2018 Lake Ontario 300/600 Challenge
Crew Report

Crew Name Position USSailing # World Sailing # World Sailing Class. Class
Approv.
4Tuna (C&C 35 III)
Marco Caronna Co-Skipper   Group 1  
Andrea Crotti Mast   Group 1  
giacomo Guadagni    
GUALTIERO GUADAGNI Skipper   Group 1  
Ethan Ristoff Floater   Group 1  
martin staadaker    
oliver van Rossem    
Aarrow (Archambault 40rc)
David Courtney    
Act II (C&C 115)
Trevor Bender    
Allan Goodman Main Trimmer   Group 1  
Peter Herrmann Helm   Group 1  
Vaclav Jirku Spinnaker trimmer   Group 1  
Adam Patt Mast   Group 1  
Wally Zajac Pit   Group 1  
ADAGIO (C&C 30)
Jordan Nickel Floater   Group 1  
William Nickel    
Luke Sutherland Nav/Tac   Group 1  
Matt Swift Floater   Group 1  
Tom Tyson Floater   Group 1  
Afterburn (Soto 40)
Mark Bowman Headsail Trimmer   Group 1  
Jairo Castellanos Runners   Group 1  
Tim Denney Bow    
David Doyle Floater CANDD13 Group 1  
Darren Gornall Co-Skipper    
Craig Pirie Co-Skipper    
Chris Viscount Tactician    
Alchemist (C&C 29 Mk 2)
Andy Alevras Spinnaker trimmer    
Ron Ander Skipper    
Paul Brandon Mast    
Rajesh Krishnaswami Watch Captain   Group 1  
Stephen Stashin Navigator    
Alexander Pickwick (Dufour 39 (Frers))
Peter Bennett Skipper    
Sheila Bennett Strategist    
Charles Bungard Other   Group 1  
Paul Plamondon Headsail Trimmer   Group 1  
David Potts Mast   Group 1  
Kevin Reid Main Trimmer    
Allegro (Pearson Flyer 30)
Marty Cameron Helm    
Alan Dalquen Nav/Tac   Group 1  
Neil Heatherington Nav/Tac    
Amazing Grace V (Niagara 35)
Colleen Coxson Co-Skipper   Group 1  
Dan Williams Medic/Doctor    
Peter Williams Chef    
Spencer Williams Owner   Group 1  
Angéline I (First 30 JK)
Alexandre Drouin Co-Skipper   Group 1  
Francis Drouin Spinnaker trimmer   Group 1  
Myriam Drouin Alternate   Group 1  
Nicolas Drouin Bow    
François Droüin Captain CANFD7 Group 1  
MM M Headsail Trimmer    
Areion (Quest 33)
Brian Mitch Skipper   Group 1  
ARRIBA (Beneteau First 40)
Barry Conroy Mast Chesapeake   Group 1  
D'Arcy Craig Staysail trimmer CANDC35 Group 1  
Michael Lahrkamp Skipper    
Elizabeth Pattey Strategist   Group 1  
Troy Surret Bow   Group 1  
Atacama (C&C 33)
Michael Crombie Skipper    
Jennifer Roberts Floater   Group 1  
Rory Tulk Pit   Group 1  
Blast (Beneteau First 10R)
maximilian beese Mast CANMB52 Group 1  
Chris Bobyk Skipper CANCB20  
Pauline Bobyk    
Ryan Bobyk Co-Skipper   Group 1  
Trevor Bobyk Headsail Trimmer    
Joe Greenwood Floater   Group 1  
Michael Hasko Rush Chairman CANMH28 Group 1  
Blue Bayou (mirage )
Peter Ebers    
Chris Ufton    
Andy Warwick Headsail Trimmer   Group 1  
Clive Warwick Watch Captain   Group 1  
Blue Eagle (X - 95)
John Greenham Co-Skipper    
Martin Osborne Skipper   Group 1  
Bow Movement (Hunter 36)
Steve Allen Other    
Dave Hill Skipper    
David Smith Headsail Trimmer    
David Stewart Grinder    
Byte Size (Catalina 36TM)
Sergiy Grabar Headsail Trimmer   Group 1  
Michael Greenman Mast   Group 1  
Alex Kantemir Captain MUA151696 Group 3  
Alexander Kantemir Co-Skipper   Group 1  
Andrei Lissenkov Helm    
Casual Elegance (J 105)
Rob Bartholomew Main Trimmer   Group 1  
Geoff Clarke Skipper CANGC21  
David Rogers Pit    
Mathew Watson Pitman    
Catchacoma II (Dufour 500)
Allan Lever Navigator    
Andrew Lever Main Trimmer   Group 1  
Brenda Lever Tactician    
Christopher Lever Navigator    
John Lever Helm    
Gillian Miller Strategist    
Kevin Miller Strategist    
Deva (Dufour 445)
David Medhurst / Eva Innes    
Doralla (C&C 27)
Kirk Allan Skipper    
Robert Allan Helm   Group 1  
Eclipse (Abbott 33)
Garry Cooke    
peter cooke    
Eight Sails (Contessa 32)
John Clark Skipper    
Emerald II (Hunter 40)
John “BUGEYE” Jackson Main Trimmer   Group 1  
Murad “IT SeRVer” Saadi Strategist   Group 1  
Paul “Starboard “ Willis Skipper   Group 1  
Peter “VMG” Willis Co-Skipper   Group 1  
ENTOURAGE (OLSON911SE)
Will French Headsail Trimmer   Group 1  
Colin Marques Helm   Group 1  
TAMARA MOSKALIUK Pit   Group 1  
TREVOR PERSAUD Bow   Group 1  
KYAAN RENTZELOS Offside trimmer   Group 1  
JORDAN SHNABB Mast   Group 1  
Esprit de Corps IV (Volvo 60)
Alexandre Badoul    
Gilles Barbot    
Jean-Philippe Bélanger   Group 1  
Daniel Boilard Other   Group 1  
Alastair Carlow    
Drew Davidson    
Hadi Dehaibi    
Rory Doyle    
Tom Gayford Watch Captain CANTG10 Group 3  
Maxime Grimard    
Evert McLaughlin    
Claude Pelletier   Group 1  
Flight Simulator (Corsair Cruze 970)
Andrew Green Other   Group 1  
Peter Jeffs Tactician   Group 1  
Tom Reese Owner 173751T   Group 1  
Robert Remmers Mast   Group 1  
Galaxsea (cs30 )
Tracey Bean Navigator   Group 1  
yvan giroux Helm   Group 1  
francois larocque Captain    
James Whyte Headsail Trimmer   Group 1  
GLory B (Pearson 26)
Earl Armstrong Navigator    
Ryan King Bow   Group 1  
Ian Robertson Skipper   Group 1  
Greenlight Sonata (C&C 99)
Romuald Januszewicz Co-Skipper   Group 1  
Sergey Klyushin Skipper   Group 1  
Trevor Lachapelle Floater   Group 1  
Radoslaw Szawiola Co-Skipper   Group 1  
Hammertime II (Beneteau First 36.7)
Pasquale Leone Skipper    
Chris Maslowski Main Trimmer   Group 1  
Giles Osborne Co-Skipper   Group 1  
Lynn Pashleigh Headsail Trimmer   Group 1  
graham pearson Bow    
Hip Hip (C&C 35-3)
Leigh Brown Floater    
Paul Fagan Headsail Trimmer    
Thomas Lynam    
Mike Maclean Floater    
IMXtreme (X-Yacht)
Steve Fisher Mast   Group 1  
Gayle Gray Bow    
Rhonda Joyce Pit   Group 1  
David Leon Headsail Trimmer   Group 1  
Jeff Macivor Headsail Trimmer   Group 1  
Keith Riley Skipper    
Doug Ryan Floater    
Paul Sandiford Tactician   Group 1  
In The Moment (Catalina 320)
Freddy Enriquez Grinder   Group 1  
Justin Singer Co-Skipper    
Randy Singer Tactician   Group 1  
Steve Singer Skipper    
It's a Conspiracy (S2 9.1)
ben gravelle Medic/Doctor   Group 1  
Adrian Hanley    
Oliver Hanley Bow    
Michael Howarth Tactician    
Jeannie (J 35)
George-Andre Chaudron Floater   Group 1  
Randy Kempe Mast   Group 1  
Stephen Makarucha Bow CANSM47 Group 1  
Geoffrey Roulet Helm CANRR16 Group 1  
Just One More (C&C 38 Mk3)
Jonathan Lelie    
Kaminak (Benateau First 34)
jarrod armstrong    
Michael Hatton Floater   Group 1  
Katbird (Dufour 34 Performance)
Christine Bortkiewicz Main Trimmer   Group 1  
David Dunphy Floater   Group 1  
Ian Lindsell Mid Mast   Group 1  
Heather Macnaughton Floater   Group 1  
Kathleen Timmis Skipper   Group 1  
Jon Van Buskirk Floater   Group 1  
Killahara (Tartan 3500)
Mark Devlin Nav/Tac   Group 1  
Byron Stoyles Main Trimmer   Group 1  
Hal Stoyles Floater   Group 1  
Donald Trant Skipper    
LES (C&C35 Mk 111)
Tomas Girdauskas Co-Skipper   Group 1  
John Hagen    
Live Wire (J 109)
Kim Piller    
Lively (J 109)
Nick Bolden Headsail Trimmer    
Murray Gainer    
Winnie Gainer Mid Bow   Group 1  
Darren Joblonkay Bow   Group 1  
Alexander van't Hof Grinder   Group 1  
Moody One (Moody 31 MKII)
Andy Davies    
Gianni Lisetto Main Trimmer    
Morningstar XI (C&C 32 SD)
Mike Veenhuizen    
Rick Veenhuizen Co-Skipper   Group 1  
Mr. Ed (IMX 38)
Brian Ceelen Main Trimmer    
Adam Clarke    
Drew Dockrill Bow   Group 1  
Larry Howe    
Zel Knezevic    
Ian McAllister    
Andrea Mooney    
Sara Morton Floater   Group 1  
Mythos (CS Merlin)
Ted Spanos    
Nemesis (C&C 99)
Julie Charles Spinnaker trimmer    
Michael Innell Skipper    
Rick Turola Grinder   Group 1  
John Wager Bow   Group 1  
Northern Spy (Dufour 45E)
Bart Bies Navigator    
Michael Cullen Helm    
Derek Davis Headsail Trimmer   Group 1  
Ron Gmeiner Main Trimmer   Group 1  
Gianluca Mantovano Watch Captain USAGM99 Group 1  
Durk Steigenga Navigator   Group 3  
John Steigenga Owner 262319O   Group 1  
Brian Tyler Grinder   Group 1  
Oasis (Hunter 36)
Jim Dell Chef    
Jonathan Dell Strategist    
Horst Mielke Watch Captain   Group 1  
Evan Steed Alternate    
Old Hand (Beneteau First 285)
Peter Layard Strategist   Group 1  
Ron Ouwehand Skipper    
Panache (Norlin 37)
Anik Karimjee Skipper    
Marcelo Olenewa Co-Skipper   Group 1  
Patience (LO600) (Hunter 40 )
Bruce Moffitt   Group 1  
Pearl (C&C 35)
Brent Hughes    
Pegasus (C&C 33-2)
Erik Berry Nav/Tac   Group 1  
Greg Berry Skipper    
Martin Saxton Main Trimmer   Group 1  
Prime Time 2 (Catalina 30TM)
Dana Clark Chef   Group 1  
Terence Kuehn Skipper    
Mark Lewis Spinnaker trimmer   Group 1  
Colin Wu Floater   Group 1  
Quick & Dirty (Olson 30 OB)
Noel Brockman 1691771    
Radzeer (CS33)
Moyez Dharsee Other   Group 1  
Kenneth Evans Skipper    
Peter Goettert Navigator   Group 1  
Andy Madonia Main Trimmer    
Razorbill (1D35)
Colin Clark Alternate   Group 1  
Leon Irish Skipper    
Dan Knight Grinder   Group 1  
Tom Payne Mast   Group 1  
Corentin Sainmont Bow   Group 1  
Brent Sullivan Owner   Group 1  
David Veenstra Owner   Group 1  
Red Leaf (J 120)
Elizabeth Brown Floater   Group 1  
Madalin Emerson Headsail Trimmer   Group 1  
Matt Emerson Skipper    
Graeme Lawson Main Trimmer    
Colin O'Neill Headsail Trimmer   Group 1  
Owen Schneider Pit CANOS3 Group 1  
Bruce St Hilaire Bow CANBS7 Group 1  
Relentless (Hunter 35.5 wk)
corrado Brancato Co-Skipper   Group 1  
Floyd Dempster Skipper    
Brian Laverty Headsail Trimmer   Group 1  
Rick Marmei Co-Skipper    
Revival (Abbott 33)
James Roscoe Runners    
Ruffian (S2 9.1)
Gregory Avila-Shah Other 705146T   Group 1  
Peter Wells Owner   Group 1  
Rum Kist (Beneteau First 10R)
Frank Balas Headsail Trimmer   Group 1  
David Hymers Alternate   Group 1  
William Morland CANWM5  
Mark Turner    
Jim Wente    
Running Free (Alberg 37)
Christopher Borgal    
Frank Bushe Watch Captain   Group 1  
Neil Garscadden Headsail Trimmer   Group 1  
John McLeod Watch Captain   Group 1  
Sangaela (Tartan 30)
Geoffrey Fairbank    
Alexander McCrorie Fairbank    
Sassafras (Swan 47)
Colin Brown    
Sea Ya (ML FARR 39)
Mark Afheldt Helm   Group 1  
Gilles Bisnaire Owner    
Bart Colenbrander Main Trimmer    
Ian Howes Mid Bow CANIH6 Group 1  
Kara Johnson Pit   Group 1  
James Tucker Matthews Bow   Group 1  
Bulent Pakdil Owner    
Per Polderman Pit   Group 1  
Bill Tsocanos Mast    
Setanta (Hanse 400)
John Danahy Runners NA   Group 1  
Joe Doris    
Michael Sandwell Mast   Group 1  
O'Brien Thomas   Group 1  
Shock Therapy (Schock 40)
Gary Benner Skipper    
Alex Libby Co-Skipper    
Sorpresa (Beneteau First 30)
Ken Tramposch Skipper    
Sorpresa (LO600) (Beneteau First 30)
Ken Tramposch    
Spitfire (Farr 45)
Jonathan Bamberger Skipper CANJB53  
Greg Bratkiw Helm CANGB18 Group 3  
Luis Carraco-Cortes Watch Captain CANLC7 Group 1  
Kevin Corcoran Main Trimmer CANKC19 Group 1  
Nathan Corcoran Spinnaker trimmer   Group 1  
Fred Harding Tactician CANFH5 Group 1  
Meghan Johnston Pit CANMM61 Group 1  
Ryan Marr Main Trimmer   Group 1  
Mark Nossiter Spinnaker trimmer CANMN7 Group 1  
Twila Rosiewich Bow CANTR6 Group 1  
Tiberius Trifu    
Star Chaser (Beneteau First 45)
Kenneth Martin    
Ron Statler   Group 1  
Sula Sula (C&C 115)
Nat Baddour Headsail Trimmer   Group 1  
Connor CB-Lamontagne Pit   Group 1  
Eric CB-Lamontagne Other    
Carey Crawford-Brown    
Doug Gibson Helm    
Sumac (Viking 33)
Peter Smith    
Neil Watson    
Sundowner III (Catalina 34 Mk II)
Kevin Heinemann Bow   Group 1  
Martin Johnston Grinder   Group 1  
Chris Sheehan Other    
Geoffrey Wright    
Suspect (Perry 59)
Hugh Beaton Strategist   Group 3  
adam Mcinnis Watch Captain   Group 1  
Gavin Mcinnis Bow   Group 1  
Saara Messenger    
Mark Passalant Bow    
jimmy Pollock    
David Ruskin Main Trimmer   Group 1  
Bryan Sims Captain    
rob toon Grinder    
Chuck Watson Watch Captain   Group 1  
The Red Boat (Jeanneau 39 Regatta)
Claire Brewster Pit   Group 1  
richard collins    
Rod Dengerink Stunt Owner   Group 1  
Craig Mills Floater   Group 1  
Ghazaleh Vaziri Bow   Group 1  
Michael Wytiahlowskyj Tactician CANMW27 Group 1  
Thunder (X Yacht 372 )
Corey Sawchuk    
Fred Stanley Co-Skipper   Group 1  
Tonic (Beneteau First 36.7)
Ben Angus Pit   Group 1  
Peter Campbell Floater   Group 1  
Hugh Goodday Rush Chairman   Group 1  
Christopher Jones Skipper    
Brahm Klar Chef    
Martin Krestow Medic/Doctor   Group 1  
Alex MacMillan Pit   Group 1  
Tyler Meyrick Other   Group 1  
Trippy (Farrier F-25C Trimaran)
Robert Cajolet    
Dan Condie Co-Skipper   Group 1  
Brett Matthews Headsail Trimmer    
True North (Hunter 27X)
Jorin Gibson Medic/Doctor   Group 1  
Simon Mielniczuk Co-Skipper    
Umitaka (C&C 35 Mk. III)
Carolyn Burgess Headsail Trimmer   Group 1  
Tyler Dice Mast    
Ghislain Gaumond Mast   Group 1  
Chris Reil Helm CANCR2 Group 1  
Haley Vacirca Mid Mast    
Roger Van Vlack    
Unknown Island (Hanse 400)
Amanda Balasubramanian Co-Skipper    
Annalise Balasubramanian    
Cate Balasubramanian    
Peter Balasubramanian Co-Skipper   Group 1  
Amy O'Brien    
Evan O'Brien    
Laura O'Brien    
Sean O'Brien    
Upstart (Sunfast 3200)
John Andersen Pitman   Group 1  
Bert Barrett 675014Q    
Valaudrey (Beneteau 45F5)
Roger Petersen CANRP7  
Volga (Beneteau 34)
Eric Cayouette Helm   Group 1  
Maxim Mikhailov Co-Skipper    
Yuriy Mikhailov Skipper    
Wall-E (Olson 30)
Luke Brockman CANLB23  
Wind Chill (Beneteau First 36.7)
Jean Francois (JF) Brien Floater   Group 1  
Jeff Carver Floater 408207t USAJC57 Group 1  
Rory Mess Floater 404667B USARM173 Group 1  
Mark Schimley Owner 220690Q USAMS147 Group 1  
Roger Watts Chef USARW161  
Windburn (C&C 30-1)
Michael Brown    
Al Hansen Stunt Owner   Group 1  
Worthy Pearl (C&C 37)
Mac McKenzie    
Worthy Pearl (LO600) (C&C 37)
Mac McKenzie    
Zoom (Beneteau First 10R)
Ted Bartlewski    
Marek Bezeg    
Jacek Kiluk Main Trimmer   Group 1  
Mac Sadowski    
Anna Sepko Headsail Trimmer   Group 1  
Irek Zubko Tactician CANIZ Group 3  

Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022