star)
Sergio Lambertenghi ITASL4 Group 1  
Diego Negri ITADN1  
Vital Signs (J 70)
John Morreale USAJM434 Group 1  
Krista Paxton Bow   Group 1  
Emily Simon Main Trimmer USAEM95 Group 1  
Jim Thompson Staysail trimmer USAJT101 Group 1  
Voodoo (Star)
Dietmar Hobbie Spinnaker trimmer   Group 1  
Stefan Lehnert    
White label (Star)
Erik Veldhuizen    
Alexander Jorissen    
Wild Child (J 70)
Cole Allsopp Rush Chairman USACA46 Group 1  
Chris Chadwick Medic/Doctor 253780y Usacc76 Group 1  
Henry Filter Helm USAHF1 Group 1  
Tom Murray Bow USATM65 Group 1  
WinterWind (J 70)
Mark Foster Helm 254531P USAMF6 Group 1  
Nancy Glover Owner 262021F USANG25 Group 1  
Kevin Kendall Headsail Trimmer 195282B USAKK105 Group 1  
Donald Myers Tactician 243150L USADM134 Group 1  
Yoyo (Star)
Guido Falciola    
Luca Paloschi    
Zaguero (J 70)
Juan Medina Bow MEXJM12 Group 1  
Ignacio Perez Skipper MEXIP1 Group 1  
Juan Perez Tactician MEXJP4 Group 1  
Santiago Perez Headsail Trimmer MEXSP1 Group 1  

Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy